W jaki sposób procedura leczenia przepukliny kręgosłupa za pomocą wstrzyknięć?

Kiedy tworzy się przepuklina krążka międzykręgowego, odnotowuje się pęknięcie włóknistego pierścienia, wypływ nieznacznej części jądra w okolicy rdzenia kręgowego. W tym przypadku korzeń nerwowy jest ściskany, który biegnie obok. Z tego powodu pojawia się ból w plecach (czasami daje w stopie, palcach, dłoni). Doskonałym rozwiązaniem w leczeniu tej patologii są zastrzyki z przepukliną lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Są używane do znieczulenia pacjenta.

Kiedy pojawiają się bolesne uczucia, pacjent powinien zawsze zmniejszyć obciążenie fizyczne, zacząć przyjmować leki przeciwbólowe. Pacjent nie zawsze zwraca należytą uwagę na ból pleców, ponieważ może całkowicie się zatrzymać, pojawi się później.

Jeśli ból nie zatrzymuje się bardzo długo, zaczyna ustępować w stopie poniżej kolana, warto odwiedzić specjalistę w celu postawienia diagnozy. Ból w przepuklinie może pojawić się również podczas kichania, kaszlu, siedzenia.

Objawy te dokładnie wskazują na rozwój przepukliny krążka międzykręgowego. Choroba ta wymaga pilnego leczenia przez specjalistę z powodu możliwych powikłań, takich jak nieprawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy, uszkodzenie struktur nerwowych, porażenie.

Znieczulenie przed przybyciem lekarza

Określając przepuklinę międzykręgową, pacjent powinien uzyskać pomoc lekarską. Jeśli masz silny ból, wskazane jest, aby przylegać do leżanki, ale nie dłużej niż 3 dni. Długi pobyt w łóżku prowadzi do zwiększenia bólu z powodu osłabienia mięśni kręgosłupa.

Nie wszyscy pacjenci zmagają się z zespołem bólowym, stosując zastrzyki z przepukliny kręgosłupa. Początkowo każdy próbuje wyeliminować ból poprzez leżenie w łóżku, przyjmując leki przeciwbólowe. Aby wspierać formę przy jednoczesnym ograniczeniu wysiłku fizycznego, pacjenci powinni angażować się w pływanie, chodzenie, jeśli nie ma zwiększonego bólu.

Aby tymczasowo poprawić stan, pacjentom zaleca się stosowanie takich środków przeciwbólowych:

 • Ibuprofen;
 • Diklofenak;
 • Naproksen;
 • Celebrex;
 • Meloksikam.

Podczas stosowania tych środków należy wziąć pod uwagę zalecaną dawkę dobową. Jeśli takie leki nie przynoszą pożądanej ulgi, lekarz może przepisać leki odurzające, środki zwiotczające mięśnie, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Rodzaje zastrzyków

Wiele osób słyszało o skuteczności zastrzyków, redukując bolesne odczucia w patologii.Dzięki nieskuteczności leżenia w łóżku, stosowaniu leków przeciwbólowych wiele osób myśli o tym, jakie zastrzyki wykonuje przepuklina kręgosłupa.

W przepuklinach kręgosłupa stosuje się następujące rodzaje iniekcji:

 • Wstrzyknięcie novokainy;
 • Blok zewnątrzoponowy.

Wstrzyknięcie novokainy wprowadza się do obszaru, w którym, zgodnie z definicją specjalisty, nerw zostaje ściśnięty. Ten rodzaj blokady ma różne typy, które zależą od miejsca wprowadzenia:

 • z powrotem;
 • przód;
 • boczny;
 • przymusowy.

Podczas wykonywania tej manipulacji specjalista bierze pod uwagę wszystkie cechy lokalizacji wiązki nerwowo-naczyniowej.

Po wykonaniu bloku nadtwardówkowego lek wstrzykuje się w szczelinę, która jest zlokalizowana między oponą twardą, okostną kanału kręgowego. Ta przestrzeń jest zwykle nazywana zewnątrzoponowo. Dlatego zastrzyk do tego obszaru nazywa się blokadą nadtwardówkową.

Wstrzyknięty lek wchodzi do kręgosłupa, dzieląc okostną oponę. Blokada zewnątrzoponowa ułatwia łatwą penetrację novocain w drugim cyklu leczenia.

Gdy wstrzyknięcia wykonuje się z powodu bólu w plecach z przepukliną, konieczne jest ścisłe przyleganie do ustalonej głębokości włożenia igły.Jeżeli igła zostanie włożona głębiej niż zamierzona, pacjent może doświadczać poważnych komplikacji.

Do poprawnego wprowadzenia konieczne jest kierowanie się położeniem rogów sakralnych. Specjalista z łatwością wykrywa je, ponieważ znajdują się one z boku kanału krzyżowego.

Cechy blokady zewnątrzoponowej

Kiedy wykonuje się blokadę nadtwardówkową, pacjent umieszcza się na boku, musi przynieść kolana do żołądka. Do znieczulenia użyj zakraplacza z niezbędnym roztworem "cytrynową skorupą" (wstrzyknij lek przeciwbólowy pod skórę cienką igłą).

Aby dotrzeć do kanału krzyżowego, specjalista wykonuje szybkie wprowadzenie sześcio centymetrowej igły do ​​skóry. Następnie lekarz zmienia kierunek igły na przeciwną. Aby uzyskać prawidłowy efekt zabiegu, igłę wprowadza się na głębokość 5 cm, w tym czasie obniża się prawie do poziomu.

Po włożeniu igły, sprawdź jej lokalizację. W tym celu stosuje się procedurę ssania strzykawki. Jeśli igła zostanie prawidłowo włożona, ssanie spowoduje wytworzenie krwi, materii rdzeniowej. Po tej kontroli specjalista może podawać lek, który jest bardzo powolny. Jako lek, nowokainę stosuje się zwykle samodzielnie lub z witaminą B1.

Znieczulenie ze sterydami

Ostatnio lekarze zaczęli stosować leki, takie jak sterydy. Zastrzyki z przepukliną kręgosłupa za pomocą sterydów zmniejszają stan zapalny, ból u pacjenta. Steroidy są wstrzykiwane bezpośrednio do uszkodzonego nerwu. Pozytywny efekt procedury odnotowano w 54%.

Efekt zabiegu potwierdzają przeprowadzone badania, badania pacjentów. Połowa pacjentów przestała odczuwać ból przez długi czas (około roku). Wystrzelone formy przepukliny należy leczyć tylko chirurgicznie.

Blokada zewnątrzoponowa

Aby złagodzić ból, przeprowadź znieczulenia znieczuleniowe przepukliną odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Te iniekcje nazywa się blokadą. Pomagają zmniejszyć skurcz mięśni, tłumią ostry ból.

Blokada pomaga pozbyć się obrzęku, zmniejsza prawdopodobieństwo zapalenia uszkodzonego nerwu. Efekt tych pacjentów blokujących odczuwa się niemal natychmiast, efekt działania przeciwbólowego zauważalny jest przez trzy tygodnie. Po upływie określonego czasu warto powtórzyć procedurę. Następnie zaleca się wykonywanie ćwiczeń fizycznych, zalecanych przez specjalistę, masaż.

Zastrzyki z przepukliny międzykręgowej są wykonywane pod kontrolą RTG. Dzięki zastosowaniu aparatu rentgenowskiego specjaliści używają specjalnej igły do ​​wstrzyknięcia roztworu hormonów, anestetyków, w proces patologiczny.

Cała procedura trwa około 10 - 15 minut. Wydobywanie do domu odbywa się od 1 do 2 godzin po manipulacji. Dopuszczalna częstotliwość tej procedury wynosi 1-3 razy.

Obejrzyj wideo: Rwa kulszowa - leczenie (Luty 2020).

Loading...