Międzykręgowa przepuklina lędźwiowa

Międzykręgowy przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa (przepuklina kręgosłupa) - jest to choroba kręgosłupa, w której krążki międzykręgowe odkształcają się i wykraczają poza ich granice między kręgami.

Korzenie nerwowe, bez właściwego leczenia, nadal są ściśnięte, a objawy stają się bardziej wyraźne.

Foto: Powrót pacjenta

Związane uczucie drętwienia palców, stóp. Ból podawany w nodze lub stopie, wzmacnia i przeszkadza w podniesieniu wyprostowanej skończoności z pozycji leżącej.

Oznaki przepukliny lędźwiowej również zależą od lokalizacji przepukliny. Tak więc jasnym znakiem przepukliny w odcinku lędźwiowo-krzyżowym jest ucisk nerwu kulszowego. Ból wzdłuż wewnętrznej strony uda, kolano, opada po całej powierzchni nogi. W kończynie dolnej występuje osłabienie, spadek napięcia mięśniowego, w zaniedbanych przypadkach - atrofia, jednostronny spadek temperatury z powodu zmniejszenia przepływu krwi. Mogą wystąpić nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów miednicy: częste oddawanie moczu, zaburzenia czynności jelitowej, zmniejszona erekcja (w skrajnych przypadkach całkowita nieobecność).

Podczas oglądania możliwe jest spłaszczenie lordozy lędźwiowej.W przypadku L4-L5 ból jest zlokalizowany głównie w okolicy pośladkowej, charakteryzującej się pieczeniem lub uczuciem pełzania, drętwienie kończyny dolnej.

Kobiety, które spodziewają się dziecka mają te same objawy, ale przepuklina pierwszego trymestru może wywołać samoistne poronienie we wczesnym okresie ciąży.

Zdjęcie: MRI przepukliny dysku oddziału międzykręgowego

Metody badań medycznych, w celu potwierdzenia rozpoznania, to rentgen, MRI (obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego) i CT (tomografia komputerowa).

Leczenie przepukliny lędźwiowej

Istnieje wiele artykułów na temat tego, jak leczyć tę patologię, ale jeśli zdiagnozowana zostanie przepuklina międzykręgowa w okolicy lędźwiowej, leczenie zawsze rozpoczyna się metodami konserwatywnymi.

Podstawowe zasady leczenia przepukliny dysku lędźwiowego:

  • Zmniejszenie motoryki i aktywność fizyczna, w niektórych przypadkach ścisłe leżenie w łóżku, w celu zmniejszenia nacisku na zapalenie worka przepuklinowego.
  • Leczenie farmakologiczne polega na powoływaniu leków niesteroidowych, które mają nie tylko działanie przeciwzapalne na ściśnięte nerwy, ale również mają działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.NLPZ stosuje się w zastrzykach, tabletkach, a także miejscowo w żelach lub maściach. Aby utrzymać ogólny stan organizmu i poprawić dopływ krwi do narządów, które cierpią na zmniejszenie unerwienia, stosuje się leki poprawiające tkankę troficzną i witaminy.
  • Znieczulenie zewnątrzoponowe sterydów lub blokad novokainy polega na wprowadzeniu leków strzykawkowych bezpośrednio do miejsca zapalenia.
  • Fizjoterapia, masaż, akupunktura. Gimnastyka medyczna, w której wykonują specjalne ćwiczenia mające na celu rozciągnięcie kręgosłupa. Hydroprocedures.

Jeśli lędźwiowego przepuklina, leczenie odbywa się za pomocą metod zachowawczych nie zmniejszyć, nie ma ulgi od bólu przez 3-4 tygodni, zwiększenie wielkości przepukliny, a także dołączyć objawy ucisku rdzenia kręgowego i ogona końskiego, powstaje pytanie o operacji.

Endoskopia - to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie chirurgicznego leczenia przepuklin. Zaletą jest mała traumatyzacja, dzięki której następuje szybki powrót do zdrowia pooperacyjnego, a także minimalny odsetek powikłań.

Profilaktyka przepukliny międzykręgowej lędźwiowej

Głównymi środkami zapobiegającymi wystąpieniu przepukliny lędźwiowej kręgosłupa są leczenie chorób prowokacyjnych (skolioza, osteochondroza), wzmocnienie aparatu mięśniowo-szkieletowego i mięśni. Najlepsza opcja - pływanie, spacery, jazda na rowerze.

Obciążenie związane ze sportem zawodowym powinno być rozdzielane równomiernie. Konieczne jest unikanie podnoszenia dużych ciężarów, ostrych zakrętów i szarpnięć.

Lepiej jest porzucić złe nawyki, które prowokują szybkie starzenie się tkanki mięśniowej i kostnej, monitorować odżywianie.
Jeśli nadal występuje przepuklina lędźwiowa, warto przeprowadzić profilaktyczne kompleksowe leczenie, aby zapobiec napadom 1-2 razy w roku. Przy pierwszych objawach powinieneś skonsultować się z lekarzem, który powie ci, jak leczyć przepuklinę, zapobiegając postępowi patologii i zwiększając rozmiar przepukliny.
 

Obejrzyj wideo: Przepuklina L5 - S1 - jak to naprawić ? (Wrzesień 2019).

Loading...