LFK przy złamaniu kompresyjnym odcinka lędźwiowego kręgosłupa

W przypadku złamania kręgosłupa kolejność kości kręgosłupa zostaje zakłócona. W leczeniu tej szkody jest wznowienie kości długiej, lekarz z jego pacjentów leczących muszą ze sobą współpracować, to jedyny sposób, aby osiągnąć pożądany rezultat. Ten uraz jest kilka rodzajów, kompresji i uszkodzenie rdzenia kręgowego, uszkodzenia rdzenia kręgowego, dana osoba może zostać wyłączona dla życia.

Kiedy wyznacza gimnastykę terapeutyczną

Ze złamaniem kompresyjnym LF okolicy lędźwiowej pomaga pacjentowi odzyskać elastyczność i siłę kręgosłupa, a gdy rdzeń kręgowy pęka, pomaga pacjentowi przystosować się do nowej pozycji z ograniczonymi zdolnościami. Warto wiedzieć, że leczenie powinno być przepisywane wyłącznie przez lekarzy specjalistów, w przeciwnym razie mogą wystąpić poważne konsekwencje.

Расправление травмированного компрессионным переломом позвоночника врачами условно делится на 4 стадии. Каждая стадия несет в себе определенный терапевтический смысл - их пропуск может привести к неприятным последствиям в будущем. Все стадии отталкиваются от логичных методов восстановления позвоночника.

Все стадии можно проходить и в домашних условиях, с помощью простейших приспособлений - свернутого в валик полотенца и спинки стула, однако, наиболее качественная терапия достигается только под присмотром лечащего врача. Некоторые упражнения, выполненные самостоятельно, могут нанести только больше вреда.

Podstawową zasadą terapii ruchowej w przypadku jakiegokolwiek urazu kręgosłupa jest zmniejszenie obciążenia i skupienie się na wyniku. Jeśli masz ból podczas ćwiczeń, musisz natychmiast go zatrzymać i skontaktować się z lekarzem, który może znaleźć przyczynę bólu i poprawić dalszy program.

Pierwszy okres

W pierwszym okresie ćwiczeń fizjoterapeutycznych istnieje kierunek przywracania ciała po takich urazach. Obejmuje to poprawę stanu zdrowia pacjenta, zwiększenie prędkości i objętości przepływu krwi, zwiększenie natlenienia poprzez poprawę ruchów oddechowych i zużycia tlenu przez komórki.

Nie mniej istotną rolę odgrywa praca układu trawiennego człowieka - bez wystarczającej aktywności ruchliwości żołądka możliwe jest powstawanie zaparć i stagnacji. Niewystarczająca liczba komórek odżywczych silnie wpływa na skuteczność całej terapii w przyszłości. Przedłużające się zatrzymanie aktywności prowadzi do degradacji nabłonka.

Kolejnym zadaniem jest utrzymanie tonu i zapobieganie rozwojowi atrofii mięśni. Utrata siły i wytrzymałości prowadzi do długiej i bolesnej rehabilitacji, która często powoduje niepełnosprawność i utratę aktywności ruchowej w kończynach dolnych.

Ten etap charakteryzuje się ćwiczeniami oddechowymi i serią ćwiczeń mających na celu rozwój siły małej i średniej tkanki mięśniowej. Warunkowo ćwiczenia podzielone są na statyczne i dynamiczne.Dynamiczna terapia ruchowa w tym przypadku jest używana jako lekka, co nie pozwala na przeciążenie mięśni.

Ćwiczenie wykonuje się jako ćwiczenie indywidualne pod nadzorem lekarza prowadzącego lub specjalisty LFK, czas trwania nie dłuższy niż 10-15 minut.

W głównej praktyce, podnosząc nogi pod kątem prostym, wdychając i wydychając, ćwicząc umiejętności motoryczne poprzez napięcie i rozluźnienie różnych grup mięśniowych. Dużą uwagę zwraca się na dolną kończynę kończyn. Utrata masy mięśniowej w biodrach wymaga w przyszłości najdłuższej i najcięższej rehabilitacji, która jest często ograniczona nie tylko do metod terapii ruchowej, ale wymaga dodatkowych specjalnych technik i sprzętu.

