Objawy i przyczyna powstawania przepukliny międzykręgowej

Przepuklina międzykręgowa - choroba, która charakteryzuje się pojawieniem charakterystycznego wysunięcia lub utratą enzymów krążka międzykręgowego w okolicy kanału kręgowego. Jest podobna patologia z powodu urazu lub osteochondrozy. Z powodu takich zmian w ciele dochodzi do ściskania korzeni nerwowych, co jest dość obarczone poważnymi konsekwencjami.

Przyczyny występu międzykręgowego

Przyczyny przepuklin międzykręgowych polega na wpływ na organizm niektórych czynników:

 • zaburzenie metaboliczne;
 • uraz okolicy grzbietowej;
 • naruszenie postawy;
 • osteochondroza;
 • infekcja organizmu.

Pojawienie się patologii międzykręgowej pojawia się głównie wtedy, gdy ciśnienie pojawia się w danym regionie. Przyczynia się to do czynników predysponujących, które mogą również obejmować nadmierną masę ciała i ostre skręty.

Oznaki patologii

Objawy przepuklin międzykręgowych to pojawienie się samego krążka międzykręgowego, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy. Wśród objawów tej choroby można zidentyfikować szereg wskaźników wewnętrznych.Międzykręgowego przepuklina szyjnego część wyrażone wytłaczania wygląd jądra miażdżystego przez ścianę rozdarty ścianie lub osłabione pierścień włóknisty. Kiedy wnikając kanału kręgowego następuje sprężanie zakończeń nerwowych, które są w pobliżu tarczy, która przyczynia się do wystąpienia objawów takich jak ból.

Występy w obszarze lędźwiowym i klatki piersiowej, a także występować przepukliny dysków kręgosłupa szyjnego. Uszkodzenie klatki piersiowej kręgosłupa jest najrzadziej obserwowane, ponieważ całe obciążenie spada na dolną część pleców. Kręgi szyjne mają taką anatomiczną strukturę, która również przyczynia się do częstego pojawiania się wypukłości.

Międzykręgowe przepukliny okolicy lędźwiowej są bardzo częste i wymagają specjalistycznego leczenia, ponieważ przy niewłaściwej terapii może wystąpić ponownie.

Najbardziej wyraźnym objawem tej patologii jest mrowienie i drętwienie w okolicy kończyn dolnych. Przepukliny w późnych stadiach procesu zwyrodnieniowego mogą powodować paraliż, co prowadzi do tego, że osoba nie może całkowicie wyprostować pleców.

Objawy choroby

Objawy przepuklin międzykręgowych zależą od obszaru lokalizacji zmian zwyrodnieniowych. Stopień rozwoju procesów patologicznych w zakresie struktur międzykręgowych wpływa również na nasilenie objawów.

Objawy wyrażają następujące objawy:

 1. Region lędźwiowo-krzyżowy - lumbalgia, napromieniowanie bólu w okolicy pośladkowej, mrowienie i zaburzenia czuciowe w okolicy kończyn dolnych.
 2. Oddział szyjki macicy - bóle, które dają w dłoniach i ramionach, podwyższone ciśnienie krwi i zawroty głowy, drętwienie palców.
 3. Oddział klatki piersiowej - przy długim siedzeniu występują bóle w okolicy klatki piersiowej, które często łączone są z rozwojem kifoskoliozy lub skoliozy.

Zaostrzenie przepuklin międzykręgowych jest wyrażone przez nasilenie zespołu bólowego i gwałtowne pogorszenie samopoczucia pacjenta. W tym samym czasie nie ma sensu walczyć z takimi objawami za pomocą leków przeciwbólowych. W takim przypadku skuteczna jest tylko interwencja chirurgiczna.

