Jakie są konsekwencje usunięcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Do leczenia przepukliny rdzenia stosuje się obie metody konserwatywnych i operacyjne. Jeśli operacja jest wykonywana, a następnie, aby uniknąć negatywnych skutków usunięcia przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, należy ściśle przestrzegać zasad rehabilitacji. W okresie rekonwalescencji pacjent powinien znajdować się pod nadzorem lekarza i poddać się przepisanym badaniom.

Jeśli w leczeniu przepukliny zastosowano interwencję chirurgiczną, należy ściśle przestrzegać zasad rehabilitacji.

Możliwe powikłania

Po operacji chrząstki mniejszą wysokość i zwiększone obciążenie operowanej części sąsiedniego kręgu. Aby przywrócić tkankę chrząstki wymaga długiego (do 6 miesięcy) czasu. Naruszenie naturalnych funkcji kręgosłupa i procesów zapalnych może prowadzić do rozwoju powikłań pooperacyjnych.

Blizna i proces adhezji

W trakcie interwencji chirurgicznej zdrowe tkanki sąsiadujące ze strefą operacji są ranne. Ciało, chroniąc skażoną powierzchnię zapalnego zwiększa tkanina wyrzutni SCAR-zrosty.

W wyniku wzrostu zrostów i powstawania blizn, 2/3 pacjentów doświadcza bólu korzeniowego.

Intensywność procesu adhezji można zmniejszyć za pomocą specjalnej terapii pooperacyjnej, która obejmuje fizjoterapię, leki, masaż, specjalną gimnastykę.

Naruszenie oddawania moczu i defekacji

Niebezpieczne powikłania, które rozwijają się po usunięciu przepuklin międzykręgowych, obejmują upośledzone narządy miednicy. Zaburzenie jest wywoływane przez proces klejenia ceramiki, z powodu którego dochodzi do przerostu kanału, w którym korzeń nerwowy przechodzi między kręgami. Zakończenia nerwowe rdzenia kręgowego przechodzącego przez kręgosłup są ściskane, co prowadzi do unerwienia narządów wewnętrznych.

Naruszenie funkcjonowania narządów miednicy prowadzi do zmniejszenia lub zwiększenia oddawania moczu.

Naruszenie funkcjonowania narządów miednicy prowadzi do następujących konsekwencji:

 • na utratę wrażliwości podczas oddawania moczu i wypróżniania;
 • do urezheniyu lub częstości oddawania moczu;
 • do nietrzymania kału i moczu.

Epiduritis

Jeśli po usunięciu przepukliny kręgosłupa infekcja wnika w obszar nadtwardówkowy rdzenia kręgowego, rozwija się zapalenie przysadki.Choroba charakteryzuje się zapaleniem tkanki łącznej położonej między okostną a substancją rdzenia kręgowego.

Epiduritis objawia się ostro i charakteryzuje się następującymi objawami:

 • zespół bolesny w kręgosłupie;
 • temperatura i osłabienie;
 • utrata narządów miednicy;
 • skurcze mięśni w dotkniętym obszarze.

Gdy zapalenie nabytek jest przepisywane złożone leki. Leczenie rozpoczęte na wczesnym etapie ma korzystne rokowanie.

 • Po usunięciu przepukliny kręgosłupa może rozwinąć się zapalenie naskórka, które przejawia się w zespole bólowym kręgosłupa.
 • U osoby w tej chorobie temperatura ciała może wzrosnąć.
 • Ponadto w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego pacjent czuje się słaby.

Rozwój procesów artrozy

Naruszenie mobilności kręgosłupa i pogorszenie odżywiania chrząstki na powierzchni stawów międzykręgowych można spowodować rozwój niszczących i zwyrodnieniowych stawów) (procesów stawów kręgosłupa. W wyniku tego obciążenia, występujące w innych częściach rdzenia wzrasta w kolumnie, co prowadzi do przyspieszonego zużycia struktury i pojawienie się występy i przepuklin międzykręgowych.

Objawowe objawy skurczów mięśni, ból i drętwienie nóg, osłabienie, temperatura, ból głowy. Aby zapobiec pojawieniu się artrozy w ciągu pierwszych miesięcy po operacji, konieczne jest poddanie się badaniom i przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego.

zapalenie szpiku

Zapalenie kości i szpiku powstaje w wyniku procesów artrozy w kręgosłupie, gdy infekcja wpływa na tkankę kostną. Zapalenie prowadzi do zniszczenia substancji kostnej, dyslokacji i przemieszczenia kręgów. Patologii towarzyszy obrzęk tkanek miękkich wokół kręgosłupa, ostry ból i temperatura.

Rozwój choroby prowadzi do przerwania połączenia centralnego układu nerwowego z narządami miednicy małej, do naruszenia funkcji narządów i zmniejszenia ich wrażliwości.

Jeśli zapaleniu kości i szpiku towarzyszy zespół zapalenia błony śluzowej, przesunięcie kręgów do przodu. Wynikające z deformacji kręgosłupa (przemieszczenie może osiągnąć 10 mm) prowadzi do kompresji rdzenia kręgowego. Antelisteza kręgosłupa z przesunięciem dysku L4 L5 obarczona jest zaburzeniem funkcjonowania kończyn dolnych.

