Przepuklina brzucha podczas ciąży

Biała linia brzucha jest segmentem anatomicznym, który znajduje się pomiędzy procesem wyrostka mieczykowatego, który znajduje się w okolicy klatki piersiowej a łonem. I przechodzi przez środkową linię. Największą uwagę lekarze i chirurdzy zwracają na obszar między procesem wyrostka mieczykowatego a strefą pępkową.

W tym momencie szerokość linii wynosi 2 cm, co jest przyczyną prawdopodobieństwa, że ​​przepuklina zacznie się formować w tym regionie. Rzadziej występuje na obszarach położonych pomiędzy pępkiem a łonem.

Biała linia to warstwa tkanki, która leży między prostymi i bocznymi mięśniami brzucha. Łączy on prawą i lewą część otrzewnej. Proces tworzenia przepukliny jest to, że tkanka która wykonuje łączący rolę stopniowo rozciągana, jest bardzo niski i giętkie, to jest, co prowadzi do uszkodzenia tej części ciała.

Przyczyny przepukliny

Przyczyny powodujące przepuklinę białej linii brzucha są liczne. Wszystkie jednak opierają się na tej samej zasadzie. Jest to stopniowe zwiększanie ciśnienia wewnątrz otrzewnej. Może prowadzić do rozwoju i wzmocnienia mięśni bocznych w okolicy brzucha, ale powoduje osłabienie linii prostych.

Główne przyczyny, które wpływają na rozwój przepukliny:

 • Okres ciąży;
 • Nadmierna waga;
 • Ciężka aktywność fizyczna, niewłaściwie dobrane metody treningu;
 • Kaszel, zaparcia, choroby zakaźne.

Klasyfikacja przepuklin

Zgodnie ze stopniem rozwoju choroby, lekarze przydzielają ostrą wersję przepukliny, która powstaje przy obecności narządów. Ponadto, przepuklina bez zawartości jest z reguły izolowana, taka kategoria wad różni się przez wystawanie torebki w kształcie stożka. Ustalenie rodzaju przepukliny jest wymagane, aby przepisać niezbędne leczenie i wybrać rodzaj odpowiedniej interwencji chirurgicznej.

Jeśli przepuklina białej linii jamy brzusznej nie jest leczona przez dłuższy czas, może prowadzić do rozwoju dyskinezy żołądka i trzustki.

Przepukliny można sklasyfikować zgodnie z ich lokalizacją:

 • Te, które znajdują się powyżej strefy pępowinowej są suprali-policzkowe;
 • Te, które znajdują się na tym samym poziomie co pępek, są peryferiami;
 • Te, które znajdują się poniżej poziomu pępka, podupuschnye.

Obraz kliniczny przepukliny podczas ciąży

Początkowo wiele uwagi należy zwrócić na obecność lokalnych objawów. Przejawia się w postaci formacji przypominających nowotwory złośliwe.Znajdują się one na linii środkowej brzucha. We wczesnym okresie ciąży manifestują się tylko podczas kaszlu lub podczas stresu fizycznego. Ponadto pacjent odczuwa niewielki ból, który można przypisać czynnikom rozwoju ciąży. Objawy obejmują zaburzenia dyspeptyczne, takie jak zgaga i czkawka, ataki okrężnicy.

Zdjęcie: tworzenie przepukliny

W niektórych przypadkach podczas ciąży nie występują żadne objawy przepukliny. Pacjent skarży się wyłącznie na pojawienie się guzowatego wybrzuszenia we wczesnym stadium ćwiczeń.

Ze względu na swoistą manifestację objawów, wraz z diagnozą choroby, ciężarne kobiety muszą przejść badanie różnicowe.

W tym celu przeprowadza się dokładne badanie żołądka i wątroby, trzustkę bada się, zwraca się dużą uwagę na drogi żółciowe. W większości przypadków wraz z przepukliną białego brzucha ujawnia się kolejna patologia związana z przewodem pokarmowym. W tym samym czasie w czasie ciąży przeprowadza się ukierunkowaną terapię tych układów i narządów,a następnie rozważana jest kwestia przepukliny.

Z reguły u kobiet w ciąży przepuklina nadbrzusza ma parametry do 5 cm średnicy, a nawet więcej. Aby wykryć dolegliwość, należy przeprowadzić badanie w pozycji poziomej.

Powikłania przepuklin podczas beremennosti

Nie wykluczaj szczypania narządów między włóknami łącznymi w jamie brzusznej. Ta komplikacja ma nazwę "tłuszczak przedotrzewnowy".

Lekarze również rozróżniają inne komplikacje:

 • Uczucie nudności, a następnie wymioty. Jednak zdarza się to tylko w rzadkich przypadkach, w obecności chorób towarzyszących przepuklinowi białej linii brzucha;
 • Kał z krwią, zaparcie;
 • Często objawia się ból, dyskomfort w jamie brzusznej;
 • Ściskanie narządów znajdujących się w worku przepuklinowym. Może to prowadzić do tego, że przestaną one funkcjonować.

