Przyczyny, objawy i leczenie przepukliny osiowej otworu przełykowego przepony

Przesłona - szeroka płyta mięśni i tkanki łącznej, która dzieli skrzynię z jamy brzusznej. Przez fizjologicznym otwór rozciąga przełyku, które przechodzą więc z brzusznej jamy klatki piersiowej.

Gdy rozworu przepuklinę (w skrócie HH) - organów, który zazwyczaj znajduje się w jamie brzusznej przez przełyku kryzy przeponowa wnikają w klatce piersiowej.

Istnieją 3 rodzaje HVAC:

 1. W przypadku przepukliny osiowej otworu przełykowego przepony w klatce piersiowej znajduje się nie tylko żołądek, ale także brzuszna część przełyku.

 2. Gdy przepuklina rozrodcza wchodzi do jamy klatki piersiowej izolowanej części lub całego żołądka, ale anatomiczne położenie przełyku się nie zmienia.

 3. Połączone.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Przepukliny przepony w połowie przypadków nie powodują dyskomfortu u pacjentów, w drugiej połowie przeszkadzają osobie tylko z nieprzyjemnymi objawami. Lecz bez leczenia mogą prowadzić do poważnych powikłań: krwawienie wewnętrzne, złośliwe zwyrodnienie ścian przełyku itp.

Na szczęście za pomocą nowoczesnych metod leczenia tych przepuklin można sobie poradzić w 99% przypadków; możliwe jest odzyskanie bez operacji.

Trzy główne przyczyny patologii

 1. Niewystarczająca siła więzadeł, zwykle trzymając brzusznej części przełyku poniżej poziomu membrany.

 2. Zwiększone ciśnienie wewnątrzbrzuszne, co przyczynia się do wciśnięcia brzusznej części przełyku i żołądka przez AML klatki piersiowej.

 3. Przełyku i dyskinezę przewodu pokarmowego, gdy przewód pokarmowy nie ruchu perystaltycznego (zmniejszenie ścianki żołądka i jelit, w której znajduje się ruch ich zawartości) w przeciwnym kierunku - tworząc dogodne warunki do wnikania układu trawiennego przez pod ziemią.

Przeanalizujmy szczegółowo każdą przyczynę.

1. Niewystarczająca wytrzymałość aparatu więzadłowego

Normalnie dolnej części przełyku nie wnika w otwór i trzymał pod membraną przez więzadeł i mięśni, a także dzięki „poduszki” z tłuszczu podskórnego. Z osłabieniem któregokolwiek z mechanizmami przełyku istnieje ryzyko blokowania osiowego przepukliny.

 • Osłabienie więzadeł następuje z powodu naturalnego starzenia się organizmu i wszędzie występuje w ciele.
 • U młodych ludzi słabość więzadeł jest zwykle obserwowana w obecności predyspozycji genetycznych,co można pośrednio osądzić na podstawie obecności płaskich stóp, a także określonych chorób, takich jak zespół Marfana lub uchyłkowatość jelita.
 • Ludzie o cienkiej budowie częściej cierpią z powodu tych przepuklin. Może to być również spowodowane zmniejszeniem "poduszki" tkanki tłuszczowej.
 • Również nieleczeni ludzie wchodzą do grupy ryzyka, u których powstanie przepukliny przepony wiąże się ze zmniejszeniem ogólnego napięcia mięśniowego i osłabieniem aparatu więzadłowego.

Niewyszkoleni ludzie ze słabymi więzadłami - zagrożeni chorobą

2. Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej

Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej obserwuje się przy każdym wysiłku. Dlatego wśród osób cierpiących na choroby płuc, którym towarzyszy kaszel ropnia, w połowie przypadków rozwija się przepuklina osiowa przepony. Zaparcia, trudności z oddawaniem moczu z gruczolakiem prostaty, praca związana z podnoszeniem ciężarów - wielokrotnie zwiększają ryzyko przepuklin przeponowych.

3. Dyskineza przełyku i żołądka

zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (dalej - przewodu pokarmowego), rozwój chorób układu trawiennego, jest istotnym czynnikiem ryzyka dla powstawania osiowym przepukliny.

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego prowadzi do posiadania rzucony zawartość przewodu pokarmowego działów downstream do przełyku i spala. Trwałe uszkodzenie powoduje bliznowacenie przełyku ściany - przełyku może być krótszy i „wyciąga” z żołądka do jamy klatki piersiowej przez otwór przeponowej.

Ale nawet przed bliznami w reakcji na chemiczne oparzenia występuje skurcz przełykowy. mięśni długość rurki jest zmniejszona, co prowadzi do zaostrzenia jamy brzusznej przez otwór w klatce piersiowej.

Objawy

U 40-50% pacjentów przepuklina nie objawia się i staje się darem niebios podczas badania diagnostycznego z innych powodów. W innych przypadkach objawy mogą być następujące:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

ObjawyKiedy przejawia się najczęściej
 • Zgaga;
 • ból w klatce piersiowej (za mostkiem, między łopatkami);
 • odbijanie powietrzem, kwaśne odrzuty pokarmowe;
 • uczucie goryczy w jamie ustnej.
 • Po obfitej kolacji,
 • podczas pochylania się do przodu lub leżenia w pozycji leżącej,
 • ze zwiększonym tworzeniem gazu lub po naprężeniu.

