Co to jest przepuklina pępkowa i jakie są inne rodzaje chorób?

Jak przejawia się przepuklina, to, co jest przepuklinową nieprawidłowością, jest bardzo ważną kwestią. W ludzkim ciele każdy organ znajduje się na swoim miejscu, ale ma wielofunkcyjne oddziaływanie z innymi narządami. Jeśli pozycja się zmieni, może wystąpić przepuklina.

Przyczyny przepukliny (ich występowanie) mogą być różne. Aby określić sposoby leczenia choroby, trzeba zrozumieć, czym jest przepuklina, czym jest występowanie narządu, jaki jest mechanizm rozwoju choroby.

Ogólna koncepcja przepukliny

Przede wszystkim należy zrozumieć: przepuklinę - czym ona jest i jak się ją tworzy. Ogólnie przepuklina jest upadkiem narządu wewnętrznego z zajętej jamy przez anatomiczny otwór. Zostały potwierdzone dwa główne powody, wyjaśniające, w jaki sposób choroba występuje.

Po pierwsze, zwiększenie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej prowadzi do tego, że ściany jamy brzusznej nie mogą się temu przeciwstawić, a narząd wyrzuca się. Po drugie patologia może wystąpić na tle rozciągania lub zmniejszania grubości tych ścian z różnych powodów (dziedziczności, urazów itp.). Główne przyczyny rozwoju choroby można podzielić na czynniki predysponujące i wywołujące.

Pierwsza kategoria obejmuje predyspozycje ludzkiego ciała - strukturę, dziedziczenie, przeniesione choroby i urazy. Predyspozycje do patologii zwiększają się wraz z otyłością i, odwrotnie, z nadmiernym wyczerpaniem. Przyczyny pojawienia się przepukliny prowadzą do wzrostu ciśnienia w jamie i są spowodowane fizycznym przeciążeniem (podnoszenie ciężarów); lokalne obciążenia, w postaci częstego płaczu, przewlekłego kaszlu, zaparcia; manifestacja innych chorób (np. gruczolak).

Powrót do spisu treści

Rodzaje chorób

Klasyfikacja przepuklin odbywa się w kilku kategoriach. Z pochodzenia choroba może być nabyta lub wrodzona. Stopień zaawansowania choroby oceniają następujące grupy objawów: obecność powikłań, rodzaj rozwoju, sterowalność i stopień rozwoju. Patologie nie są skomplikowane i skomplikowane. Skomplikowana grupa obejmuje choroby z objawami zapalenia, phlegmon, pęknięcia, naruszenia.

Ze względu na rodzaj rozwoju wyróżnia się nawracające i pooperacyjne anomalie. Fallouty dzielą się na nieodwracalne i nieodwracalne, gdy istnieją formacje w postaci spojeń, zrostów.Ponadto pod względem poziomu rozwoju wyróżnia się przepukliny początkowe, kanałowe i całkowite. W tym ostatnim przypadku wada wychodzi pod skórę.

Czym są przepukliny? W zależności od tego, gdzie znajduje się patologia, można dowiedzieć się o jej klasyfikacji. Są one klasyfikowane do następujących gatunków. Przepukliny wewnętrzne stanowią około jednej czwartej wszystkich chorób i są podzielone na śródbrzuszne i przeponowe. Najbardziej powszechne i niebezpieczne są zewnętrzne (prawie 75% wszystkich chorób).

Szczególnie interesujące są: udowa, pachwinowa (ukośna i prosta), przepuklina pępkowa, boczna i przepuklina białej linii. Mniej powszechne są inne typy zewnętrznych patologii - epistale, sciatic, krocza, obturacyjne i inne przepukliny.

Powrót do spisu treści

Niż przepuklina pachwinowa jest niebezpieczna

Przepuklina pachwinowa występuje, gdy jelito, duża sieć lub jajnik wypada z przedniej ściany brzusznej przez kanał pachwinowy. Istnieją ukośne odmiany pachwinowe (wrodzone lub nabyte), w których narządy przechodzą przez ściany i są umieszczone w sznureczku powrózka nasiennego.

Typ prosty oznacza, że ​​narządy wpadają do kanału pachwinowego poza przewodem i tylko się na nie zdobywają.Ponadto istnieją przypadki manifestacji połączonego wariantu pachwinowego, łączącego oba rodzaje chorób. Aby dowiedzieć się, jak wygląda przepuklina pachwinowa, można przez guzopodobne wybrzuszenie w okolicy pachwiny. Główne objawy tej przepukliny to:

 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej;
 • Zapalenie w strefie pachwinowej, ukrywanie, gdy ciało leży;
 • ból w pachwinie podczas ćwiczeń;
 • nieprzyjemne uczucie podczas jazdy.

