Nawrotowa przepuklina

rdzeniowy przepukliny - fragment występ jądro miażdżyste poprzez szczelinę w pierścieniu włóknistym dysku międzykręgowego. Międzykręgowych przepuklina, która powstała w tym samym miejscu po usunięciu chirurgicznym lub po leczeniu zachowawczym przez dowolny okres czasu nazywa charakterze powtarzającym przepuklina rdzenia płyty. Pomimo innowacyjnych technologii w chirurgii neuro- i ogólnej, żadna klinika nie gwarantuje 100% braku nawrotu po operacji.

Ponownie pojawiają się nie tylko międzykręgowe ale pachwinowych, pępowinowej, przepony i wiele innych rodzajów przepuklin.

Nawrót, powtórzona przepuklina po operacji, powstaje w miejscu interwencji, należy do kategorii powikłań pooperacyjnych. Częstotliwość występowania jest teraz znacznie zmniejszona i waha się między 0,5-4%, w zależności od rodzaju przepukliny i umiejscowienia jej lokalizacji.

Przyczyny ponownego przepukliny

Zdjęcie: nawracająca przepuklina międzykręgowa

Przyczynami ponownego przepukliny mogą być:

 • Niezgodność z reżimem pooperacyjnym i niewłaściwa konserwacja okresu naprawczego.Jest to szczególnie ważne, gdy wykryto nawrót przepukliny pachwinowej u dzieci.
 • Zwiększona aktywność ruchowa.
 • Podnoszenie ciężarów powyżej 1,5 kg.
 • Zaniedbanie planu leczenia odtwórczego (odmowa fizjoterapii, gimnastyki itp.).
 • Wprowadzanie pracę, pomimo zaleceń lekarskich (z powodu braku bólu pacjent uzna jego całkowite wyzdrowienie).
 • Komplikacje po operacji w postaci krwawienia, ropienia.
 • Urazy.
 • Zmiany zwyrodnieniowe wokół miejsca operacji tkanki. W wyniku tego połączenia są słabo stopione, a implant sztucznego implantu jest zaciśnięty.
 • Zmiany w tkankach mogą być wynikiem złych nawyków lub dziedziczenia pacjenta.
 • Niepoprawnie wybrana metoda działania.

Rodzaje powtórnych przepuklin

Klasyfikacja nawracających przepuklin jest taka sama, jak po raz pierwszy:

 • W miejscu występowania (pachwinowego startowe difragmalnye, kręgosłupa, stawów, itp).
 • W miejscu lokalizacji (lewostronne, prawostronne, rzadziej dwustronne).
 • Według liczby kamer (jedno -, dwa aparaty fotograficzne).
 • Przez obecność powikłań (uduszonych, nieskrępowanych) itp.

Nawrót przepuklin pępkowych

Foto: implant dla zapobiegania nawracającej przepukliny

Najbardziej prawdopodobny nawrót przepukliny pępkowej u kobiet w czasie ciąży i porodu z powodu nadmiernego rozrostu tkanek. W innych przypadkach odsetek tego powikłania jest wystarczająco niski i występuje głównie wtedy, gdy operacja została wcześniej przeprowadzona w sposób otwarty. Eliminacja metody zachowawczej przepukliny w przypadku nawrotu jest nieskuteczna. Wymaga interwencji chirurgicznej, którą można wykonać za pomocą wcześniejszej blizny.

Nawracająca przepuklina pachwinowa

Najbardziej prawdopodobny nawrót przepukliny pachwinowej u dziecka w ciągu pierwszych 1,5-3 lat. Częściej nawrót daje bezpośrednie, przesuwane, a także dużą przepuklinę pachwinową. Czynnikiem predysponującym są bliznowate zmiany zanikowe w przedniej ściany kanału pachwinowego lub deformacji powrózka nasiennego. Nawrót przepukliny pachwinowej u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u osób w wieku dojrzałym i zaawansowanym. Częściej powtarzającą się przepuklinę pachwinową tworzą mężczyźni.

Nawracająca przepuklina kręgosłupa

Najczęstszym zjawiskiem jest powtarzająca się przepuklina kręgosłupa. Ze względu na złożoność neurochirurgii, silne zmiany zwyrodnieniowe i stały nacisk na krążki międzykręgowe, nawrót po wycięciu przepukliny są często, w 5-15% wszystkich przepuklin operowanych.

