Zastosowanie i uszkodzenie trakcji kręgosłupa w przepuklinach

przepuklina rdzenia trakcyjny umożliwia szybką poprawę u pacjenta ze względu na rozprężanie naczyń krwionośnych i korzeni nerwowych; Procedura ta jest wykonywana w warunkach szpitalnych pod nadzorem specjalisty w celu dostosowania maksymalnych korzyści i uniknąć zranienia. Istnieje kilka metod rozciągania kręgosłupa, co pozwala wyeliminować przejawy przepuklin w różnych oddziałach przy minimalnym ryzyku dla zdrowia układu mięśniowo-szkieletowego.

Wydłużenie kręgosłupa z przepukliną pozwala osiągnąć szybką poprawę stanu pacjenta z powodu dekompresji naczyń krwionośnych i korzeni nerwowych.

Wskazania

Rdzenie kręgosłupa jest najczęściej przepisywane z przepuklinami, jeśli pacjent ma następujące wskazania:

 • nieintensywny zespół bólowy;
 • gruźlicze zapalenie stawów kręgosłupa;
 • zamaskowana przepuklina;
 • osteoporoza;
 • wiek powyżej 60 lat;
 • złamania i stłuczenia kręgosłupa.

W takim przypadku procedury tego typu mogą dać dobry efekt terapeutyczny. W tym samym czasie lekarz zajmujący się wyznaczaniem trakcji kręgosłupa musi brać pod uwagę płeć i wiek pacjenta, a także ogólny stan zdrowia i obecność chorób przewlekłych.

Rodzaje trakcji kręgosłupa

Istnieje kilka odmian takich procedur.W zależności od umiejscowienia ciała podczas rozciągania, mogą być one poziome i pionowe. Podobne procedury mogą być:

 • suchy;
 • podwodny;
 • sprzęt.
 • Przedłużenie kręgosłupa z przepukliną można wykonać metodą suchą.
 • Podwodna trakcja kręgosłupa jest dość popularna.
 • W przypadku przepuklinowego kręgosłupa lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi procedurę ruchową aparatu.

Wybór metody trakcji kręgosłupa zależy od wielu czynników, w tym umiejscowienia i kierunku przepukliny, a także od jego intensywności.

Suche

Tego typu zabiegi są najczęściej stosowane w przypadku zmian odcinka lędźwiowego i piersiowego kręgosłupa. Ta metoda wymaga użycia specjalnych symulatorów. Ta opcja rozszerzenia umożliwia wykonanie podobnej procedury bez tworzenia określonych warunków. Ciało jest ustalone w wymaganej pozycji. Powoduje to rozciąganie się kręgosłupa pod własnym ciężarem. Trakcja na sucho jest rzadko stosowana, ponieważ podczas zabiegu ryzyko mikrourazów jest wysokie.

Podwodne

Ta metoda może być stosowana do rozciągania dowolnej części kręgosłupa, w tym odcinka szyjnego kręgosłupa.Trakcja podwodna jest uważana za bezpieczniejszą niż suchą, więc ta opcja jest używana znacznie częściej podczas leczenia patologii układu mięśniowo-szkieletowego.

Podczas zabiegu osoba jest ustalana za pomocą specjalnego urządzenia, dzięki czemu jego ciało znajduje się w wodzie.

Rodzaj przywiązania ciała zmienia się w zależności od tego, która sekcja kręgosłupa będzie podlegała rozciągnięciu. Czas trwania zabiegu zależy od cech przepuklinowej wypukłości.

Temperatura wody powinna wynosić 37 ° C. Pod wpływem grawitacji zwiększa się odległość między kręgami.

Temperatura wody podczas zabiegu, w którym kręgosłup jest rozciągany, powinna wynosić 37 ° C.

W pionie i poziomie

Przy mniejszych przepuklinach najczęściej stosowany efekt na kręgosłup jest w pozycji pionowej. Polega na użyciu własnego ciężaru ciała w celu zwiększenia odległości między kręgami. W takim przypadku użyj specjalnego symulatora, który pozwala na chwilę zawiesić osobę w pozycji pionowej. W pewnych okolicznościach ładunek jest zawieszony na nogach pacjenta.

Pozioma trakcja wykonywana jest na specjalnym stole przeznaczonym do terapii trakcyjnej.

