Jak rozpoznać przepuklinę w odcinku piersiowym kręgosłupa?

Przepuklina kręgosłupa w obszarze kręgów piersiowych dotyczy jednej płyty, która jest uszkodzony i pulpę wypełnienia przestrzeni międzykręgowej. Choroba objawia się jako objawy bólu, sztywność ruchów, zaburzenia odżywiania tkanek. Płytka patologiczna przestaje spełniać swoją funkcję, upośledzona jest elastyczność i wytrzymałość kręgosłupa. Lokalizacja choroby w odcinku piersiowym jest rzadko diagnozowana i wyizolowane główne przyczyny zmian zapalnych i zwyrodnieniowych, urazów kręgosłupa. Przepuklina klatki piersiowej prowadzi do rozrzedzenia tarcz, nie mogą wytrzymać obciążenie tych pierwszych, ponieważ zmiana jakości życia i długotrwałego leczenia zaczyna.


Jest to choroba na tle skoliozy lub osteochondroza, złamane mocy w napędzie, pęka, a następnie pęknięcia. Pulpa powstaje zatem i zaczyna ściskać rdzenia korzeni, co daje konkretnych objawów. Jest silny ból, ból pleców, ból pleców, a następnie zakłócony unerwienie drętwienie nóg, mrowienie, aż do niedowładu lub paraliżu.

Rozpoczęty przepuklina kręgosłupa piersiowego niebezpieczny ryzyko ucisku rdzenia kręgowego, co prowadzi do niepełnosprawności.

Jak się przejawia?

Występowi krążka międzykręgowego w odcinku klatki piersiowej towarzyszą takie warunki:

 1. Silny ból w okolicy przepukliny, rozprzestrzenia się na kończyny górne, zwiększa się podczas ruchu, obciążenia, po dłuższym siedzeniu. Ten symptom jest szczególnie widoczny dla kierowców, dentystów, osób zawodowo poruszających się i innych osób, których zawód zmusza do siedzenia lub wykonywania ciężkiej pracy fizycznej przez długi czas;
 2. Uczucie sztywności i ściskania w klatce piersiowej;
 3. Ból w klatce piersiowej, są one jak serce, ponieważ pacjent może najpierw zwrócić się do kardiologa;
 4. Bolesność w stawie barkowym, między łopatkami, paląca się w dotkniętym obszarze;
 5. Stopniowo zakłócał pracę jelit, system wydalniczy. W ciężkich przypadkach pacjent może odczuwać mimowolne oddawanie moczu;
 6. Osłabia się w ramionach i nogach, zaczynają się procesy zanikowe tkanek mięśniowych, osoba nie może wykonywać zwykłej pracy;
 7. Szybkie zmęczenie podczas chodzenia, stały dyskomfort i uczucie ciężaru na plecach, które należy odrzucić. Pacjent często rozkłada ramiona, próbuje rozciągnąć plecy, aby wyeliminować objawy;
 8. Objawy neurologiczne i mózgowe: bóle głowy, zawroty głowy, drętwienie dłoni i stóp, uczucie "gęsiej skórki";
 9. Ostatnim etapem przepukliny w rejonie klatki piersiowej jest paraliż ciała poniżej dotkniętego korzenia rdzenia kręgowego.

Przepuklina okolicy klatki piersiowej na objawy bólu jest podobna do zapalenia opłucnej i zaburzeń serca. Ale pomylić przepukliny i może być rak, infekcja, osteoporoza, zaburzenia metaboliczne.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Patologia międzykręgowa nie pojawia się przede wszystkim, powstaje na tle przewlekłych i ostrych patologii kręgosłupa i aparatu mięśniowo-szkieletowego.

