Zespół krótkiej szyi u niemowląt

Syndrom krótkiej szyi u niemowląt jest patologią, w której szyja jest mniejsza niż standardowa długość. Głowa "siedzi" na ramionach prawie nie pozostawiając światła, a podbródek ma kontakt z piersią dziecka. Patologia może wyglądać tak: szyja wygląda jak skompresowany akordeon.

Anomalia narusza proporcje ciała dziecka, istnieje złudzenie całkowitego braku szyi. Najczęściej sidromis jest wykrywany już podczas podstawowego badania w szpitalu. W przypadku tej choroby mięśnie karku są bardzo napięte, ramiona są uniesione, a tętnice i naczynia przechodzące przez szyję są zgniecionięte. Pod tym względem obszary mózgu pozbawione są niezbędnego tlenu.

Jeśli patologia nie jest leczona od najmłodszych lat, szyja będzie się wydłużać bez leczenia, ale zespół pokaże jej negatywne konsekwencje w przyszłości. Noworodek rozpoczyna silne migreny, rozwija VSD (dystonia wegetatywna), występują problemy z widzeniem. Ponadto, ze względu na zwiększony nacisk na kręgach, jego rozkład na resztę kręgosłupa jest nieregularny. Zagraża w przyszłości skoliozą, osteochondrozą. Jaka jest przyczyna choroby i jak ją wyleczyć?

Przyczyny patologii

 • Jednym z powodów, dla których lekarze nazywają dziedziczność. W większości przypadków rodzice wpływają na genetykę (70%), podczas gdy inni krewni wywierają swój wpływ genetyczny o 30%.
 • Być może pojawienie się patologii z powodu genetycznego odchylenia. W takich przypadkach nienormalny rozwój płodu zaczyna się od 8 tygodni w łonie matki. Zjawisko to nazywane jest wśród lekarzy "syndromem Klippel-Feila". Wraz z nim, kręgi szyi są początkowo gęstsze niż inne nowonarodzone dzieci.
 • "Szyja krótka" jest wynikiem urazu porodowego, zdeformowała oddział szyjki macicy dziecka.
 • Mięśnie karku mogły zarastać podczas przechodzenia przez kanał rodny matki. Zwykle dzieje się tak z długotrwałym i ciężkim porodem, mięśnie są rozciągnięte bardziej niż normalnie, a po porodzie dziecko odruchowo kurczy się. Same kręgi nie są uszkodzone.

Obraz kliniczny

Aby potwierdzić lub odrzucić diagnozę, lekarze przepisują zdjęcie rentgenowskie. A także lekarz wizualnie definiuje "syndrom krótkiej szyi" na kilku następujących objawach:

 • Niskie położenie linii wzrostu włosów. To prawie dotyka ramion.
 • Na karku są fałdy pterygopalne
 • Lokalizacja piersiowych piersi dziecka jest asymetryczna.I znajdują się wyżej niż norma.
 • Kręgosłup noworodka jest wygięty
 • Obecne są patologie innych narządów.

Jeśli nie było doznanego podczas porodu, nie jest to ograniczenie ruchliwości szyi; dziecko nie śpi dobrze i często się budzi; kochanie jest niegrzeczne; występuje zwiększone napięcie mięśni szyi, dotykanie ich powoduje ból. Bez względu na przyczynę pojawienia się patologii, lekarze zalecają natychmiastowe rozpoczęcie leczenia w celu uniknięcia dalszych negatywnych konsekwencji.

Rodzice mogą sami sprawdzić, czy w dziecku występuje choroba, czy też nie. W tym celu dziecko leży na brzuchu, lekko unosząc głowę. Przy normalnym rozwoju kręgów powinno wynosić siedem, odległość pomiędzy ramionami i linią wzrostu włosów jest nie mniejsza niż 30 mm.

