Jak leczyć przepuklinową białą linię brzuszną u dzieci i noworodków

Przepuklina białej linii brzusznej u dzieci jest rzadką chorobą. Bolesne objawy patologii zaczynają się pojawiać po 5 latach, ponieważ w szczelinie ścięgna zaczyna gromadzić się warstwa tłuszczu i działać narządów wewnętrznych.

Biała linia brzucha to "pasek" elastycznych pionowych mięśni, które znajdują się od klatki piersiowej do miednicy. Na wysokości pępka określa się punkt środkowy ścięgna, którego szerokość w tym punkcie wynosi 2-3 cm i zaczyna zwężać się bliżej lewej artykulacji. Przepuklina u dzieci powstaje, gdy więzadła ścięgien w centrum odbiegają, tworząc niewielki prześwit. Poprzez uformowane rozcięcia wystające narządy wewnętrzne znajdujące się w odpowiednim miejscu. Najczęściej rozmiar prześwitu wynosi 5-6 cm, ale stopniowo będzie się powiększał.

Rozwój choroby

Przepuklina u dziecka na brzuchu często staje się wrodzoną patologią, charakteryzuje się genetyczną predyspozycją. Nabyta postać jest wynikiem anatomicznej słabości włókien mięśniowych.

Czynnikami wywołującymi rozwój przepukliny może być:

 • Uraz brzucha;
 • Nadmierne jedzenie;
 • Otyłość;
 • Słaby rozwój szerokiej blaszki ścięgna w jamie brzusznej;
 • Częsty i długotrwały płacz, który powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej;
 • Przedłużający się i ciężki kaszel (z kokluszem lub zapaleniem oskrzeli), który powoduje nadwyrężenie ścięgien i mięśni brzucha.

Istnieją inne przyczyny tej choroby. Na przykład po operacjach na brzuchu pozostają szwy, co może prowadzić do rozwoju patologii. Same blizny nie stanowią prawdziwego zagrożenia, ale tworzą sprzyjające środowisko dla pojawienia się poważnych patologii.

Etapy rozwoju

 1. Tworzenie tłuszczaka przedotrzewnowego jest wysunięciem komórek przedotrzewnowych przez szczelinę podobną do szczeliny między włóknami ścięgien. Bardzo często rozwój patologii zatrzymuje się na tym etapie.
 2. Transformacja tłuszczaka w worka przepuklinowego - w rozwoju patologii tłuszczak "chwyta" portal przepuklinowy.
 3. Przepuklinę obserwuje się gołym okiem i łatwo rozpoznaje się ją przez obmacywanie brzucha.

W większości przypadków przepuklina jest tworzona lokalnie, ale możliwe jest również rozwój kilku nowotworów umiejscowionych jeden nad drugim.

Przepukliny się zdarzają:

 • ponadpodstawowy;
 • prawie bulwiasty;
 • podszycie.

Objawy kliniczne

Rzadko zdarza się, że przepuklina u dziecka pozostaje niezauważona, ponieważ choroba rozwija się ostro i ma wyraźne objawy:

 • W jamie brzusznej pojawia się niewielki występ, który jest dobrze widoczny wizualnie. Edukacja ma zaokrąglony kształt i po naciśnięciu może zostać "wrzucona" do jamy brzusznej;
 • U noworodków rozwojowi przepukliny towarzyszy zwiększona płaczliwość, ponieważ niemowlę cierpi z powodu bólu i dyskomfortu w pępku;
 • Nowotworowi towarzyszą wzdęcia, biegunki lub zaparcia;
 • Nowotwór w zaniedbanej formie prowadzi do naruszenia lub martwicy narządu wewnętrznego.

Przebieg choroby jest skomplikowany przez przyłączenie procesów zapalnych lub zakaźnych jamy brzusznej.

Uraz przepukliny stanowi poważne zagrożenie dla noworodka. Po zablokowaniu narząd wewnętrzny (jelito lub sieć) zostaje ściśnięty w worku przepuklinowym, po czym zaburza się krążenie krwi. Możliwe powikłania naruszenia - pęknięcie narządu wewnętrznego lub zapalenie otrzewnej.

Jak potwierdzić diagnozę?

Jeśli dziecko często cierpi na ból żołądka lub staje się niespokojne i nastrojowe, jest to dobry powód, aby skontaktować się z lekarzem.

 • Kiedy na brzuchu zostanie wykryte wybrzuszenie, lekarz przepisze badanie lekarskie.
 • Za pomocą badania palpacyjnego określa się ruchliwość i konsystencję wzrostu.
 • Po naciśnięciu wypustu określa się reakcję dziecka.
 • Mały pacjent jest wysyłany na ultrasonografię, gastroduodenoskopię.
 • Przed wyznaczeniem metody leczenia wykonuje się badanie krwi, kał i mocz.

Leczenie

Leczenie przepuklin o białej linii brzusznej jest tylko chirurgiczne. Przy określaniu patologii w grudnichka operacja jest opóźniony, a monitorowana i przypisany leczenia zachowawczego (masażu, fizykoterapii, leki).

W których przypadkach wyświetlana jest operacja:

 1. Do 2 lat obserwuje się rozwój patologii - wada powiększa się;
 2. Do 5 lat metod leczenia nie powiodło się;
 3. W każdym wieku zdiagnozowane zostaje naruszenie lub inna komplikacja.

Zabieg chirurgiczny u dzieci wykonywany jest metodą otwartej przepukliny bez rozciągania lub laparoskopii. Przy planowej interwencji chirurgicznej, nie wyposażonej w komplikacje, zalecana jest laparoskopia. Jeśli istnieje ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych, pokazana jest otwarta operacja.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu (bezpiecznym dla dziecka). Szycie defektu najczęściej wykonywane jest za pomocą sztucznego materiału, ponieważ naturalne tkanki są wciąż słabe ze względu na wiek.Gdy sieć jest zszyta, uzyskuje się lepsze wyniki, ryzyko nawrotu praktycznie nie istnieje. Po operacji dziecko jest dniem na oddziale, a przy braku komplikacji zostaje wypisane do domu. Szwy pooperacyjne usuwane są po tygodniu.

Od pewnego czasu konieczne jest noszenie bandaża pooperacyjnego, odmowa wykonania i przestrzeganie diety terapeutycznej. Aby najszybciej odzyskać ciało po operacji, dzieci muszą przyjmować witaminy C i B, wapń.

Obejrzyj wideo: Operacja Przepukliny, sierpien 2010 (Grudzień 2019).

Loading...