Rodzaje i leczenie przepuklin jelitowych

Przepuklina przepuklinowa jest uogólnioną koncepcją, która implikuje każdą przepuklinę, która prowadzi do wysunięcia przedniej ściany jamy brzusznej z powodu przemieszczenia narządów układu trawiennego do worka przepuklinowego.

Przepuklina przepuklinowa jest uogólnioną koncepcją, która implikuje każdą przepuklinę, która prowadzi do wysunięcia przedniej ściany jamy brzusznej z powodu przemieszczenia narządów układu trawiennego do worka przepuklinowego.

Przyczyny

Przepuklina jelit może być wrodzona, wynikająca z zaburzeń rozwoju narządów jamy brzusznej w okresie znalezienia płodu w macicy i nabyta. Czynniki predysponujące:

 • nadmierna aktywność fizyczna;
 • częste zaparcia;
 • nadwaga;
 • powikłania pooperacyjne;
 • okres ciąży;
 • choroby układu trawiennego;
 • wyczerpanie;
 • urazy mechaniczne przedniej ściany jamy brzusznej;
 • predyspozycje genetyczne;
 • długotrwały, histeryczny kaszel;
 • lumbago (ból o charakterze ostrym, oddający w postaci lumbago).

Przepuklina jest częstą diagnozą wśród zawodowców uprawiających ciężary, którzy dźwigają duże ładunki.Stan patologiczny powstaje niezależnie od wieku. Powstanie przepukliny może wystąpić u dzieci w okresie niemowlęcym. Choroba, która występuje po operacji na narządach jamy brzusznej, jest związana z ogniskiem zapalnym, ropnym ogniskiem.

Przepuklina jest częstą diagnozą wśród zawodowców uprawiających ciężary, którzy dźwigają duże ładunki.

Objawy

Obraz kliniczny przepukliny może mieć różny charakter w zależności od tego, gdzie zaczął się rozwijać stan chorobowy. Jeśli przepuklina ma niewielki rozmiar, powoli rośnie lub nie rozwija się, obraz objawowy będzie łagodny, objawiający się niewielkimi, krótkotrwałymi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego i narządów układu moczowo-płciowego.

Wraz z rozwojem procesu patologicznego, pierwszą oznaką jest ból, który może być ból, ostry, silny i słaby, powstać pod wpływem czynników prowokujących lub być obecny przez cały czas.

Przepuklina jelitowa ma następujące wspólne objawy:

 • naruszenie przewodu żołądkowo-jelitowego;
 • ból w dolnej części brzucha;
 • obecność zakrwawionych skrzepów w kale;
 • nudności i wymioty;
 • obrzęk w miejscu.

Jeśli rozwój worka przepukliny występuje w pachwinie, ból rozprzestrzenia się na dolnej części brzucha, dając z powrotem. Pacjenci zauważyli nasilenie chorób przewlekłych.

Jeśli rozwój worka przepukliny występuje w pachwinie, ból rozprzestrzenia się na dolnej części brzucha, dając z powrotem.

W przypadku pogarsza przebieg choroby, w szczególności, gdy wykroczenie - to stan patologiczny, gdy przepukliny jest ściągnięty między wrót przepukliny, jest podwyższenie temperatury ciała, rozwija wspólne objawy: zmęczenie, osłabienie, bóle głowy.

Po każdym posiłku występuje często mitralnej.

Choroba ze wzrostem worka przepuklinowego mogą występować występ jelit odbytu. Większość ludzi myli ten warunek z hemoroidów.

Rozpoznanie przepukliny jelita

Diagnoza powstawania nowotworu obejmuje ankietę pacjenta odnośnie skarg sporządzonych dokładnej anamnezy (historia medyczna). Zawieszonego kontroli palpacyjnie, więc lekarz określa stopień intensywności bólu badania wielkości przepukliny. Jeśli to konieczne, powołany przez konsultacji powiązanych specjalistów: gastroenterologa, proktologa, ginekologa.

Aby potwierdzić rozpoznanie za pomocą kaszel Push.Metoda ta jest przeprowadzana w następujący sposób: lekarz kładzie dłoń na miejscu, w którym znajduje się przepuklina, i prosi pacjenta o kaszel. Jeśli kaszel zaczyna się pod skórą pod skórą, diagnoza zostaje potwierdzona.

Diagnoza powstawania nowotworu obejmuje ankietę pacjenta odnośnie skarg sporządzonych dokładnej anamnezy (historia medyczna).