Obroża Shanka

Do korekcji patologii i jej leczenia przez lekarzy powołanych przez noszenie kołnierza ortopedycznego. Pomaga usunąć nadmierne obciążenie szyi i powoduje utrwalenie regionu szyjnego dziecka. Zespół wygląda jak koło wykonane z piankowej gumy z rzepem na brzegach. Wysokość kołnierza waha się od 3 do 5 centymetrów. Urządzenie ortopedyczne jest nakładane natychmiast po ujawnieniu choroby lub gdy dziecko ma 1-2 miesiące. Technika w łagodzeniu tętnic szyi zaciśnięty napięcie mięśni. Obroża pomaga wyeliminować głód tlenu w mózgu, poprawiając ukrwienie.

Opona taka może być zamówiona przez indywidualne środki lub kupić gotowy bandaż w specjalistycznym sklepie. Opona jest dobierana z uwzględnieniem ciężaru dziecka i po zmierzeniu objętości jego ciała. W przeciwnym razie, krótki autobus, zapinana na skraju rzep będzie luźno dopasowany do szyi i skręcone, a długa szyja zachowa źle. Używanie obroży w nieodpowiednich rozmiarach nie będzie użyteczne w leczeniu.

Chorzy zdefiniowane etapy zespół zużyte opony, przez 15-20 minut, 30 minut, w ciągu godziny lub kilku godzin dziennie. A dzieci, które mają "krótką szyję" są silniejsze, urządzenie jest usuwane tylko podczas snu lub noszone przez kilka dni. Czas leczenia wynosi od 2-4 tygodni do kilku miesięcy.

Ważne jest, aby opona była odpowiednio dopasowana. Zrób to w ten sposób: dekolt kołnierza znajduje się pod brodą, a sprzączki znajdują się z tyłu.Ponadto opona nie powinna przetrzeć delikatną skórę dziecka, ale powinna zapewnić dopasowanie. Pomiędzy kołnierzem a szyją, po prawidłowym założeniu, przechodzi przez palec osoby dorosłej. Dodatkowo skóra jest nasmarowana płynem, aby uniknąć podrażnień i tarcia.

Obchodzi autobusów prosta: to myje w zimnej wodzie dziecka mydłem lub innym detergentem, płucze i położyć na płaskiej powierzchni do wyschnięcia. Nie można przyspieszyć procesu suszenia, mając opaskę wokół grzejnika, płyty, grzejnika. Deformuje się i przestaje wykonywać wymagane funkcje.

Terapia ruchowa i fizjoterapia

Leczenie „krótka szyja” do wykonywania złożonych: oprócz noszenia ortopedycznego bandaż jest zalecany do masażu szyi i zestaw gimnastyki.

Takie środki pomagają złagodzić napięcie mięśni szyi, wzmacniając efekt z kołnierza Shantza. Ponadto dziecko otrzymuje sesje elektroforezy, które są przeprowadzane w ambulatorium. Na grudnichka szyjki rozdzielonych elektrod w przypadku, impregnowane leków dostarczany jest prąd. Jony medycyny przechodzą przez skórę dziecka i docierają do niezbędnych komórek ciała.

Aplikacje na bazie parafiny

Aplikacje parafinowe są wykonywane w domu. Są wyznaczani przez lekarza prowadzącego.

Ważne jest, aby temperatura stopionej parafiny nie była zbyt gorąca dla delikatnej skóry dziecka.

 • Wzory do nanoszenia aplikacji na szyję i strefę kołnierza są przygotowywane z kleju.
 • Włącz piekarnik, włóż do niego blachę do pieczenia. Czekamy, podczas gdy on się ociepla, wyjmujemy z pieca i rozprowadzamy na nim przygotowane wzory z ceraty.
 • Parafinę ogrzewa się w pojemniku w łaźni wodnej, po czym wlewa się ją w wzory do aplikacji.
 • Po ochłodzeniu nałóż na dziecko kompres parafinowy. Na wierzchu aplikacja pokryta jest ciepłym szalikiem, kocem, ręcznikiem frotte, aby oszczędzać ciepło.
 • Czas trwania jednej procedury: 30-60 minut.
 • Po usunięciu parafiny skóra dziecka jest nasmarowana kremem. Rodzice robią dziecku lekki masaż i zakładają mu oponą ortopedyczną.

Obejrzyj wideo: ZEUS - Będziemy dziećmi