Przybliżony zestaw ćwiczeń w pierwszym okresie:

 • Kompresja palców u rąk i nóg;
 • Oddychanie przepony;
 • Ruch okrężny stopy;
 • Zegnij ręce na kolanach, oprzyj stopy o łóżko. Konieczne jest podniesienie miednicy spoczywającej na łopatkach i stopach;
 • Powoli miej palce przez 5-7 sekund;
 • Alternatywnie, ugnij kolana, przesuwając się po łóżku;
 • Powoli napinaj mięśnie skośnych mięśni pleców przez 5-7 sekund.

Gimnastyka powinna być wykonywana spokojnie bez niepotrzebnych obciążeń z umiarkowanymi przerwami na odpoczynek. Każde ćwiczenie należy wykonać 5-6 razy. Zajęcia odbywają się w ciągu dnia kilka razy.

Drugi okres

Drugi okres terapii wysiłkowej ze złamaniem kompresyjnym kręgosłupa rozpoczyna się od 30 dni. W tym czasie kręgi zaczynają aktywnie się łączyć, powstają znieczulenia. LFK ma na celu kształtowanie prawidłowego kierunku rozwoju kręgosłupa, co jest niezwykle ważne dla późniejszej rehabilitacji.

Głównym celem jest opracowanie mięśniowego grzbietu, który nie pozwala na rozwój dodatkowych krzywizn kręgosłupa i kręgosłupa lędźwiowego. Z czasem opracowany gorset pozwala porzucić terapię ruchową w kifozie i zapobiec jej możliwemu rozwojowi z powodu schorzeń kręgosłupa.

Ćwiczenia skierowane są na grupę mięśni długich pleców, krótkich mięśni poprzecznych, a także ukośną linię prostą. Wszystkie mięśnie są odpowiedzialne za obrót kręgów względem osi, co jest niezwykle ważne w terapii ruchowej i późniejszej terapii urazów rdzenia kręgowego. Muskularny gorset ma korzystny wpływ nie tylko na rozwój leczenia po urazach, ale jest również ogólnie zalecany do utrzymania u zdrowych ludzi, dla dobrej postawy i zdrowia rdzenia kręgowego.

Średni czas ćwiczeń wzrasta do 20-30 minut, co wynika z już zwiększonego napięcia mięśniowego i przygotowanego do wysiłku fizycznego.Niezwykle ważne jest monitorowanie stanu podczas sesji - w bólu konieczne jest natychmiastowe przerwanie ćwiczeń, aby uniknąć uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Przybliżony zestaw ćwiczeń w drugim okresie:

 • Rozłóż ramiona na bok, opuść je i wydychaj, rób 4 razy;
 • Ściśnij i rozprostuj palce 10 razy;
 • Oddychanie przeponowe;
 • Podnieś nogi pod ostrym kątem i przytrzymaj przez około 5 sekund, powtórz 5-6 razy;
 • Napięcie mięśni biodrowych przez 5-7 sekund;
 • Połóż dłonie na biodrach i naśladuj ruch na rowerze;
 • Zegnij stopy grzbietem i podeszwą;
 • Podnieście ręce - wdychajcie, wracajcie do pozycji wyjściowej i wydychajcie;
 • Odpoczynek bierny.

Trzeci okres

Rozpoczyna się około 50-60 dni po urazie. Ćwiczenia z kifozy stają się częstsze i dłuższe. Jeśli pacjent może utrzymać swoje ciało w pionie bez pomocy z zewnątrz, wtedy może przejść do łatwych spacerów i rozgrzewek pleców, które niezwykle szybko przejawiają swój efekt terapeutyczny.

W tym okresie wzrasta obciążenie, efekt terapeutyczny rośnie dzięki ćwiczeniom z oporem, zważonym i izometrycznym ćwiczeniem jednorodnym, które rozwijają ton gorsetu mięśniowego.Jeśli na tym etapie pacjent już uformował grupy mięśni pleców, leczenie jest znacznie przyspieszone i ułatwione.

Stopniowe przechodzenie na nowe rodzaje obciążeń - obciążenia osiowe kręgów, pozwala specjalistom terapii ruchowej wprowadzić nowe rodzaje ćwiczeń, często wcześniej niedostępnych dla pacjenta - pozycje wyjściowe na kolanach i na wszystkich czwórkach. Fale, ruchy dłoni i stóp, ugięcia w tej pozycji są niezwykle korzystne dla kręgosłupa.

