Objawy i przyczyny przepukliny nadbrzusza

Nadbrzuszu przepuklina szczelina w ścianie brzusznej w postaci szczeliny, przez które wystają części jelit. Początkowo przepuklina może być łatwo włożona i nie stanowi zagrożenia. Ponadto wraz z rozwojem patologii mogą pojawić się problemy wymagające interwencji chirurgicznej.

Rodzaje przepuklin w nadbrzuszu

Przepuklina przepuklinowa jest również nazywana przepukliną białej linii brzucha, ponieważ znajdują się one właśnie w tym obszarze. Ta patologia może być peryferyjna, nadpupochnoy i podgupochnoy.

Dlaczego powstaje?

Przyczyna nieprawidłowości prowadząca do przepukliny, w rozbieżności mięśni brzucha, pomiędzy którymi powstaje otwór. Jest wypełniona tłuszczem podotrzewnowym, a narządy wewnętrzne wybrzuszają się przez ten otwór. Najczęściej występuje przepuklina nadbrzusza u młodych mężczyzn. Kobiety są bardziej podatne na tę patologię po 40. Dziecko jest niezwykle rzadkie i zwykle spowodowane jest problemami wrodzonymi, w szczególności słabością tkanki łącznej.

Natychmiastowe przyczyny rozbieżności tkanek i powstawania szczeliny w przedniej ścianie żołądka mogą być następujące:

 1. cechy konstytucji,
 2. pogorszenie napięcia mięśni brzucha,
 3. nadwaga,
 4. zbyt duży wysiłek fizyczny.

Utrata napięcia mięśniowego w jamie brzusznej może wynikać zarówno z niewystarczającego, jak i nadmiernego wysiłku fizycznego. Jeśli te grupy mięśniowe nie mają możliwości "pracy", to nieuchronnie słabną. W rezultacie zaparcie lub wzdęcie, a także ostre obciążenie mogą powodować rozbieżność tkanek wzdłuż białej linii brzucha. Zatem prowokowanie przepukliny w nadbrzuszu może być chorobą żołądkowo-jelitową, złymi nawykami i ogólnie niezdrowym stylem życia. U kobiet, najczęściej po ciąży i porodzie, zwłaszcza u tych, które urodziły kilkoro dzieci.

Jak rozwija się patologia?

Pierwszym etapem przepukliny białej linii brzusznej jest tłuszczak przedotrzewnowy, w wyniku którego powstała szczelina jest wypełniona tłuszczem znajdującym się w tym regionie. Jeśli nic nie zostanie zrobione na tym etapie, proces pójdzie dalej i powstanie worka przepuklinowego. Otrzyma nie tylko tłuszcz, ale także części narządów, na przykład pętle jelit. Na tym etapie istnieje już realne zagrożenie naruszenia, które może być niebezpieczne.

Objawy i przejawy

Przepuklina pachwinowa może początkowo mieć objawy bardzo niespecyficzne. Z tego powodu w wielu przypadkach pacjenci nie chodzą do lekarza przez długi czas, a przepuklina przechodzi w bardziej zaawansowany etap.

Pierwsze objawy to:

 • Nudności,
 • Belching,
 • Zgaga,
 • Uczucie ciśnienia w górnej części brzucha,
 • Ból w jamie brzusznej.

Objawy te są podobne do objawów różnych chorób i mogą być postrzegane przez osobę jako zjawisko przejściowe, na przykład z powodu naruszenia reżimu żywieniowego.

W następnym etapie głównym objawem jest występ, który staje się zauważalny. Ma zaokrąglony kształt, miękki w dotyku i początkowo łatwo odświeżony. Wymiary zależą od tego, ile tkanki się rozdzieliły, to znaczy od wielkości przepuklin. Kiedy czujesz miejsce lokalizacji, ból może być odczuwalny, ale nie jest to konieczne.

Ból może się pojawić lub pogorszyć podczas chodzenia lub wysiłku. Z powodu wypukłości pętli jelitowej, jego normalna praca może zostać zakłócona, co objawia się wzdęciami, zaparciami.

Objawy na etapie wypukłości

 • Ból,
 • Rozerwanie jelita,
 • Zaburzenia dyspeptyczne.

Dalszy rozwój przepukliny prowadzi do tego, że duża pętla jelita przenika przez przepuklinę i istnieje ryzyko jej naruszenia.Prowadzi to do zablokowania tej części jelita, która całkowicie narusza cały proces trawienia. Rezultatem jest niedrożność jelit.

Objawy naruszenia i przeszkody

 • Silny ból skurczu,
 • Ostro postępująca słabość,
 • Wymioty, prawdopodobnie z krwią,
 • Brak krzesła.

Diagnoza i leczenie

Wstępną diagnozę przeprowadza się na podstawie badania chirurga. W przypadku przepuklinowej wypukłości diagnoza zwykle nie stanowi problemu. Wobec tylko niespecyficznych objawów ważne jest różnicowanie przepukliny w nadbrzuszu od chorób przewodu pokarmowego. Aby uzyskać dokładną szczegółową diagnozę, wykonaj zdjęcia rentgenowskie i USG. Umożliwia to określenie miejsca narządu znajdującego się w worku przepuklinowym.

Radykalne leczenie przepukliny w nadbrzuszu może być wykonywane tylko chirurgicznie. Wszystkie konserwatywne metody mogą jedynie zapobiegać naruszeniom, ale nie mogą wyeliminować bramek przepuklinowych.

Leczenie operacyjne

Wybór procedury zależy od wielu czynników, z których każdy musi być rozważony przez chirurga.

Co należy wziąć pod uwagę przed operacją?

 • Rozmiary przepukliny,
 • Nasilenie objawów,
 • Wiek formacji,
 • Obecność powikłań,
 • Ogólny stan pacjenta.

Możliwe powikłania

 1. Zapalenie otaczających tkanek,
 2. Uraz worka przepuklinowego.

W przypadku naruszenia przepukliny konieczne jest wykonanie operacji w jak najkrótszym czasie, ponieważ opóźnienie może kosztować życie pacjenta. Ta operacja nazywa się hernioplastyką. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne z reguły jest przepisywane tylko dzieciom lub niektórym szczególnie zmartwionym pacjentom.

Podczas zabiegu otwiera się obszar przepukliny, a chirurg sprawdza i ocenia jego zawartość. Jeśli patologia jest na początku jej rozwoju, worek przepuklinowy nadal nie istnieje. Następnie tkanka tłuszczowa jest odłączana, a zdyspergowane tkanki są zszyte, to znaczy, że zamknięcia przepuklinowe są zamknięte. Jeśli worki przepuklinowe już się uformowały, należy je zbadać, usunąć zrosty, jeśli istnieją, naprawić wypukłe narządy, wyjąć worek, najpierw zaszpecić je w podstawie. Następnie musisz zamknąć przepuklinę.

Przy małych rozmiarach można to zrobić po prostu przez szycie tkaniny. Jednak ta metoda często prowadzi do nawrotów, dlatego skuteczniejsza jest hernioplastyka z użyciem endoprotezy siatkowej.Niewielki odcinek siatki wykonanej ze specjalnego materiału jest instalowany w obszarze zdyspergowanych tkanek.

Po operacji należy przestrzegać rzadkiego schematu i ściśle przestrzegać zaleceń chirurga, aby organizm mógł odzyskać zdrowie.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Styczeń 2020).

Loading...