Czym jest przepuklina okołobłoniasta?

Przepuklina okołobłoniasta jest patologicznym stanem charakteryzującym się występowaniem narządów jamy brzusznej w okolicy pępka. Tkanki dużej sieci, otrzewnej, tkanki tłuszczowej i części jelita są najczęściej przemieszczane w uformowanej wadzie.

Przepuklina okołobłoniasta jest patologicznym stanem charakteryzującym się występowaniem narządów jamy brzusznej w okolicy pępka.

Ta choroba jest rodzajem przepukliny białej linii brzucha. Przepuklina tego typu występuje częściej u dzieci, ale może również występować u dorosłych. Takie wady nie charakteryzują się tendencją do samoleczenia, dlatego wczesna diagnoza i leczenie są konieczne, aby zmniejszyć ryzyko poważnych powikłań.

Przyczyny

Etiologię tego typu przepukliny można ustalić na podstawie wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. U małych dzieci takie występy mają wrodzoną naturę lub pojawiają się w pierwszych miesiącach życia. W tym przypadku możliwą przyczyną powstania przepukliny jest dysplazja lub niedorozwój tkanki łącznej. Jeśli problem leży w tej anomalii rozwojowej, konieczna jest dodatkowa diagnoza, ponieważ często takie zmiany są połączone z wypadaniem płatka zastawki mitralnej i zespołem Morfana.

Przepuklina u dzieci może wystąpić w wyniku przerwania tworzenia się rozcięgna podczas rozwoju płodu, a ponadto z powodu silnego krzyku, który powoduje przeciążenie ścian brzucha.

Powstawanie przepuklinowej wypukłości może powodować ścienianie się białej linii i stopniowe rozszerzanie się naturalnych otworów pomiędzy włóknami.

Nabyta przepuklina tego typu, najczęściej występująca u osób dorosłych, może rozwinąć się w wyniku wpływu następujących niekorzystnych czynników:

 • nadmierny wysiłek fizyczny;
 • otyłość;
 • osłabienie mięśni brzucha;
 • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej;
 • uraz brzucha;
 • częste zaparcia;
 • zaburzenia metaboliczne;
 • przewlekłe choroby przewodu pokarmowego;
 • częsty silny kaszel;
 • interwencja chirurgiczna.
 • Przepuklina może pojawić się z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego.
 • Otyłość jest częstą przyczyną utraty przepuklin.
 • Częste i ciężkie zaparcia mogą powodować pojawienie się przepukliny.
 • Częsty ciężki kaszel może powodować rozwój przepukliny.
 • Po zabiegu chirurgicznym może rozwinąć się przepuklina.

U kobiet może wystąpić przepuklina podczas ciąży. Rodzenie dzieci prowadzi do wzrostu macicy i wzrostuciśnienie w jamie brzusznej, które może spowodować przepuklinę.

Objawy przepukliny okołowierzchołkowej

Podczas gdy przepuklina jest mała, nie ma oznak rozwoju tej patologii. Jednak takie formacje mogą się rozwijać. To prowadzi do tego, że przepuklina pępkowa zaczyna dobrze dotykać. Podczas badania dotkniętego obszaru znajduje się łatwo zwijany, elastyczny guz.

Przez długi czas ból brzucha może być nieobecny lub umiarkowany. Nasilenie nieprzyjemnych wrażeń w dużej mierze zależy od zawartości worka przepuklinowego. Ból i skurcz często zwiększają się z przejadaniem i stresem fizycznym. W przyszłości pacjenci rozwijają się z naruszeniem przewodu pokarmowego, w tym:

 • zwiększone gazowanie;
 • nudności;
 • zaparcie;
 • eructation;
 • wzdęcia.

U pacjentów dochodzi do naruszeń przewodu pokarmowego, w tym zwiększonego tworzenia się gazów, wzdęć.

Wraz ze wzrostem przepuklinowej wypukłości ogólny stan się pogarsza. Pacjent zaczyna cierpieć na kolkę i inne objawy, które nasilają się przy najmniejszym napięciu mięśni jamy brzusznej.

Diagnostyka

Kiedy pojawiają się oznaki tego stanu patologicznego, należy skonsultować się z gastroenterologiem i chirurgiem. Po pierwsze, specjalista przeprowadza dokładne badanie i badanie palpacyjne dotkniętego obszaru. Ponadto istnieje anamneza.

Następnie przeprowadza się laboratoryjne badania krwi w celu określenia dostępnych odchyleń.

