Leczenie przepuklin brzusznych

Przepuklina jest patologią, w której występuje wysunięcie narządu z jamy, w której się znajdowało. Ta choroba może być wrodzona i nabyta. Jeśli chodzi o przepuklinę wrodzoną, jej wystąpienie jest spowodowane obecnością "słabych punktów" występujących u osoby od urodzenia. Ponadto, te występy mogą być vpravleny.

Jednakże, istnieje przepukliny, które nie są podatne na redukcję. Większość z nich dobiegnie końca naruszenia, tak, że dana osoba może wykazywać objawy bardzo podobne do ekspresji niedrożności jelit. Zawartość worka przepuklinowego może być zagięciem otrzewnej, jajnika lub pęcherza.

Według klasyfikacji medycznej, istnieje kilka rodzajów przepuklin. Ich nazwiska, w większości przypadków odpowiadają dokładnie do miejsca, z którego organizm wyjścia. Jednak niektóre z nich są nazywane lekarza, który opisał tę patologię.

Przyczyny przepukliny brzusznej

Główną przyczyną tej choroby może być bezpiecznie zwane tłumienie ściany brzucha spowodowane przez cechy anatomiczne.Warto również zwrócić uwagę na usterki związane z urazami lub operacją jamy brzusznej.

Co więcej, rozwój przepuklin jest z reguły przeprowadzany niezauważalnie dla osoby. Istnieją jednak inne czynniki, które wywołują takie konsekwencje. Do nich należy nosić:

 • ciężka aktywność fizyczna;
 • zaparcie;
 • problemy z nadwagą;
 • trudności z oddawaniem moczu;
 • przedłużony kaszel (w obecności chorób płuc o przewlekłym charakterze);
 • wzdęcia (nadmierne tworzenie się gazów w przewodzie pokarmowym).

Nie ignorujcie czynnika dziedzicznego, zmian wieku, nagłej utraty wagi z powodu postu, a także rozciągania ścian jamy brzusznej podczas ciąży.

Do czynników prowokujących rozwój przepukliny ściany brzusznej nadal należy przypisać przedłużony proces macierzyński. Jeśli mówimy o dzieciach, takie problemy często pojawiają się na tle długiego płaczu.

