Objawy rozwoju i leczenia przepukliny międzykręgowej w okolicy szyjki macicy

Międzykręgowego przepuklina kręgosłup szyjny charakteryzuje się występu (występ) lub twardego rdzenia utraty kanału kręgowego. W wyniku tych zmian patologicznych ściśniętymi zakończeń nerwowych, które towarzyszą charakterystyczne bólu, które stają się odporną charakterze zespołu korzeniowego czasu. Klęska regionu szyjnego jest najbardziej szczegółowa, ponieważ ma wiele charakterystycznych cech. To sprawia, że ​​ten rodzaj przepukliny międzykręgowej jest podobny do innych chorób, co komplikuje diagnostykę różnicową.

Złożona natura choroby wynika ze specyfiki struktury odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest znacznie węższy niż reszta kręgosłupa i ma niewielką objętość, gęstość wypełnienia jest tu większa. Przez tę część kręgosłupa jest wiele naczyń krwionośnych i nerwów, które łączą mózg i rdzeń kręgowy i wlewają się do wspólnego rozgałęzienia nerwów i krwi w ciele.

Cechy przepukliny międzykręgowej szyjki macicy

Szyja jest istotnym narządem, ponieważ nawet przy niewielkich patologiach na tym obszarze, odżywianie całego organizmu jest zablokowane.Dlatego w przypadku takiej choroby leczenie należy przeprowadzić tak wcześnie, jak to możliwe. Dopiero dzięki szybkiemu rozpoznaniu można zapobiec rozwojowi powikłań i postępowi procesu patologicznego.

Przepuklina międzykręgowa szyjnego odcinka kręgosłupa ma następujące przyczyny rozwojowe:

 • Osteochondroza szyjna, spowodowana brakiem składników odżywczych, degeneracją i brakiem równowagi wodnej.
 • Długo siedzi w tej samej pozycji ciała.
 • Obecność mikropęknięć powstałych w wyniku nadmiernej ruchliwości szyi.
 • Procesy infekcyjne w kościach i wrodzona dysplazja.

Symptomatologia choroby

Objawy przepuklin międzykręgowych regionu szyjnego zależą od stadium choroby, powstają, gdy przepuklina rośnie do 3 mm. W rezultacie skompresowane naczynia krwionośne nie dostarczają mózgowi krwi, co prowadzi do głodu tlenu. Procesowi patologicznemu towarzyszą następujące objawy:

 • ból głowy;
 • zawroty głowy;
 • naruszenie koordynacji;
 • zaburzenie pamięci.

Te objawy są nieodłączne w patologiach naczyń krwionośnych i serca, a także w uszkodzeniu układu nerwowego.W rezultacie specjaliści często popełniają błędy podczas diagnozowania.

Rozwój i przebieg choroby

Przepuklina międzykręgowa odcinka szyjnego kręgosłupa w początkowym stadium rozwoju powoduje nieprzyjemne odczucia i uczucie napięcia w okolicy szyi. W tylnej części szyi występują charakterystyczne bóle, które zwiększają się wraz z pochyleniem i podczas obrotu głowy. Znaki te mają nazwę objawu Lasega i Neri, które mogą wystąpić w innych patologiach kręgosłupa.

Wraz z upływem czasu objawy nabierają charakteru neurologicznego, czyli rozprzestrzeniają się w obszarze unerwienia uszkodzonego nerwu:

 • ból powoduje w łopatce, ramieniu lub ramieniu;
 • pod łopatką lub w dłoni pojawia się drętwienie.

Intensywność i obszar lokalizacji zespołu korzeniowego zależy od miejsca rozwoju przepukliny w okolicy szyjnej.

Na głębokim etapie przepuklinom kręgowym szyjki macicy towarzyszy szereg problemów, które stanowią poważne zagrożenie dla życia. Wynika to z nacisku na obszar rdzenia kręgowego, który jest obarczony rozwojem mielopatii, któremu towarzyszy pewna symptomatologia. Najbardziej wyraźnymi objawami są: porażenie oddychania, zmniejszenie odruchów kończyn i paraliż nóg, przedramion.Późnym stadium choroby może powodować niedokrwienie mózgu i rdzenia kręgowego, udar mózgu oraz zespół tętnicy kręgów kręgosłupa.

Na koniec etapu przepukliny powoduje rozwój nowotworów mózgu i rdzenia kręgowego, odległych przerzutów do kręgosłupa i neuropatii cukrzycowej.

Oświadczenie o diagnozie

Przepuklina międzykręgowe diagnozowane za pomocą tomografii komputerowej, elektromiografii, radiografii. Rozpoznanie różnicowe ustala się dopiero po pełnym badaniu pacjenta. Uwzględnia guz rdzenia kręgowego, neuropatia cukrzycowa i inne choroby mające podobny do międzykręgowych przepukliny.

Podstawowe środki medyczne

Leczenie przepukliny szyjnej powinno być ukierunkowane na wyeliminowanie przyczyn patologii. Środki etiologicznych leczenie mające na celu stabilizację kręgosłupa, pomaga wzmocnić układ mięśniowy. Pacjentowi przepisuje się leki poprawiające strukturę i wzmacniające tkankę chrzęstną. Jako dodatek do ogólnej terapii zachowawczej zaleca się stosowanie środków wzmacniających.

Na równi z leczeniem etiologicznym istnieją również regenerujące zabiegi profilaktyczne. Dzięki temu podejściu można wyeliminować przepuklinę międzykręgową odcinka szyjnego. Bez zbędnych konsekwencji należy unikać hipotermii, przestrzegać właściwej postawy. Plecy powinny być trzymane dokładnie podczas pracy, a nawet snu.

Tylko poprzez obserwację wszystkich zaleceń pomoże zapobiec progresji przepuklina dysku, który prowadzi do pękania włóknistej kapsuły i przemieszczenia jądra miażdżystego. W tym przypadku choroba jest leczona tylko chirurgicznie.

Leczenie etiologiczne oznacza powołanie następujących leków:

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne - Ibuprofen, Movalis, Diklofenak.
 • Chondroprotectors - Teraflex, Structum, Alflutop.
 • Kwas hialuronowy - Rumalon.
 • Środki homeopatyczne - Midokalm, Diclofenac.

Objawowe leczenie

Jeśli objawy przepukliny międzykręgowej odcinka szyjnego daje pacjentowi duży dyskomfort, a następnie obowiązkowe przepisane leki, które eliminują objawy choroby. Miejscowe i doustne leki przeciwbólowe szybko łagodzą dyskomfort i ból, ale nie wpływają na przyczyny patologii.

Leczenie objawowe pozwala pacjentowi znormalizować chód i rozszerzyć zakres ruchów. To pozwala mu wrócić do normalnego życia, a nawet zacząć wykonywać ćwiczenia gimnastyczne mające na celu wzmocnienie mięśni.

Leczenie chirurgiczne

W przypadku braku skuteczności leczenia zachowawczego zaleca się leczenie chirurgiczne. Obecnie szeroko rozpowszechnione są następujące operacje:

 1. Dysektomia - usunięcie przepukliny (łatka lub dysk całkowicie). W razie potrzeby tkanka kostna jest usuwana z łuków kręgowych, gdzie dochodzi do naruszenia naczyń krwionośnych i rdzenia kręgowego. W wyniku operacji artykulacja kręgu łącznego pozostaje stała.
 2. Laserowe usuwanie - jest przeprowadzane tylko w prywatnych klinikach. Po sparingu wszczepiany jest nowy dysk kręgosłupa, wykonany z materiałów syntetycznych.

Loading...