Przyczyny przepukliny krążka międzykręgowego są częste:

 1. Osteochondroza, skolioza i inne postacie zaburzeń postawy;
 2. Awaria procesów metabolicznych, która prowadzi do zakłócenia dysków troficznych;
 3. Ciężki udar lub przewlekły uraz kręgosłupa;
 4. Ciągłe wysokie obciążenie kręgosłupa, gwałtowne podnoszenie ładunku;
 5. Siedzący tryb życia, który wpływa na kondycję mięśni, zmniejsza napięcie i pogarsza odżywianie krążków międzykręgowych.

Grupa ryzyka obejmuje osoby z następującymi czynnikami:

 • praca osiadła, brak odpowiednich obciążeń na ciele;
 • hipotermia, choroby zakaźne;
 • ciągła jazda;
 • nadwaga, otyłość;
 • Palenie tytoniu, stały wpływ substancji toksycznych na organizm;
 • nienormalna postawa.

Niebezpieczeństwo przepukliny międzykręgowej

Występ dysku w odcinku piersiowym kręgosłupa jest niebezpieczny poprzez ściskanie naczyń odżywiających grzbiet mózgu. To powikłanie prowadzi do paraliżu lub niedowładów poszczególnych części ciała.

Niemal niemożliwe jest zdiagnozowanie choroby na początkowym etapie powstawania. Przepuklina znika pod postacią bólu serca, zwykłego zmęczenia lub choroby przewodu pokarmowego.

Czasami choroba powoduje neuralgię międzyżebrową, co prowadzi do poważnego oddechu.

Niespecyficzne objawy przez długi czas nie pozwalają pacjentowi zrozumieć przyczyny różnych objawów, jeśli nie skonsultuje się z lekarzem.

Diagnostyka

Aby potwierdzić diagnozę, wykonuje się następujące środki diagnostyczne:

 1. Radiografia kręgosłupa i klatki piersiowej: metoda ta nie wykazuje obecności wypukłości, ale pomaga określić możliwą przyczynę choroby, która jest ważna w procesie leczenia;
 2. MRI: Metoda jest w pełni odpowiednia do identyfikowania przepukliny, określając jej lokalizację i etap;
 3. CT: dodatkowa metoda jest stosowana, gdy istnieją przeciwwskazania do MRI;
 4. Mielografia: umożliwia wizualizację procesu patologicznego poprzez wprowadzenie środka kontrastowego do przestrzeni nadtwardówkowej.

Po potwierdzeniu rozpoznania leczenia jest wybrany, przy czym korzystne są sposoby niechirurgicznych (w przeciwieństwie do przepuklin brzusznych), które są w stanie utrzymać długoterminową remisję choroby bez narażania ich życia.

Metody leczenia

Nieoperacyjne sposoby leczenia przepukliny w odcinku piersiowym kręgosłupa:

 1. Pokój dla kręgosłupa: w stanie ostrym pacjent obserwuje odpoczynek w łóżku, wyklucza stres, może chodzić, siedzieć przeciwwskazany;
 2. Przyjmowanie leków przeciwbólowych lub blokada kręgosłupa w przypadku ciężkiego zespołu bólowego;
 3. Celem niesteroidowe i steroidowe leki przeciwzapalne, w postaci tabletek, obejmują iniekcję narzędzia: prednizolon, Tylenol, indometacyna;
 4. Masaż, leczenie manualne, przebieg osteopatii.

Radykalne leczenie przepukliny kręgosłupa w oddziale klatki piersiowej obejmuje takie metody:

 1. Mikrodiscektomia, discectomy: usunięcie krążka międzykręgowego z umieszczeniem implantu;
 2. Leczenie laserowe: następuje zniszczenie krążka, zmniejszenie jego objętości w celu usunięcia zespołu bólowego;
 3. Usunięcie endoskopowe: pozwala zmniejszyć uraz tkanek i skrócić okres rehabilitacji.

Przepuklina kregosłupa w odcinku piersiowym wymaga stałych środków zapobiegawczych, w tym terapii witaminowej, gimnastyki, fizjoterapii i masażu.

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Luty 2020).

Loading...