Jaka jest różnica między wypukłościami a przepuklinowymi krążkami międzykręgowymi

Choroby kręgosłupa nie są rzadkie w chwili obecnej. Osteochondroza w 90% przypadków jest przyczyną bólu pleców, a jej konsekwencje to wypukłości i przepukliny. Uważa się, że jest to jedna i ta sama choroba, w różnym stopniu rozwoju, aby zrozumieć różnicę między występem przepukliny dysków międzykręgowych, trzeba dowiedzieć się, co występ i że to przepuklina, a także jakie są ich funkcje.

Czym jest występ?

W tylnej części osoby między kręgami znajdują się dyski, które zmniejszają nacisk na kręgosłup, a także zwiększają siłę i elastyczność kręgosłupa. Z kolei krążek międzykręgowy składa się z silnego włóknistego pierścienia, wewnątrz którego znajduje się jądro włókniste w stanie półpłynnym. Występ dysku jest "wysunięciem" krążka międzykręgowego poza kręgosłup. Pierścień włóknisty ma określoną granicę wytrzymałości, aw przypadkach, w których ta granica jest wyczerpana, krążek międzykręgowy odkształca się i tworzy wypukłość.

Dopóki włóknisty pierścień nie jest w całości lub nie wystaje więcej niż 5 mm, lekarze diagnozują wypukłość.Rdzeń dysku, w tym przypadku, znajduje się wewnątrz pierścienia włóknistego. Jeśli na tym etapie nie podejmie się działań mających na celu wyeliminowanie patologii, rozwiną się procesy degeneracyjne, a presja na krążek międzykręgowy doprowadzi ostatecznie do rozwoju przepukliny.

Przyczyny i objawy

Główną przyczyną tej choroby są procesy degeneracyjne w kręgosłupie, w których tkanki dysku tracą wilgoć i stają się mniej elastyczne. Z tego powodu pogarsza się funkcja amortyzacji krążków międzykręgowych, są one bardziej skompresowane. Ponadto, lekarze uważają, że niewłaściwe podnoszenie ciężarków, naruszenie postawy, brak równowagi w procesach metabolicznych i poważne obciążenia powodują powstawanie i rozwój wysunięcia krążka. Objawy obejmują następujące czynniki:

  • Częste zawroty głowy i bóle głowy;
  • Miejscowy ból w miejscu uszkodzenia dysku;
  • Drętwienie kończyn;
  • Różnice w ciśnieniu krwi.

Doznania bólowe w szyi i potylicy występują z występowaniem w odcinku szyjnym kręgosłupa. Często pacjent odczuwa drętwienie i osłabienie rąk. Ból w centrum lub wewnątrz pleców pojawia się z występami w okolicy klatki piersiowej.Pacjent odczuwa jednocześnie przymus i otępienie. Występy w odcinku lędźwiowym powodują bolesne uczucie w dolnej części pleców. Pacjent odczuwa sztywność i osłabienie nóg. Możliwe trudności z oddawaniem moczu. Występ protruzji jest mały i może być bezobjawowy. Choroba objawia się w zależności od lokalizacji i indywidualnych cech organizmu.

Czym jest przepuklina?

Z przepukliną krążka międzykręgowego uszkodzony pierścień włóknisty nie wytrzymuje nacisku i jest rozdarty. Dość często, przez otwory i szczeliny w rdzeniu wchodzi do kanału kręgowego, co z kolei może prowadzić do zakleszczenia nerwów rdzenia kręgowego.

Jeśli w okolicy szyjki powstanie przepuklina, pogarsza się dopływ krwi do mózgu, pojawiają się zawroty głowy, pamięć się pogarsza. Choroba może wywoływać zapalenie korzonków szyi, a jeśli rdzeń kręgowy zostanie uwięziony, możliwy jest paraliż. W części piersiowej przepukliny pomaga rozwijać nerwoból międzyżebrowy. Problemy z narządami miednicy pojawiają się z przepukliną w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. W niektórych przypadkach pacjentowi trudno chodzić, a nawet siedzieć z powodu bólu, może wystąpić porażenie nóg.

