Skuteczne leczenie przepukliny żołądka

Leczenie przepukliny żołądka jest zawsze złożone, eliminacja patologii jest niezwykle ważna, ponieważ choroba może prowadzić do szeregu poważnych konsekwencji. Punktem wyjścia jest wzrost ciśnienia śródbrzusznego, w którym żołądek i dolna część przełyku przemieszczają się do okolicy klatki piersiowej. Najczęściej jest to związane ze zmianami związanymi z wiekiem.

Przepuklina tego narządu trawiennego występuje głównie u osób w podeszłym wieku, co jest spowodowane procesami starzenia się tkanki łącznej, co powoduje utratę jej elastyczności i sprzyja tworzeniu patologii.

Interwencja chirurgiczna z przepukliną żołądka jest stosowana w obecności uchyłków, jak również w przypadku przepukliny ślizgowej (ruchowej) lub mieszanej przepony przełyku w przeponie.

Przyczyny edukacji

Czynnikami prowokującymi są:

 • przedłużone zaparcia;
 • ciężki kaszel;
 • częste wymioty wywołują napięcie w jamie brzusznej;
 • otyłość;
 • zwiększone gazowanie;
 • niedożywienie, w tym przejadanie się;
 • choroby tkanki łącznej itp.
 • Czynnikiem wywołującym pojawienie się przepukliny żołądka jest otyłość.
 • Przedłużające się zaparcia mogą być czynnikiem wywołującym przepuklinę żołądka.
 • Poważny kaszel może powodować przepuklinę żołądka.

Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej może wywołać i intensywną aktywność fizyczną, szczególnie jeśli uprawiasz sport po krótkim czasie od jedzenia.

Objawy przepuklin żołądkowych

Przepuklina żołądka objawia się jako:

 • wzdęcia;
 • częste erupcje;
 • zgaga;
 • krwawienie z przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • uczucie śpiączki w gardle itp.

Przepuklina żołądka objawia się w postaci częstych erupcji.

Diagnostyka

Jeśli podejrzewa się przepuklinę, ważne jest przeprowadzenie diagnostyki różnicowej, aby wykluczyć chorobę serca, która ma czasami podobny obraz kliniczny. Ponadto okolicę przełyku bada się za pomocą dyfrakcji rentgenowskiej z kontrastem. Endoskopowa diagnoza przełyku i żołądka odgrywa ważną rolę.

Terapia zachowawcza

Przepuklinę żołądka często eliminuje się przy pomocy medycyny zachowawczej, tylko w rzadkich przypadkach stosuje się metody chirurgiczne. Patologiczny występ prowadzi do uwolnienia treści do przełyku z jamy żołądka, co wywołuje silny objaw w postaci zgagi.

Aby wzmocnić działanie leków i pozbyć się nieprzyjemnych objawów choroby, zawsze musisz spać przy podwyższonym wezgłowiu.

Leki

Aby zapobiec stanom zapalnym w ścianach przełyku, stosuje się następujące grupy leków:

 1. Blokery pompy protonowej. Pomaga zmniejszyć kwasowość soku żołądkowego. Preparaty tej linii blokują wydzielanie kwasu solnego, dając korzystne warunki do gojenia się nadżerek i owrzodzeń, a także eliminując procesy zapalne. Najczęściej przepisywany omeprazol, Emanera itp.
 2. H2-histaminoblockery. Przyczyniają się do zmniejszenia kwasowości z powodu hamowania produkcji kwasu solnego. Jednak mają efekt wycofania i natychmiast po zakończeniu leczenia może wystąpić nadmierne wydzielanie. Najczęściej Ranitidine, Famotidine i inne są stosowane w leczeniu przepukliny.
 3. Leki zobojętniające. Mają efekt kopertowania, rozcieńczając skoncentrowany sok żołądkowy i zmniejszając negatywny wpływ na ściany przełyku i żołądka. Do leczenia stosuje się Gastal, Maalox i inne.
 4. Preparaty na bazie bizmutu. Zastosuj, jeśli przepuklina jest połączona z wysoką kwasowością żołądka, w którym obecna jest bakteria Helicobacter Pylori.W większości przypadków należy przepisać lek De-Nol, który ma działanie ściągające i tworzy warstwę ochronną na powierzchni żołądka.

Aby zapobiec procesowi zapalnym w ścianach przełyku stosuje się omeprazol, który przyczynia się do zmniejszenia kwasowości soku żołądkowego.

Metody ludowe

Przepukliny żołądka metodami ludowymi nie są eliminowane, ale niektóre przepisy mogą pomóc w zmniejszeniu objawów. Środki najczęściej używane:

 1. Rozwiązanie sody oczyszczonej. Aby pozbyć się zgagi spowodowanej przepukliną, w domu zajmie 0,5 łyżeczki. tego obiektu. Soda powinna być rozpuszczona w szklance z ciepłą wodą i podjęta, jak pieczenie występuje w żołądku.
 2. Napar dziurawca. Poprawia funkcję przewodu pokarmowego, zmniejsza nasilenie zaburzeń dyspeptycznych: pieczenie, ból, wzdęcia. To zajmie 1 łyżkę. l. zioła, które należy wypełnić 500 ml wrzącej wody i nalegać na 40 minut. Następnie filtruj i przyjmuj 2 razy dziennie.
 3. Miód i mleko. Jeśli przepuklina żołądka często wywołuje ból w jamie brzusznej, konieczne jest zastosowanie tego przepisu przez cały tydzień. Rozgrzej szklankę mleka.Gdy zrobi się ciepło, dodaj 1 łyżeczkę. kochanie, zamieszaj i weź przed pójściem spać.
 4. Olej z rokitnika. Zaakceptowany na pusty żołądek. Ten środek ma działanie regenerujące, przyspieszając gojenie się erozji na ścianach żołądka i przełyku. Olej rokitnikowy zapobiega rozwojowi choroby, zmniejsza zwiększone wydzielanie kwasu solnego.

