Przepuklina lewostronna

Przepuklina lewostronna (przepuklina sinister) to przepuklina po lewej stronie ciała ludzkiego. Ta patologia jest dość powszechna w chirurgii. Wszystkie przepukliny można warunkowo podzielić na przepukliny międzykręgowe i przepukliny brzuszne.

Rodzaje lewostronnych przepuklin

Lewostronna przepuklina kręgosłupa to:

 • lewostronna przepuklina paramedyczna dysku l5-s1;
 • lewostronna przepuklina paramedyczna dysku l4-l5;
 • lewostronna przepuklina pachwinowa.

Lewostronne przepukliny żołądka obejmują:

 • lewostronna przepuklina pachwinowa;
 • lewostronna przepuklina przeponowa.

Lewostronna przepuklina krążka międzykręgowego l5 s1

Zdjęcie: ból z uszkodzeniem dysku l5-s1

Lewostronne paramedian przepuklina płyta L5-S1 (tylno) - występ (występ) krążka poziomu lędźwiowego piąte pierwsze krzyżowych w kierunku środka kanału kręgowego i trochę w lewo.

Patologia ta strata korzeni nerwowych na poziomie pierwszego krzyżowego i końskiego ogona (wiązki nerwów). Początkowo pacjenci mają ból, który rozprzestrzenia się na lewą nogę, udo, pośladek. Po chwili ból zstępuje w stopę i palce.
Choroba występuje w tle procesów zwyrodnieniowych kręgosłupa (osteochondroza).

Leczenie zachowawcze prowadzi do wyniku, jeśli zostanie uruchomiony jak najszybciej. Ze względu na fakt, że przyczyną lewej tylno przepukliny jest porażka z chrząstki krążka międzykręgowego, konieczne jest, aby odciążyć kręgosłup jak najwięcej. Korekcji przeprowadza się przy użyciu technik manualnych terapii. W zaawansowanych przypadkach, z poważnymi uszkodzeniami, leczenie chirurgiczne jest przeprowadzana.

Lewostronne paramedian dysk przepuklina L4 L5

Zdjęcie: Ból w zmianach dysku L4-L5

Na lewej paramedian przepukliny dysku l4-L5 - jest występ (występ) krążka na poziomie czwartej i piątej kręgów lędźwiowych w rdzeniu kanału o nachyleniu w kierunku do środka do lewej.

Objawy kliniczne zależą od wielkości przepukliny. Na początkowym etapie może być zaniepokojony lekkim bólem w dolnej części pleców, które w ciągu zwiększa się czas, dołącz ból w lewej nodze, udzie, palucha. Nie może być mrowienie, drętwienie, pieczenie.

Bez leczenia, paramedian przepuklina L4-L5 złe rokowanie.Pojawiają się symptomy typowe dla naruszenia korzeni nerwowych, końskiego ogona. Choroba może prowadzić do utraty zdolności do pracy i niepełnosprawności pacjenta.

Lewostronna przepuklina pachwinowa

Lewostronne foraminal przepukliny - występ (występ) krążka do kanału kręgowego w kierunku korzeni nerwowych po lewej stronie. Ten rodzaj występu jest bardziej powszechne niż prawym foraminal przepukliny, jest bardziej prawdopodobne, aby znaleźć się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, co najmniej - w szyję, jeszcze rzadziej - w piersi. Typowa lokalizacja lędźwiowo-krzyżowa na poziomie L5-S1.

Patologia jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ może mieć bezpośredni wpływ na struktury nerwowe.

Odróżnić extraforaminal, intraforaminalnuyu i faktycznie foraminal (przyśrodkowej i bocznej) przepukliny. Rozpoznanie stawia się na podstawie CT (tomografii komputerowej) kręgosłupa lub MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego).

Zdjęcie: kierunki powstawania przepuklin międzykręgowych

Objawy kliniczne oczywiste szybko ciężki ból, terapii trudnych przeciwbólowego (czasami tylko usuwane narkotycznych leków).Pacjenci zmuszeni są postawy, spadek odruchy i / lub występuje osłabienie prostowników i zginaczy mięśni stopy.

Leczenie zachowawcze jest nieskuteczne. Chirurgiczne usunięcie lewej foraminal przepukliny dysku konwencjonalny dostęp intralaminar lub usunięcie całego fasetowanie połączenia.

Pozostawiono przepuklinę pachwinową

Na lewej przepukliny - zaburzenia występu otrzewnej i wnętrzności brzucha (jelita, pęcherza moczowego, jajnika, sieci większej) w pachwinowego po lewej stronie. Lewostronne przepuklina pachwinowa występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet z powodu anatomicznych cech tego obszaru. Istnieją bezpośrednie i skośne przepukliny pachwinowe, wrodzone i nabyte.

objawy kliniczne typowe wystarczająco: pacjenci skarżą się wyglądem powstawania nowotworów w pachwinach, po lewej stronie, tkliwość w pachwinach i podbrzuszu napromieniowania w krzyżowej lub obszaru lędźwiowego. Ból zwiększa się wraz z wysiłkiem fizycznym, kaszlem, kichaniem.