Przybliżony zestaw ćwiczeń w trzecim okresie:

 • Przechyla się w przód iw tył;
 • Pochyla się w lewo i w prawo;
 • Poruszaj się na kolanach w przód iw tył;
 • Ruszaj na czworakach na prawo i na lewo;
 • Odchylanie do tyłu;
 • Zgięcie stawu łokciowego, następnie wykonać z obciążeniem 2-3 kg;
 • Przepony przeponowe.

Ćwiczenia te powinny być wykonywane dla 4-6 podejść, co najmniej 2 razy dziennie. Czas trwania jednego ćwiczenia nie powinien przekraczać 20 sekund.

Czwarty okres

Okres ten rozpoczyna się po tym, jak pacjent sam zaczyna wstawać z łóżka. Czas wystąpienia tego okresu zależy od sukcesu terapii ruchowej i od tego, jak poważna była uraz. Na tym etapie z reguły rozpoczyna się gimnastyka z kifozą lub lordozą, która rozwinęła się po złamaniu kompresyjnym.

Ćwiczenia dotyczące kifozy kręgosłupa piersiowego w tym okresie są przeprowadzane, gdy tylko jest to możliwe, w warunkach sali ćwiczeń - w przeciwnym razie możesz nie mieć wystarczającej ilości sprzętu i miejsca. Można jednak zastąpić wiele specjalnych urządzeń improwizowanymi - na przykład siłownię na parapecie.

Ten okres można przeprowadzić w domu z należytą starannością. Całkowicie zabronione podnoszenie ciężarów, skakanie, szybkie bieganie - może uszkodzić nowo zespolony grzbiet. Jeśli to możliwe, zaleca się pozostać w ośrodku rehabilitacyjnym, zwłaszcza gdy jest się z dala od niego i nie można regularnie odwiedzać chirurga lub traumatologa.

Przybliżony zestaw ćwiczeń w czwartym okresie:

 • Odciążyć mięsień pleców przez 5-7 sekund;
 • Nieznaczne skłonności miednicy w odbycie i przednim;
 • Tocząc od stóp do palców, wykonaj 6-8 razy;
 • Odcedź tkankę mięśniową pośladków przez 5-7 sekund;
 • Pół-przysiady na skarpetach, plecy powinny być wyprostowane - wdech, początkowa pozycja - wydech;
 • Zabierz stopę z oporem;
 • Odcedź mięśnie uda przez 5-7 sekund;
 • Odpoczynek bierny.

Również na tym etapie możesz skorzystać z usług masażystów. Używany jako klasyczny rodzaj masażu i punkt. Kiedy masaż poprawia krążenie krwi i normalizuje metabolizm w ciele. Masaż należy wykonywać płynnie, stopniowo i powoli. Do tej procedury warto znaleźć godnego specjalistę w swojej dziedzinie.

Korzyści z terapii fizycznej

Cele gimnastyki leczniczej zależą od zasięgu dotkniętej części urazu. Przy takim rodzaju złamania zabieg kompresji będzie trwał około jednego roku. LFK na okres jednego roku jest w stanie przywrócić pacjentowi elastyczność i piękny stan zdrowia bez dyskomfortu. Ćwiczenia terapeutyczne są w stanie stymulować i przynosić korzyści ciału.

LFK pomaga wyeliminować wszystkie negatywne konsekwencje po naruszeniu mobilności mięśniowej, pomaga w stabilizowaniu różnych procesów nerwowych, a także normalizuje funkcjonalność różnych układów w ciele. Fizjoterapia pomaga chronić organizm po długim okresie leżenia.

LFK pomaga aktywować metabolizm w ciele, nie pozwala na zanik mięśni, zmniejsza ryzyko atrofii mięśni, zwiększa tempo regeneracji uszkodzonych kości kręgosłupa.Gimnastyka terapeutyczna ma złożony wpływ na organizm, eliminując negatywne konsekwencje. Przeciwwskazania do gimnastyki leczniczej:

 • Pogorszenie ogólnego stanu pacjenta;
 • Wzrost temperatury z 37,5 ° C i więcej;
 • Wraz ze spadkiem lub wzrostem ciśnienia krwi;
 • Bolesne odczucia podczas wykonywania ćwiczeń terapeutycznych;
 • Gdy funkcja układu mięśniowo-szkieletowego pogarsza się, pojawiają się również zaburzenia wrażliwości organizmu.

Loading...