Leczenie przepuklin osiowych

Terapia zachowawcza

W większości przypadków, jeśli osiowe przepuklina nie niewypłakaną towarzyszą komplikacje (np naruszenie, owrzodzenia przełyku i blizny odkształcenie ściany) - zabieg prowadzi się leki.

Głównym celem tego leczenia - chronić ścianę przełyku przed działaniem soku żołądkowego, aby zapobiec rozwojowi zapalenia i owrzodzenia przełyku. W tym celu obowiązują następujące zasady:

 • leki neutralizujące kwas solny - środki zobojętniające kwas solny (almagel, maaloks i inne);
 • leki tłumiące wydzielanie soku żołądkowego lub jego części, blokerów pompy protonowej (omeprazol i inne), blokery antagonistami receptorów histaminowych H2 (ranitydyna, famotydyna, itp.);

Drugim ważnym zadaniem leczenia uzależnień jest normalizacja perystaltyki przewodu pokarmowego. W tym celu stosuje się prokinetyki, na przykład domperydon.

Aby zapobiec przeniesieniu żółci do przełyku, należy wyznaczyć ursofalk.

Zalecenia lekarskie dla pacjentów

Oprócz leków ważne jest wdrożenie następujących zaleceń:

 • spać z podniesionym czołem;
 • idź spać nie wcześniej niż 2-3 godziny po jedzeniu;
 • odmówić użycia tytoniu i alkoholu;
 • angażować się w wychowanie fizyczne;
 • zmniejszyć wagę z otyłością;
 • Nie zakładaj ciasnych pasów, gorsetów, bandaży;
 • nie ćwicz przez 2-3 godziny po jedzeniu;
 • Unikaj ciężkiej aktywności fizycznej i pracuj w pozycji "pochylonej".

Dieta z przepukliną przeponową

Za pomocą specjalnej diety można oczywiście zmniejszyć tworzenie się kwasu chlorowodorowego, co zmniejsza stopień uszkodzenia przełyku w kontakcie z sokiem żołądkowym na jego ścianach. Kolejna właściwa dieta pomaga zapobiegać wnikaniu treści żołądkowej do przełyku.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Co można zjeść z przepukliną przeponowąCzego nie można jeść i pić
KashiPikantne przyprawy i sosy
WarzywaNapoje gazowane
Niskotłuszczowe mięsoNapoje zawierające kofeinę: kawa, herbata, pepsi i cola, kakao
Olej roślinny (nieznacznie)Owoce cytrusowe
JajkaPomidory
Kapusta
Fasola
Tłuste pokarmy
Soki owocowe o kwaskowatym smaku
Napoje alkoholowe
Czarny chleb

Chirurgiczne leczenie przepukliny osiowej

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Wskazania do operacjiPrzeciwwskazania
 • Uraz przepukliny;
 • wrzody;
 • zwężenie przełyku;
 • Warunki przedrakowe, które rozwinęły się w wyniku HBP;
 • przypadki ciężkiego przebiegu patologii z nieskutecznością leczenia farmakologicznego.
Ciężkie choroby wewnętrzne.

Operacja jest skuteczna nawet w ciężkiej przepuklinie przeponowej, gdy występują blizny ścian przełyku, jej wrzody.

Trzy zadania interwencji chirurgicznej:

 1. szycie UP;

 2. utrwalenie żołądka w jego fizjologicznej pozycji i pozycji;

 3. eliminacja odwrotnego odlewania do przełyku pokarmu zmieszanego z sokiem żołądkowym.

Najczęściej stosowane leczenie chirurgiczne, zwane "fundoplikacją według Nissen".

Chirurg robi skalpelowi podłużny otwór w skórze i tkankach miękkich brzucha wzdłuż linii środkowej nad pępkiem. Narządy tworzące przepuklinową wypukłość powracają do jamy brzusznej. Otwór utworzony w przeponie zmniejsza się przez szycie.

W następnym etapie ścianki żołądka w części podprzeponowej są zszyte w taki sposób, aby utworzyć zgrubienie wokół brzusznej części przełyku.

Wreszcie, w trzecim etapie, żołądek jest przywiązany do przedniej ściany jamy brzusznej od wewnątrz za pomocą szwów.Wszystkie "dziury" w tkankach miękkich są zamykane szwami.

Przy dobrze przeprowadzonej operacji nawrót nie występuje więcej niż 5% operowanych.

Ustalenie potrzeby leczenia i wyboru taktyki leczenia jest prerogatywą lekarza prowadzącego. Często w stanie poradzić sobie z objawami choroby i zatrzymać postęp przepukliny bez operacji: w tym przypadku zabieg wykonywany przez lekarza gastroenterologa należy regularnie zaplanowane badania kontrolne co 6 miesięcy. W przypadku podjęcia decyzji o operacji - wykonuje ją chirurg brzuszny.

Loading...