Terapia ruchowa w przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Przewlekła choroba przewlekła to choroba Bekhtereva. W tej chorobie występują stany zapalne w stawach, zwłaszcza w stawach kręgosłupa. Jeśli leczenie nie zostanie wykonane na czas, mogą wystąpić uciążliwe konsekwencje, takie jak połączenie stawów, które mogą sparaliżować dotknięte stawy. LFK z chorobą Bekhtereva odgrywają bardzo ważną rolę w leczeniu. Choroba Bechterewa postępuje bardzo, a jeśli nie angażuje się w czas, konsekwencje mogą być częściową utratą stawów lub więzadeł. Przy całkowitym braku leczenia istnieje ryzyko upośledzenia, więc konieczna jest medyczna gimnastyka w przypadku choroby Bekhtereva.

Objawy choroby

Głównym objawem jest ból w aparacie stawowym. Rano odczuwa się sztywność i ból kręgosłupa. Poprawa samopoczucia podczas aktywności fizycznej na aparacie narządu ruchu. Immobilizacja aparatu kręgowo-więzadłowego.Pomimo faktu, że choroba dotyka kręgosłupa, pacjent może odczuwać ból w całym obszarze pleców. Wynika to z faktu, że wrażliwe kolce rdzenia kręgowego opuszczają kręgosłup. One unerwiają całe ciało, kończyny górne i dolne.Dlatego ból w chorobie Bechterewa jest odczuwany w całym ciele.

Korzyści z gimnastyki leczniczej

Stres fizyczny na stawach jest niezbędny do kompleksowego i pełnego leczenia. Choroba Bechterewa często wpływa na aparat międzykręgowy, co prowadzi do fuzji krążków międzykręgowych. Podobnie fizyczne obciążenie ciała jest obietnicą dobrego samopoczucia pacjenta. Regularne i umiarkowane szkolenia będą bardzo pomocne w leczeniu.

Kompleks ćwiczeń z chorobą Bechterewa pomoże złagodzić skurcz mięśni i zmniejszyć ryzyko udaru, ataku serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czas trwania wysiłku fizycznego na kręgosłupa powinien być obliczony przez lekarza na podstawie ogólnego samopoczucia pacjenta, czasami trwa on latami. Również zwykły ładunek na ciele nie zawsze może być odpowiedni.

Rodzaje ćwiczeń

Aby wesprzeć ogólny stan zdrowia w chorobie, możesz udać się do specjalnego ośrodka rehabilitacyjnego ze specjalnymi programami dla pacjentów, ćwiczenia z chorobą Bekhtereva są bardzo pomocne w drodze do wyzdrowienia. Zdarza się, że nie ma sposobu, aby dostać się do takiego ośrodka, w tym przypadku zawsze można ćwiczyć w domu. Oto najbardziej skuteczne i proste treningi poprawiające stan.

Pacjenci rano mają silną sztywność w krążkach międzykręgowych, więc powinieneś chodzić w dogodnym czasie. Pierwsze spacery powinny rozpoczynać się od 2-3 km każdego dnia, zwiększając dystans sięgający 5 km dziennie, co pomoże usunąć sztywność stawów i kręgosłupa. Warto także zapisać się na siłownię i ćwiczyć co najmniej dwa razy w tygodniu.

Podczas długich spacerów przywraca się krążenie krwi, stagnacja we krwi ustaje, pozytywnie wpływa na stan aparatu stawowego i krążków międzykręgowych. Również podczas takich spacerów dochodzi do stabilizacji ciśnienia, a mięśnie nóg i pleców zostają wzmocnione.

Poranne ćwiczenia

Codziennie rano należy rozpocząć od opłaty, która trwa co najmniej 10 minut. Podczas snu procesy zapalne działają znacznie aktywniej, dlatego gimnastyka pomoże usunąć sztywność i przywrócić funkcje układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia, powinieneś zmieniać pozycję co 30 minut. W przypadku choroby Bechterewa występuje stagnacja krwi na poziomie kręgosłupa, dlatego ładowanie jest niezwykle ważne, aby rozproszyć krew w naczyniach i nie powodować rozwoju obrzęku.Obrzęk może wystąpić nie tylko na skórze, ale także w narządach: w otrzewnej, wątrobie i śledzionie.

Ćwicz "Zarezerwuj"

Ćwiczenie "Książka" trzeba położyć na plecach, nogi powinny być połączone razem, a ręce rozłożone po bokach. Po wykonaniu skrętu w lewo, połóż prawą dłoń po lewej stronie, nie możesz oderwać nóg od powierzchni. Po powrocie do pozycji wyjściowej i wzięciu głębokiego oddechu. Powtórz ruch obracając się w prawą stronę. Powtórz co najmniej 4 razy. Klatka piersiowa zajmuje dość duży obszar w naszym ciele. Całkowicie wypełnia, wpływa na wszystkie otaczające narządy. Prosta postawa jest ważna dla prawidłowego zamocowania gorsetu mięśniowego kręgosłupa, a korzystnie wpływa na stawy, zwiększając ich trofizm.