Najczęstsze rodzaje przepuklin

 1. Brzuszny. Z reguły jego występowanie wiąże się z urazem ściany brzucha, gdy nie następuje ostateczne uzupełnienie warstw mięśni. Może skupić się nawet z wnętrza jamy brzusznej.Dzieje się tak, gdy torebka przepuklina zatonie w otworze kulszowym. Warto jednak zauważyć, że takie patologie są rzadko diagnozowane.
 2. Udowy. W tym przypadku worka przepuklinowego koncentruje się na wewnętrznej stronie uda z powodu powstawania pierścienia udowego do dużych pojemników obszaru lokalizacji. Warto zauważyć, że przepukliny udowe są bardzo rzadko zdiagnozowane. Z ogólnej liczby wszystkich przepuklin brzusznych wynoszą one około 8%. Najczęściej diagnozuje się je u przedstawicieli pięknej połowy ludzkości. Wynika to z wyjątkowych chwil w życiu kobiet, wśród których powinniśmy podkreślić ciążę, poród. Nie zapominaj również o cechach anatomicznej budowy stawu biodrowego. Często przepukliny udowe są narażone na naruszenie. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż kanał udowej jest zbyt wąski, więc pierścień udowa ma zwiększoną gęstość. Podczas naruszenia osoba może skarżyć się na ostry ból i bolesny obrzęk.
 3. Inguinal. Ten rodzaj przepukliny diagnozuje jeśli brzucha narząd wyszedł poza ściany jamy brzusznej, a następnie zwrócił się w okolicy pachwiny po przejściu kanału pachwinowego. W praktyce medycznej istnieją bezpośrednie przepukliny i ukośne.Można je również łączyć. Najmniej oczywistą jest bezpośrednia przepuklina, a dodatkowo można ją nabyć wyłącznie. Objawy tej choroby obejmują pojawienie się wypukłości w pachwinie, któremu towarzyszą bóle o charakterze ciągnącym. W takim przypadku nadal może wystąpić naruszenie stolca i problemy z oddawaniem moczu.
 4. Pępkowy. Ten rodzaj przepukliny jest charakterystyczna dla zawartości wyjściowej worka przepuklinowego przez otwór w ścianie jamy brzusznej w pobliżu pępka. Kobiety często cierpią na tę chorobę. Główną przyczyną jego rozwoju jest ciąża, a także poród. Te procesy pociągają za sobą rozciąganie ściany brzucha, co przyczynia się do jej osłabienia. Nie mniej rzadką przyczyną tego typu przepukliny jest otyłość. Aby zdiagnozować chorobę, nie trzeba iść do lekarza. Sam możesz zrozumieć problem. Z reguły osoba ma występ w pobliżu pępka. Kiedy zajmuje pozycję poziomą, sekcja wybrzuszania znika. Stopniowo, występ jest tylko zwiększony, dlatego koniecznie wymaga obserwacji. W przypadku przepuklin pępkowych występują bolesne odczucia, które nasilają się podczas ćwiczeń.Jeśli problem zostanie wykryty w odpowiednim czasie, to jest rozwiązane za pomocą operacji. Pomaga to zapobiec poważnym komplikacjom w postaci naruszenia. Operacja polega na wycięciu skóry koło pępka z kolejnym skrócenie worka przepuklinowego. Następnie podejmuje się środki w celu wzmocnienia słabego sektora. W tym przypadku zazwyczaj tkaniny są zszyte lub stosuje się implant siatkowy.
 5. Przeponowy. W formie bramy zwykle pojawia się otwór przełykowy. W worku przepuklinowym z reguły jest żołądek. Alarmującym objawem wskazującym na obecność przepukliny tego typu jest zgaga. W większości przypadków jego występowanie obserwuje się po jedzeniu, w nocy lub podczas zginania do przodu ciała bagażnika. Ponadto może poczuć się z ostrą zmianą pozycji ciała. Naciskanie przepuklinowej bramy towarzyszy ciągłym mrowieniem. Zauważono je głównie w strefie nadostokowej lub w nadbrzuszu.

Diagnoza choroby

Przepuklina brzuszna ściana, zidentyfikowane we wczesnych stadiach rozwoju, mogą być usunięte bez operacji.Jeżeli pacjent jest podejrzewana choroba jest wysyłana do wielu badań, które zawierają rentgenowskich pęcherza moczowego, układu pokarmowego, wątroby, i piersi.

Głównym znak, który wskazuje na istnienie problemu, jest zauważalna zmiana w jelicie cienkim. Zwykle znajduje się on w całej dolnej części brzucha. W tym przypadku, po lewej stronie jest czcze, a prawy - biodrowych.

W takim przypadku urządzenie to może być również przeprowadzone diagnostyki różnicowej. Badanie prowadzone jest w różnych pozycjach ciała. To nie przejdzie bez rozpoznania ultradźwiękowego.

Możliwe powikłania

Jeśli powłoki brzuszne przepukliny potwierdzenia powinna rozpocząć obróbkę, jak tylko to możliwe. W przeciwnym razie pacjent naraża się na ryzyko poważnych komplikacji uzyskać w naruszeniu tła.

Jeśli może wystąpić worka przepuklinowego wypełnione jelita pętle je ściskając. Taki proces jest wynikiem skurczu mięśni brzucha i do rozmiaru mniejszego boku przepuklinowego otworu. Skutkiem tego jest brak dopływu krwi do aktów ustrojowych, ze względu na to, co rozwija się martwica jelit. Na niej można wskazać następujące cechy:

 • niedrożność jelit;
 • silne zatrucie organizmu;
 • zapalenie otrzewnej;
 • niewydolność wątroby lub nerek.

