Leczenie i oznaki pojawienia się lędźwiowej przepukliny międzykręgowej

Przepuklina międzykręgowa w okolicy lędźwiowej jest pęknięciem chrząstki krążkowej i włóknistego pierścienia, co występuje z powodu znacznego obciążenia okolicy lędźwiowej. Ten typ patologicznego procesu występuje w prawie 90% przypadków, głównie u mężczyzn. Wynika to z anatomicznej budowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To właśnie w tym obszarze znajdują się najwyższe kręgi, które są przedmiotem utraty krążka przez zwiększenie obciążenia na nich.

Charakteryzuje się przepukliny międzykręgowej kręgosłupa lędźwiowego przewrócić tarcz segmentowych poza anatomicznej ściany, co prowadzi do gwałtownego lub stopniowego ściskanie zakończeń nerwowych, aw niektórych przypadkach i rdzenia kręgowego. Objawy choroby często jest ukryta, więc pacjent nie natychmiast wezwać pomoc do lekarza, który prowadzi do rozwoju specyficznych powikłań.

Jak rozpoznać obecność patologii?

Objawy przepuklina dysku w początkowych etapach nielicznych namacalny i mogą być wykryte w odpowiednim czasie. Aby to zrobić, należy wziąć pod uwagę oznaki rozwijającego się procesu patologicznego:

 • napięcie mięśni kręgowych;
 • niewielki ból w okolicy lędźwiowej;
 • zaburzenie wrażliwości w obszarze lokalizacji przepukliny;
 • trudności w poruszaniu się w dolnej części pleców;
 • zaburzone funkcjonowanie narządów miednicy.

Wczesne rozpoznanie przepukliny międzykręgowej w odcinku lędźwiowym jest zalecane przez specjalistów z podejrzeniem pierwotnego rozwoju choroby w kręgosłupie. W prowadzeniu radiografii lub neuroobrazowania (MRI, CT) typów określonych zmian w dyskach i kręgach. Zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów można określić za pomocą technik neurofizjologicznych (F-wave, H-reflex, magnetyczna przezczaszkowa stymulacja).

Powyższe objawy i procedury diagnostyczne w początkowych stadiach postępu patologii są jedynym sposobem zapobiegania rozwojowi powikłań choroby. Ważne jest, aby monitorować zdrowie swojego ciała, niezależnie od wieku i płci, ponieważ zapobieganie rozwojowi nieodwracalnych zmian jest znacznie łatwiejsze niż leczenie.

Dlaczego choroba rozwija się?

Na pierwszy rzut oka przyczyny przepuklin międzykręgowych okolicy lędźwiowej są banalne, najczęściej z powodu naturalnego starzenia się struktur kręgosłupa.Jest to spowodowane zmianami zwyrodnieniowymi krążków międzykręgowych, wynikającymi z utraty niezbędnego stężenia płynu w obszarze segmentów kręgosłupa.

Przyczyną rozwoju jest porażka dysku segmentowego, co prowadzi do zwiększenia wypukłości w tył lub w bok.

Procesowi temu towarzyszy zapalenie, które prowadzi do rozwoju obrzęku otaczających tkanek miękkich. W wyniku tego dochodzi do ucisku korzeni nerwowych, któremu towarzyszy charakterystyczny zespół bólowy.

Czynniki przyczyniające się do pojawienia się procesu patologicznego obejmują:

 1. Uraz okolicy lędźwiowej - patologiczny proces w odcinku kręgosłupa może rozwinąć się w wyniku uderzenia lub upadku, w którym główne uszkodzenie występuje w okolicy lędźwiowej.
 2. Nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów - podczas podnoszenia ciężarów mięśnie nóg powinny być napięte, ale nie pleców, ponieważ prowadzi to do utraty krążków międzykręgowych.
 3. Siedzący tryb życia - brak aktywności fizycznej i chodzenia prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym uszkodzenia struktur międzykręgowych.
 4. Nadmiar masy ciała - nadmierne kilogramy przyczyniają się do ucisku na kręgosłup. Kręg lędźwiowy cierpi z tego najbardziej, ze względu na jego anatomiczną budowę.