Ćwiczenie "Boa"

Ćwiczenie "Boa" w tym ćwiczeniu polega na położeniu się na brzuchu, głowa powinna dotykać łóżka ramienia na poziomie stawów barkowych. Następnie podnieś głowę i górną część ciała na wyprostowanych ramionach. Odwróć głowę w lewo. Wróć do pozycji wyjściowej, zrób wydech. Powtórzcie nawrót na drugą stronę, wdychajcie. Powtarzajcie co najmniej 4 razy.

Zwroty głowy są niezwykle ważne w przypadku choroby Bekhtereva - rozwój artrozy stawów szyjnych w przyszłości może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład migreny i niedotlenienie mózgu. Ćwiczenie to zapobiega rozwojowi osteochondrozy, ale zbyt częste powtórzenia i zbyt silne skręty mogą prowadzić do nadmiernej ruchomości stawów szyi i rozwoju osteochondrozy.

Ćwicz "Pływak"

Ćwiczenie "Pływak" dla tego typu ćwiczeń powinno leżeć na jego brzuchu, ręce złożone pod głową, po pociągnięciu lewą ręką do przodu, a prawą stopą do tyłu, wykonać wydech. Wracamy do pozycji wyjściowej. Do tego leczniczego wysiłku fizycznego wystarczą 4 powtórzenia, jednak jeśli czujesz się bardzo zmęczony, lepiej przerwać ćwiczenie.

Ten rodzaj terapii ruchowej dobrze rozwija krążenie krwi w organizmie. Naczynia są rozciągnięte, warstwa miocytów w błonie naczynia zaczyna działać. Pomaga to w walce z zastojem krwi, zmniejsza ryzyko rozwoju obrzęku i zmniejsza osmolarność krwi - główną przyczyną zastoju w płynie głównym organizmu.

Ćwiczenia oddechowe

Skutecznym zajęciem będą ćwiczenia oddechowe, aby utrzymać zdolność do pracy dróg oddechowych, płuc i klatki piersiowej. Podczas kompresji membrany należy wykonać małe oddechy.Z silnym zawrotem głowy, nie martw się, tylko zmniejsz obciążenie.

Oddychanie wywiera dobry wpływ na organizm - tlen, główne źródło superoksidazy, ma korzystny wpływ na proliferację komórek krążka międzykręgowego i kręgu. Wskazane jest, aby wdychać świeże powietrze - więcej tlenu dostającego się do organizmu, rozpocznie proces gojenia szybciej niż nieświeże miejskie powietrze.

Masaż pleców jest podstawowym krokiem w leczeniu. Uważa się, że masaż z chorobą Bechterewa powinien być oszczędny, dlatego polega na głaskaniu i pocieraniu. Obszar samego kręgosłupa jest również rozgrzany. Ten rodzaj leczenia jest przydatny, ponieważ istnieje przepływ krwi do kręgosłupa, który ma korzystny wpływ na organizm jako całość.

Przeciwwskazania

Jeśli fizyczna terapia choroby Bekhtereva powoduje ból, konieczne jest ograniczenie amplitudy ruchów i liczby podejść. Konieczne jest wykluczenie biegania, skakania i innych gier na świeżym powietrzu. Nie należy przeładowywać ciała, rozkładać ładunku z podejściami, często trzeba oddychać przez nos. Jeśli chcesz oddychać ustami, zmniejsz obciążenie.Wyeliminuj ostre i szybkie ruchy, wszystkie rodzaje terapii ruchowej powinny być wykonywane płynnie, powoli.

Nie próbuj unikać odwiedzania lekarzy - odpowiednie obciążenia mogą być często wybierane tylko pod nadzorem lekarza.

Najbardziej podstawowa zasada podczas ćwiczeń z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa Wszelkie choroby układu mięśniowo-szkieletowego jest ostrożność. Gimnastyka jest sama w sobie delikatna. Nie zapomnij o diecie - pod nieobecność wystarczającej liczby witamin nie można uruchomić niezbędnych procesów enzymatycznych. Nagłe ruchy, duża liczba powtórzeń i nieodpowiedniego ćwiczeń może prowadzić do większej liczby naruszeń niż jesteś.

Obejrzyj wideo: Biomag - Reumatyzm, artretyzm, choroby stawów – gdzie szukać pomocy?