Przepuklina w żołądku: objawy i leczenie (od chirurga i bez operacji)

Przepuklina żołądka (w skrócie GJ) jest rodzajem przepukliny otworu przełykowego przepony, w której żołądek przenika cały lub częściowo do jamy klatki piersiowej.

Ta patologia często pojawia się bezobjawowo i staje się przypadkowym stwierdzeniem w ankiecie z innej okazji. W klasycznym przypadku, powoduje zgaga, odbijanie, uczucie pieczenia w klatce piersiowej i zaburzenia połykania, że ​​szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

W 95% przypadków GJ jest skutecznie leczona metodami zachowawczymi: za pomocą specjalnej diety i leków można zredukować nieprzyjemne objawy do zera. Potrzeba operacji pojawia się tylko przy skomplikowanych przepuklinach. Leczenie chirurgiczne ma również dobre wyniki: po interwencji prawie nie występują nawroty.

Czytaj dalej - pełny przegląd choroby: przyczyny, objawy i sposób leczenia choroby.

Istota patologii

U ludzi klatki piersiowe i jamy brzuszne są oddzielone płytą mięśniową - przeponą. Przełyk przenika z jednej wnęki do drugiej przez tak zwany otwór przełykowy (w skrócie AMP). Normalnie, mięśnie przepony i jej włókien tkanki łącznej mocno utrzymują przełyk w otworze i zapobiegają wnikaniu jamy brzusznej do klatki piersiowej.

Przy klasycznej przepuklinie żołądka osłabione są więzadła w regionie AMP.Wraz ze wzrostem ciśnienia części brzucha w jamie brzusznej przełyku, a za nią i żołądka, przenikać klatki piersiowej - tak rozwój przepuklinę.

Przyczyny tego problemu

Przepuklina żołądka - patologia głównie w podeszłym wieku i starcza. Jeśli tylko 9% dzieci cierpi na GJ, już 69% osób powyżej 70. roku życia jest już dotkniętych tą chorobą.

To dlatego, że w wyniku naturalnego procesu starzenia tkanki w organizmie tracą sprężystość i atrofii (odnosi się to również do łącznej więzadeł AML). Tworzy się warunki sprzyjające rozwojowi przepuklinowej wypukłości.

Czynnikiem, który wywołuje powstawanie przepukliny, jest zwykle wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Starsi ludzie zwykle już związanych z nimi chorób i stanów (przewlekła choroba płuc, jelita grubego, z nadwagą, itd.), Wywołując zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej.

Najczęściej rozwija się przepuklina żołądka u pacjentów:

 • Z zaparciami.
 • Z wzdęciami.
 • Z wymiotami.
 • Z mdłym kaszlem.
 • Z otyłością.
 • Z chorobami tkanki łącznej. Wrodzony osłabienie więzadeł wskazuje zespół Marfana (wrodzonym zaburzeniem charakteryzującym się rozwoju choroby tkanki łącznej), żylaki, płaskie stóp i innych chorób.

Inną częstą przyczyną palne - podnoszenia ciężkich i powtarzalne ciąża u kobiet.

Dzieci palnych rozwijać w wyniku naruszenia przełyku w okresie prenatalnym. Nienormalnie krótki przełyk ciągnie do żołądka do jamy klatki piersiowej.

DU - 12 choroba wrzodowa dwunastnicy, wrzód HKH - przewlekłe calculous pęcherzyka żółciowego.

objawy GJ

Podejrzewa się, że przepuklina żołądek może, jeśli w górnej części jamy brzusznej i klatki piersiowej (za mostkiem, pomiędzy łopatkami) regularnie pojawiają się obolała, pieczenie lub tępy ból, które są połączone z posiłkami.

Dodatkowo do bólu palnego zauważyć, zgaga, zwracanie treści żołądkowej zwracanie.

Bardzo charakterystyczny objaw choroby - poczucie „guzek w gardle”, który pojawia się, gdy pochopnie jedzenie, stosowany na zimno, gorąco, stałej lub pół-stałych pokarmów.

