Przepuklina przepuklinowa

Uszkodzenie krążka międzykręgowego z wysunięciem jądrzastego rdzenia i pęknięcie włóknistego pierścienia są wynikiem zmian zwyrodnieniowych w strukturach kręgosłupa. Przepuklina grzbietowa może być zlokalizowany w odcinku lędźwiowym, piersiowym i szyjnym. Z miejsca lokalizacji stopień rozwoju i indywidualne cechy pacjenta zależą od tego, jak przejawia się ta choroba.

Kręgosłup jest utworzony z kręgów, przymocowanych za pomocą krążków międzykręgowych. Każda tarcza składa się z rdzenia miazgi wykonującego funkcję amortyzacji i włóknistego pierścienia zapobiegającego wysunięciu jądra miażdżystego pod ciężarem ciała ludzkiego. Z biegiem czasu, w obecności takich problemów z plecami, jak skolioza i osteochondroza, zmniejsza się elastyczność krążków. To z kolei pociąga za sobą nieprzyjemną formację w postaci przepukliny. Pod jego wpływem zakończone nerwy pochodzące z kręgosłupa są ściskane, na podstawie których pojawiają się bolesne odczucia na grzbiecie.

Rodzaje przepuklin kręgosłupa

Przepuklina międzykręgowa rozróżnić:

 • na kręgosłupie, w którym zostały uformowane;
 • według stopnia rozwoju (wypadnięcie, wystawanie, wytłaczanie, sekwestracja);
 • według rodzaju urazu izolowany jest oddzielny typ przepukliny Przepuklina Schmorla, kiedy rdzeń ziarnisty wpada do kruchego ciała sąsiedniego kręgu.

Etapy przepuklin międzykręgowych

Pierwszy etap. W przypadku odkształcenia krążka warunek ten może powodować pojawienie się przepukliny o wielkości nie większej niż 3 mm. Po pierwsze jądro włókniste wykracza poza granice, pogarsza się krążenie krwi, miejscowe tkanki puchną, rozpoczyna się proces adhezji. Wynikiem takich zmian jest skurcz naczyń, który jest związany z podrażnieniem zakończeń nerwowych nerwu kręgowego. Praktycznie we wszystkich oddziałach kręgosłupa pacjent czuje lumbago.

Drugi etap . Na tym etapie pojawiają się występy do 15 mm, ostre bóle, które mogą rozprzestrzeniać się na kończyny dolne i górne. Występuje zespół korzeniowy, wywołany napięciem korzenia i jego kompresją. Często występuje obrzęk korzenia, co w konsekwencji prowadzi do naruszenia krążenia krwi.

Trzeci etap. W takiej sytuacji powstają osteofity, pogarsza się krążenie krwi, korzeń nerwowy ulega częściowemu zanikowi, rdzeń dysku traci swoje właściwości tłumiące.

Czwarty etap. Nieznośny ból powoduje zaniki pobliskich tkanek, a bolesne odczucia znikają w stawach i kręgach. Prowadzi to do marszczenia i następującego po tym zagęszczania krążków międzykręgowych, co pociąga za sobą zerową ruchliwość stawu motorycznego odpowiedzialnego za normalne funkcjonowanie kręgosłupa.

Przyczyny choroby

 • Urazy z tyłu.
 • Osteochondroza.
 • Podnoszenie ciężarów.
 • Otyłość.
 • Ostre pochylenie lub obrócenie ciała.
 • Krzywizna kręgosłupa.
 • Przełożone choroby zakaźne.
 • Niedostatecznie rozwinięty muskularny gorset.

W grupie ryzyka są ludzie, którzy spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej bez przerwy na odpoczynek i rozgrzewkę na plecy. W niebezpieczeństwie są tacy, których praca wiąże się z wygórowanym wysiłkiem fizycznym.

Nie pomijaj również czynnika dziedzicznego. Anatomiczne cechy kręgosłupa są czasami dziedziczone.

Objawy

Prekursory choroby mogą pojawić się już w wieku dwudziestu lat. Ból w dolnej części pleców i kręgosłupa mówi o problemach z kręgosłupem. Jednak w większości przypadków przepuklina krążka międzykręgowego jest diagnozowana u osób w wieku 30 lat i głównie u mężczyzn.

Choroba charakteryzuje się takimi objawami jak: drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni. Jeśli przepuklina jest skoncentrowana w dolnej części pleców, wtedy będzie ból podawany nogom, a jego intensywność będzie stopniowo wzrastać. W wyniku bólu w dolnej części pleców zdolność do normalnego poruszania się jest tracona. W przypadku braku odpowiedniego leczenia dochodzi do zakłócenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych.

Jeśli przepuklina znajduje się w kręgu szyjnym, ból kończyny górnej. Ale to nie wszystkie objawy mogą się manifestować. W przypadku przepukliny czasami pojawia się ból głowy. Wraz z tym występuje problemowa mobilność w kręgach szyjnych, co może prowadzić do utraty symetrii mięśni szyi.

Przepuklinom w okolicy klatki piersiowej towarzyszy ból w klatce piersiowej, objawiający się podczas wdechów i wydechów. Często ten stan jest uważany za ból serca.