Wraz z rozwojem choroby wykazują inne oznaki przepukliny: bóle brzucha i pachwiny powstają stale, a czasem przeniósł się do dolnej części pleców i zad pojawiają zaparcia, skurcze mogą wystąpić podczas oddawania moczu. Najczęściej występuje przepuklina pachwinowa u dorosłych mężczyzn. Ważne jest, aby znać zagrożenia stwarzanego przez przepukliny pachwinowej: powikłania w postaci naruszenia, występowanie zapalenia jąder, coprostasis niedokrwiennym lub ostrego zapalenia obszaru przepukliny. Naruszenie jest największym niebezpieczeństwem. Objawy:

 • nudności i wymioty;
 • wykrycie krwi w kale;
 • silny ból w mosznie i okolicy pachwinowej;
 • Wypukłość nie ukrywa się w pozycji leżącej.

Metody diagnostyczne pozwalają rozwiązać problem rozpoznawania przepukliny.Badanie obejmuje irriskopiyu metoda radiologicznego (herniography) i US kanały moszny i pachwiny. Leczenie nieskomplikowanych form pachwinowych odmian produkowanych przez zapobieganie przepukliny:

 • bandaż;
 • właściwe odżywianie;
 • ćwiczenia terapeutyczne mięśni brzucha;
 • odmowa palenia;
 • leczenie kaszlem.

Może on być całkowicie wyeliminowane jedynie chirurgicznie - wycinek przepuklinowego ogniska szwy wzmacniające oczek do wzmocnienia ścian przez przebicia w jamie brzusznej (lub obturacyjnej endoskopowego naprawy przepukliny).

Powrót do spisu treści

Jak manifestuje się przepuklina pępkowa

U dzieci najczęściej pępowinowej oraz przepukliny brzusznej czasami. Wybrzuszenie w pobliżu lub wokół pierścienia pępowinowej pokazuje, jak objawia się przepukliny pępowinowej. Niemowlę przepuklina wielkości do 15 mm, na ogół rozciąga się do pięciu lat.

W przypadku zwiększenia wielkości uszczelka do wieku dwóch lat i osiągnąć więcej niż 2 cm, konieczne jest, aby myśleć o zabiegu. Ten lud przepuklin dorosłych jest mniej powszechne, ale może osiągnąć rozmiary 8-10 cm przepukliny Główne objawy :. ból w okolicy pępka i nudności.W stanie niezajętym tego typu choroby mogą być łatwo regulowane.

Powrót do spisu treści

Różnorodność kości udowej

Postać kości udowej jest drugą najczęściej występującą postacią pachwinową. Charakteryzuje się utratą narządów przez kanał udowy. Najczęściej taka przepuklina występuje u dorosłych kobiet (powyżej 40 lat).

Rozszerzanie się otworu i osłabienie mięśni kości udowej determinują to, co powoduje, że patologia pojawia się jako owalny guz o miękkiej konsystencji, około 2 cm, w obszarze poniżej więzadła pachwinowego.

Główne objawy choroby: ból w dolnej części brzucha, pachwiny i uda, koniec dnia pracy, możliwe obrzęki nóg. Najbardziej groźna jest dławiona forma patologii kości udowej. Ból pacjenta nasila się, rozprzestrzeniając na cały brzuch, wybrzuszenie zwiększa się i boli, gdy dochodzi do palpacji, wymiotów - wszystko to staje się niebezpieczne dla osoby.

Leczenie uszkodzonej postaci odbywa się chirurgicznie. Co więcej, operacja jest utrudniona przez niewielki obszar dostępu do szyi worka oraz bliskość naczyń krwionośnych i żył.

Powrót do spisu treści

Przepuklina białej linii

U mężczyzn, popularny rodzaj przepukliny jest przejawem przepukliny brzusznej biała linia, która dzieli się na odmianach nadpupochnuyu pępkowe i podpupochnuyu, podkreślając ich lokalizację. Narządów (jelita grubego, żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego i więzadła), przechodzą przez szczeliny (przepuklinowego bram) w kresy.

Skargi zwykle występują w bólu w strefie nadbrzuszu (po jedzeniu), nudności. Choroba często przylega do owrzodzenia lub zapalenia pęcherzyka żółciowego. Boczne przepukliny brzuszne są bardziej związane z kobietami. Pojawiają się w obszarze mięśnia prostego brzucha w jego dolnej części. Korekta takiej wady jest raczej trudna.

Powrót do spisu treści

Uraz przepukliny

Wielkim niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia człowieka jest naruszenie przepukliny, czyli zgniatanie wypalonej części narządu wewnętrznego.

Może to prowadzić do martwicy tkanek (martwica) lub ropnego zapalenia (zapalenia otrzewnej). Zjawisko to jest tym, co przepuklina jest najbardziej niebezpieczna w swojej najwyższej manifestacji. Możliwość naruszenia wskazuje, że samoleczenie należy traktować bardzo ostrożnie.W przypadku naruszenia, konieczna jest pilna interwencja chirurgiczna, ponieważ nawet codzienne opóźnienie operacji może prowadzić do śmiertelnego wyniku.

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie