Uraz przepukliny brzusznej

Uraz odnosi się do liczby poważnych powikłań, które mogą wystąpić podczas rozwoju przepukliny. Jest to niespodziewane ściskanie narządów w worku przepuklinowym. Taki proces może wystąpić w szyi worka lub w bramie przepukliny. Konsekwencją tego jest zakłócenie układu krążenia.

Klasyfikacja przepuklin uduszonych

Zdjęcie: przepuklina Littre

W medycynie wyróżnia się następujące rodzaje przepuklin uduszonych:

 • Pierwotne naruszenie. Taka kategoria jest rzadka, może wystąpić tylko po jednoetapowym wysiłku, który został zastosowany przez daną osobę. Ważnym warunkiem w tym przypadku jest obecność jego predyspozycji do pojawienia się wypukłości. Podczas tego krótkiego, ale znaczącego obciążenia, natychmiast powstaje przepuklina, która w tym momencie jest uwięziona w przepuklinowych bramach. Rozpoznanie takiej choroby jest trudne;
 • Wtórna przepuklina pachnąca. Ta kategoria obejmuje wszystkie inne wypukłości. Z reguły występuje na tle już istniejącej przepukliny.

Ponadto istnieją dwie formy przepuklin uduszonych:

 • Odmiana elastyczna. Jest obserwowany w młodym wieku, jest spowodowany wyniszczającym wysiłkiem fizycznym. Objawy to silne ataki bólu, napięcie worka przepuklinowego.Sama przepuklina się nie poprawia, pojawiają się mdłości, którym towarzyszą wymioty;
 • Fekalia z powodu przepukliny żołądka lub brzucha. Można go znaleźć u osób w starszym wieku i osób starszych, które przez długi okres czasu są nosicielami przepuklin. Stopniowo powiększają się, stają się nieodwracalne.

Określone rodzaje naruszenia:

 • Naruszenie wstecz. Jego cechą jest obecność dwóch pętli jelitowych, które nie wchodzą do worka przepuklinowego. Jest w nim zakrzywienie trzeciej pętli, do której w związku z tym upośledzone jest ukrwienie. Tego rodzaju naruszenie jest rzadkie, ale jest trudne;
 • Naruszenie Pristenochnoe. W tym przypadku jelita znajdujące się w worku przepuklinowym jest ściskane tylko w kilku miejscach. Wyklucza to rozwój takich powikłań, jak niedrożność jelitowa, ale może wystąpić martwica ściany jelita. Tego rodzaju naruszenie nigdy nie występuje w gigantycznych przepuklinach;
 • Hernia Littre. Takie naruszenie ma miejsce w obszarze pachwin. Ta patologia jest pod wieloma względami podobna do poprzedniej odmiany, jedyną różnicą jest to, że martwica rozwija się kilka razy szybciej.

Zdjęcie: przepuklina brzuszna łydki

Objawy ciasnych przepuklin

W przypadku zdiagnozowanej przepukliny występują cztery objawy. Występują w dowolnej formie uszczypnięcia. Należą do nich:

 1. Ból o ostrym charakterze, objawiający się w obszarze przepukliny;
 2. Występu nie można poprawić nawet podczas leżenia;
 3. Przepuklina jest bolesna i stale napięta;
 4. Impuls kaszlu nie jest przenoszony.

Najważniejszym objawem jest ból! Powstaje podczas fizycznego przeciążenia i nie znika po zakończeniu. W szczególnie ciężkich przypadkach jest tak silny, że pacjent nie jest w stanie powstrzymać się od jęków. W tym samym czasie skóra zaczyna blednąć, pojawia się bolesny wstrząs i zmniejsza się ciśnienie.

Jeśli od razu nie pójdziesz do lekarza, zaczyna się rozwój zapalenia otrzewnej. Proces zapalny stopniowo rozprzestrzenia się w żołądku, przechwytując organy trawienne.

Diagnoza


Rozpoznanie zaciśniętej przepukliny w prostych przypadkach nie jest trudne dla lekarzy i jest szybko wdrażane. Pierwszym etapem jest badanie anamnezy. Za jego pomocą można ustalić przepuklinę, która była wcześniej poprawna i której nie towarzyszyły bolesne odczucia.

Kolejnym etapem jest badanie fizykalne. Zwykle podczas oglądania występ jest wyraźnie widoczny. Nie znika, gdy zmienia się położenie, jego kontury nie zmieniają się podczas ruchu.

Metody diagnozowania zranionej przepukliny obejmują:

 • Określenie temperatury skóry w miejscu przepukliny;
 • Dostawa wspólnych testów: krwi, moczu, kału;
 • Ultradźwięki jamy brzusznej, radiografia otrzewnej.