Objawy przepukliny rdzeniowej mogą się różnić w zależności od lokalizacji, ale mają ogólny wzorzec rozwoju. Po pierwsze, ból pojawia się w miejscu powstawania urazu w chwilach stresu i po wysiłku fizycznym.Wtedy ból staje się intensywny, rozprzestrzenia się na sąsiednie części i części ciała, ręce, stopy lub narządy wewnętrzne. Następnym objawem przepukliny będzie naruszenie naczyń krwionośnych i włókien nerwowych. Rezultatem są objawy niedokrwienia, zespół kręgowy i zespół korzeniowy.

Diagnozę choroby przeprowadza się za pomocą obrazowania komputerowego i rezonansu magnetycznego. Radiografia może być również przepisywana, ale jest mniej informatywna.

Diagnostyka

Aby prawidłowo zdiagnozować chorobę, pacjent powinien poinformować lekarza o objawach, które go niepokoją. Lekarz ze swej strony musi określić charakter bólu i pozycję ciała, w którym odnotowuje się bolesność. Po ustaleniu lokalizacji przepukliny międzykręgowej, pacjent będzie musiał przejść dodatkowe badanie ciała.

 • MRI - najbardziej pouczający sposób diagnozy, od wszystkich dostępnych teraz. W trakcie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego niemal wszystkie informacje o systemach i częściach ciała pojawiają się przed ekspertem. Takie badanie pozwala określić wielkość przepukliny i zrozumieć jej lokalizację.
 • Radiografia jest zwykle wykonywany w celu wykluczenia obecności innych patologii w kręgosłupie.
 • CT - przeprowadzane za pomocą specjalnego sprzętu poprzez skanowanie podejrzanej strefy przepukliny międzykręgowej. Oprogramowanie tomografii komputerowej pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz. Ale, niestety, CT z tymi przepuklinami nie jest wystarczająco informatywna w porównaniu z MRI.

Leczenie

Leczenie można przeprowadzić na różne sposoby:

 • lekarski;
 • fizjoterapeutyczny;
 • operacyjny.

Łączenie kilku metod jednocześnie daje lepsze wyniki. We wczesnych stadiach rozwoju przepuklin skuteczne są alternatywne metody leczenia: pijawki, pszczoły, terapia manualna, osteopatia, akupunktura i metody ludowe.

W przypadku przepukliny można zastosować zarówno konserwatywną, jak i chirurgiczną metodę leczenia.

Często leczenie zachowawcze zapewnia doskonałe wyniki:

 • masaż terapeutyczny i wychowanie fizyczne;
 • fizjoterapia;
 • akupunktura;
 • obróbka błota;
 • rozciąganie kręgosłupa;
 • stosowanie leków przeciwzapalnych (Orthofen, Diklofenak);
 • przyjmowanie środków przeciwbólowych (tizanidyna, diazepam);
 • noszenie gorsetu podtrzymującego;
 • stosowanie blokad Novocain.

Należy bardzo ostrożnie wykonywać ruchy, unikać niewygodnej pozycji ciała i ostrych zakrętów.

Chirurgiczna metoda leczenia

Nie zawsze leczenie zachowawcze jest w stanie poradzić sobie z przepukliną, więc w takiej sytuacji nie można obejść się bez operacji. Terminowa interwencja chirurgiczna może zapobiec rozwojowi poważnych powikłań.

W większości przypadków wykonuje się mikrodiscektomię w celu usunięcia przepukliny międzykręgowej.

Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Jego czas trwania wynosi 20-30 minut. Podczas mikrodyspektomii specjalista używa neurochirurgicznego mikroskopu operacyjnego i specjalnych mikro-instrumentów. Ta operacja pozwala usunąć przepuklinę bez urazów pobliskich tkanek.

Zapobieganie chorobom

 1. Idź na sport. Regularne ćwiczenia pozwalają poprawić odżywianie krążków międzykręgowych, a także wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup. Ale warto zrozumieć, że ćwiczenia fizyczne to właśnie zapobieganie przepuklinom, a nie sposób leczenia.Jeśli w trakcie uprawiania sportów występują bóle pleców, konieczne jest zatrzymanie i koordynacja tego zjawiska z lekarzem prowadzącym. Unikanie jakiegokolwiek ćwiczenia jest konieczne przez cały miesiąc po pojawieniu się bólu.
 2. Utrzymuj postawę. Jeśli podążysz za swoją postawą, to usunie obciążenie kręgosłupa i dysków. Plecy powinny być utrzymywane prosto, zwłaszcza gdy w pozycji siedzącej jest długa praca.
 3. Obserwuj masę swojego ciała. Nadmierna waga powoduje obciążenie pleców, co często powoduje powstawanie przepuklin. Aby pozbyć się bolesnych wrażeń, możliwe jest normalizowanie parametrów masy.
 4. Odrzuć złe nawyki. Palenie i alkohol zwiększają ryzyko problemów z kręgosłupem. Wynika to z zaburzeń odżywiania w tkankach organizmu, dlatego lepiej jest trzymać się właściwego trybu życia, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Usunięcie przepukliny międzykręgowej. Operacja (wideo):

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina (Grudzień 2019).

Loading...