Metody leczenia

Jeśli u pacjenta zdiagnozowano przepuklinę jamy brzusznej, leczenie zwykle obejmuje interwencję chirurgiczną. Taka patologia nie jest zdolna do samo-eliminacji lub zniknięcia pod wpływem leków. Co więcej, występ stopniowo zyskuje bardziej poważny charakter i ma właściwość powiększania się.

Warto również zauważyć, że im dłużej przepuklina znajduje się na ściance brzucha, tym gorszy stan otaczających tkanek. Wszystko to nie jest najlepszym sposobem na wyświetlenie wyników operacji. Tego problemu nie da się rozwiązać ani bandażem, ani kierunkiem. Ponadto użycie specjalnego gorsetu nie zmniejsza w żaden sposób niebezpieczeństwa naruszeń.

Jeśli zostanie stwierdzona przepuklina brzuszna, leczenie powinno być jak najszybsze. Terminowe podjęcie niezbędnych środków zapobiegnie wystąpieniu komplikacji. W ten sposób będzie można liczyć nie tylko na eliminację poważnych problemów, ale także na pozytywny wynik.

Przede wszystkim pacjent musi przejść etap przygotowawczy, który przewiduje dodatkowe badanie i wykonanie określonych testów.Wszystko to pomoże, aby dowiedzieć się stanu zdrowia pacjenta i znaleźć odpowiednią metodę leczenia w każdym przypadku.

Standardowe badanie przedoperacyjne ciała obejmuje następujące manipulacje:

 1. badanie krwi (biochemiczne, kliniczne, w przypadku HIV, RW, WZW typu B, C);
 2. dostarczanie krwi dla grupy krwi i oznaczanie czynnika Rh;
 3. analiza moczu;
 4. RTG klatki piersiowej;
 5. elektrokardiografia;
 6. wniosek ginekologa (androloga);
 7. zawarcia terapeuty.

Podczas zabiegu stosuje się specjalny materiał siatkowy, który wkłada się do przepukliny. W tym przypadku, ekspert bierze pod uwagę wielkość patologii, objętość zawartości worka przepuklinowego, a także bierze pod uwagę stan powłoki brzuszne w pobliżu wrót przepukliny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i innowacyjnych technologii obróbki może wyeliminować ponowne pojawienie się przepukliny. Liczba nawrotów po zabiegu z implantem siatkowym wynosi około 1-2 procent.

Interwencja chirurgiczna może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu dożylnym. Według chirurgów najwygodniejszym sposobem jest znieczulenie ogólne. W tym przypadku pacjent zapada w głęboki sen, a jego mięśnie rozluźniają się tak bardzo, jak to możliwe.Dzięki temu specjaliście łatwiej jest przeprowadzić wszystkie niezbędne manipulacje.

Co do znieczulenia miejscowego, pacjent oczywiście nie odczuwa bólu. Ale mimo to nie przestaje być nerwowy i napięty, co tylko pogarsza sytuację, w wyniku czego specjalista nie może prawidłowo wykonać operacji. Może również negatywnie wpływać na wynik leczenia chirurgicznego.

Sama operacja może trwać od 30 minut do 1,5 godziny. Wszystko zależy głównie od stopnia złożoności przepukliny brzucha.

Dwie godziny po operacji pacjent może poruszać się samodzielnie, a po dniu może opuścić szpital. Dosłownie po kilku miesiącach jego stan zostaje w pełni przywrócony i może wrócić do aktywnego stylu życia.

Aby pooperacyjna przepuklina brzuszna nie była już zakłócona, należy przez pewien czas stosować specjalną dietę i przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego. Tylko w ten sposób możemy oczekiwać optymalnego wyniku.

