W jaki sposób usuwa się przepuklinę lasera kręgosłupa

Leczenie przepukliny kręgosłupa było bardzo trudnym zadaniem. Leczenie zachowawcze nie zawsze przynosi wystarczające wyniki, a operacja daje wiele nieprzyjemnych konsekwencji. Jednak medycyna idzie naprzód, ciągle są tworzone nowe metody leczenia różnych chorób. Jeśli chodzi o przepuklinę kręgosłupa, najnowocześniejszą metodą jej leczenia jest zastosowanie technologii laserowej.

Jak laser leczy kręgosłup

Leczenie przepukliny kręgosłupa za pomocą lasera naukowo nazywanego nukleoplastyką laserową. Mechanizm jego działania jest w przybliżeniu następujący.

Dzięki laserowi krążek międzykręgowy ogrzewa się do 700 ° C i częściowo odparowuje, to znaczy zmniejsza objętość. Z tego powodu zmniejsza się ciśnienie dysku wewnętrznego, przepuklina cofa się, nacisk na korzenie nerwowe maleje, więc ból ustępuje.

Po ekspozycji na laser w krążku międzykręgowym zmniejsza się liczba receptorów, co również przyczynia się do ustania bólu.

Ponadto, że objawy są usuwane, laser stymuluje tworzenie i wzrost nowych komórek chrząstki, poprawia funkcjonowanie naczyń odżywiających tkankę chrzęstną krążka międzykręgowego.Zatem zachodzi zarówno leczenie, jak i zapobieganie nawrotom. Działanie przeciwbólowe operacji odczuwalne jest natychmiast przez pacjenta, a efekt przywrócenia tkanki chrzęstnej dysków jest tworzony całkowicie w ciągu 6-12 miesięcy.

Laseroterapia z przepukliną kręgosłupa jest najczęściej stosowana, gdy przepuklinowy występ już zaczyna wywierać presję na procesy nerwowe. Na tym etapie osoba odczuwa ból w obszarze uszkodzonego dysku, pogarsza się ruchliwość kręgosłupa, mogą wystąpić problemy z funkcjami mięśni, a nawet niektórych narządów. Jednak zastosowanie tej technologii jest możliwe i na wcześniejszych etapach. Zatem leczenie laserowe wykazuje największą skuteczność, gdy przepuklina krążka międzykręgowego wynosi do 6 mm.

Innym obszarem zastosowania lasera w leczeniu przepukliny jest napromienianie tkanek podczas chirurgicznego wycięcia przepukliny, ponieważ laserowe leczenie tkanek sprzyja ich szybszemu gojeniu.

Jak przebiega operacja?

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Wykonanie znieczulenia ogólnego uważa się za niepraktyczne, ponieważ interwencja jest niewielka - jest to po prostu nakłucie za pomocą specjalnej igły.Cała procedura trwa około godziny i jest z reguły doskonale tolerowana przez ludzi w każdym wieku.

Laserowe usunięcie przepukliny kręgosłupa rozpoczyna się przezskórnym wstrzyknięciem igły, która jest podawana na uszkodzony dysk.

Poprzez igłę wprowadza się kabel, który przewodzi laser i kamerę, która transmituje obraz do endoskopu mikrochirurgicznego. Chirurg, który wykonuje operację, widzi wszystko, co dzieje się w miejscu ekspozycji, i może wykonać procedurę wyraźnie i dokładnie. Napromienianie dysku za pomocą lasera występuje w kilku punktach. Przepuklina zmniejsza się, osoba otrzymuje ulgę i może kontynuować normalne aktywne życie.

Okres rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym w kierunku nukleoplastyki laserowej

 • Drugiego dnia - możliwość wstawania i siadania,
 • W 5-6 dni - powrót do pracy bez wysiłku fizycznego,
 • Po 3-4 miesiącach - powrót do rozsądnej aktywności fizycznej,
 • W ciągu miesiąca można zalecić noszenie półsztywnego gorsetu.

Jak widać, pierwotne odzyskiwanie następuje dość szybko, nie ma bolesnego leżenia w łóżku, a następnie potrzeba ponownego rozwinięcia mięśni. Szpital będzie musiał pozostać tylko 2-3 dni i razem z badaniami przygotowawczymi i analizami.

Zalety usuwania laserem

 • Skrócenie procedury,
 • Krótka hospitalizacja,
 • Stopień powikłań jest mniejszy niż 0,1%,
 • Brak blizn pooperacyjnych,
 • Możliwość wielokrotnego zastosowania metody.

Czy są jakieś niedociągnięcia w tej technologii leczenia?

Wśród niedociągnięć niektórzy eksperci nazywają znieczulenie miejscowe, a nie znieczulenie ogólne. Wielu pacjentów boi się jakiejkolwiek, nawet niewielkiej interwencji, a wielu woli znieczulić podczas operacji. Można powiedzieć, że nie jest to wada metody, ale problem psychologiczny konkretnej osoby, który można całkowicie przezwyciężyć.

Inną wadą, która sprawia, że ​​możliwość przeprowadzenia tej procedury dla znacznej grupy osób nieosiągalnych, jest koszt laserowej nukleoplastyki. Prawdopodobnie wraz z rozwojem technologii w niedalekiej przyszłości będzie on dostępny dla wszystkich, którzy jej potrzebują, a także, na przykład, stał się dostępny ultrasonograficznie.

Operacja została zakończona, co dalej?

Błędem będzie sądzić, że usunięcie przepukliny kręgosłupa za pomocą lasera sprawi, że człowiek będzie absolutnie zdrowy bez wysiłku. Laser działa na rdzeń choroby, ale nie wpływa na mięśnie, więzadła. A w międzyczasie do całkowitego wyleczenia trzeba usunąć skurcze mięśni, poprawić krążenie krwi w mięśniu i aparat więzadłowy.Zatem leczenie laserem jest tylko częścią zintegrowanego leczenia przepukliny kręgosłupa.

Jakie inne procedury pomogą kręgosłupa

 • Masaż,
 • Terapia manualna,
 • Fizjoterapia,
 • Akupunktura,
 • Terapeutyczny trening fizyczny.

Procedury te pomogą usunąć zacisk mięśniowy, który powstaje podczas choroby, wzmocnić aparat więzadła. Również z ich pomocą powstanie dobry muskularny gorset, który podtrzyma kręgosłup i pomoże zmniejszyć obciążenie krążków międzykręgowych.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego znikła dzięki Janowi Pawlikowi