Jakie są rodzaje przepuklin?

Jakie są typy przepukliny przełyku, w jaki sposób są klasyfikowane?

Przepukliny są klasyfikowane jako anatomiczne, etiologiczne i są podzielone w zależności od pozycji narządów w worku przepuklinowym i stopnia nasilenia. Przepuklina może być osiowa (najczęściej) lub szybująca. W przypadku przesuwnych korpusów występy mogą swobodnie przenikać z brzucha do piersi i z tyłu tej choroby charakteryzuje się objawów. Klinika może się przejawiać w przypadku dużego obciążenia lub po napełnieniu żołądka. Osiowe - narządy są unieruchomione w jednej pozycji, co już daje pewną symptomatologię. W tym przypadku występuje wielka skrzywienie żołądka, ale końcowa część przełyku i cardia znajdują się w prawidłowym położeniu anatomicznym.

Wrodzone i nabyte przepukliny są klasyfikacją, w zależności od czasu pojawienia się patologii i czynników, które na nią wpływały. Wrodzona choroba przepony jest niebezpieczna i wymaga zabiegu chirurgicznego przed urodzeniem dziecka. Nabyta dolegliwość jest niebezpieczna tylko w przypadku powikłań i z powodzeniem poddaje się leczeniu zachowawczemu.

W zależności od wielkości występu rozróżnia się trzy stopnie:

  • pierwszy stopień - część przełyku, która normalnie znajduje się w jamie brzusznej, znajduje się na poziomie przepony, żołądek jest lekko podniesiony, w sąsiedztwie przepony;
  • drugi stopień - część żołądka już podnosi się do poziomu przepony;
  • Trzeci stopień - nad przeponą wznosi się ciało żołądka, w ciężkich przypadkach i inne jego działy.

Są traumatyczne prawdziwe i fałszywe przepukliny HA i nie-traumatyczne. Przepuklina przełyku (utrwalona) może być podstawowa, gruczołowa, antralna, jelitowo-żołądkowa, jelitowa, w zależności od tego, które narządy i ich działy znajdują się w worku przepuklinowym.

Występują również rzadkie występy naturalnych otworów, ale częściej diagnozuje się przepuklinę otworu przełykowego.

Obejrzyj wideo: DYSKOPATIA: WYPUKLINA, a PRZEPUKLINA (protruzja, ekstruzja, sekwestracja) - TOP 3 INFORMACJE ! (Styczeń 2020).

Loading...