Napar dziurawca poprawia pracę przewodu pokarmowego, zmniejsza nasilenie zaburzeń dyspeptycznych: pieczenie, ból, wzdęcia.

Interwencja chirurgiczna

Interwencja chirurgiczna jest stosowana w obecności uchyłków, jak również w przypadku przepukliny ślizgowej (ruchowej) lub mieszanej przełyku w przeponie. Do operacji ucieka się również w przypadku, gdy choroba nie nadaje się do leczenia.

Najczęściej stosowana laparoskopia, która pomaga szybko wyzdrowieć i ma krótszy okres rehabilitacji. Po kilku przebiciach dostęp do strefy patologicznej. Doktor robi zgrabną manipulację, bez wpływu na narządy klatki piersiowej.

W operacji kawitacji wykonuje się nacięcie w górnej części brzucha. Laparoskopia jest nie tylko mniej inwazyjna, ale także bezpieczniejsza.

Podczas operacji przepuklina jest usuwana poprzez przemieszczenie żołądka i przełyku do pożądanej pozycji. Otwór przysłony jest zamknięty. W razie potrzeby lekarz wykonuje fiksację żołądka za pomocą szycia.

Nawet przy gigantycznych przepuklinach laparoskopia daje dobry wynik, przywracając układ trawienny. Podczas rehabilitacji ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza i przestrzeganie diety. W okresie pooperacyjnym jest niebezpieczne podnoszenie ciężarów, więc nie należy zaniedbywać porady specjalisty gastroenterologa, inaczej patologia może powrócić.

Zalecenia żywieniowe

Jeśli jest przepuklina żołądka, musisz przestrzegać diety. Trzeba jeść często, ale w małych porcjach. Jedzenie powinno być miękkie, twarde jedzenie powinno być zmielone. Lepiej jest dać pierwszeństwo gotowanym na parze daniom.

Lepiej jeść 4-6 razy dziennie. Kolacja powinna trwać co najmniej 3 godziny przed snem, aby wszystko miało czas na strawienie. Natychmiast po zjedzeniu wolno pić wody lub herbaty, gdyż przyczynia się do zmniejszenia stężenia kwasu żołądkowego, która wyzwala wadliwy trawienie.

Z przepukliną żołądka lepiej jeść 4-6 razy dziennie.

Lista dozwolonych produktów

Jeśli w menu występuje przepuklina brzuszna, powinieneś dołączyć:

 1. Warzywa poddane obróbce cieplnej. Możesz jeść cukinię, ziemniaki, marchew, paprykę, dynie. W świeżej formie warzyw lepiej nie jeść.
 2. Słodkie odmiany owoców: jabłka, brzoskwinie, morele, banany, persimmony itp.
 3. Pierwsze dania: barszcz, zupy, zupa bez składników do pieczenia i bez tłustego mięsa.
 4. Produkty mleczne: kefir, twarożek, śmietana, śmietanka itp.
 5. Zielona herbata bez cukru.
 6. Ryby gotowane i parowe. Możesz również piec, ale przy minimalnej ilości oliwy.
 7. Zboża: kasza gryczana i ryż. Pshenku może być tylko w przypadku braku ostrych objawów.
 8. Pełnoziarnisty lub niekwaszony chleb.
 9. Suszenie, krakersy i chude ciasteczka.

W obecności przepukliny brzusznej w menu powinno zawierać produkty mleczne.

Lista zabronionych produktów

Jeśli występuje przepuklina żołądka, należy wykluczyć z diety:

 1. Świeże warzywa, zwłaszcza pomidory, bakłażan, pieczarki, kapusta, chili i rzodkiew.
 2. Przyprawy i produkty zawierające wzmacniacze smaku.
 3. Kwaśne rodzaje owoców: cytryny, pomarańcze, grejpfruty itp.
 4. Produkty wędzone: kiełbasy, węglany, kiełbasy, kiełbasy itp.
 5. Słodycze: ciasta, ciastka, ciastka.
 6. Czekolada.
 7. Napoje: kawa, napoje gazowane, alkohol itp.
 8. Smażone naczynia Przeciwwskazane półprodukty: vareniki, pierogi itp.
 9. Drożdżowy chleb.
 10. Tłuste mięso: wołowina, wieprzowina, jagnięcina itp.
 11. Przekąski do piwa: frytki, chrupki i przekąski.

W przypadku przepukliny żołądka należy wykluczyć z diety produkty wędzone: kiełbasy, węglany, kiełbasy, kiełbaski itp.

Zapobieganie

Aby zapobiec tworzeniu się przepukliny żołądka, musisz przestrzegać obowiązkowych zasad zapobiegania:

 1. Nie nosić obcisłych gorsetów i pasków.
 2. Po jedzeniu nie należy przyjmować natychmiast pozycji horyzontalnej.
 3. Nie jeść zbyt zimno lub, przeciwnie, gorące dania.
 4. Dobrze żuć jedzenie. Nie przesadzaj przed pójściem spać.
 5. Nie podnoś ciężarów.
 6. W czasie leczenia chorób przewodu pokarmowego, w szczególności zaparcia.

Aby nie zwiększać ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej i nie wywoływać przepukliny żołądka, nie należy często schylać się z pozycji stojącej, zaleca się najpierw przysiadzieć.

Przepuklina przełyku. Jak pokonać zgagę

Współczesne leczenie przepukliny przełyku w Odrex

Przepuklina przepuklinowa

Obejrzyj wideo: Laparoskopowe usunięcie przepukliny rozworu przełykowego (Refluks żołądkowy) (Luty 2020).

Loading...