Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa: przyczyny i konsekwencje

Jeśli rozwinie się przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, konsekwencje mogą pojawić się natychmiast lub po pewnym czasie. Wynika to z faktu, że choroba jest nieprzewidywalna. W najpoważniejszym przypadku rozwijają się nieodwracalne procesy (paraliż, udar niedokrwienny itp.). Konsekwencje większości takich patologii mogą być kontrolowane poprzez interwencję chirurgiczną.

Jeśli rozwinie się przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa, konsekwencje mogą pojawić się natychmiast lub po pewnym czasie.

Jednak radykalna terapia jest wykonywana tylko w tych przypadkach, gdy nie ma innego sposobu na wyeliminowanie nieprzyjemnych objawów, ponieważ operacja może wywołać pojawienie się poważnych patologii.

Przyczyny powikłań

Przepuklina występuje w wyniku wysunięcia jądra miazgi poza włóknisty pierścień. W tym samym czasie ściska się otaczające tkanki odkształconego krążka. Wskutek nierównomiernego rozkładu obciążenia dostarczonego przez kręgów w kapsułce miażdżystego, znaczne zmiany w strukturze włókien chrząstki. To aktywuje procesy zwyrodnieniowe, tkanki tracą elastyczność, pogarsza się jakość wsparcia kręgosłupa, która prowadzi do rozwoju powikłań przepukliny.

Uraz kręgów, gwałtownymi ruchami, osłabienie mięśni, zaburzenia postawy, zmiany związane z wiekiem - czynniki te też mogą prowokować patologie, ale pod warunkiem, że występ procesu jądra płyta jest już aktywna.

Przepuklina występuje w wyniku wysunięcia jądra miazgi poza włóknisty pierścień.

Najbardziej niebezpieczne są warunki, w których narażony jest kanał rdzenia kręgowego. Prawdopodobieństwo tego wzrasta w tych przypadkach, gdy powstaje grzbietowa mediana przepukliny.

Kapsuła miazgi aktywnie naciska na kanał kręgowy. W takim przypadku sekwestracji przepukliny integralności tkanki twardej jest zakłócony, co prowadzi do rozwoju nieodwracalnych.

Nieprawidłowe działanie nerwów

Wraz z wysunięciem jądra miazgi występuje takie zjawisko, jak intensywne uciskanie korzeni nerwowych. Rozwija się w wyniku ściskania tkanek otaczających odkształcony krążek. Im bardziej intensywna kapsułka ze środkiem włóknistym wykracza poza włóknisty pierścień, tym bardziej uszkadzają komórki nerwowe. Przy przedłużonej ekspozycji na taki zanik tkanki dochodzi do rozwoju.Jeśli przyczyna tej patologii nie zostanie z czasem wyeliminowana, niemożliwe będzie zatrzymanie jej rozprzestrzeniania się.

W przepuklinach odcinka szyjnego kręgosłupa dochodzi do naruszenia procesów w okolicy obręczy barkowej, szyi i głowy.

Jeśli doszło do naruszenia nerwów, charakterystycznymi objawami są częste bóle głowy, wczesny udar. Objawy:

 • zaburzenia snu;
 • ból w szyi;
 • ograniczenie ruchomości kończyn górnych;
 • dyskomfort podczas obracania głowy lub całkowity brak możliwości wykonywania takich ruchów;
 • zawroty głowy;
 • hałas w uszach;
 • naruszenie uwagi;
 • upośledzenie pamięci;
 • rozwijać patologię narządów wzroku.

Jeśli dochodzi do naruszenia nerwów, charakterystyczną manifestacją są zawroty głowy.

Przepuklinę okolicy szyjki macicy uważa się za najbardziej niebezpieczną, ponieważ zwiększa się ryzyko naruszenia tętnicy. W rezultacie, siła mózgu może być osłabiona, co spowoduje wiele innych komplikacji.

Utrata czułości

Jest to główny objaw ściskania tkanek otaczających uszkodzony krążek międzykręgowy. Przyczyny tego zjawiska są takie same jak w przypadku naruszenia nerwu - dochodzi do naruszenia procesu przekazywania impulsów nerwowych, ściskane są naczynia krwionośne. W rezultacie wrażliwość w obszarze, w którym zlokalizowana jest przepuklina, jest znacznie zmniejszona.W najgorszym przypadku rozwija się paraliż. Dzieje się tak w wyniku całkowitego ucisku korzeni nerwowych lub atrofii tkanek, co jest konsekwencją przedłużonego działania kapsułki z błoną śluzową.

Przyczyną tej patologii jest gwałtowny ruch głowy. Nawet niewielki występ może prowadzić do utraty czułości. Wynika to z większej mobilności kręgów szyjnych. W początkowej fazie pojawia się ból.

Ból głowy jest objawem ściskania naczyń krwionośnych.

Jeśli patologia postępuje, uczucie mrowienia pojawia się w kończynach górnych, palce. Objawy ściskania naczyń krwionośnych:

 • nudności, a jeśli stan się pogarsza, pojawiają się wymioty;
 • hałas w uszach;
 • gwiazdki lub ciemnienie w oczach;
 • utrata przytomności;
 • trudność utrzymania pozycji pionowej;
 • ból głowy;
 • dyskomfort w miejscu lokalizacji przepukliny.

Udar niedokrwienny z przepukliną

To powikłanie rozwija się z powodu naruszenia tętnicy kręgowej. Nie dzieje się to natychmiast. W początkowej fazie powstawania przepukliny odczuwa się tylko bóle głowy i silny dyskomfort w okolicy szyi.Gdy jądro dysku opuszcza pierścień włóknisty, nasila się nasilenie objawów. Jeśli nie zatrzymasz rozwoju przepukliny, tętnica kręgowa zostanie ściśnięta.

