Przepuklina: co to jest, objawy, jak leczyć chorobę

Żołądek przepuklinę (lub brzuszna) - ma wyjście wewnętrznych narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej, moszny, skóra brzucha, plecy, pachwina, uda (w zależności od typu formacji). W takim przypadku narządy nie stykają się ze środowiskiem zewnętrznym, ponieważ integralność otrzewnej i skóry pozostaje nienaruszona.

Jest to jedna z najczęstszych schorzeń chirurgicznych: według statystyk, okaże się w 3-7% dorosłych, a wśród operacji chirurgicznej dla przepuklina wartości częstotliwości na drugim miejscu (po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego).

Dzieci mają również przepukliny brzuszne (wszystkich typów). Najczęściej - pępkowy (rejestrowany u 25-35% niemowląt) i pachwinowy.

Zewnętrznie ta patologia wygląda na wysunięcie. Znalezienie tego, wielu pacjentów nawet bez konsultacji z lekarzem łatwo określić, co to jest.

Początkowo, przy tej chorobie - objawy wysunięcia rzadko powodują poważne niedogodności, nie zawracają sobie głowy pacjentami i same w sobie nie są niebezpieczne. Dzieci zazwyczaj nie mają żadnych skarg, z wyjątkiem wykształcenia. Jednak nawet w przypadku bezobjawowych i małych formacji zawsze istnieje ryzyko naruszenia - i jest to stan zagrażający życiu.

Dlatego też, jeśli wykryto przepuklinę na brzuchu, należy skontaktować się z chirurgiem tak szybko, jak to możliwe.

Jedynym sposobem leczenia przepuklin brzusznych u dorosłych (z wyjątkiem przepony) jest operacja. Dla chirurga jest to prosta i łatwa procedura, która wynosi 90% pełnego utwardzenia przepukliny i komplikacje.

U dzieci, leczenie bez operacji lub nawet całkowitego braku leczenia (wyczekiwania) stosuje się coraz częściej wzrostu dziecka często ustąpieniu przyczyny występ i powstawanie utwardza ​​się.

Czytaj dalej - pełny przegląd choroby.

Klasyfikacja

Przepukliny są klasyfikowane według kilku znaków:

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

ObjawRodzaje przepuklinCharakterystyka
Anatomiczna lokalizacja
 • Inguinal;
 • pępkowy;
 • udowy;
 • przepuklina białej linii brzucha;
 • przeponowy;
 • rzadkie gatunki (lędźwiowe, kulszowe, krocza, nadbrzusza itp.).

Nazwa jest podana przez obecność wypukłości

Pochodzenie1. Wrodzona

Występ lub przesłanki jego występowania są utero

2. Zakup:

Edukacja powstaje po urodzeniu

a. wcześniej przygotowane,

Narządy wychodzą przez naturalne otwory lub słabe punkty ściany brzucha (pierścień pępowinowy, biała linia brzuszna, kanał pachwinowy itp.)

b. pooperacyjny,

Narządy pochodzą z blizn pooperacyjnych

c. nawracać,

Ponowne pojawienie się patologii po leczeniu chirurgicznym

d. traumatyczne,

Narządy przechodzą przez tkanki uszkodzone podczas urazu

e. neuropatyczny.

Choroby związane z chorobami (poliomyelitis, słabe połączenie nerwów (unerwienie) mięśni ściany brzucha, itp.)

Według stopnia wyjścia narządówUzupełnij

Narządy weszły do ​​innej jamy lub pod skórę

Niekompletne

Organy już wyłoniły się z jamy brzusznej, ale nadal znajdują się wewnątrz innej anatomicznej formacji i nie są widoczne (na przykład wewnątrz kanału pachwinowego)

Według objawów klinicznychWymienne

Występ łatwo wsuwa się do jamy brzusznej

Nieodwracalne

Występ nie jest uzupełniany

Zmagałem się

Organy wewnętrzne są ściskane w punkcie wyjścia występu, nie dostosowują się samoczynnie, ich ukrwienie jest zakłócone

Przez obecność komplikacji
 • Skomplikowane,
 • nieskomplikowany.

Przyczyny choroby

Przepuklina brzuszna rozwija się w wyniku wad wrodzonych i nabytych.

(jeśli stół nie jest całkowicie widoczny - obróć go w prawo)

Innate PrzyczynyZakupione

Wrodzone - są to anomalie anatomiczne, z powodu których ułatwione jest wyprowadzanie narządów wewnętrznych przez słabe miejsca ściany brzucha.

W przypadku wrodzonych przyczyn dziecko niekoniecznie rodzi się z wypukłością - może ono powstać i znacznie później, już w wieku dorosłym, pod wpływem czynników prowokujących (zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, urazy, choroby).

Do nabytych przyczyn należą czynniki:

 1. Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej (ciąża, poród, otyłość, podnoszenie ciężarów).

 2. Naruszenie integralności mięśni ściany brzucha (uraz, operacja).

Objawy

Głównymi objawami przepukliny żołądka są występy o rozmiarze od grochu do melona. Z przepukliną przepony przepuklinowej jest niedostrzegalnie zewnętrznie, gdy narządy wchodzą do klatki piersiowej.