Klasyfikacja

Przepuklinę dzieli się według topograficznego charakteru - lokalizacji w ciele. Wszystkie rodzaje przepuklin są zjednoczone faktem, że część jelit wpada w nich. W rzadkich przypadkach zdiagnozowano kulszowe worki przepuklinowe.

Inguinal

Przepuklina pachwinowa występuje z równym prawdopodobieństwem zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet. Przyczyny rozwoju stanu patologicznego: nadmierny wysiłek fizyczny, wrodzone i nabyte anomalie rozwoju układu moczowo-płciowego.

Występuje w większości przypadków po obu stronach regionu pachwinowego. W zależności od charakteru wybrzuszenia jelita jest on ukośny - część jelita wchodzi do pachwinowego pierścienia wewnętrznego, a odbytnica - jelito w zewnętrznym pierścieniu pachwinowym.

Pępkowy

Najczęściej diagnozuje się u noworodka (przepuklina jelitowa fizjologiczna).Gatunek ten jest uważany za najbardziej rozpowszechnioną formę wybrzuszenia jelita przez pierścień pępka. Przepuklina jest błąkająca się. Objawia ból w jamie brzusznej, wymioty. Często ma wrodzony charakter.

Przepuklina pępkowa jest najczęściej diagnozowana u noworodka.

Głównym powodem nabytej patologii - zwiększonej aktywności fizycznej u kobiet - ciąży, w której występuje nadmierna masa ciała. Przepuklina pępka w okresie niemowlęcym nie jest leczona, tk. istnieje duże prawdopodobieństwo jego niezależnej korekty ze stopniowym rozwojem narządów jamy brzusznej.

Biała linia brzucha

Ten typ patologii występuje głównie u mężczyzn. Przyczyny: nadmierna aktywność fizyczna, nadwaga. Ze względu na lokalizację wielu pacjentów przyjmuje tę patologię, taką jak przepuklina osiowa, która występuje w obszarze przepony.

Charakteryzuje się wyjściem pętli jelitowych przez przepuklinowe bramy, które służą jako szczeliny w tym obszarze ściany brzucha. Mogą być pojedyncze lub wielokrotne.

Przepuklina białej linii brzusznej występuje głównie u mężczyzn.

Udowy

Przepuklina występuje najczęściej u kobiet.Powodem jest słabość gorsetu mięśnio- wego kości udowej. Ten typ stanu patologicznego jest najczęściej przedmiotem naruszenia, ale rzadko wzrasta do dużych rozmiarów.

Pooperacyjne

Istnieje przepuklina w wyniku rozwoju ropnego procesu zapalnego po interwencji chirurgicznej na narządach jamy brzusznej. Może to być konsekwencja wprowadzenia tamponów do rany pooperacyjnej. Szybko ewoluująca, może osiągnąć duże rozmiary. Wymaga operacji. Worek przepuklinowy może tworzyć się z dwunastnicy, jelita grubego.

Przepuklina pooperacyjna powstaje w wyniku rozwoju ropnego procesu zapalnego po interwencji chirurgicznej w narządach jamy brzusznej.

Komplikacje

Przepuklina wywołuje dysfunkcje narządów układu, w którym znajduje się przepuklinę. Jeśli patologia jest zlokalizowana na białej linii brzucha, układ trawienny zostaje przerwany. Pacjent cierpi na częste zaparcia, być może na rozwój wrzodziejące w żołądku, zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego.

W przepuklinach pachwinowych występują choroby układu moczowo-płciowego. Najczęstszym powikłaniem jest niepowodzenie worka przepuklinowego.Jeśli wielkość występu jest niewielka, nie ma żadnych komplikacji, podczas gdy osoba przyjmuje pozycję poziomą ciała, ukrywa się przepuklina wędrówki.

Ten stan nazywa się wędrownym workiem przepuklinowym, ponieważ gdy pozycja ciała ulega zmianie, narządy znajdujące się w worku przepuklinowym powracają do swojej normalnej pozycji. Jeśli pacjent leży w pozycji leżącej, ale wypukłość na ciele nie zmniejsza się, oznacza to rozwój poważnej komplikacji, która jest niebezpieczna, ponieważ z biegiem czasu przepuklina zaczyna się dzielić na kilka sektorów, do każdego z nich wpada do odcinka jelita.

Przepuklina wywołuje dysfunkcje narządów układu, w którym znajduje się przepuklinę.

Wraz z rozwojem przepuklin pachwinowych funkcjonowanie cienkiego i odbytniczego zostaje całkowicie przerwane. Często jedyną metodą normalizacji pracy układu trawiennego jest kolostomia odbytu - operacja mająca na celu stworzenie kolejnego przejścia analnego.

