Nieodwracalna przepuklina

Zdjęcie: bezobjawowa przepuklina pępkowa u dziecka

Nieodwracalna przepuklina (przepuklina irreponibilis) jest najczęstszym powikłaniem przepuklin brzusznych, gdy są one utrwalone w worku przepuklinowym i tracą zdolność ponownego skierowania z powrotem do jamy brzusznej. Przyczyną tej patologii jest powstawanie procesu adhezyjnego i powstawanie fuzji tkanki łącznej między zawartością a ściankami worka przepuklinowego. Nieodwracalność może być całkowita i częściowa, częściej występuje u kobiet, u dzieci praktycznie nie występuje. To powikłanie występuje częściej u pacjentów z przepukliną pooperacyjną i pępkową.

Nieodwracalna przepuklina pępkowa

Przy nieodwróconej przepuklinę pępkową, zwłaszcza w wąskich przepuklinach i jej dużych rozmiarach, przejście zawartości przez jelita jest znacznie utrudnione. Dlatego w dużym stopniu takie przepukliny charakteryzują się bólem brzucha, zaparciami, nudnościami, wymiotami. Diagnostyka różnicowa jest wykonywana z pierwotnym lub przerzutowym guzem pępka, ziarnem, cystą.

Objawy nieodwracalnej przepukliny

W przypadku nieodwracalnej przepukliny, wcześniej obserwowane zmiany symptomatologiczne, mogą wystąpić wcześniej nieobecne bóle ciągnące w lokalizacji występu, które w niektórych przypadkach napromieniowuje się w dolnej części pleców.W badaniu, lekarz zauważa, że ​​ani w pozycji poziomej pacjenta lub z delikatnym naciskiem na przepuklinę, występ nie zniknie. Przepuklina zatem może nieznacznie zmniejszyć rozmiary, ale pełna repozycji nie stanie, chirurg, gdy nie jest to możliwe, aby przetestować wrót przepukliny.

Czasami w worku przepuklinowym tworzą się pasma tkanki łącznej, które dzielą wnękę worka na kilka komór.

W jednym z nich część otrzewnej lub pętli jelitowej można wyizolować w izolacji.
Na początkowym etapie naruszenia pacjent najczęściej nie zauważa żadnych szczególnych bolesnych odczuć, zachowana jest drożność jelit. Z biegiem czasu pojawiają się oznaki stagnacji, które powstają w wyniku obecności pętli jelita grubego w worku przepuklinowym.

Zdjęcie: bezobjawowa przepuklina pępkowa u osoby dorosłej

Wkrótce mogą dołączyć następujące symptomy:

  • zaparcie;
  • nudności;
  • ogólne osłabienie;
  • ból w okolicy nadbrzusza;
  • pogorszenie apetytu;
  • spadek wydajności.

Gdy przyrost ściany pęcherza do worka przepuklinowego pojawiają bolesne oddawanie moczu, takich jak bolesne mocheispuskanie.Postoyannaya urazie są w worku wewnętrznymnarządy powodują różne zmiany reaktywne, cierpi na krążenie krwi i limfatyczny, gromadzi się włóknisty wysięk, co prowadzi do jeszcze bardziej rozległych i gęstych splotów.

Powstaje konglomerat, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie struktur anatomicznych znajdujących się w worku przepuklinowym.

Ponadto, nieodwracalność może również wiązać się z długim i stałym zużywaniem się bandaża, co przyczynia się do zespolenia sieci w obszarze szyjnym worka przepuklinowego. Jego stałe ciśnienie powoduje mechaniczne podrażnienie i prowadzi do rozwoju blizny łącznej.

Leczenie nieodwracalnej przepukliny

Leczenie nieodwracalnej przepukliny jest tylko chirurgiczne. Usunięcie przepukliny odbywa się zgodnie z harmonogramem, a jeśli podejrzewa się o naruszenie zawartości przepuklinowej - w trybie pilnym. Operacja jest podobna do tej z przepuklinami opornymi na leczenie, ale ma swoją osobliwość. W przypadku nieodwracalnej przepukliny, torebka zostaje otwarta, gdy tylko zostanie wykonane znieczulenie rozcięgna i zewnętrzny otwór pachwinowy. Jest to konieczne w celu wyjaśnienia rodzaju zawartości torby i przyczyn, które uniemożliwiają jej wysłanie.

Jeśli powrót do jamy brzusznej worka przepuklinowego jest utrudniony jedynie przez zrosty, wówczas są one wycinane i zastępowane wewnątrz pętli jelita.

Następnie torebka jest odizolowana, zabandażowana na szyi i skrzyżowana. Dalsza operacja jest wykonywana jak przy normalnej przepuklinie.
Jeżeli zawartość torebki jest epiplonem, którego nie można naprawić z powodu zrostów, a jego przydział jest niepotrzebnie traumatyczny, wówczas wykonuje się operację usunięcia sieci.

Obejrzyj wideo: Przepuklina dysku lędzwiowego L5/S1 - resorpcja,widoczna poprawa bez operacji (MRI) (Listopad 2019).

Loading...