Postisometryczne rozluźnienie mięśni kręgosłupa szyjnego

Post-izometryczny rozluźnienie mięśni szyi nazywa się metoda terapii manualnej na celu zmniejszenie napięcia mięśni kręgosłupa szyjnego w celu pełnego przywrócenia jego funkcji. Ból jest stałym towarzyszem stanów patologicznych w ludzkim ciele. Szyjka powodu rezey akty często przesunięcie wspólne powierzchnie między kręgami, a co za tym idzie, zaburzenia ruchu w nim. Pociąga to za sobą nadmiernego wysiłku mięśni wokół stawu, co powoduje bóle lub strzelanie ból w szyi lub regionu na przełomie potylicznej głowy, rampy.

Z uwagi na ciągłe napięcie mięśni wokół stawu ciała przyczynowego nie jest w stanie skorygować offset. Wymaga specjalnych ćwiczeń i pomocy kręgarza.

Istota metodologii

 • Ból mija;
 • Rozluźnione mięśnie;
 • Stawkę uwalnia się od "wice" mięśnia;
 • Odpowiedni dopływ krwi i unerwienie w stawie zostają przywrócone.

Zasady i warunki relaksu

Postisometric rozluźnienie mięśni dla kręgosłupa szyjnego - procedury medycznej, która ma wskazania i przeciwwskazania.Obejmuje fizyczny wpływ na ludzkie ciało, więc ma swoje własne zasady i podejścia.

Wskazania dla IRTP

Należą do nich:

 • Ból mięśniowy o dowolnej etiologii;
 • Rozluźnienie mięśni w celu innych zabiegów terapeutycznych w odcinku szyjnym kręgosłupa;
 • Regionalna nierównowaga mięśniowa (nierównowaga pomiędzy odpowiednią kurczliwością i relaksacją włókien mięśniowych);
 • Hipertoniczność miejscowa;
 • Ogólnie sztywny kark (typowy dla osób starszych);
 • Zmiany zwyrodnieniowe-dystroficzne w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Przeciwwskazania

Istnieje szereg sytuacji związanych z początkowym stanem pacjenta, w którym IRP jest przeciwwskazany, ponieważ w takich przypadkach manipulacja stwarza ryzyko dla zdrowia i życia człowieka:

 • Niepowodzenie pacjenta, silny ból podczas zabiegu;
 • Patologia układu sercowo-naczyniowego na etapie dekompensacji;
 • Niewydolność płuc II-III st.;
 • Oddzielnie dostępna patologia naczyniowa (zakrzepica, zakrzepowe zapalenie żył, choroba zakrzepowo-zatorowa, zmiany miażdżycowe naczyń mózgowych itp.);
 • Patologie skórne w okolicy szyjki macicy (wyprysk, choroba ropna itp.);
 • Gorączka.

Prowadzenie IRTP

Na początek warto szczegółowo omówić manipulację. Lekarz wyjaśnia, dlaczego procedura jest potrzebna, ostrzega przed możliwym bólem i powikłaniami. Pacjent musi rozważyć wszystkie za i przeciw i podjąć niezależną decyzję.

Ważne jest prawidłowe położenie pacjenta: ciało stałe, tylko kręgosłup szyjny pozostaje ruchliwy. Lekarz zajmuje również pewną pozycję wyjściową, biorąc pod uwagę higienę postaw, ruchów i ergonomię. Zgodnie z techniką PIR ćwiczenia są wykonywane przy ścisłym przestrzeganiu kolejnych faz:

 1. Napięcie izometryczne;
 2. Izometryczny relaks;
 3. Rozciągnij mięśnie okolicy szyjnej.

Bezpośrednio przed pierwszą fazą przeprowadza się etap przygotowawczy - wykrywanie bariery ograniczania ruchów mięśni. Ważne jest, aby doprowadzić sprawczy staw do granicy ograniczeń i osiągnąć maksymalne możliwe napięcie mięśnia hipertonicznego, aż do nasilenia odczuwania bólu.

Podejście izometryczne obejmuje pracę całego mięśnia naraz, tj. jako część aktywna (zdrowa) i spazmatyczna (chora). Napięcie nie powinno przekraczać 30% limitu ruchu. Przy równomiernym rozłożeniu siły zdrowe włókna ciągną chorych, zwiększając napięcie tych ostatnich.Pierwszy etap ćwiczenia musi być bezbolesny, oporność chorego mięśnia musi być wystarczająca, aby utrzymać pozostałą część ciała. Napięcie izometryczne jest przeprowadzane przy wdechu przez 7-10 sekund.

Następnie oddychanie jest opóźnione o 1-3 sekundy, po - powolny wydech (faza relaksacji izometrycznej).

W drugiej fazie mięśnie nie są dotknięte fizycznie. Rozluźnia się i zaczyna się rozciągać. Czas trwania izometrycznego okresu relaksacji jest sporny: niektórzy twierdzą, że trwa to 1-3 sekundy, inni uważają, że druga krótka faza jest niewłaściwa, ponieważ następny cykl izometryczny będzie miał mniejszy skutek z powodu niewystarczającego odpoczynku mięśnia.

Rozluźniony mięsień jest rozciągnięty do punktu bólu. Teraz jest to nowa bariera ograniczająca ruchy. Cykl ćwiczeń powtarza się 3-4 razy, zaczynając od nowej bariery i koniecznie w tym samym kierunku skurczu, co poprzednie czasy.

Ważne jest, aby rozważyć towarzyszące skurcze mięśni szyi przy zmianie kierunku widzenia. Efekt PDR jest znacznie wyższy, jeśli zastosuje się synergię okulomotoryczną.

Punkty i kierunki oddziaływania

Ćwiczenia w celu relaksacji po izometrycznej są przeznaczone dla różnych mięśni szyi:

 • Mięśnie górnej, środkowej i dolnej części kręgów szyjnych;
 • Trapezowy;
 • Sickling;
 • Schody.

Metody post-izometrycznym rozluźnienia mięśni kręgosłupa szyjnego jest wykonany w kierunku zgięcia bocznego i rotacji.

Domowa relaksacja post-izometryczna

Ćwiczenia pomagają zrelaksować się, wyjaśnić umysł, osiągnąć ogólne samopoczucie. Na recepcji, lekarz, wersja domu z post-izometrycznym rozluźnienia kręgosłupa szyjnego wymaga prosty grzbiet, stacjonarną stały pas na ramię.

W tym położeniu, przechylić głowę na bok iw dół, a także w przeciwieństwie do ruchu zgięcia jest wykonywane ćwiczenia „śpiewu węża.” Jednak, aby wykonać te ćwiczenia w domu, należy najpierw skonsultować się z terapeutą ręcznym.