Z tego powodu operatywne usunięcie przepukliny międzykręgowej odbywa się wyłącznie w bezwzględnych wskazaniach:

 • ucisk rdzenia kręgowego i naruszenie nerwów;
 • obecność wędrującej przepukliny sekcyjnej;
 • brak pozytywnego efektu przedłużonego leczenia zachowawczego;
 • długi i silny zespół bólowy.

Powtarzająca się przepuklina przeponowa

Przepuklina przeponowa najczęściej powraca, jeśli początkowo osiągnęła duży rozmiar. Chociaż w większości przypadków odsetek nawrotów przepukliny przeponowej jest nieznaczny, pod warunkiem, że reżim jest obserwowany w okresie rekonwalescencji.

Powtarzająca się przepuklina białej linii brzusznej

Powstaje z powodu osłabienia tkanki łącznej i zwiększonego stresu w szwach pooperacyjnych. Obciążenie to nie tylko podnoszenie ciężarów, ale również choroby, którym towarzyszy intensywny kaszel, długotrwałe zaparcia, a także stan zapalny i ropienie otaczającej tkanki blizny

Leczenie i objawy powtarzających się przepuklin

Zdjęcie: przepuklina pooperacyjna przed operacją

Objawy są bardzo podobne do objawów przepuklin pierwotnych. Wypukły kształt na powierzchni ciała, w miejscu poprzedniej operacji (jeśli jest pachwinowy, pępkowy lub przepuklinowy z białej linii brzusznej).Ze względu na powstawanie blizn wystarczająco gęstą konsystencję, która nie może mieć mobilność ze względu na zmiany blizny. Zaburzenia narządów wewnętrznych, takich jak nudności, wzdęcia, zaparcia, nietrzymanie funkcji dołączyć później.

Nawrotowi przepuklina międzykręgowa towarzyszy:

 • początek zespołu bólowego (jest to główny zarzut);
 • naruszenie funkcji kończyn (zmniejszona wrażliwość, osłabienie mięśni, niedowład jest możliwy);
 • zmiany w pracy unerwionych narządów (bóle głowy, bóle w klatce piersiowej).

Nawrót objawów przepuklin pachwinowych w postaci zaburzeń czynności układu moczowego.

Zdjęcie: przepuklina pooperacyjna po operacji

Leczenie zachowawcze Wiele typów nawracających przepuklin ustępuje gorsze niż pierwsze. Jest on skierowany do wzmocnienia mięśni brzucha nawrót po przepukliny pachwinowej, startowe Linia Biała, wzmocnienie mięśni z tyłu i złagodzenia stanu zapalnego, czy ponownie tworzy rdzeń przepukliny.

Przy pachwinowej, przeponowej, pępkowej, białej linii brzucha powtarzającej się przepukliny, operacja jest bardziej skuteczna. W przypadku braku wskazań awaryjnych na jej zachowanie, zalecane jest wstępne leczenie.Konieczne jest najpierw usunięcie zapalenia, poprawienie tkanki troficznej, wzmocnienie ciała pacjenta.

Metody interwencji operacyjnej są podobne:

 • otwarte (wysoce niepożądane, jeśli po usunięciu przepukliny wystąpił nawrót choroby i jest przepisywane wyłącznie przy wskazaniach nagłych);
 • hernioplastyka z użyciem implantów;
 • Laparoskopia.

W przypadku nawracającej przepukliny międzykręgowej operacja neurochirurgiczna jest identyczna jak w przypadku zwykłego leczenia chirurgicznego.

Rehabilitacja i odzysk

Okres rekonwalescencji wymaga jeszcze większej uwagi i stałej realizacji wszystkich przepisów. Podnoszenie ciężarów jest kategorycznie zabronione nawet w odległym okresie rehabilitacji. LFK, masaż, fizjoterapia, akupunktura, pływanie i pływanie w basenie dają doskonałe wyniki w okresie rekonwalescencji.

Konieczne jest odrzucenie złych nawyków, normalizacja wagi pacjenta i leczenie powiązanych chorób.

Najlepsze zapobieganie nawrotom przepuklin jest:

 • prawidłowo zorganizowane przedoperacyjne przygotowanie pacjenta; indywidualne podejście do metody interwencji chirurgicznej;
 • profesjonalny, opracowany we wszystkich technikach naprawy przepuklin niuansów;
 • ograniczenie aktywności fizycznej we wczesnym i późnym okresie rekonwalescencji.

Loading...