Bardzo ważne jest, aby przez jakiś czas po operacji założyć specjalny bandaż podtrzymujący.Pozwoli to nie tylko szybciej odzyskać uszkodzone tkanki, ale także zapobiegnie nawrotom patologii. W tym okresie konieczne jest zminimalizowanie obciążenia i całkowite porzucenie złych nawyków.

Laparoskopia

Operację tego typu przeprowadza się za pomocą sprzętu endoskopowego. Pacjent na brzuchu tworzy trzy mniejsze nakłucia, które są niezbędne do wprowadzenia laparoskopu i narzędzi chirurgicznych. Dzięki laparoskopowi chirurg może monitorować proces operacyjny wyświetlany na monitorze. A miniaturowe narzędzia pozwalają wykonywać akcje w celu wycięcia przepukliny.

Osobna uwaga zasługuje na to, że przepuklina brzusznej pooperacyjnej nie wymaga długiego okresu rehabilitacji. Pacjent szybko odzyskuje przytomność i powraca do normalnego trybu życia.

Ta metoda leczenia przepuklin zyskała dużą popularność, co wynika z dużej liczby niezaprzeczalnych zalet. Do ich liczby musi należeć:

 • drobne rany po operacji;
 • szybkie odzyskiwanie;
 • minimalne uszkodzenie okolicznych tkanek;
 • zmniejszenie częstości występowania zrostów;
 • szybki powrót pacjenta do zwykłej oczekiwanej długości życia;
 • możliwość łączenia zabiegów chirurgicznych.

Jedyną wadą laparoskopii jest jej koszt, który wynika z kosztownego sprzętu.

Zapobieganie chorobom

Często przyczyną rozwoju przepuklin na ścianie jamy brzusznej jest zbyt intensywna aktywność fizyczna i nadmierne obciążenie ciała spowodowane przez podnoszenie ciężarów. Aby zapobiec pojawieniu się problemów zdrowotnych, należy obiektywnie ocenić własne możliwości fizyczne. Grupa ryzyka obejmuje osoby, których praca wiąże się z ciężką pracą fizyczną (budowniczymi, ładowarkami itp.). Najbardziej skuteczną profilaktykę można nazwać pełną zgodnością z reżimem pracy i odpoczynku.

Powinieneś także poświęcić czas na poranne ćwiczenia. Ponadto lepiej będzie, jeśli lekarz prowadzący wybierze specjalny zestaw ćwiczeń, który wykluczy pojawienie się przepukliny. Jest to szczególnie ważne w przypadku przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej, która była leczona stosunkowo niedawno.

Bardzo przydatne jest włączenie wieczornych spacerów do twojego reżimu. Ich czas trwania powinien wynosić około godziny. Oprócz tego, że jest to doskonałe zapobieganie przepuklinom, takie spacery z pewnością przynoszą korzyści całemu organizmowi.

Ważne jest również przestrzeganie diety. Jedzenie powinno być spożywane w małych porcjach. Każdą recepcję należy wykonać po 3 godzinach. Jednak nie zaleca się spożywania więcej niż 5 razy dziennie.

Ponadto, ze zwyczajowego menu, pożądane jest wykluczenie tłustych potraw, pikantnych potraw, pieczonych produktów, słodyczy. W diecie powinno być dużo warzyw, mięsa, gotowanych ryb.

Jeśli nie udało ci się uniknąć choroby, nie powinieneś się wahać z leczeniem. Konieczne jest jak najszybsze zwrócenie się do specjalisty, który wyjaśni, jak postępować w przyszłości. Jednak aby twój wybór stał na korzyść wyjątkowo wykwalifikowanego lekarza, który już sprawdził się od strony pozytywnej. Chirurg o idealnej reputacji, pracujący w wiarygodnym szpitalu, będzie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. A dostępność nowoczesnego sprzętu medycznego i zastosowanie zaawansowanych technologii obróbki będą kluczem do uzyskania wyjątkowego wyniku.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Listopad 2019).

Loading...