Powikłanie przepukliny pachwinowej stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi jest naruszeniem.

Ten stan patologiczny charakteryzuje się tym, że torebka przepuklinowa zostaje nagle uwięziona w przepuklinowych bramach.Naruszenie to sytuacja wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Towarzyszy mu silny ból, może stać się przyczyną rozwoju zgorzeli, tk. w przypadku naruszenia, proces krążenia krwi w tym obszarze jest zaburzony. Inne możliwe powikłania Wgłobienie (niedrożności jelitowej), uchyłkowatość esicy (tworzenie woreczków z segmentów jelita grubego).

Jeśli patologia jest zlokalizowana na białej linii brzucha, zaburzony jest układ trawienny, pacjent cierpi na częste zaparcia.

Leczenie przepuklin jelitowych

Przepuklina kątnica, okrężnica, jelito cienkie i inne w zależności od etapu rozwoju procesu patologicznego traktowanych konserwatywnych sposobami lub operacji.

Leki mają na celu zatrzymanie bolesnego obrazu objawowego i zapobieganie dalszemu rozwojowi procesu patologicznego. Ale całkowite pozbywanie się przepukliny jest możliwe tylko poprzez operację chirurgiczną.

Jeśli opakowanie nie jest zwiększenie rozmiarów, nie ma żadnych komplikacji, pacjent jest przypisany do fizykoterapii, którego celem jest wzmocnienie układu mięśniowego, aby zapobiec dalszej utracie narządów. Obowiązkowy bandaż jest zużyty.

Metody tradycyjnej medycyny, herbaty ziołowej w leczeniu tego stanu patologicznego są stosowane tylko jako dodatkowa terapia w celu zmniejszenia intensywności objawu bólu. Konspiracje w leczeniu przepukliny nie będą miały żadnego wpływu.

 • Leki mają na celu zatrzymanie bolesnego obrazu objawowego i zapobieganie dalszemu rozwojowi procesu patologicznego.
 • Jeśli opakowanie nie jest zwiększenie rozmiarów, nie ma żadnych komplikacji, pacjent jest przypisany do fizykoterapii, którego celem jest wzmocnienie układu mięśniowego, aby zapobiec dalszej utracie narządów.
 • Metody tradycyjnej medycyny, herbaty ziołowej w leczeniu tego stanu patologicznego są stosowane tylko jako dodatkowa terapia w celu zmniejszenia intensywności objawu bólu.

Operacja

Interwencja chirurgiczna w celu usunięcia worka przepuklinowego jest wykonywana metodami otwartymi i endoskopowymi:

 1. Tradycyjna otwarta operacja jest prowadzona głównie w przypadku naruszenia, gdy wymagane są szybkie środki.
 2. Endoskopia to metoda planowej interwencji chirurgicznej, która wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań i krótkim okresem rekonwalescencji, nie wymaga nacięcia wnęki, jak w tradycyjnej operacji.

Tradycyjny

Podczas zabiegu lekarz wykonuje wycięcie układu mięśniowego i więzadeł, wprowadzenie narządy wewnętrzne, które spadły w worka przepuklinowego. Jeśli doszło do naruszenia, które doprowadziło do naruszenia krążenia krwi i martwicy, uszkodzona część jelita została usunięta.

Obowiązkowy etap Konwencjonalne - tworzywo sztuczne przepuklinowego pierścień, który jest przenoszony przez instalacji implantu siatkowego, mięśnie wspomagające zapobieganie ponownemu powstawaniu przepukliny lub naprężania sposób - przepuklinowego zamknięte mięśnie i ścięgna pacjenta.

Endoskopowy

Lekarz wykonuje kilka małych nakłucia w skórę, przez który będzie podawany do przyrządu chirurgicznego tym endoskopu, rurkę z kamery w celu przekazywania obrazu na ekranie monitora.

Ta metoda interwencji chirurgicznej w celu usunięcia przepukliny jest lepsza, ponieważ jest mniej traumatyczne dla organizmu. Podczas operacji lekarz odcina brzegi worka przepuklinowego od tkanek, zwraca zwłoki na miejsce, szyje bramy.

Operacja endoskopowa w celu usunięcia przepukliny jest lepsza, ponieważ jest mniej traumatyczne dla organizmu.