Szkodliwe nawyki są również czynnikiem ryzyka pojawienia się chorób w kręgosłupie. Wynika to z faktu, że palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu zapobiega nasyceniu tkanek segmentów kręgowych tlenem. Prowadzi to do rozwoju zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych, a tym samym tworzy przepuklina lędźwiowych.

Jak leczy się przepuklinę w okolicy lędźwiowej?

Jest to wielkość przepukliny międzykręgowej odcinka lędźwiowego kręgosłupa, która wpływa na przebieg leczenia:

 1. 1-5 mm (mały występ) - pokazano gospodarstwa leczenie ambulatoryjne oraz usuwanie patologia jest praktykowane w domu specjalną gimnastyka oraz przedłużenie kręgosłupa.
 2. 6-8 mm (średnia przepuklina) - zalecane leczenie ambulatoryjne, nie jest wskazaniem do wyznaczenia interwencji chirurgicznej.
 3. 9-12 mm (duża przepuklina międzykręgowa) - konieczne jest pilne monitorowanie i leczenie ambulatoryjne.Podczas ściskania rdzenia kręgowego wskazana jest interwencja chirurgiczna.
 4. Ponad 12 mm (duże wypadnięcie, zlikwidowana przepuklina) - monitorowanie ambulatoryjne jest możliwe w ramach przygotowań do interwencji chirurgicznej. Podczas wyciskania rdzenia kręgowego konieczna jest natychmiastowa operacja.

Głównym leczeniem są leki na przepuklinę międzykręgową. Do przeprowadzenia leczenia zaleca się przyjmowanie leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, witaminy B1, B6 i B12, jak również hondroprotektory. Pozwala to na przywrócenie uszkodzonych zakończeń nerwowych, zatrzymanie zespołu bólowego i uzyskanie naprawy segmentu międzykręgowego.

Operacja z przepukliną międzykręgową odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest obowiązkową procedurą odbudowy. Najczęściej planowana jest interwencja chirurgiczna z niewystarczającą nieskutecznością leczenia zachowawczego po zakończeniu leczenia w ciągu 4-8 tygodni. Jako operację usunięcia przepukliny międzykręgowej stosuje się mikrodiscektomię. Ta procedura polega na usunięciu tkanki i części przepuklinowej wypukłości, która ściska korzenie nerwowe.

Jakie komplikacje mogą wystąpić?

Międzykręgowa przepuklina lędźwiowa jest przyczyną poważnych powikłań:

 • zespół ogona końskiego (przed operacją);
 • uszkodzenie nerwu (podczas zabiegu);
 • infekcja, nawrót, zespół przewlekłego bólu, osteochondroza (po operacji).

Konsekwencje przepuklin międzykręgowych okolicy lędźwiowej rozwijają się często na samym początku przebiegu choroby, ale niezależnie od tego ich pojawienie się może również wystąpić w czasie zabiegu chirurgicznego. Po operacji możliwe są również powikłania, z których żaden pacjent nie jest ubezpieczony.

Środki zapobiegawcze

Ludzie, którzy ćwiczą codzienne ćwiczenia, omijają przepukliny. Aktywność fizyczna jest nieodzownym środkiem zapobiegawczym, który zapobiega pojawianiu się zmian zwyrodnieniowych w obszarze kręgosłupa i struktur.

Jeśli osoba ma przepuklinę międzykręgową, wówczas gimnastyka może zatrzymać postęp procesu patologicznego. Pomaga to zapobiegać rozwojowi powikłań i raczej leczyć się z istniejących zmian w kręgosłupie.

Po przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych przeciw tej patologii, zapobieganie nawrotom jest ważną częścią okresu rehabilitacji. Zgodność z zaleceniami lekarza i codzienna umiarkowana aktywność fizyczna są kluczem do sukcesu w szybkim odzyskaniu ciała po przeniesieniu choroby w kręgosłupie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku: przyczyny, objawy, leczenie (Luty 2020).

Loading...