Instrumentalne metody diagnostyczne mają szczególne znaczenie w wykrywaniu przepukliny okołobojczej. Najpierw wykonuje się USG. Badanie to pozwala określić rozmiar perianopowego nowotworu. Aby określić zawartość worka przepuklinowego, wymagane są zdjęcia rentgenowskie. Aby wykluczyć obecność innych chorób przewodu pokarmowego, zaleca się gastroduodenoskopię.

Ultradźwięki mogą określać rozmiar nowotworu neoplazmy.

Klasyfikacja

Istnieją 2 główne odmiany tych przepuklin: proste i ukośne. Pierwszy wariant charakteryzuje się wadą poprzeczną, w której zawartość torebki penetruje pierścień pępowinowy.

Przepuklina ukośna charakteryzuje się obecnością pary defektów położonych powyżej pierścienia pępowinowego i poniżej. W tym przypadku zawartość worka przepuklinowego przechodzi do białej linii brzucha i powięzi.W miarę postępu patologii treść worka przepuklinowego może przedostać się przez pierścień pępowinowy do tkanki podskórnej.

Możliwe powikłania

Najczęstszym powikłaniem przepukliny jest naruszenie jej treści. W takim przypadku nasilony ból, wymioty i wzrost temperatury ciała. Może to spowodować pęknięcie tkanki i poważne wewnętrzne krwawienie.

Ponadto dusicielska część sieci i jelit zaczyna stopniowo zanikać z powodu zaburzeń krążenia. W tym niekorzystnym przebiegu, jeśli nie zostanie przeprowadzona szybka operacja, ryzyko martwicy skompresowanych tkanek jest duże. Proces niedokrwienny może powodować przedostawanie się dużej ilości toksycznych substancji do krwioobiegu i powodować poważne zatrucia organizmu.

Najczęstszym powikłaniem przepukliny jest naruszenie jej treści. W takim przypadku nasilony ból, wymioty i wzrost temperatury ciała.

Przede wszystkim często uduszona przepuklina prowadzi do perforacji jelita. Jest to bardzo niebezpieczny stan, ponieważ może powodować rozwój zapalenia otrzewnej.To naruszenie może doprowadzić do śmierci w ciągu zaledwie jednego dnia. W rzadkich przypadkach przepuklina w okolicach pępka może powodować powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych znajdujących się w pobliżu przepuklinowej wypukłości.

Leczenie przepukliny okołoporodowej

Ten patologiczny stan w praktyce medycznej jest leczony zarówno metodami operacyjnymi, jak i zachowawczymi. Wybór metod terapii pozostaje w gestii specjalistów. Leczenie zachowawcze, w tym okłady, masaże, noszenie bandaży, ćwiczeń fizycznych, może wyeliminować przepuklinę na wczesnym etapie jej rozwoju. Ponadto podobne metody terapii są stosowane, gdy operacja nie może być wykonana ze względu na dostępność tych przeciwwskazań:

 • zły stan ogólny pacjenta;
 • starość;
 • choroby przewlekłe;
 • ciąża.

W większości przypadków przepuklina u dorosłych i dzieci nie może być wyeliminowana bez operacji. Tak więc, jeśli dana osoba nie ma przeciwwskazań, lekarz może zalecić chirurgiczne usunięcie wysunięcia.

Przeciwwskazaniem do usunięcia przepukliny są osoby starsze.

Bandaż

Najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny okołoplazowej bez operacji jest założenie bandaża. Jest przepisywany wszystkim osobom, które mają przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej. Aby wybrać bandaż, konieczne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza. W tego typu przepuklinach powinna ona mieć następujące cechy:

 • szerokość nie mniejsza niż 20 cm;
 • zapięcie z przodu;
 • szczelny materiał blisko ciała.

Prawidłowo dobrany bandaż nie powinien utrudniać oddychania i powodować dyskomfortu podczas chodzenia. Przepuklinę należy nosić przez co najmniej 2-3 godziny dziennie. Przed pójściem spać bandaż musi zostać usunięty. Należy pamiętać, że ciągłe noszenie tego obiektu może powodować osłabienie mięśni ściany brzucha, co może powodować nasilenie patologii.

Najskuteczniejszą metodą leczenia przepukliny okołoplazowej bez operacji jest założenie bandaża. Jest przepisywany wszystkim osobom, które mają przeciwwskazania do interwencji chirurgicznej.

