Odżywianie dla osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa

Pozbywaniu się osteochondrozy powinno towarzyszyć pewne podejście do żywienia w przypadku osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa, ponieważ leczenie tej dolegliwości należy wykonywać w sposób złożony. Nie jest tajemnicą, że choroba ta jest w dużej mierze ze względu na siedzący tryb życia, który dzisiaj wielu obywateli, a niewłaściwa dieta, zdominowany przez smażonych potraw z dużą zawartością soli i węglowodanów. Aby pokonać osteochondrozy w oddziale szyjki macicy, należy posłuchać zaleceń lekarskich. Zalecenia te dotyczą nie tylko przebiegu leczenia, poziomu aktywności fizycznej, ale także żywienia.

Prawidłowe odżywianie jest częścią kompleksu leczenia osteochondrozy

Prawidłowe odżywianie z osteochondrozą odcinka szyjnego kręgosłupa może znacznie poprawić efekt leczenia. Medycyna uważa, że ​​dieta jest bardzo ważną częścią terapii terapeutycznej. Pacjent, który spożywa zalecane pokarmy, przyspieszy proces własnego powrotu do zdrowia, ponieważ regeneracja tkanek kręgosłupa szyjnego zapewni mu pełną zdolność do pracy. Eksperci zapewniają, że właściwe odżywianie jest konieczne nie tylko wtedy, gdy diagnoza jest już wykonana.Aby wykluczyć z diety szkodliwe produkty, a wręcz przeciwnie, włączyć produkty o korzystnych właściwościach, to także całkiem zdrowi ludzie. Zapobieganie pozwoli uniknąć znajomości takiej choroby, jak osteochondroza kręgosłupa szyjnego.

Dieta w osteochondrozie szyjnej (także prewencyjnej) wymaga przestrzegania pewnych zasad:

 1. Jedzenie powinno być niskokaloryczne.
 2. Żywność powinna być zrównoważona przez mikroelementy i witaminy, które będą służyć jako "cegły" do odbudowy uszkodzonych tkanek.
 3. Konieczne jest ograniczenie przyjmowania płynów, które powinny być spożywane nie więcej niż 1 litr na dzień.
 4. Węglowodany i sole przyczyniają się do rozwoju osteochondrozy szyjnego odcinka kręgosłupa, a jeśli nie do ograniczenia ich spożycia podczas leczenia, jego działanie zostanie zminimalizowane.
 5. Żywność należy przyjmować w małych porcjach. Nie oznacza to, że osoba powinna głodować, wystarczy zwiększyć liczbę jej przyjęć do 5-6 razy dziennie.
 6. Być może najbardziej nieprzyjemny warunek wdrożenia leku dietetyczno-dietetycznego stawia odrzucenie wszystkich pikantnych, palonych, marynowanych i wędzonych. Jeśli zdrowa osoba powinna po prostu jeść takie jedzenie w rozsądnych ilościach,następnie z osteochondrozą oddziału szyjki macicy pacjent będzie musiał zadeklarować tabu na takie produkty.
Powrót do spisu treści

Produkty zalecane dla pacjentów z osteochondroza

W przypadku osteochondrozy szyjnej bardzo pożądane jest stosowanie produktów wymienionych poniżej:

 1. Wieprzowina, wołowina, jagnięcina, kurczak lub indyk - te produkty powinny być gotowane, gotowane na parze lub przynajmniej pieczone. Pieczenie powinno się odbywać poprzez owijanie mięsa w folię.
 2. Niezwykle przydatny w tkankach regionu szyjnego jest ryba i owoce morza. Niemniej jednak należy preferować chude ryby. Wyłączenie z diety śledzia lub makreli nie jest konieczne, ale istnieje ryba o wysokiej zawartości tłuszczu nie jest lepsza niż po raz pierwszy w tygodniu.
 3. Nie angażuj się w jedzenie jaj. Mogą być gotowane w dowolnej postaci, ale "ubogi" na jaja, na przykład, lub gotowany jest mniej prawdopodobne.
 4. Mleko i produkty jego przetwarzania muszą być niskotłuszczowe. Kategorycznie wyłączone z diety są ostre sery i tłuste jogurty.
 5. Co do warzyw i ziół, a następnie osteochondroza szyjki macicy należy usunąć z diety (pikantny pieprz, czosnek, cebula). Nie należy jeść zielonych o ostrym smaku (na przykład szczawiu lub selera). Warzywa powinny być gotowane lub duszone.
 6. Grzyby, jeśli możesz jeść, to w minimalnych porcjach i bardzo rzadko.
 7. W przypadku osteochondrozy szyjnej należy porzucić zupy z mięsem lub rybą, więc należy zapomnieć o codziennym obiedzie z bogatym barszczem. Pierwszeństwo powinny mieć wegetariańskie zupy, a do ucha lub barszczu z małą zawartością ryb lub mięsa zaleca się nie spożywać więcej niż raz w tygodniu.
 8. Zminimalizuj zawartość cukru w ​​żywności. Nie daj się ponieść słodyczom. Chociaż stosowanie miodu lub dżemu nie jest zabronione, jak słodka herbata lub kawa, ale dzienna norma cukru nie powinna przekraczać 6 łyżeczek.
 9. Mając to na uwadze, musisz pić soki i nektary.
 10. Ponadto napoje alkoholowe są całkowicie wyłączone z diety podczas diety. Ten warunek dotyczy piwa.

Niezwykle przydatny do osteochondrozy i do jej zapobiegania, takich potraw jak zimne mięso czy galareta. Zawarty w nich kolagen bardzo pomaga przywrócić tkankę łączną.

Powrót do spisu treści

Witaminy i minerały niezbędne dla organizmu

Osteochondroza nie staje się rzeczywistością, tkanki szkieletowe potrzebują pełnej podaży minerałów.

Głównym materiałem do budowy kości jest wapń. Jest maksymalnie skoncentrowany w produktach mlecznych, roślinach strączkowych i migdałach. Najbardziej skuteczny wapń jest wchłaniany przez organizm w interakcji z magnezem.Jego największa ilość koncentruje się w otrębach pszennych, zarodku ziaren pszenicy i proszku kakaowego. Nieco mniej tego pierwiastka występuje w płatkach owsianych, ryżu, orzeszkach ziemnych i orzechach nerkowca. Fosfor dostarcza organizmowi grochu, kapusty, pestek dyni, ryb i owoców morza.

Ponadto, w celu zapobiegania osteochondrozy szyjnej, konieczne jest przyjmowanie witamin A, B, D i C.

Obejrzyj wideo: Jak zwalczyć starość i choroby! (Luty 2020).

Loading...