Kolejny ważny objaw - zaburzenia rytmu serca. Ta funkcja i ból w klatce piersiowej u pacjentów w podeszłym wieku może kolidować z lekarzem w celu ustalenia prawidłowej diagnozy (przepuklina zamieszanie z patologii serca).

Metody diagnostyczne

Przepuklina żołądka podejrzewa się na podstawie objawów klinicznych i zdiagnozowane już podczas gastroskopii, rtg klatki piersiowej i narządów układu pokarmowego.

Aby wyjaśnić diagnozę (określić stopień złośliwości przewodu pokarmowego i obecność powikłań, wykluczyć rozwój procesu nowotworowego w przepuklinie), prowadzone są dodatkowe badania:

 • biopsja przełyku i ściany żołądka;
 • badanie kału dla krwi utajonej;
 • oznaczanie ciśnienia atmosferycznego i PH w żołądku i przełyku.

Gastroskopia pozwala na wizualną ocenę stanu żołądka. Badanie przeprowadzane jest przy użyciu endoskopu - elastycznej rurki, na której końcu zainstalowana jest latarka i kamera wideo (obraz z niej wyświetlany jest na monitorze)

Leczenie GJ

Metody konserwatywne

Ta przepuklina jest najczęściej leczona zachowawczo. Ponieważ naruszenie anatomicznej interpozycji żołądka i przełyku prowadzi do rzucania się w przełykowy obraz treści żołądkowej - chorobie tej zawsze towarzyszy stan zapalny ścian przełyku.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Metody leczeniaNie-medyczny

Celem leczenia farmakologicznego jest ochrona przełyku przed działaniem agresywnej treści żołądkowej. Aby to zrobić, lekarz używa leków otulających - leków zobojętniających.

Jednocześnie lekarz przeprowadza leczenie,mające na celu zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego: za pomocą środków z grupy inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, lansoprozol), blokerów receptorów H2-histaminy (famotydyna, ranitydyna).

Lekarze polecają:

 • spać z podniesioną głową łóżka;
 • Unikaj wysiłku fizycznego i fizycznego, co zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej;
 • nie pracuj na zboczu;
 • Nie nosić odzieży, która ściska klatkę piersiową i brzuch.

Zalecenia żywieniowe

Cztery zasady diety:

 1. Jedz co najmniej 3 godziny przed snem;

 2. Zjedz małe posiłki 4-6 razy dziennie;

 3. jedz powoli, dobrze żując jedzenie;

 4. weź ciepłe jedzenie.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Możesz jeśćWyklucz
Niskotłuszczowe produkty mleczneNapoje gazowane
KashiCzekolada
Pieczone warzywaKawa
KotletyKakao
Ryby gotowane na parze, gotowane lub pieczoneAlkohol
KrakersyOstre przyprawy
Jaja gotowane na twardoGrzyby
Fasola
Smażone
Majonez
Ketchup

Interwencja operacyjna

Chirurg wykonuje operację w czterech przypadkach, jeśli przepuklina żołądka:

 1. jest powściągliwy;

 2. jest powikłany zmianami przednowotworowymi lub złośliwymi w ściance żołądka lub przełyku;

 3. jest skomplikowany przez zwężenie przełyku, krwawienie z przełyku, perforację przełyku;

 4. towarzyszyły rażące naruszenia trawienia i nie można leczyć lekarstwami.

Podczas klasycznego sterowania przełyku i żołądka „wprowadzony”, po czym otwór zszywano i wzmocnione. W razie potrzeby chirurg może dodatkowo naprawić żołądek za pomocą szwów w jamie brzusznej.

Szybka diagnoza przepuklin i stosowanie się do zaleceń lekarza w 95% przypadków jest gwarantem korzystnego przebiegu przepukliny.

Skomplikowane przepukliny należy leczyć chirurgicznie, ale działanie to dobre rokowanie po takim leczeniu nawrotu jest prawie nie obserwuje się, a choroba zniknie.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny powłok jamy brzusznej oraz wszczepienia siatki (Luty 2020).

Loading...