O przyczynach, objawach, leczeniu przepukliny międzyżebrowej

Płuc lub międzyżebrowy przepukliny występuje u ludzi w wyniku wybrzuszenia części układu oddechowego w tkance podskórnej pomiędzy kości klatki piersiowej. Pojawiające się patologie na początku są bezobjawowe, więc pacjent o swojej obecności nawet się nie domyśla.

Płuc lub międzyżebrowy przepukliny występuje u ludzi w wyniku wybrzuszenia części układu oddechowego w tkance podskórnej pomiędzy kości klatki piersiowej.

Przyczyny choroby

Ta choroba jest spontaniczna lub nabyta. Główną przyczyną spontanicznej patologii jest silny nacisk układu oddechowego na ścianę, która ją ogranicza. Czasami tkanki ścian są osłabione, więc nie mogą wytrzymać nacisku wywieranego na nie i są rozdarte. Występowanie przepukliny między żebrami przyspieszają następujące czynniki:

  1. Częste palenie przez wiele lat.
  2. Prace związane z rozdmuchiwaniem szkła lub graniem na instrumencie dętym.
  3. Wrodzone zaburzenia opłucnej.
  4. Rozedma płuc (rozszerzone bronchiole).
  5. Kacheksja (ciężkie wyczerpanie organizmu).
  6. Gruźlica.

Nabyta patologia pojawia się z powodu otwartego lub zamkniętego urazu klatki piersiowej, spowodowanego urazem lub udarem.W pierwszym przypadku dziura utworzona z noża lub pocisku szybko i łatwo przenika do tkanki płucnej i tworzy przepuklinę.

Uderzenie w okolice klatki piersiowej może również prowadzić do przerw w mięśniach międzyżebrowych, przez które część płuc może wpaść w przestrzenie między płaskimi kośćmi. Czasami rozwój choroby jest spowodowany operacjami wykonywanymi na klatce piersiowej metodą klatki piersiowej.

Częste palenie przez wiele lat może prowadzić do przepukliny płucnej lub międzyżebrowej, przepukliny.
Prace związane z graniem na instrumencie dętym przyspieszają występowanie przepukliny międzyżebrowej lub przepukliny płucnej.
Główną przyczyną spontanicznej patologii jest silny ucisk układu oddechowego na ścianę, który wiąże go, na przykład, z gruźlicą.
Cios obszar klatki piersiowej jest również w stanie spowodować łzy mięśni międzyżebrowych, przez które część światła może wpaść w przestrzeniach pomiędzy płaskich kości.

Najczęściej przepuklina powstaje między górnymi żebrami, rzadziej w przeponie lub w kierunku narządów wewnętrznych.

Objawy

Wysięk płucny jest najważniejszym objawem choroby.Ale ponieważ ma niewielki obrzęk, osoba ta nie zauważa ani nie zwraca uwagi na ten objaw. Często patologia objawia się jedynie wysiłkiem fizycznym (zbocza, podnoszenie ciężarów), ponieważ w tym czasie wzrasta ciśnienie narządu oddechowego. Vypiranie widać w procesie silnego kaszlu, ponieważ powoduje on gwałtowny skurcz mięśni piersiowych.

Drugim objawem przepukliny jest ból, ale bardzo go to niepokoi i może pojawić się przy kaszlu lub w późnym okresie rozwoju patologii.

Diagnostyka

Choroba występuje w wielu przypadkach przez terapeutów podczas rutynowych badań lekarskich lub gdy pacjenci przychodzą do szpitala z reklamacją dotyczącą infekcji dróg oddechowych. Lekarz, badając obszar klatki piersiowej, może wyczuć ciasny opuchliznę pod ręką. Podejrzewając o przepuklinę płuc, wyznacza pacjentowi dodatkowe metody diagnostyczne: CT (tomografia komputerowa), radiografia lub MRI. Dzięki tym metodom możliwe jest wykrycie dokładnej lokalizacji patologii.

Jeśli podejrzewa się przepuklinę płuc, lekarz zaleca dodatkowe metody diagnostyczne dla pacjenta: CT (tomografia komputerowa), radiografia lub MRI.