Głównym zagrożeniem tego patologicznego procesu jest możliwość wystąpienia udaru niedokrwiennego. Stanowi temu towarzyszy naruszenie krążenia mózgowego, uszkodzenie tkanek, ich złagodzenie. Z powodu trudnego dopływu krwi do różnych części mózgu rozwija się dysfunkcja narządu. Udar niedokrwienny jest stanem patologicznym charakteryzującym się wysoką śmiertelnością.

Głównym zagrożeniem związanym z naruszeniem tętnicy kręgowej jest możliwość wystąpienia udaru niedokrwiennego.

Ściskając tętnic kręgowych zwiększa ryzyko zawału mózgu, powstawania zakrzepów. W rezultacie praca serca jest zakłócona. Stopień rozwoju patologii zależy od lokalizacji przepukliny i stopnia jej rozprzestrzenienia. Czasami mały stopień prowokuje nie mniej skomplikowane niż patologie intensywnym występu jądra miażdżystego.

Paraliż

Ta komplikacja jest mniej powszechna w przypadku przepukliny rdzeniowej.Wynika to z faktu, że ciało ma wszystkie niezbędne zasoby, aby pokonać przeszkody na drodze przepływu krwi.

Przyczyną paraliżu jest ściskanie zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych, zanik tkanek.

Ta patologia może być różnego rodzaju i definiowana jako porażenie:

 • kompletny;
 • niekompletne.

Dzielą one procesy atrofii na dwie grupy: odwracalne, nieodwracalne. Porażenie może być lokalne i powszechne. Wszystkie te warunki różnią się symptomatologią, nasileniem uszkodzenia tkanek. W najtrudniejszych przypadkach diagnozuje się całkowity nieodwracalny paraliż. Warunki świetlne (niecałkowita, odwracalna atrofia) można wyeliminować poprzez terapię z dalszą rehabilitacją.

Porażenie poprzedza początek zespołu objawów opisanych powyżej. Głównym objawem patologii jest całkowita utrata czułości w obszarze, za który odpowiedzialne są zakończone nerwy zakończenia i naczynia krwionośne. Czasami część ruchów ścięgien jest częściowo zachowana, co pozwala poruszać palcami. W przypadku paraliżu mogą wystąpić konwulsyjne skurcze mięśni.

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa
HIGIENA W DZIEDZINIE SOVIER PRZYCZYNY I LECZENIE

Powikłania operacyjne

Interwencja chirurgiczna jest uzasadniona tylko w przypadkach, gdy przepuklina mocno się rozprzestrzeniła i osiągnęła 8-9 mm.

W chirurgii wskazaniem operacji jest naruszenie narządów wewnętrznych, ciężkie powikłania. W rzadkich przypadkach przepuklina nie działa, jeśli charakteryzuje się złożoną formą, a po usunięciu istnieje ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych.

Komplikacje, które rozwijają się w wyniku interwencji chirurgicznej:

 • infekcja rany, która często jest wynikiem złej jakości opieki nad zewnętrzną osłoną w obszarze wycięcia;
 • uszkodzenie nerwu, powodujące uporczywy ból o wysokiej intensywności, uczucie drętwienia;
 • nawrót przepukliny, która często jest następstwem nieprzestrzegania zaleceń lekarza pacjenta podczas odzysku lub niecałkowitego usunięcia kapsułki fragmenty miażdżystego podczas operacji;
 • odwracalne porażenie (tymczasowe zaburzenia naczyniowe, narządu) lub nieodwracalny zanik, której towarzyszy utrata końcowej aktywności ruchowej w przypadku rozwoju choroby;
 • uszkodzenie naczyń krwionośnych;
 • zapalenie błon mózgowych;
 • powstawanie zrostów, bliznowacenie, zwężenie prześwitu kanału kręgowego;
 • rozwój osteochondrozy.
Aby zapobiec powikłaniom, zaleca się akupunkturę.
Witaminy z przepukliną kręgosłupa są bardzo skuteczne, k. lepsze procesy metabolizmu w tkance kostnej i chrzęstnej.
Pomóc zatrzymać rozwój patologii przepukliny kręgosłupa: leki przeciwskurczowe, zwiotczające mięśnie, leki przeciwbólowe, leki zmniejszające przekrwienie, hondroprotektory.

Zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się powikłań, zaleca się przestrzeganie zasad leczenia przepukliny kręgosłupa:

 1. Prowadzone jest leczenie lekami. Najszybszy sposób, aby powstrzymać rozwój patologii terapii skojarzonej, w której przepisujący lek: przeciwkonwulsyjne, leki zwiotczające mięśnie, leki z grupy NLPZ lub kortykosteroidy, środki przeciwbólowe, środki zmniejszające przekrwienie, hondroprotektory.
 2. Zalecana fizjoterapia: akupunktura, refleksologia, magneto- i hirudoterapia, elektroforeza, UHF itp.
 3. Ćwiczenia terapeutyczne. Dzięki temu przywraca się napięcie mięśniowe, wzmacnia się muskularny gorset. Zmniejsza to obciążenie kręgosłupa, jest redystrybucja ciśnienia na obszarze zagrożonym gdzie zlokalizowane przepukliny.
 4. Zaleca się przyjmowanie witamin, należy wprowadzić do diety użyteczne pokarmy, które wzbogacą tkanki w mikroelementy.

Zachowaj ostrożność, rozciągnij kręgosłup. Procedury terapii manualnej powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistę.

Obejrzyj wideo: DYSKOPATIA KRĘGOSŁUPA SZYJNEGO - PRZEPUKLINA - TOP 3 Ćwiczenia / Porady ! (Luty 2020).

Loading...