Etapy tworzenia

Pojawienie się występu rzadko pojawia się nagle, głównie zmiany dystroficzne występują etapami. Pierwszym etapem rozwoju przepukliny jest występ, w którym obserwuje się przerzedzenie włóknistej błony krążka.Taki proces prowadzi do tego, że galaretowata zawartość nie jest ustalona w przepisanym regionie i wykracza poza to. Pod tym względem obserwuje się ruchliwość jądra, co jest obarczone pojawieniem się niewielkiej wypukłości.

Drugim etapem rozwoju zmian zwyrodnieniowych jest intruzja, w której obserwuje się charakterystyczne ścienianie się pierścienia włóknistego. W tym przypadku następuje przełom galaretowatej zawartości, a następnie jej uwalnianie do kanału kręgowego. Intruzja w inny sposób nazywana jest wypadaniem, któremu towarzyszy charakterystyczny ból.

Kolejnym etapem progresji przepukliny międzykręgowej jest sekwestracja. Charakteryzuje się fragmentacją galaretowatego jądra, którego części pozostają w kanale kręgowym.

Diagnostyka

Do lekarza po wystąpieniu bólu, specjalista przeprowadza badanie fizykalne i historii medycznej choroby, która zawiera kompletny opis objawów choroby. Jednocześnie sprawdzana jest siła mięśniowa i odruchy.

Zalecane są następujące procedury diagnostyczne:

 1. Radiografia kręgosłupa - ta procedura pozwala wykluczyć inne przyczyny bólu szyi, mostka lub lędźwi.
 2. CT - określa rozmiar i kształt kanału kręgowego oraz jego zawartość. Za pomocą tego środka badawczego można scharakteryzować stan pobliskich struktur.
 3. MRI - tworzy trójwymiarowy obraz struktur kręgosłupa. W tym przypadku stan korzeni nerwów, rdzeń kręgowy, zwyrodnienie nowotworowe jest wyraźnie widoczny.
 4. Electromyelogram - mierzy aktywność elektryczną małymi igłami, oceniając reakcję mięśniową, wskazując na aktywność nerwu. W ten sposób można zidentyfikować, który nerwowy korzeń jest ściśnięty przez guz.

Większość specjalistów zajmujących się diagnostyką przepuklin międzykręgowych zaleca stosowanie MRI w zajętym obszarze kręgosłupa. Inne środki diagnostyczne należy wykonać jako dodatkowe.

Środki uzdrawiające

Środki terapeutyczne do usuwania wypukłości międzykręgowej są przeprowadzane dopiero po rozpoznaniu choroby. Przy lekkim ściskaniu nierównych korzeni wskazane jest leczenie farmakologiczne.

Operacja jest zalecana w przypadku poważnych stadiów choroby, w których leczenie nie jest skuteczne.

Leczenie zachowawcze

Zgodnie z obszarem lokalizacji i wielkości występu międzykręgowego, dolegliwość ta jest leczona. Obecność powikłań i stadium rozwoju nowotworu odgrywa również ważną rolę w prowadzeniu manipulacji terapeutycznych.

Na początkowych etapach progresji zaleca się leczenie zachowawcze:

 • Leki przeciwzapalne - indometacyna, ibuprofen, orthofhene.
 • LFK, masaż i trakcja kręgosłupa.
 • Środki znieczulające - dysepam, tizanidine.
 • Miękki gorset (zgodnie z zamówieniem specjalisty).
 • Blokady Novocaine.

Leczenie chirurgiczne

Operacja przepukliny międzykręgowej jest wskazana w obecności zaostrzenia choroby. Interwencja chirurgiczna może być natychmiastowa i opóźniona. Usunięcie przepukliny międzykręgowej w większości przypadków jest jedynym sposobem, który pomaga uniknąć rozwoju powikłań, takich jak ściskanie naczyń krwionośnych i nerwów. Istotą operacji jest usunięcie uformowanego występu i stabilizacja kręgosłupa za pomocą specjalnej techniki.

Obejrzyj wideo: Dyskopatia, przepuklina międzykręgowa - przyczyny powstania. REHAVIDA