Rehabilitacja

Po chirurgicznym usunięciu przepukliny pacjent powinien założyć bandaż, który zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu. Obowiązkowo należy dostosować dietę, wykluczyć jakąkolwiek aktywność fizyczną. Ulgę w bólu, która zawsze występuje w okresie pooperacyjnym, przepisują leki przeciwbólowe.

Zaleca się spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, chodzić powoli. Obciążenia fizyczne są dozwolone po 1-2 miesiącach. W przypadku braku powikłań dozwolone są symulatory kardio i pływanie, które bez wywierania specjalnego nacisku na obsługiwany obszar, pomagają przywrócić napięcie mięśniowe, co samo w sobie jest dobrym profilem do ponownego pojawienia się worka przepuklinowego.

Ważnym miejscem w programie rehabilitacji jest codzienna zmiana bandaży i leczenie ran operacyjnych środkami antyseptycznymi. Korzystanie z napojów alkoholowych i palenie tytoniu w okresie rehabilitacji są wykluczone.

Odżywianie w przepuklinie jelita

Aby zapobiec powikłaniom, u pacjenta, u którego zdiagnozowano przepuklinę jelitową, należy dostosować dietę i dietę.Z menu należy wykluczyć produkty, które wywołują zaparcia i nadmierne tworzenie się gazów.

Ważne jest, aby obserwować prawidłowy tryb przyjmowania płynów poprzez picie co najmniej 2 litrów wody dziennie.

Należy przestrzegać diety, jedzenie powinno być spożywane do 6 razy dziennie, ale porcje powinny być małe. Zabronione jest przejadanie się. Aby skończyć jesz, potrzebujesz uczucia łatwego głodu. Produkty, które powodują fermentację w jelicie są wyłączone.

Racja z przepuklinami wyklucza stosowanie ciężkiego jedzenia: tłuste mięso i ryby, produkty wędzone. Wszystkie potrawy powinny być gotowane na parze lub gotowane. Jedzenie musi być dokładnie przeżuwane. Wszystkie produkty muszą zostać poddane niezbędnej obróbce cieplnej.

Ważne jest, aby obserwować prawidłowy tryb przyjmowania płynów poprzez picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Po jedzeniu woda pitna jest surowo zabroniona. Kolacja może nastąpić nie później niż 3-4 godziny przed pójściem spać.

Zapobieganie

Przepuklina odbytnicy i inne części jelita są poważnym stanem, któremu można zapobiec za pomocą środków zapobiegawczych mających na celu zapobieganie zwiększonemu ciśnieniu wewnątrz jamy brzusznej.

Głównymi środkami zapobiegania są właściwe odżywianie i dieta. Nadmierna waga, spowodowana nielimitowanym spożyciem smażonych i tłustych potraw, mąki i słodyczy, napojów gazowanych, jest głównym powodem pojawienia się worka przepuklinowego.

Częste objadanie się prowadzi do zwiększonego ciśnienia wewnątrz ściany brzucha i może wywołać przepuklinę. Zaleca się unikać częstych zaparć. W przypadku częstych naruszeń kału należy zidentyfikować przyczynę i przeprowadzić odpowiednie leczenie.

 • Nadwaga jest głównym powodem pojawienia się worka przepuklinowego.
 • Osoby, które zawodowo uprawiają sporty ciężkie lub z powodu swojej aktywności zawodowej podnoszą duże obciążenia, powinny nosić specjalny bandaż z aktywną aktywnością fizyczną.
 • Mięśnie powinny być w dobrym tonusie, więc aby zapobiegać przepuklinom, trzeba regularnie uprawiać sport.

Osoby, które zawodowo uprawiają sporty ciężkie lub z powodu swojej aktywności zawodowej podnoszą duże obciążenia, powinny nosić specjalny bandaż z aktywną aktywnością fizyczną.

Użycie tego urządzenia jest zalecane dla kobiet od drugiego trymestru ciąży, gdy szybko narastająca macica wywiera nacisk na narządy jamy brzusznej, co często powoduje przepuklinę pachwinową.

Mięśnie powinny być w dobrym tonusie, więc aby zapobiegać przepuklinom, trzeba regularnie uprawiać sport. Może to być poranne ćwiczenie, które pomoże utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Przepuklina pooperacyjna: przyczyny, objawy, powikłania (naruszenie i zapalenie otrzewnej)

Przepuklina pępkowa u dzieci: przyczyny, leczenie, konsekwencje. Działanie i konsekwencje

Żyj zdrowo! Przepuklina przepuklinowa. (10-20.2016)

Obejrzyj wideo: Przepuklina brzuszna: przyczyny, objawy, leczenie (Luty 2020).

Loading...