Możliwe powikłania

Ponieważ osoba nie od razu odkrywa chorobę, rozwija się w swoim ciele i może prowadzić do komplikacji: naruszenia części narządu między żebrami i zapaleniem opłucnej. W przypadku naruszenia worka z jego zawartością pacjent ma trudności w oddychaniu, występuje duszność, występuje silny ból w mostku. Tumescence można łatwo zauważyć, ponieważ jego rozmiar staje się duży.

Leczenie

Po przeanalizowaniu wyników diagnozy i ocenie stanu pacjenta lekarz określa, w jaki sposób należy leczyć patologię. Jeśli przepuklina nie jest skomplikowana z powodu naruszenia, jej leczenie może być zachowawcze. Osoba powinna nosić specjalny elastyczny bandaż, który unieruchamia płuca i nie pozwala mu wybrzuszać się nad żebrami. Zamiast bandaży można zastosować samoprzylepny plaster, który pomoże zacieśnić przestrzenie międzyżebrowe i nie pozwoli na przywieranie na zewnątrz.

Jeśli przepuklina nie jest skomplikowana z powodu naruszenia, jej leczenie może być zachowawcze, konieczne jest noszenie specjalnego bandaża elastycznego, który unieruchamia płuca i nie pozwala mu wybrzuszać się nad żebrami.

Do konserwatywnych metod leczenia zalicza się również terapię lekarską i środki folk.

Leki

W przypadku bólu, osobom przepisuje się domięśniowe leki przeciwzapalne. Dobra ulga w bólu i likwidacja stanu zapalnego glukokortykoidu (Diprospan, Dexamethasone). Te leki hormonalne powinny być stosowane ściśle według zaleceń lekarza. Mioreanty (Midokalm) łagodzą skurcze mięśni, powodując ból.

Osteomed w tabletkach jest przepisywany w celu wzmocnienia tkanki kostnej żeber, które naciskają na płuca. Aby wyeliminować przewlekły kaszel pogarsza stan pacjenta przepukliny, przepisane środki odurzające i butamirata Glauvent. Aby przywrócić zasilanie tkanki płuc i poprawę odporności jest przydatna do podjęcia witaminy z grupy B Wybór leku oraz jego użycie terminu ustalonego przez lekarza, samoleczenie jest zabronione.

Środki ludowe

Tradycyjna medycyna nie może uratować ludzi przed chorobą, ale może poprawić krążenie krwi w tkankach płuc i złagodzić ból. W tym celu można podgrzać okłady olejem kamforowym. Wywar z mięty, rumianek, różę i wapno, jest zamiast TEA zastosowano, redukują stany zapalne z powodu wysokiej zawartości witamin z grupy B i C.Przed użyciem środków ludowych, należy skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić test wrażliwości (aby alergia się nie pojawiła).

W przypadku bólu, osobom przepisuje się domięśniowe leki przeciwzapalne.
Tabletki są przepisane w celu wzmocnienia tkanki kostnej żeber, które są wciskane przez płuca.
Tradycyjna medycyna nie może uratować ludzi przed chorobą, ale może poprawić krążenie krwi w tkankach płuc i złagodzić ból.

Interwencja chirurgiczna

Często operacja jest najlepszym sposobem na pozbycie się przepukliny danej osoby i pomaga mu na zawsze zapomnieć o problemie. Interwencja chirurgiczna wykonywana jest metodą otwartą lub endoskopową.

Otwarta operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a do wykonania endoskopii wymagane jest znieczulenie ogólne. W endoskopii lekarze mogą rozpoznać słabości w narządach sąsiadujących z patologią i zapobiec pojawieniu się innych wybrzuszeń. Ta metoda jest mniej bolesna, ponieważ lekarze zdołają uniknąć dużej utraty krwi i zminimalizować uraz tkanki. Wybór rodzaju operacji zależy od cech przebiegu choroby i powikłań, które spowodował.

