Czym jest przepuklina? Rodzaje

Przepuklina - wysunięcie ludzkich narządów poza granice jego jamy. Wyjście z ciała poza pewne limity może nastąpić w całości lub w części. W niektórych przypadkach przepuklina może się nawet nie objawiać. Ale najczęściej powodują nieznośny ból. Prawie wszystkie rodzaje przepuklin stanowią zagrożenie dla ludzi, a brak dopływu krwi do narządów może być przyczyną niebezpiecznych powikłań. Kiedy pojawia się wypukłość treści przepukliny, przede wszystkim cierpią naczynia krwionośne. W końcu przepuklina jest ściskana przez otwór, przez który odchodzi, co pociąga za sobą nakładanie się przepływu krwi. Ten stan wymaga pilnej operacji, ponieważ tkanki nie są w stanie istnieć przez długi czas bez dostarczania tlenu, który jest dostarczany wraz z krwią.

Przyczyny przepukliny

 • Podwyższone ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej (podnoszenie ciężarów, zaparcie, ciężki kaszel, poród, problematyczne oddawanie moczu)
 • Rozrzedzenie ściany brzucha (zmiany wieku, urazy, współistniejące choroby, powtarzająca się ciąża)
 • Wiek i płeć
 • Predyspozycje genetyczne
 • Anatomiczne cechy ciała

Rodzaje przepuklin

 1. przepuklina pachwinowa występuje głównie u mężczyzn. Gatunek ten dzieli się na przepuklinę prostą i ukośną. Z reguły ich lokalizację obserwuje się w okolicy pachwiny (fałd pachwinowy). Skośna przepuklina znajduje się w dolnej części brzucha. Czasami może zejść do moszny. Przepuklina prosta zwykle koncentruje się w okolicy brzucha. W rzadkich przypadkach pojawia się w mosznie. Wypukła przepuklina występuje u mężczyzn w każdym wieku, ale prosta pojawia się zwykle w starszym wieku, gdy ścianka brzucha stopniowo staje się cieńsza i słabnie. Szczegóły na temat objawów i leczenia przepuklin pachwinowych są tutaj opisane.
 2. Przepuklina udowa najczęściej obserwowane u kobiet. Występ organów wewnętrznych na zewnątrz występuje od strony kanału udowego. Pacjent może skarżyć się na bolesność w okolicy pachwiny, gdzie zwykle badany jest guz. Jego rozmiar może sięgać 2 centymetrów. Kształt guza jest owalny i miękki w dotyku.
 3. Ograniczona przepuklina pojawia się z powodu intensywnych skurczy mięśni brzucha. Ponadto zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej ma również negatywny wpływ na stan narządów wewnętrznych.W takiej sytuacji dochodzi do ściśnięcia pierścienia przepuklinowego, co pociąga za sobą naruszenie worka przepuklinowego. W wyniku tego dochodzi do przerwania krążenia krwi, w wyniku którego tkanki umierają, i rozwija się zapalenie otrzewnej.
 4. Przepuklina pępkowa jest diagnozowana głównie u dzieci i kobiet po porodzie. Jeśli patologia jest nieistotna, dziecko może zniknąć w wieku dwóch lat. Większe formacje wymagają regulacji operacyjnej. Tutaj możesz dowiedzieć się o przyczynach i leczeniu przepuklin pępka u dorosłych.
 5. Przepuklina pooperacyjna powstaje w pobliżu blizn, które pozostały po przeniesionej operacji. Może również pojawić się z powodu przerw w łączeniu. Objawy przepukliny pooperacyjnej obejmują wymioty, zaparcia, nudności, ból.
 6. Przepuklina przepuklinowa dość rzadkie zjawisko. Odnotowano go głównie u kobiet. Występ przepukliny występuje w jamie miednicy od otworu kości biodrowej. Przepuklina może nie być widoczna podczas badania, ale zostanie ustalona, ​​aby zakłócać normalne funkcjonowanie jelita. W wyniku braku oczywistych objawów, ten typ przepukliny jest bardzo trudny do zdiagnozowania.
 7. Przepuklina brzucha pochodzi z łonołu i przechodzi przez pępek bezpośrednio do okolicy klatki piersiowej. Najczęściej diagnozuje się go u mężczyzn. Wypukłe treści to pęcherzyk żółciowy, okrężnica lub żołądek. Jak określić przepuklinę brzuszną, przeczytaj tutaj.
 8. Przepuklina ślizgowa stwarza trudności chirurgom. Ściana przepukliny jest narządem wewnętrznym, który znajduje się za otrzewną i częściowo przykryty.
 9. Przepuklina mózgowo-rdzeniowa jest wrodzoną anomalią, w której nie ma normalnego zamknięcia kręgów w obszarze procesów kolczystych. Z tego powodu tworzy się szczelina, w której rdzeń kręgowy schodzi razem z błonami.
 10. Hernia of Schmorl występuje z powodu odkształcenia krążka międzykręgowego, który jest poprzedzony występem w sąsiednim kręgu. Więcej na temat przepukliny pleców jest tutaj napisane.

