Masaż kręgosłupa szyjnego: wskazania i przeciwwskazania

Do niedawna masaż kręgosłupa szyjnego, przeciwwskazania do którego, oczywiście, również istnieje, był integralną częścią leczenia osób cierpiących na osteochondroza. Tak, i często masowałam amatorów, z dala od medycyny.

Być może wynika to z faktu, że osteochondroza jako najczęstsza przyczyna bólu szyi i okolicy kręgosłupa szyjnego przez długi czas nie była uważana za poważną i niebezpieczną chorobę. Masaż karku bardzo często wykonywano w domu, bez jasnego wyobrażenia o tym, jakie procesy zachodzą, gdy dotknięta szyja jest poddawana mechanicznemu naprężeniu.

Neurolodzy często napotykają bardzo poważne konsekwencje takiego leczenia osteochondrozy. I po tej całej chorobie, a także innych, na przykład przepuklina dysków międzykręgowych, przy nieporęcznych masowaniach, może mieć nieodwracalne konsekwencje.

A sama choroba od dawna przekracza wszystkie progi. Osteochondroza jest znacznie młodsza: przypadki osteochondrozy znane są nawet u dzieci w wieku przedszkolnym. Do pewnego stopnia cierpią niemal wszyscy ludzie, których zawodowe zajęcia i hobby wiążą się z komputerami lub jazdą samochodami.Oznacza to, że wszelkie działanie jest podobne do znalezienia trzon (i szyi, w szczególności) w depresji sostoyanii.Massazh z szyjki macicy, klatki piersiowej osteochondroza jest bardzo skuteczne narzędzie nie tylko w leczeniu, ale także profilaktykę. Co powinna wiedzieć osoba, która zdecydowała się na masaż szyi kręgosłupa piersiowego? Przede wszystkim warto zbadać, dlaczego ten rodzaj leczenia jest potrzebny.

Wskazania do masażu

 1. Ból w szyi, wydzielający się w kończynach lub w okolicy klatki piersiowej.
 2. Drętwienie szyjki i kończyn, zwłaszcza palców rąk i dłoni.
 3. Bóle głowy związane z osteochondrozą. Taki związek może ustalić jedynie neurolog po odpowiednim badaniu.
 4. Zainstalowany układ krążenia, takich jak nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, udar mózgu w fazie ożywienia, naczyniowej miażdżycy. Masaż szyi i wycielanie klatki piersiowej w tych chorobach odbywa się wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.
 5. Migreny o różnej lokalizacji.
 6. Osteochondroza i ustalone choroby CNR.
 7. Choroby układu oddechowego na etapie wyzdrowienia.
 8. Konsekwencje urazów i złamań aparatu ruchowego.
 9. Lordoza i kifoza (skrzywienie kręgosłupa u dorosłych pacjentów i dzieci).

Należy zauważyć, że najlepszym kursem masażu jest pójście zgodnie z przeznaczeniem i pod nadzorem lekarza prowadzącego po zakończeniu odpowiednich badań (promieniowanie rentgenowskie, terapia rezonansu magnetycznego, analiza krwi itp.). Niezależna decyzja o przeprowadzeniu masażu szyi może być podjęta tylko wtedy, gdy lekarz stworzył chorobę osteochondrozy.

Przeprowadzenie kursu jest niezbędne dla certyfikowanego specjalisty masażu, jeśli posiada odpowiednie wykształcenie i licencję.

Dlaczego tak ważne jest, aby przejść odpowiednie badanie i powierzyć masażowi osteochondrozy klatki piersiowej tylko specjalistom? A co lekarze uzasadniają przeciwwskazania do masażu?

Aby udzielić odpowiedzi, konieczne jest zrozumienie, co dokładnie dzieje się w odcinku szyjnym kręgosłupa z masażem.

 1. Działanie na skórę, wyrażone w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, zwiększając szybkość i ciśnienie krwi i limfy.
 2. Wpływ na centralny układ nerwowy, wyrażony w odruchu i bezpośredni wpływ na przewodnictwo nerwowe.Powoduje zarówno uspokojenie, jak i odwrócenie - ekscytujące - działanie w zależności od manipulacji i zastosowanej siły.
 3. Jest odpływ krwi z narządów wewnętrznych do warstw skóry i mięśni, rozszerzać naczynia obwodowe, jest stymulowana przez intensywność serca, zatorów, eliminuje wzrost natężenia przepływu chłonnych.
 4. Występuje wzrost amplitudy biopotencjałów mięśni.
 5. Nie ma wpływu na połączenia i więzadeł: wzrost elastyczności i ruchliwości, przyspieszając usuwanie patologicznych złogów produktów degradacji, zwiększone wydzielanie membran.
 6. Występuje poważny wpływ na procesy metaboliczne: wymiana gazowa, metabolizm białka i minerałów, funkcja izolacji.

Wszystkie procesy te uzasadniają zastosowanie i korzystne efekty masażu karku kręgosłupa podczas zaostrzenia choroby zwyrodnieniowej dysku, ale są również podstawę przeciwwskazań.

Powrót do spisu treści

Przeciwwskazania do masażu kręgosłupa szyjnego kręgosłupa

Doświadczony wykwalifikowany masażysta nie zaakceptuje pacjenta bez zapoznania się z jego historią medyczną. W końcu to w przeszłości i w chorobach przewlekłych główne niebezpieczeństwo masażu leżyzdrowie ludzkie.

Ogólne przeciwwskazania do masażu stosowanego do szyi. Są to:

 • zaostrzenie jakiejkolwiek choroby przewlekłej;
 • ostre stany gorączkowe, wysoka gorączka;
 • procesy zapalne;
 • krwawienie;
 • ropne procesy na dowolnym etapie;
 • jakiekolwiek choroby skóry; Należą do nich nie tylko zidentyfikowane (zakaźne, grzybicze, alergiczne), ale także choroby skóry o nieznanej etiologii;
 • ostra niewydolność serca;
 • choroby weneryczne;
 • zapalenie kości i szpiku w postaci przewlekłej;
 • choroba psychiczna związana z nadmierną pobudliwością, zmianą w psychice.

Niektóre przeciwwskazania są tymczasowe i mogą być usunięte po ustąpieniu objawów. Przeciwwskazania do masażu bezpośrednio na szyję to:

 • obecność nowotworów (brodawczaków i brodawek);
 • obecność guzów nieznanego pochodzenia;
 • obecność zidentyfikowanych przepuklin krążków międzykręgowych.
Powrót do spisu treści

Masaż przepukliną

Ostatni punkt można nazwać bardzo kontrowersyjnym. Różni specjaliści traktują ten problem na różne sposoby. Można usłyszeć opinię, że żadna z technik masażu nie może bezpośrednio kompresować krążka międzykręgowego. Ale jednocześnie, poprzez masowanie szyi, możesz zwiększyć skurcz mięśni szyi i pleców.Doprowadzi to do znacznego zwiększenia nacisku na krążek międzykręgowy, który z kolei może znacznie zmniejszyć przepuklinę wewnątrz kanału kręgowego. Takie efekty masażu są zauważane przez wielu masażystów i neurologów. W takim przypadku masaż szyi przyniesie więcej szkód. Sygnał do przerwania manipulacji masażem powinien być ostry, ostro nasilony ból w okolicy przepukliny.

W związku z tym decyzję o tym, czy obecność przepuklinowej płytki międzykręgowej można przypisać przeciwwskazaniom, może podjąć lekarz prowadzący. A ponieważ przepuklina międzykręgowa i "choroba stulecia" - osteochondroza - bardzo często wchodzą w "wiązkę", wówczas sam pacjent powinien być świadomy możliwych niebezpieczeństw tego rodzaju leczenia. W każdym przypadku masaż szyi i klatki piersiowej powinien być wykonywany przez wysokiej klasy specjalistę z wykształceniem medycznym i dużym doświadczeniem.

Obejrzyj wideo: MASAŻ POPRZECZNY - JAK POPRAWNIE WYKONAĆ GO SAMODZIELNIE W DOMU? - TOP 3 INFORMACJE ! (Wrzesień 2019).