Głównym powodem powstania przepukliny między kręgami jest brak lub niewłaściwe leczenie wypukłości.Również przepuklina może pojawić się w wyniku urazu kręgosłupa. Eksperci przypisują czynniki ryzyka sprzyjające rozwojowi przepukliny:

  • Nieaktywny i nieaktywny sposób życia;
  • Za dużo ćwiczeń na kręgosłupie;
  • Skręcona postawa;
  • Nadwaga;
  • Przedłużająca się jazda.

W przypadku braku odpowiedniego i terminowego leczenia, przepuklina międzykręgowa często prowadzi do poważnych konsekwencji w organizmie. Patologia pogarsza pracę serca, może stać się przyczyną takich chorób, jak zapalenie oskrzeli, zapalenie korzonków i zapalenie błony śluzowej żołądka. Podobnie, przepuklina pogarsza krążenie krwi w mózgu i może powodować udary.

Największe niebezpieczeństwo przepukliny międzykręgowej występuje w przypadku ucisku rdzenia kręgowego i może prowadzić do utraty czułości lub porażenia.

Jaka jest różnica między wypukłością a przepukliną?

Występ jest niewielkim występem do 5 mm, w którym włóknisty pierścień nie jest jeszcze uszkodzony, a przepuklina jest pęknięciem pierścienia dysku z utworzeniem występu ponad 5 mm. Objawy obu chorób są podobne: ból pleców, okresowe zawroty głowy, drętwienie kończyn i trudności ruchowe, ale z objawami przepukliny wydają się jaśniejsze, a odczucia bólu są znacznie silniejsze.

Diagnoza chorób

Dla obu patologii diagnoza jest taka sama. Lekarz ortopeda zbiera anamnezy i przeprowadza badanie wzrokowe. Następnie za pomocą rezonansu magnetycznego, dzięki czemu wynik może określić położenie i wielkość występów, jak również promieniowanie rentgenowskie, aby wykluczyć innych chorób. Po otrzymaniu wszystkich danych lekarz stawia diagnozę - wypukłość lub przepuklinę i określa niezbędny przebieg leczenia.

Metody leczenia

W obu sytuacjach, podczas diagnozowania choroby, pacjenci powinni zmniejszyć wysiłek fizyczny, rozpocząć wykonywanie ćwiczeń i wziąć udział w kursach masażu. W szczególnie zaawansowanych przypadkach, lekarz przepisał zastrzyki, które poprawiają jakość tkanki chrzęstnej, zwiększają elastyczność i odporność na ciśnienie.

Miękki mechaniczny efekt na plecach podczas masażu stymuluje dopływ substancji odżywczych do komórek. Dotykowy działanie wzmacnia mięśnie, neutralizuje klipów, łagodzi ból i eliminuje dyskomfort.

Fizjoterapia przywraca naturalną pozycję kości i chrząstki, wzmacnia układ mięśniowy, poprawia elastyczność kręgosłupa.

Rozciąganie kręgosłupa w występu - jest innym sposobem leczenia, które jest prowadzone w specjalnym stole w ortopeda lub w wodzie. W pierwszym przypadku pacjent używający specjalnego paska jest przymocowany do stołu, rozciągając kręgosłup. Kiedy procedura podwodny, organizm, który jest umieszczony poziomo, dołącz specjalnie zaprojektowany ciężarów i dzięki siły wyporu wody kręgosłup jest rozciągany całkiem bezbolesne.

Najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny jest obecnie operacja. W pierwszym miesiącu po operacji pacjenci nie mogą podnosić ciężarów powyżej 5 kg, odczuwają silny wysiłek fizyczny. Ponadto ortopedzi zalecają masaż, terapię ruchową i pływanie. Dopiero miesiąc później pacjenci mogą wrócić do normalnego trybu życia, rozpocząć sport.

Jak wspomniano powyżej, główne różnice między występem i międzykręgowy przepukliny: wielkości wypukłości, nasilenia objawów i uszkodzeń tkanki płyty. Nie zapominaj, że przepuklina jest występ z konsekwencji, które rozwija się na skutek leczenia przedwczesnej lub prawidłowego i wyeliminować to może być tylko chirurgia, natomiast występ leczony skutecznie masaż, gimnastyka i rozciąganie przy ortopedy.

Loading...