Szczególnie niebezpieczna jest przepuklina międzykręgowa i szyjna. Aby zapobiec rozwojowi powikłań, należy zdawać sobie sprawę z czynników prowokujących chorobę i starać się unikać ich wpływu na organizm.

Co to jest niebezpieczna przepuklina?

Jeśli istnieją podejrzenia, że ​​pojawiła się przepuklina, nie idź na wycieczkę do lekarza.Jest mało prawdopodobne, aby choroba przebiegała niezależnie. Zignorowanie problemu może spowodować poważne komplikacje:

 • zapalenie przepukliny;
 • naruszenie jamy przepuklinowej;
 • zatory w jelitach kału;
 • śmierć tkanek;
 • rozwój zapalenia otrzewnej;
 • niepłodność.

Szczególnym zagrożeniem dla osoby jest naruszenie przepukliny. To nieuchronnie prowadzi do martwicy tkanek i zapalenia otrzewnej. Nie jest możliwe samodzielne rozwiązanie tego problemu. Gdy naruszenie trwa dłużej niż jeden dzień, istnieje ryzyko śmiertelnego wyniku. W tej sytuacji jedynie ratunkowa opieka medyczna może uratować życie danej osoby, ponieważ nie ma nadziei na poprawę bez operacji.

Leczenie przepukliny

W większości przypadków przepuklina wymaga operacji. Wskazaniem do jej postępowania jest wzrost przepuklinowej wypukłości, bólu, pojawienia się powikłań, niepełnosprawności. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym i ogólnym. Jednak leczenie przepukliny kręgosłupa jest całkiem możliwe bez operacji. Metody te obejmują akupunkturę, masaż, hirudoterapię, karipazym. Aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia przepukliny rdzeniowej, kliknij tutaj.

Leczenie zachowawcze będzie odpowiednie tylko wtedy, gdy przepuklina jest nieskomplikowana. W tym celu zaleca się ograniczenie stresu fizycznego na ciele i stosowanie opatrunku.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Ostre choroby zakaźne
 • Egzema na stronie operacyjnej
 • Zapalenie skóry
 • Problemy z sercem
 • Późne okresy ciąży
 • Starość

Środki zapobiegawcze

Przede wszystkim należy zminimalizować obciążenie. Chroń się przed unoszeniem ciężkich przedmiotów. Bardzo ważne jest, aby uporządkować krzesło, ponieważ zaparcia często wywołują rozwój przepuklin. Przy zakłócaniu jelita należy zwalczać dietą, która musi być bogata w błonnik roślinny. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolę masy ciała. Nie zapomnij także o kulturze fizycznej. Rozszerzona ściana brzucha jest najczęstszą przyczyną przepuklin pachwinowych lub pępkowych. Wzmocnienie tkanki mięśniowej brzucha jest dość proste. Aby to zrobić, musisz systematycznie machać prasą i wykonywać ćwiczenie "rower".

Leczenie przepukliny bez operacji (wideo):

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie