Diagnostyka i leczenie przepukliny mózgowo-rdzeniowej u noworodków

Wrodzona przepuklina rdzeniowa jest jedną z najczęstszych patologii u noworodków. Rocznie z taką patologią rodzi się 65% dzieci z całej populacji. Przepuklina mózgowo-rdzeniowa występuje z powodu odłączenia jednego lub więcej kręgów. Poprzez uformowaną szczelinę rdzeń kręgowy wypada razem z membraną.

Przepuklina może wystąpić na dowolnej części kręgosłupa, ale najczęściej jest rozpoznawana w dolnej części. Choroba ta jest uważana za poważną, jej nasilenie zależy od wielkości przepukliny rdzeniowej.

Współczesna medycyna może wykryć patologię płodu nawet w procesie wewnątrzmacicznego rozwoju za pomocą ultradźwięków. W przypadku przepukliny kręgosłupa u dorosłych lekarze rzadko się spotykają. Patologii nie można było wykryć wcześniej ze względu na fakt, że w żaden sposób się ona nie przejawiała i była nieistotna.

Przyczyny choroby

Istnieje kilka możliwych przyczyn wzrostu wewnątrzmacicznego przepukliny. Naukowcy nie mogą udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ etiologia patologii nie jest w pełni zrozumiała do dnia dzisiejszego.Powszechnie uważa się, że głównym powodem przepukliny rdzenia kręgowego podczas powstawania wewnątrzmacicznego jest brak kwasu foliowego w ciele matki. Oczywiście nie można nie zauważyć negatywnego wpływu szkodliwych czynników fizycznych lub biologicznych, w jakich warunkach może być obecna kobieta w ciąży.

Nadużywanie alkoholu, niekontrolowane przyjmowanie leków i tym podobne mogą niekorzystnie wpływać na proces powstawania płodu.

Jeśli podczas badania ultrasonograficznego u dziecka stwierdzono taką patologię, najczęściej lekarze zalecają przerwanie ciąży. Przepuklina rdzeniowa nie jest dziedziczna, dlatego przy późniejszym poczęciu kobieta ma wszelkie szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Przy nieznacznym rozszczepieniu bez włączenia do przepukliny rdzenia kręgowego ciąża nie może zostać przerwana, ponieważ taka patologia jest usuwana chirurgicznie w kilka dni po urodzeniu dziecka. Przed podjęciem decyzji, czy opuścić dziecko, czy nie, rodzice powinni wiedzieć, że przepuklenie rdzenia kręgowego może prowadzić do poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego.W tym przypadku dziecko będzie gorsze zarówno fizycznie jak i psychicznie przez całe swoje życie.

Powrót do spisu treści

Rodzaje rozszczepienia przepukliny i objawy choroby

Istnieją 2 rodzaje:

  1. Ukryty. Ta forma patologii występuje najczęściej. Przepuklina nie wpływa na ogólny stan zdrowia. Wygląda to w formie małego zagłębienia na tej części pleców, gdzie kręgosłup jest uszkodzony.
  2. Przepuklina. Worek przepuklinowy zawiera rdzeń kręgowy, więzadła i płyn mózgowo-rdzeniowy. Taka przepuklina może także uszkodzić korzenie nerwowe, ale nie zawsze. Patologię uważa się za ciężką, ponieważ noworodek ma zaburzenia somatyczne i neurologiczne. Czasami choroba może być niezgodna z życiem.

Oprócz charakterystycznego występu, przepuklina rdzeniowa ma takie objawy:

  1. Nieprawidłowe położenie kończyn dolnych (stopa końsko-szpotawa) lub ich deformacja.
  2. Wodogłowie (nagromadzenie płynu w kanale kręgowym). Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, patologia prowadzi do uszkodzenia mózgu.
  3. Całkowita lub częściowa utrata kontroli nad kończynami dolnymi - paraliż.
  4. Paraliż narządów miednicy.Przepuklinom towarzyszy naruszenie procesu oddawania moczu i wypróżniania (nietrzymanie moczu).

Nawet po leczeniu poprzedni paraliż pęcherza może prowadzić do zakłócenia jego działania przez całe życie.

Powrót do spisu treści

Leczenie patologii rdzenia kręgowego

Należy zauważyć, że przed podjęciem decyzji o nie przerywaniu ciąży, jeśli dziecko ma przepuklinę, rodzice powinni zrozumieć, że nie można całkowicie pozbyć się tej choroby. Należy być przygotowanym na to, że przepuklina rdzeniowa u noworodków może prowadzić do wózka inwalidzkiego.

Jedynym sposobem leczenia jest operacja, którą najlepiej wykonać kilka dni po urodzeniu.

Operacja jest złożona i niebezpieczna, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego. Wykonywany jest dopiero po dokładnym rozpoznaniu przepukliny.

Wada mniejsza, w porównaniu z obszerną, eliminowana jest praktycznie bez zagrożenia fizycznej i psychicznej niższości dziecka w przyszłości. Celem operacji jest usunięcie przepukliny z następną operacją plastyczną. Następnie dziecko będzie musiał przejść skomplikowany proces leczenia, które zaangażowane takich lekarzy: urolog, neuropsychiatra, ortopedii i neurochirurgii.Wynika to z faktu, że przepuklina ma negatywny wpływ na wiele narządów i układów ciała.

W przypadku zaobserwowania objawów utraty wrażliwości kończyn dolnych, wynikiem operacji jest długi kurs rehabilitacyjny, mający na celu przywrócenie tych funkcji. Przypisywanie fizjoterapii, gimnastyki i masażu.

W miarę dorastania dziecka konieczne jest wypracowanie odruchu przez pewien czas na odwiedzenie toalety, co pozwoli mu nie odczuwać dyskomfortu w społeczeństwie w przyszłości.

Sukces operacji zależy od kształtu przepukliny, jej rozległości i umiejscowienia przepuklinowej wypukłości.

Obejrzyj wideo: turnusy rehabilitacyjne (Grudzień 2019).

Loading...