Rzadziej, ból w jamie brzusznej, zaparcia, nudności, wymioty, odbijanie.

Wrażenia z bólu są rzadkie. Najczęściej ból występuje w dużych lub długotrwałych istniejących formacjach i wraz z rozwojem powikłań.Ból jest zwykle zlokalizowany obok występu, ale może rozprzestrzeniać się na całym brzuchu lub ustępować w dolnej części pleców, pachwinie, kości krzyżowej. W przepuklinie przeponowej za mostkiem palą się bóle.

Występy w jamie brzusznej różnych gatunków mają również swoje własne charakterystyczne objawy, charakterystyczne tylko dla nich:

 • W przypadku przepukliny udowej występują zaburzenia oddawania moczu, a ból w jamie brzusznej gwałtownie wzrasta wraz z pełnym wyprostowaniem tułowia.
 • W przypadku przepuklin przeponowych głównymi objawami są zgaga, pobudzenie i połykanie. Możliwe zaburzenia oddychania, kaszel, chrypka.

Nagłe wystąpienie silnego bólu w jamie brzusznej, osłabienie, nudności i nawracające wymioty - groźne objawy wskazujące na naruszenie występu. Kiedy się pojawią, musisz natychmiast wezwać karetkę i udać się do szpitala chirurgicznego.

Diagnostyka

Rozpoznanie jest potwierdzane przez chirurga, nawet jeśli pacjent jest pewny, że ma przepuklinę. Ten problem można pomylić z inną chorobą, a oznaki małego wystawania na żołądek o niewielkich rozmiarach, nietypowym położeniu lub niekompletnym wyjściu z narządu mogą nie być zauważalne zewnętrznie.

Aby potwierdzić diagnozę, zwykle wystarczy, aby chirurg przeprowadził wywiad z pacjentem i zbadał go za pomocą palpacji (palpacji) formacji i sąsiadujących tkanek.

Metody leczenia

Terapia u dorosłych

Interwencja operacyjna

Przepuklina u wszystkich dorosłych jest leczona tylko w sposób operacyjny. Wyjątek - przepuklina przeponowa (która w początkowej fazie leczenia jest leczona zachowawczo) oraz przypadki, gdy operacja jest przeciwwskazana (starość, ciężkie choroby przewlekłe).

Leczenie operacyjne w nieskomplikowanych wypukłościach wykonuje się rutynowo po ogólnym badaniu (badania krwi i moczu, konsultacja chirurga i terapeuty).

Operacje tego problemu są rutynowe i proste, prowadzone są w szpitalach chirurgicznych dowolnego poziomu (w tym w małych szpitalach regionalnych). Podczas interwencji chirurg kieruje występem, wzmacnia osłabioną tkankę poprzez przyszycie miejsca wyjścia przepukliny.

Okres powrotu do zdrowia po operacji jest szybki.

Aby zapobiec nawrotowi choroby we wczesnym okresie pooperacyjnym, pacjent nosi opatrunek i dodatkowo ogranicza lub eliminuje czynniki, które prowadzą do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Metody konserwatywne

Zachowawcze metody leczenia:

 • noszenie bandaży lub specjalnych bandaży;
 • dieta,
 • gimnastyka;
 • masaż;
 • eliminacja czynników zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej (zaparcie, ciężki wysiłek fizyczny itp.);
 • preparaty medyczne (środki przeczyszczające, przeciwskurczowe w celu łagodzenia bólu).

Zachowawcze metody leczenia stosowane są w celu zapobiegania powikłaniom, zapobiegania wzrostowi edukacji i złagodzenia objawów u pacjentów:

 1. które nie mogą być obsługiwane (ze względu na wiek starczy, ciężkie patologie sercowo-naczyniowe, zaburzenia krzepnięcia krwi i niektóre inne stany);

 2. w którym operacja jest tymczasowo przeciwwskazana (ciąża, zaostrzenia przewlekłej choroby).

Terapia u dzieci

Jak leczyć przepuklinę u dzieci, indywidualnie, w zależności od prawdopodobieństwa samoleczenia, ryzyka powikłań, dynamiki choroby (narastanie lub zmniejszanie formacji, czy występują jakiekolwiek objawy).

Często obserwuje się dziecko (bez leczenia) lub tymczasowo przepisuje leczenie zachowawcze, a następnie ocenia się wyniki.

Nieskomplikowana i nie podatna na rozwój przepuklina pępkowa u dzieci w wieku poniżej 4-5 lat jest leczona zachowawczo.

Wniosek

Jeśli jesteś dorosły i masz przepuklinę żołądka (z wyjątkiem przepony) - raczej udaj się do chirurga na zabieg chirurgiczny. Odkładanie wymaganego leczenia może prowadzić do naruszeń - a następnie operacja będzie nadal potrzebna, ale będzie to dla ciebie o wiele bardziej traumatyczne.

Obejrzyj wideo: Leczenie przepukliny pachwinowej; Inguinal hernia treatment (Styczeń 2020).

Loading...