Przed zabiegiem należy rozgrzać mięśnie ciepłem lub masażem. Następnie pacjent kładzie się na stole i mocuje na ramionach i nogach.

Następnie przyczepia się ciężar, którego waga sięga 10 kg. Pomaga to zwiększyć odległość między kręgami. W większości przypadków wymagany jest kurs obejmujący do 20 takich procedur. Po zabiegu, stosując tę ​​metodę, pacjent powinien nosić specjalny gorset, aby naprawić osiągnięty wynik.

Sprzęt

W przypadku przepuklin zlokalizowanych w odcinku szyjnym kręgosłupa najczęściej wykonuje się rozciąganie sprzętu. Ta metoda może być również stosowana do leczenia wypustek znajdujących się w rejonach piersiowym i lędźwiowym. Taki sposób trakcji jest bierny. W takim przypadku mięśnie pacjenta są dobrze rozgrzane przez masaż lub cieplej.

Przed wykonaniem rozciągania rdzenia kręgowego mięśnie pacjenta dobrze się nagrzewają podczas masażu.

Następnie ciało pacjenta jest przymocowane do stołu trakcyjnego. Stopień nacisku podczas rozciągania kręgosłupa jest kontrolowany przez specjalne urządzenie, które zmniejsza ryzyko obrażeń.

W domu

Samo wykonanie takich zabiegów jest możliwe tylko metodą pionową. Aby zwiększyć odległość między kręgami, możesz być w domu z barem lub szwedzką ścianą. Aby poprawić stan kręgosłupa, należy powiesić na 2-5 minut kilka razy dziennie. Możesz użyć tabeli odwrócenia. Podczas rozciągania w domu procedury te są przeprowadzane bez dodatkowego stresu. Możesz użyć rozciągania, tj. Specjalnych ćwiczeń do rozciągania kręgosłupa.

Przeciwwskazania

Jak każda inna procedura, trakcja kręgosłupa ma wiele przeciwwskazań. W przypadku przepukliny kręgosłupa przyczyną zatrzymania przebiegu takich zabiegów może być brak dodatniej dynamiki, a ponadto nasilenie bólu podczas lub po zabiegu. Istnieje wiele warunków, które są bezwzględnym przeciwwskazaniem dla trakcji kręgosłupa:

 • onkologia rdzenia kręgowego;
 • osteochondroza;
 • dysfunkcja wątroby i nerek;
 • stan zapalny kości szkieletu i otaczających mięśni;
 • zespół intensywnego bólu;
 • niektóre rodzaje złamań kręgów.

Zabrania się rozciągania kręgosłupa osobom, u których zdiagnozowano onkologię rdzenia kręgowego.

Procedury ekstrakcji mogą być niebezpieczne dla osób z nadwagą. W tym przypadku ryzyko wystąpienia mikroskopijnych pęknięć w kręgach jest niezwykle wysokie. W przyszłości takie procesy mogą prowadzić do powstawania dodatkowych przepuklin kręgosłupa i bardziej intensywnego niszczenia krążków międzykręgowych.

Recenzje

Maxim, 40 lat, Krasnojarsk

Kilka lat temu miałem kilka przepuklin zdiagnozowanych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Oprócz leków, masażu, fizjoterapii lekarz zalecił podwodną trakcję. Podczas procedur nie zauważyłem żadnych nieprzyjemnych doznań. Po pewnym czasie następuje polepszenie stanu i zmniejszenie nasilenia objawów. Jednak przepukliny nie można całkowicie wyeliminować.

Irina, 35 lat, Władywostok

Cierpię na przepuklinę odcinka szyjnego kręgosłupa w tle osteochondrozy. Chciałem wypróbować procedury trakcyjne, ponieważ przyniosły ulgę mojemu przyjacielowi, ale prowadzący lekarz kategorycznie się sprzeciwił, zauważając możliwość pogorszenia, a nawet niepełnosprawności.Postanowili zrezygnować z tego pomysłu.

Im bardziej niebezpieczna jest trakcja kręgosłupa Niebezpieczna trakcja kręgosłupa

Rozszerzenie kręgosłupa. Prosta trakcja własnymi rękami.

Suche rozciąganie kręgosłupa (trakcja).

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie kręgów szyjnych / Uraz kręgosłupa szyjnego - Objawy i leczenie?