Zapalenie kości i szpiku powstaje w wyniku procesów artrozy w kręgosłupie, gdy infekcja wpływa na tkankę kostną.Patologii najczęściej towarzyszy ostry ból.

Leczenie po zabiegu

W okresie rehabilitacji ciało zostaje przywrócone po usunięciu przepukliny kręgosłupa i jego przystosowaniu do warunków życia, pozwalając uniknąć nawrotów.

Leczone

W ciągu 2 tygodni po operacji pacjent przechodzi kurację lekową. Celem terapii lekowej jest usunięcie stanów zapalnych i powstrzymanie rozprzestrzeniania się infekcji. W tym czasie pacjent jest pod kontrolą neurochirurga, rehabilitologa i neurologa.

Pacjentowi przepisano następujące leki:

 • antybakteryjny;
 • niesteroidowe przeciwzapalne;
 • środki przeciwbólowe;
 • chondroprotektory;
 • środki zwiotczające mięśnie;
 • diuretyki;
 • witamina.

Biostymulatory, steroidy i leki psychotropowe są indywidualnie przepisywane. Stan tkanek kręgosłupa jest kontrolowany za pomocą testów, badań rentgenowskich, ultrasonografii i MRI.

W ciągu 2 tygodni po operacji pacjent przechodzi kurację lekową. Pacjentom można zalecić leki przeciwbakteryjne i przeciwbólowe.

Konserwatywny

Przy pomocy leczenia zachowawczego przywraca się funkcje kręgosłupa i układu mięśniowo-szkieletowego. W tym czasie pacjent musi nosić gorset podtrzymujący kręgosłup.Terapia zachowawcza obejmuje fizjoterapię, która obejmuje następujące metody:

 • elektro- i fonoforeza;
 • magneto- i KWCZ-terapia;
 • ultradźwięki;
 • terapia falami uderzeniowymi;
 • masaż leczniczy;
 • błoto i hydroterapia.

Fizjoterapia polegająca na leczeniu zachowawczym jest zalecana w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego, przywrócenia normalnego krążenia i zwiększenia wytrzymałości więzadeł podtrzymujących kręgosłup. LFK jest pod nadzorem specjalisty i składa się z ćwiczeń leżących, zginania pleców, ruchów prostymi rękoma, ruchów ugniatających rękami, zginania w łokciach.

Pod koniec (1-2 miesiące po operacji kręgosłupa) etap rehabilitacji pokazuje leczenie sanatoryjne, które ma długi pozytywny efekt.

Do leczenia zachowawczego, które jest niezbędne pacjentowi po operacji na kręgosłupie, obejmuje fizjoterapię, w tym masaż terapeutyczny.

Powtórz operację

Nawrót przepukliny wynika z następujących przyczyn:

 • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza;
 • powikłania w okresie pooperacyjnym;
 • obciążenia fizyczne;
 • niewłaściwy tryb życia;
 • przedwczesne zakończenie fizjoterapii i terapii ruchowej.

Objawy kliniczne są zbieżne z nawrotem objawów choroby podstawowej, ale może zwiększyć intensywność pogarsza stan połączeń i tkanek, nie są bóle, które nie są bezpośrednio związane z przepukliny.

Powtórzona interwencja chirurgiczna jest zalecana w przypadkach, gdy inne rodzaje leczenia nie pomagają, a choroba postępuje. Decyzję może podjąć wyłącznie lekarz na podstawie wyników badań i analiz. Rehabilitacja po drugiej operacji na kręgosłupie odbywa się według tego samego schematu, co po początkowej interwencji chirurgicznej.

Ponowne zabiegu lekarz może przepisać lek w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie pomogą, a choroba postępuje.

Recenzje

Vera, 30 lat, Perm

Rozerwany ból w nodze i dyskomfort w dolnej części pleców. Podczas badania stwierdzono przepuklinę międzykręgową. Oglądałem wiele filmów, analizowałem recenzje i znalazłem doświadczonego chirurga, który operował przepuklinę endoskopową. Zadowolony z przystępnego kosztu operacji. Konsekwencje nie trwały długo, rehabilitacja trwała około miesiąca. Teraz, gdy plecy nie bolą, prowadzę zwyczajny sposób życia.

Ольга, 29, Omsk

Nagle, jego bóle pleców, lekarz stwierdził przepuklinę międzykręgową i zalecił operację. Szukałem dobrej kliniki i doświadczonego lekarza, widziałem opinie na temat ryzyka, ale aby odzyskać zdrowie, zdecydowałem się na operację. Operacja zakończyła się powodzeniem, została zrehabilitowana, powróciła do pracy po 2 miesiącach.

Przepuklina kręgosłupa: operacja, konsekwencje

Operacja na kręgosłupie. Strach na wróble o niepełnosprawności.

Wszystko, co musisz wiedzieć o przepuklinie? Prognoza odtwarzania

Obejrzyj wideo: Manipulacja kręgosłupa lędźwiowego (Wrzesień 2019).

Loading...