Leczenie zachowawcze

Ciasną przepuklinę można wyleczyć tylko chirurgicznie! Jedynym przeciwwskazaniem jest stan agonistyczny pacjenta. Jakakolwiek próba regulacji przepukliny jest nie do przyjęcia ze względu na prawdopodobieństwo wejścia do jamy brzusznej narządu, który przeszedł nieodwracalne niedokrwienie.

Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły. Mają zastosowanie do pacjentów w ciężkim stanie z powodu występowania dodatkowych chorób. W tym samym czasie, w przypadku naruszenia, które miało miejsce przed lekarzem, nie powinno zająć więcej niż godzinę. W takich przypadkach wykonanie zabiegu chirurgicznego dla pacjenta jest znacznie bardziej ryzykowne niż próba ustalenia przepukliny bez operacji.

Można również spróbować poprawić przepuklinę u dzieci w młodym wieku, jeśli po naruszeniu minęło niewiele czasu.

Przygotowanie do operacji. Znieczulenie

Do operacji usunięcia i usunięcia zaciśniętej przepukliny należy przygotować. Aby to zrobić, konieczne jest wycofanie moczu za pomocą skrzyni korbowej, w niektórych przypadkach w celu opróżnienia żołądka.

Do zabiegu można zastosować znieczulenie miejscowe lub zewnątrzoponowe. Ta ostatnia opcja ma większe preferencje.

Interwencja chirurgiczna. Postęp operacji

Operacja przebiega szybko iw nagłym wypadku. Głównym zadaniem chirurga jest odsłonięcie i utrwalenie uszkodzonego narządu. Tylko to pozwoli uniknąć ucieczki do jamy brzusznej.

Procedura:

 1. Pierwszym krokiem jest przecięcie przepukliny zgodnie z jej położeniem;
 2. Skóra i tłuszcz, pod nią, rozcięta. Rana jest odizolowana specjalnymi serwetkami. Po otwarciu worka, ranny narząd musi zostać zatrzymany w ranie;
 3. Następnie leczenie trwa. Przepuklina bramy zostaje wypreparowana. Działanie to prowadzi się w bezpiecznym kierunku do pozostałych narządów i tkanek otrzewnej;
 4. Po uwolnieniu uszkodzonego narządu lekarz ocenia jego stan. Jeśli zostanie uznane za wykonalne, wówczas wykonywane jest odwrócone zanurzenie w otrzewnej.W przypadkach wątpliwych organizmowi podaje się novocaine, po czym ogrzewa się go przy pomocy serwetek przez dziesięć minut. Następnie umieścić na miejscu;
 5. Po wstecznym zanurzeniu narządu, torebka przepuklinowa jest całkowicie odizolowana od celulozy;
 6. Następnym etapem jest plastikowa brama przepukliny. Od tego momentu operacja nie różni się od prostej interwencji chirurgicznej w celu usunięcia przepukliny. Główną różnicą jest zastosowanie mniej traumatycznych metod przepuklin.

Niewątpliwie, jeśli zrezygnujesz z plastyczności bramek przepuklinowych, to doprowadzi to do ponownego rozwoju przepukliny. Jednak głównym i podstawowym zadaniem lekarza podczas operacji ratunkowej jest ratowanie życia pacjenta. Operację usunięcia nawrotu przepukliny można przeprowadzić później, ale zgodnie z planem, bez pilnej hospitalizacji.

Taka taktyka stosowana jest w przypadku phlegmon worka przepuklinowego, jedynym wyjątkiem jest ropne zapalenie.

Pacjenci w ciężkim stanie mogą stosować zewnętrzną powierzchnię uszkodzonego narządu. W takich sytuacjach, w znieczuleniu miejscowym, torebkę przepuklinową rozcina się, a zraniony narząd usuwa się i unieruchamia poza jej granice. Następnie następuje przepuklina bramek przepuklinowych.

Zdjęcie: rodzaje naruszenia: wstecz i ciemieniowy

Konsekwencje

Pracując jako doświadczony i profesjonalny chirurg po operacji, nie ma żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak możliwe powikłania to:

 • Nawrót;
 • Odmowa pracy wcześniej rannego ciała;
 • Tworzenie ropienia.

Wszystkie konsekwencje, z wyjątkiem nawrotów, są określane w krótkim czasie po interwencji chirurgicznej.

Środki zapobiegawcze

Po operacji rozpoczyna się okres rehabilitacji, podczas którego nie należy zapominać o środkach zapobiegawczych. Pomogą one zapobiec rozwojowi nawrotów:

 • Noszenie bandaży lub specjalnego gorsetu przez pierwsze miesiące po operacji;
 • Odwiedzanie egzaminów u lekarza;
 • Odmowa wyniszczającego wysiłku fizycznego, podnoszenie ciężarów;
 • Zaleca się dzielenie jedzenia na kilka porcji. Ułatwi to pracę trawienia, przywróci opróżnianie.

Nie zapominaj, że uszczypnięcie jej brzucha wymaga szybkiej i natychmiastowej hospitalizacji!

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie