Jak prawidłowo uprawiać gimnastykę w przepuklinach kręgosłupa?

W przepuklinowych dyskach międzykręgowych rozszerza się obwiednia dysku, co może zakłócić normalne funkcjonowanie kręgosłupa i spowodować cały zespół objawów. Najczęściej problem ten występuje w okolicy lędźwiowej. Leczenie powoływane jest jako złożone, ale jego podstawą jest aktywność fizyczna. Kompleks ćwiczeń jest konstruowany w zależności od stadium choroby.

Ładowanie z przepukliny lędźwiowej wzmacnia układ mięśniowy, więzadeł, poprawa mobilności i zapobiec nawrotom. Idealnie powinno być codziennym rytuałem.

Co daje gimnastykę terapeutyczną

Naładowanie przepuklinowym kręgosłupem może być wykonywane zarówno pod okiem specjalisty, jak i w domu. Czas to zabiera trochę, ale jego skuteczność będzie dość wysokie w zwykłej klasie, aw połączeniu stan kręgosłupa można poprawić z innymi metodami leczenia i rehabilitacji.

Cele terapii ruchowej z przepukliną międzykręgową

 • Wzmocnienie mięśni pleców,
 • Kształtowanie postawy fizjologicznej,
 • Relaksacja mięśni spazmatycznych,
 • Popraw dostawę krwi do obszaru problemowego kręgosłupa.

Na ogół ładowania dla pleców i kręgosłupa sprawia, że ​​znacznie szybciej uporać się z tym problemem, pozwala zawiesić patologiczne procesy krążków międzykręgowych. Wybór ćwiczeń zależy od stadium choroby i jej charakterystyki, w szczególności od lokalizacji przepukliny, stopnia jej nasilenia.

Podstawowe zasady

Najlepiej jest, aby wybór ćwiczeń wykonywany był przez specjalistę, który bierze pod uwagę cechy okresu choroby i stopień jej progresji. Dla pacjenta ważne jest, aby monitorować ich stan, ponieważ uczucie dyskomfortu w kręgosłupie podczas terapii ćwiczeń - jest to sygnał do tego, że takie ćwiczenia powinny być wykluczone. Faktem jest, że przepuklinowy występ krążka międzykręgowego może być skierowany na dowolną stronę. Nieudane ćwiczenie może ściśnąć przepuklinę silniej, co powoduje dyskomfort lub ból.

Dozwolone są tylko ruchy, w których nie występuje żaden dyskomfort lub występuje niewielkie uczucie. Wszystkie ćwiczenia i ruchy z przepukliną kręgosłupa są wykonywane w spokojnym tempie, bez gwałtownych ruchów. Konieczne jest unikanie nagłych szarpnięć i skoków.

Szczególna uwaga i ostrożność wymaga ładowania przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa.Obciążenie wzrasta stopniowo. Wynik nie może za kilka dni, trzeba być cierpliwym i wykonywać zestaw ćwiczeń regularnie, a najlepiej codziennie.

Ćwiczenia podczas zaostrzenia

Podczas pogłębiania się jakiejkolwiek choroby, musisz być szczególnie ostrożny. Pierwsze dwa lub trzy dni są zalecanym miejscem do spania, które pozwala zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.

Podczas zaostrzenia, ładunek w przepuklinę międzykręgową jest postawą absolutorium, wykonywaną tylko ze skłonnością.

Rozładunek pozycji

 • Połóż się na plecach, ugnij nogi,
 • Leżąc na brzuchu, umieść pod brzuchem poduszkę lub małą poduszkę o wysokości do 8 cm.

Te pozy są przyjmowane przez pacjenta przez 10-20 minut. Pomagają rozluźnić mięśnie i lekko rozciągnąć kręgosłup. W rezultacie zmniejsza się nacisk na krążki międzykręgowe i przepuklina.

