Przepuklina ślizgowa otworu przełykowego przepony

Przesuwnych rozworu przepuklinę (SGPOD) - proces patologiczny, w którym przemieszczenie przełyku i górnej (serce) części żołądka do miejsca, w którym w przełyku dostaje się do żołądka, przez otwór w powiększonym otworem w klatce piersiowej (sredostene).

Przyczyną pojawienia się przepukliny ślizgowej jest patologia więzadłowego aparatu, który unieruchamia żołądek wewnątrz otworu przepony.

Zdjęcie: przepuklina przeponowa

Mocowanie więzadeł jest rozrzedzone i rozciągnięte z wiekiem, a także pod wpływem niekorzystnych czynników. Rzadziej przepuklina jest wadą wrodzoną.

Poślizgnięcie się przepukliny od jamy brzusznej do klatki piersiowej i pleców (dlatego przepuklina została nazwana przesuwaniem) występuje w pozycji poziomej pacjenta lub z istotnym wypełnieniem żołądka. Zmiany bliznowaciejące prowadzą do zmniejszenia długości przełyku i unieruchomienia patologii w określonej pozycji.

Jak wynika z przepukliną zachodzi proces wygładzania Hiss kąt (kąt między przełyku i żołądka), co powoduje zaburzenia w esophagogastric komorze zaworu (zespolenia) pokarmowego.

Objawy

Często przepuklina przepony przełykowej przepony, z niewyraźnym przesunięciem, przebiega bezobjawowo.

Znacznie później, dolegliwości ból, zgaga i erupcja są dodawane, z powodu zakłócenia zaworów, jedzenie pluje w górę.

Skargi pacjenta są wzmacniane w pozycji poziomej, a także po posiłku. Uczucie pieczenia jest zlokalizowane za mostkiem, a odczucia bólu mogą być zlokalizowane w lewym podżebrzuszu, nadbrzuszu lub nawet w okolicy serca. Intensywność obrazu klinicznego zależy od ilości pobranego pokarmu. Czasami pacjenci skarżą się na smak goryczy w ustach.

Zdjęcie: ślizgowa przepuklina osiowa otworu przełykowego przepony

Diagnostyka

Zdjęcie: Rentgenowska diagnostyka przepukliny otworu przełykowego przepony

Często ślizgającą się przepuklina przełyku jest wykrywana na obrazach radiograficznych wykonanych dla innej choroby (zdjęcia układu oskrzelowo-płucnego). Jeśli badanie to przeprowadza się w obrazie klinicznym przepukliny, konieczne jest zastosowanie środka kontrastowego - baru.

Charakterystyczne cechy to:

 • opóźnione kontrastowe zawieszenie w przepuklinie;
 • przedział sercowy żołądka znajduje się nad przeponą;
 • zwiększenie apertury przełyku przepony;
 • zawyżone położenie zwieracza przełyku.

Rozpoznanie przepukliny otworu przełykowego przepony obejmuje badanie endoskopowe - manometrię, podczas którego ocenia się stan zwieraczy przełyku i żołądka, perystaltykę przełyku, stan wewnętrzny narządów, który jest niezbędny do wyboru dalszego leczenia.
Laboratoryjne metody badań są drugorzędne.

Leczenie

Przepuklina ślizgowa, podobnie jak wiele innych rodzajów przepuklin, podlega leczeniu zachowawczemu, pod warunkiem, że nie ma komplikacji i małej przepukliny.

 1. Przydzielanie posiłków frakcyjnych małymi porcjami, kolacja przynajmniej 3 godziny przed snem. Podczas odpoczynku w pozycji leżącej, głowa łóżka powinna być podniesiona. Wykluczyć wysiłek fizyczny, szczególnie zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej.
 2. Leczenie współistniejących chorób, które powodują wzrost ciśnienia śródbrzusznego (przedłużający się kaszel, zaparcia). Konieczne jest monitorowanie masy ciała i rzucenie palenia.
 3. Leki,polegające na eliminacji refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zdjęcie: Diagnoza rentgenowska przepukliny ślizgowej otworu przełykowego przepony

Są mianowani:

 • leki zobojętniające sok żołądkowy, zmniejszanie kwasowości soku żołądkowego;
 • blokery receptorów histaminowych H2, które zmniejszają wydzielanie (produkcję) soku żołądkowego;
 • inhibitory pompy protonowej, które przez długi czas i w większym stopniu tłumią funkcję wydzielniczą;
 • prokinetics - leki, które promują szybsze przejście pokarmu z żołądka do jelit.

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie ma pozytywnego skutku, lub występują powikłania (naruszenie, krwawienie, przepuklina duża), wskazana jest interwencja chirurgiczna przy szyciu przełyku. Metoda chirurgiczna jest bardzo skuteczna, a częstotliwość nawrotów jest bardzo niska.

Loading...