Małe przepukliny nie powodują dyskomfortu u pacjentów i mogą w ogóle nie zostać wykryte.

Duże przepukliny powodują dyskomfort podczas chodzenia i pracy fizycznej oraz ograniczają zdolność do pracy. Zaparcia często wystarczająco przeszkadzają.

Zdjęcie: badanie z lewą przepukliną pachwinową

Po uwolnieniu do worka przepuklinowego pacjenci pęcherza pamiętać, częste oddawanie moczu, ból powyżej pochwy, zmniejsza się w miarę zmniejszania przepukliny, dyskomfort i bóle w cewce moczowej. U kobiet po czym w ciągu worka przepuklinowego jajników i jajowody, co powoduje silny ból, szczególnie w czasie menstruacji.

Rozpoznanie nie jest trudne, przepuklina jest widoczna gołym okiem dzięki dużemu rozmiarowi. Na badania palpacyjnego lekarz ocenia kształt i wielkość worka przepuklinowego, określa średnicę wrót przepukliny u mężczyzn. Istnieje pozytywny objaw szoku na kaszel.

Lewostronne przepukliny pachwinowej u dziecka znajduje się już w pierwszym miesiącu życia i eksploatowane po 6 miesiącach życia, jeśli nie ma żadnych komplikacji.

Gdy guzki przepuklina pojawia się silny ból w pachwinie i podbrzuszu przed vpravimoe występ zostaje napięta i zatrzymuje się w celu zmniejszenia powrotem do jamy brzusznej.

Stan pacjenta pogarsza się: nudności, zatrzymanie stolca i gazu, wymioty. Wskazano pilną operację.

Leczenie operacyjne lewostronnej przepukliny pachwinowej jest przeprowadzane w każdym przypadku, niezależnie od wielkości wypukłości. Do chwili obecnej istnieją dwie główne metody działania. Rozciąganie przepukliny obejmuje zamknięcie ubytku w ścianie jamy brzusznej poprzez zaciśnięcie, a następnie wspólne zszycie własnych tkanek pacjenta.

Jednak ta metoda ma wady:

 • wysokie ryzyko nawrotu;
 • uporczywy zespół bólowy w okresie pooperacyjnym;
 • długi okres niezdolności do pracy;
 • długotrwała rehabilitacja.

W niniejszym sposobie etap jest stosowany do ciągnięcia hernioplastics implantacji siatki polipropylenowej (endoprotezy). Operację taką można wykonać metodą laparoskopową, która zapewnia najlepszy efekt kosmetyczny, szybki powrót do zdrowia po operacji i minimalny ból.

Lewostronna przepuklina przeponowa

Lewostronne przepuklina przeponowa - patologiczny przemieszczenie narządów z jamy brzusznej (żołądka, niższy przełyku, jelito cienkie) w klatce piersiowej przez wadę w membranie.

Zdjęcie: przepuklina przeponowa lewej

Wśród przepuklin przeponowych rozróżnić:

 • traumatyczne (przepona jest uszkodzona w wyniku urazów, upadków z wysokości, wypadków, w połączeniu z uszkodzeniem innych narządów, leczenie jest tylko szybkie);
 • nie traumatyczne.

Najczęściej stwierdzanym rozworu przepuklinę (HH) stanowią 90% wszystkich tych przepukliny. Narządy z jamy brzusznej w tej patologii przemieszczają się do klatki piersiowej przez otwór przełykowy w przeponie.

Objawy przepukliny otworu przełykowego przepony:

 • zgaga;
 • eructation;
 • ból w nadbrzuszu, w hipochondrium, w klatce piersiowej;
 • wymioty po jedzeniu, przynosząc ulgę;
 • duszność i kołatanie serca po jedzeniu.

Często takie przepukliny są komplikowane przez objawy refluksu przełyku i zmiany zapalne przełyku (wrzody, zapalenie przełyku), które są związane z ciągłą ekspozycją kwaśnej treści żołądkowej na jej błonę śluzową.

Niebezpieczne powikłanie - guzki przepuklina może wystąpić, gdy gwałtowny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (w czasie wysiłku fizycznego, kaszlu, przejadanie się).

Pacjent skarży się na ból w górnej części brzucha, a po lewej stronie klatki piersiowej, zatrzymanie stolca, wymioty.Operacja jest pilna.

Jeżeli przepuklina otworu przełykowego nie ulega pogorszeniu, prowadzona jest terapia zachowawcza, zalecana jest łagodna dieta. Wyznaczono leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe i zmniejszające agresywne działanie soku żołądkowego na błony śluzowe.
Wszystkie inne przepukliny przepony są poddawane leczeniu chirurgicznemu w zaplanowany sposób.

Obejrzyj wideo: Operacja przepukliny pachwinowej metoda lichtensteina