Ćwiczenia leżące na plecach

 1. Podczas inhalacji zginaj nogi, chwytając palce w pięść, wydychaj, wyprostuj nogi i całkowicie się rozluźnij,
 2. Naprzemiennie zginaj nogi, nie zdejmując stóp z łóżka, weź oddech, wyprostuj nogę podczas wydechu,
 3. Leżąc prostymi nogami, poruszaj stopami w górę iw dół.

Wszystkie ćwiczenia są wykonywane 5 minut 3 razy dziennie. W miarę jak ostre objawy ustępują, ładowanie przepukliną międzykręgową odcinka lędźwiowego wiąże się z dodatkowymi obciążeniami. Dodaj ćwiczenia na kolanach, ruchy związane z zginaniem kręgosłupa, ale wykluczone. Jest to ważne, ponieważ mogą one mieć dodatkowy traumatyczny wpływ na przepuklinę międzykręgową.

Po ostrym okresie

Naładowanie z przepukliną kręgosłupa po ustąpieniu ostrych objawów obejmuje gimnastykę mięśni prostowników grzbietu i mięśni brzucha. Nie rób ćwiczeń o szerokim zakresie ruchów, głębokich przysiadów, podnoszenia tułowia lub nóg z pozycji leżącej. Oto jeden z prostych, ale skutecznych sposobów. Leżąc z tyłu rąk, aby rozciągnąć, nogi lekko uginają się. Przez kilka sekund odcedź mięśnie brzucha, a następnie rozluźnij się. Przeprowadza się 10-16 razy.

Ćwiczenia dr Bubnovsky'ego

Doctor of Medicine S.M. Bubnovsky opracował ćwiczenia pokazane w przepuklinie różnych części kręgosłupa. Główne efekty to wzmocnienie mięśni pleców i rozładowanie kręgosłupa, a także poprawa przepływu krwi.Opłatę za Bubnovsky za kręgosłup można wykonać zarówno w specjalnych ośrodkach, jak iw domu samodzielnie po konsultacji z lekarzem.

Kilka ćwiczeń Bubnovsky dla dolnej części pleców

 1. Stań na czworakach i zrelaksuj się tak bardzo, jak to tylko możliwe.
 2. Zrób to samo, tylko z ugięciem pleców.
 3. Ta sama poza. Po wydechu podnosimy się do tyłu, na natchnienie pochylamy się w dół.
 4. "Chodzenie" po pośladkach. Usiądź na podłodze, nogi wyprostowane, ręce za głową. Poruszaj się do przodu i do tyłu, na przemian "zmieniając układ" pośladków.

Jeśli masz już przepuklinę międzykręgową, powinieneś rozwijać nawyk codziennego wykonywania wszystkich ćwiczeń. Pomoże to utrzymać ton całego ciała i będzie dobrym zapobieganiem zaostrzeniom. Poranne ćwiczenie z przepukliną kręgosłupa może rozpocząć się w łóżku. Nasze zwykłe popijanie jest już ćwiczeniami przydatnymi dla pleców. W kompleksie konieczne jest uwzględnienie nachyleń, zakrętów, wysokości ciała i nóg.

Ćwiczenie po operacji

Obciążenie po operacji przepukliny kręgosłupa jest ważną częścią rehabilitacji. Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane tak spokojnie i płynnie, jak to tylko możliwe. W pierwszym miesiącu po operacji kompleks obejmuje tylko ćwiczenia wykonywane leżąc (z tyłu, z jednej strony, na brzuchu) lub stojąc na czworakach.W drugim miesiącu po interwencji zajęcia są dodawane w pozycji stojącej z kijem gimnastycznym. Po upływie trzech miesięcy przydatne będą ruchy wykonywane z obciążeniem.

Kompleksy ćwiczeń fizjoterapeutycznych to prosty i całkowicie darmowy sposób leczenia kręgosłupa. Z jej pomocą możesz znacznie poprawić swoje zdrowie, zmniejszyć prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a także zatrzymać lub spowolnić procesy degeneracyjno-dystroficzne w osteochondrozy.

Obejrzyj wideo: Na Ratunek Plecom - Joga na Kręgosłup Lędźwiowy (Wrzesień 2019).

Loading...