Sekwencyjna przepuklina

Zdjęcie: MRI sekwestrowanej przepukliny kręgosłupa l5-s1

Sekwencyjna przepuklina c6 c7

Obszar szyjki macicy jest również podatnym na uszkodzenia miejscem kręgosłupa. Przepukliny tego wydziału wywołują silne bóle głowy, zmniejszają ostrość wzroku i słuch. W niektórych przypadkach stan psychiczny pacjenta pogarsza się.

Objawy sekcyjnej przepukliny

Główną różnicą między objawami przepukliny sekcyjnej jest ostre wystąpienie bólu, pacjent pamięta dokładny czas pierwszego ataku. Czasami dzieje się to w obecności czynników prowokujących: podnoszenie ciężarów, stres, nagły ruch ciała itp. Wtedy ból zaczyna opadać w nogę, jeśli jest to sekwestracyjna przepuklina okolicy lędźwiowej, przechodząca wzdłuż tylnej lub bocznej powierzchni. Czasami człowiek nawet nie może się ruszyć.

Później słabość, odrętwienie i odruchy znikają. Możliwe jest całkowite porażenie kończyny.

Podobny obraz z uszkodzeniami okolicy szyjnej, tylko z tą różnicą, że dotknięte są kończyny górne. Sekwencyjna przepuklina dysku l5 s1 jest niebezpieczna z powodu manifestacji "syndromu ogona konia", gdy naruszenie funkcji oddawania moczu jest dodawane do patologii funkcji motorycznej.

Leczenie sekwestrowanych przepuklin

Leczenie sequestered przepukliny, w przypadku braku wskazań do zabiegu awaryjnej rozpocząć z konserwatywnych metod, które dają wyniki z planem leczenia gramotnopodobrannom i przestrzegania wszystkich zaleceń lekarza. Ponad połowa pacjentów osiąga pozytywne wyniki, zmniejsza częstotliwość i czas trwania nawracających objawów.

Zdjęcie: sekwestracja

Podstawowe zasady leczenia zachowawczego:

  • Terapia lekowa obejmuje podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID), w celu zmniejszenia stanu zapalnego i ogniskowej usunięcie obrzęk tkanek zapalenie zmniejszenia odczucia bólu.
  • Kortykosteroidy - w celu zmniejszenia reakcji autoimmunologicznej. Leki stosowane we wstrzyknięciach lub miejscowo w postaci maści i żele.
  • Leki zwiotczające mięśnie, w celu zmniejszenia skurczu mięśni.
  • W ciężkim bólu przepisano leki przeciwbólowe.
  • Po bólu koncentruje się na wzmocnieniu układu mięśniowego, który wspiera kręgosłup i rdzeń trakcję.
  • Przypisywanie gimnastyka, rehabilitacja, akupunktura, masaże, hydroterapia, dawkuje sobie bandaż.

Ale niestety nie zawsze wystarczą konserwatywne metody. Jeśli pacjent zauważy pogorszenie stanu, brak efektu - stosuje się chirurgiczną metodę eliminacji patologii.

Obecnie operacje neurochirurgiczne są przeprowadzane przy użyciu nowoczesnych technologii za pomocą mikroskopów i kamer wideo i są z powodzeniem stosowane. Trauma w takich operacjach jest bardzo niska, a co za tym idzie niewielki procent nawrotów przepuklin.

Rehabilitacja po operacji

Ponieważ operacja usunięcia przepukliny sekcyjnej jest dość skomplikowana, a sama patologia jako całość jest jedną z najniebezpieczniejszych - okres rehabilitacji jest wystarczająco długi. Jest to nie tylko ograniczona aktywność fizyczna, w życiu codziennym również muszą przestrzegać niektórych ograniczeń.

Jeśli usunięto zamaskowanego przepukliny odcinka lędźwiowego, siedzieć pacjent jest dozwolone tylko po 1 miesiącu, jazdy nie jest dozwolona wcześniej niż 1,5 miesiąca na krótkich dystansach (nie więcej niż 1 godzinę za kierownicą w pierwszych dwóch lub trzech miesięcy).

Podnoszenia ciężarów powyżej 1,5 kg w pierwszym miesiącu jest zabronione, później można zwiększyć obciążenie do 1 kg na rękę i dodać wagę 0,5 kg na miesiąc, ale nie więcej niż 3 kg na prawą i lewą rękę osobno.

Zaleca się noszenie gorsetu po raz pierwszy po operacji. Powinien być wybrany wyłącznie przez specjalistę, aby uniknąć niepotrzebnego ściskania kręgosłupa, z czasem okresy noszenia gorsetu są stopniowo zmniejszane. Pozytywny efekt w okresie rehabilitacji zapewnia sparing gimnastyka, szczególnie zaleca się lekcje w basenie. Fizjoterapia, masaż jest zalecany do wzmocnienia mięśni w bardziej odległym okresie pooperacyjnym.

Loading...