Chirurgia w celu usunięcia przepukliny

Ponieważ duży przepuklinowy wypukłość można wyeliminować tylko w czynny sposób, wielu lekarzy zaleca tę metodę leczenia jednocześnie.Interwencja chirurgiczna przeprowadzana jest w szpitalu. Pacjent potrzebuje wstępnego przygotowania, które obejmuje odmowę przyjęcia alkoholu i leków zmniejszających krzepliwość krwi, wykluczenie jedzenia w ciągu dnia. Obowiązkowe egzaminy są obowiązkowe.

Najczęściej do korekcji przepukliny okołowierzchołkowej wykonuje się przepuklinę lub laparoskopię, zakładając kierunek wysunięcia i instalację implantu, co pozwala zablokować defekt i stworzyć przeszkodę do wypchnięcia narządów wewnętrznych. Każdy wariant interwencji operacyjnej ma swoje osobliwości.

Laparoskopia

Ten wariant interwencji operacyjnej stosuje się do niewielkich pęknięć okołowierzchołkowych. Za pomocą specjalnej sondy, czyli laparoskopu, defekt jest korygowany bez rozległych uszkodzeń ścian brzucha, co zmniejsza ryzyko krwawienia i innych powikłań. Ta procedura jest niemożliwa w przypadku zmiany zapalnej jamy brzusznej.

Podczas laparoskopii, stosując specjalną sondę, laparoskop, wada jest korygowana bez rozległych uszkodzeń ścian brzucha, co zmniejsza ryzyko krwawienia i innych powikłań.

Hernioplastyka

Napięcie naprawa przepukliny, wycięcie sugerując przepukliny i trzymając brama sieciowanie odbywa się rzadko. Po tej operacji ryzyko nawrotu jest wysokie.

Najczęściej wykonywane hernioplasty przez Lichtenstein, który zakłada redukcji ciał złowionych pierścienia przepuklinowego i montaż specjalnej sieci, która przejmuje obciążenia i pozwala kompresować słabość tkanki łącznej.

Rehabilitacja

wymagana jest długoterminowa rehabilitacja czy operacja na przepuklinę przeprowadzono w obecności powikłań, w tym uszkodzenia tkanek martwiczych i zapalenia otrzewnej. W takim przypadku pacjent musi być leczony w szpitalu przez co najmniej 2 tygodnie.

Jeśli operacja została wykonana zgodnie z harmonogramem, pacjenci szybko się regenerują. Często już w 3-5 dniu mogą wrócić do domu. W takim przypadku pacjent nie potrzebuje leżenia w łóżku. Po powrocie do domu pacjent powinien poruszać się po domu. Możesz wyjść. Jeśli nie ma uszkodzeń narządów wewnętrznych, można jeść i pić w zwykły sposób.

Żyć w porządku! Przepuklina brzucha

Przepuklina pępkowa u osób dorosłych: przyczyny, objawy, naruszenie, diagnoza, konsekwencje

Objawy, przyczyny i leczenie przepuklin brzusznych

Bolshakov Hernias 480p

Elena Malysheva. Leczenie przepukliny

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotu przepukliny, należy zastosować środki przeczyszczające, aby zapobiec zaparciom i zwiększyć ciśnienie śródbrzuszne. Aby wybrać leki tego typu powinien być lekarz prowadzący. Przed zdjęciem szwów należy zawsze udawać opatrunki. Przez 2-3 miesiące po operacji należy unikać przechylania i podnoszenia ciężarów.

W przyszłości konieczne jest codzienne uprawianie gimnastyki. Ćwiczenia fizyczne są najpierw nauczane pod nadzorem specjalisty, aby uniknąć nawrotów. Konieczne jest kontrolowanie masy ciała i unikanie wdychania substancji pobudzających kaszel, w tym dym papierosowy, kurz, pyłki itp.

Zapobieganie

Aby zapobiec pojawieniu się przepukliny szyjnej u noworodków, przyszłe matki powinny zaplanować z wyprzedzeniem pojawienie się dziecka, poddać się badaniu i leczyć istniejące choroby.W czasie ciąży kobieta powinna stosować się do zaleceń lekarza i poddawać się zaplanowanym badaniom.

Aby zapobiec pojawieniu się przepukliny okołowierzchowej u noworodków, w czasie ciąży należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza i poddawać się zaplanowanym badaniom.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiego stanu patologicznego jak przepuklina okołooponowa u osoby dorosłej, musi on unikać podnoszenia ciężkich ciężarów i jeść prawidłowo, aby zapobiec otyłości. Ponadto konieczne jest wykonanie specjalnej gimnastyki, aby stworzyć silny muskularny szkielet. Ponadto konieczne jest terminowe leczenie chorób, które mogą powodować problemy z wypróżnianiem.

Loading...