Podczas zabiegu lekarz nacina skórę pacjenta na wybrzuszoną łatkę, aby uzyskać dostęp do płuc. Następnie zawartość worka przepuklinowego delikatnie przesuwa się na miejsce, a tkanki wokół utworzonego otworu są zszyte. Jeśli podczas rozwoju patologii nastąpiło zespolenie opłucnej z tkankami mięśniowymi, wada została wyeliminowana.

Często operacja jest najlepszym sposobem na pozbycie się przepukliny danej osoby i pomaga mu na zawsze zapomnieć o problemie.

Przy dużym rozerwaniu mięśni międzyżebrowych wykonywany jest alloplastyka (zamknięcie defektu nie jest tkanką pacjenta, lecz specjalną siatką syntetyczną). Materiał jest przyszyta do brzegów przepukliny i szybko przyzwyczaja się do tkanek, nie szkodząc im.

Jeśli część płuca zostanie naruszona, może wystąpić martwica, więc lekarze będą musieli usunąć martwą tkankę, a następnie wykonać operację plastyczną uszkodzonego obszaru.

Wskazania

Wskazaniami do interwencji chirurgicznej są naruszenie części narządu między żebrami lub zespolenie tkanki mięśniowej z błoną surowiczą płuc. Te powikłania pojawiają się, gdy choroba zaczyna się, teraz tylko chirurg może pomóc osobie.

Rehabilitacja

Jeśli zabieg chirurgiczny został wykonany przy użyciu endoskopu, powrót pacjenta do zdrowia będzie szybszy. W pierwszych dniach po zabiegu osoba może odczuwać dyskomfort i ból w okolicy klatki piersiowej. Skóra wokół blizny może nabrzmiewać i rumienić się, stając się wrażliwa lub odrętwiała na chwilę. Ale wszystkie te objawy nie powinny wywoływać obawy pacjenta. Aby złagodzić ból i zapobiec zapalenie lekarz przepisze leki do niego i środków immunomodulujących, które szybko przywrócić organizm i zwiększają swoją funkcję ochronną.

Do zapobiegania międzyżebrowej przepukliny jest konieczne, aby chronić swoje zdrowie i uniknąć obrażeń klatki piersiowej, często ulegają profilaktycznych badań lekarskich.

Kilka dni po operacji pacjent może opuścić ściany placówki medycznej. Nie powinien kąpać się pod prysznicem przez 2-3 dni, ponieważ blizna nie może być zwilżona, ponieważ możesz doprowadzić infekcję do środka. Jeśli dana osoba jeździ samochodem, nie zaleca się jazdy przez 1-2 tygodnie. Pacjent powinien powrócić do zdrowia po znieczuleniu, dzięki czemu można zmniejszyć stężenie i szybkość reakcji.Ponieważ operacja została przeprowadzona w obszarze klatki piersiowej, podczas jazdy blizna blizna zostanie napięte i leczyć wolniej.

Aby szybciej powrócić do zdrowia, należy prawidłowo jeść, włączając do menu produkty zawierające magnez, potas, fosfor i potas oraz substancje organiczne (twarożek, sery, świeże owoce i warzywa). Do starego życia można wrócić w ciągu 4-6 tygodni po operacji. Miesiąc później musi udać się do lekarza, a po sześciu miesiącach zrobić zdjęcie rentgenowskie.

Wszystko, co musisz wiedzieć o przepuklinie? Prognoza odtwarzania
Przepuklina w odcinku piersiowym kręgosłupa

Zapobieganie chorobom

W celu zapobiegania patologii międzyżebrowej warto zwrócić uwagę na intensywne i częste palenie. Nie należy mocno obciążać układu oddechowego. Musimy chronić nasze zdrowie i unikać skrzywdzenia klatki piersiowej. Osoby ze skłonnościami do chorób płuc muszą poddawać się częstszym profilaktycznym badaniom lekarskim, podczas których możliwe jest rozpoznanie rozedmy płuc lub gruźlicy na wczesnym etapie ich rozwoju i zapobieganie pojawieniu się przepukliny.

Obejrzyj wideo: Rwa barkowa: przyczyny, objawy, rehabilitacja (Luty 2020).

Loading...