Rozwój przepukliny podczas ciąży

Przepuklina białej linii brzucha jest patologią, która często występuje u kobiet w ciąży. Jest czynnikiem predysponującym, który ma ogromny wpływ na rozwój choroby. Przyczyną pojawienia się przepukliny u kobiet w ciąży jest zwiększone ciśnienie w otrzewnej.Wynika to ze stopniowego wzrostu wielkości płodu, a także ze względu na wzrost macicy.

W czasie ciąży zwykle nie ma miejsca na interwencję chirurgiczną. Wyjątkiem są sytuacje, w których występują komplikacje, na przykład naruszenie narządów trawiennych.

Jeśli nie zaobserwujesz powikłań, kobiety w ciąży powinny:

 • Pamiętaj, aby nosić bandaż lub specjalny gorset. Pozwoli to nie powiększać przepuklin, wykluczać możliwość ściskania zawartości worka przepuklinowego;
 • Konieczne jest unikanie aktywności fizycznej i podnoszenia ciężkich ładunków;
 • Ponadto należy natychmiast wyeliminować wszystkie czynniki, które mogłyby prowadzić do zwiększenia normy ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W przeciwnym razie proste mięśnie brzucha staną się jeszcze słabsze, nie będą w stanie poradzić sobie z zadaniami.

Wszystko to musi być przestrzegane w czasie ciąży. Po jego zakończeniu przez wyznaczenie lekarza operacja jest wykonywana.

Obraz kliniczny choroby nie zmienia się co miesiąc w ciąży. W większości przypadków, przepuklina zaczyna być zlokalizowane tuż powyżej pępka, nabiera kształtu guza wybrzuszenia.W przypadku badania palpacyjnego jest to bolesne, co eliminuje możliwość korekty. Jeśli weźmiesz pod uwagę przepuklinę z towarzyszącymi powikłaniami, wówczas pacjent skarży się na ostry ból podczas dotykania.

Jeśli ciężarna kobieta cierpi na powikłania, można zastosować zabieg chirurgiczny. W wielu przypadkach macica lub sieć komórkowa jest upośledzona. Interwencja chirurgiczna polega na potrzebie wycięcia worka przepuklinowego i odwrotnego kierunku narządów.

Następnie wykonuje się operację plastyczną przepukliny. Z reguły po wykonaniu takich operacji ryzyko powtórnego wystąpienia przepukliny lub wystąpienia powikłań jest praktycznie zredukowane do zera.

Środki zapobiegawcze w ciąży

W czasie ciąży profilaktyka przepukliny białej linii brzucha obejmuje normalizację masy ciała i trening mięśni brzucha. Lekarz prowadzący obliczy normę wagową dla każdego miesiąca okresu ciąży, do której powinna przylgnąć matka przyszła. Warto również zwrócić uwagę na trenowanie mięśni brzucha, czyli gimnastyki specjalnej.

Lekarze powinni również przejść na prawidłową i zbilansowaną dietę, zakładając bandaż lub specjalny gorset i napompowując brzuszną prasę.

Kobiety w ciąży będą musiały przejść regularne kontrole od chirurga lub ginekologa w celu zbadania i zbadania przepukliny. Zapobiegnie to wystąpieniu powikłań choroby. Do kontroli nie stosuje się specjalnego wyposażenia.

Poród z przepuklinową białą linią brzucha

Interwencja chirurgiczna podczas ciąży w celu usunięcia przepukliny białej linii brzucha jest możliwa tylko we wczesnych stadiach. W przyszłości operacja nie może być wykonana. Dlatego przyszłe matki będą rodzić trudniej. Będzie to związane z pojawieniem się bólu nie tylko podczas samego procesu, ale także z powodu wpływu na przepuklinę.

Będziesz musiał urodzić w specjalnie zaprojektowanym i zaprojektowanym dla tego zespołu. Utrzymuje mięśnie brzucha rectus, aby mogły poradzić sobie ze stresem wywieranym podczas porodu. Główny ładunek nie znajduje się na brzuchu, ale na obszarach pod nim. Właśnie dlatego specjalny gorset jest przeznaczony do wspierania tych miejsc.

Przepuklina białej linii brzucha i ciąży często spotyka się dzisiaj. Towarzyszą kobiecie w najbardziej porodzie, a dopiero potem można wykonać zabieg chirurgiczny. Należy zauważyć, że ta dolegliwość nie objawia się w płodzie.Wyjątkiem są przypadki, w których system trawienny matki przestaje funkcjonować.

Obejrzyj wideo: Przepuklina pępkowa u kobiet w ciąży