Zapalenie nerwu kulszowego: co jest spowodowane i jak leczyć

Zapalenie nerwu kulszowego lub rwa kulszowa (rwy kulszowej) rozwija się nagle, nawet u ludzi, którzy uważają się za całkowicie zdrowe. Nerw kulszowy jest najdłuższa w ciele: to rozpoczyna się w dolnej części pleców, przechodzi przez dolną część końcową grzbietu (ogonowej), tylną grupy mięśni udowych i dolnych, sięgający do stóp. Dlatego też, gdy naruszenie zapalenie i wrażliwość na ból odczuwa się nie tylko w okolicy lędźwiowej, lecz rozciąga się również na przebieg nerwów, w tym w kończynach dolnych.

Sciatica sama w sobie nie jest uważana za patologię, ale służy jako przejaw innych chorób.

można nie tylko łagodzić stan pacjenta, ale także, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu w przyszłości w odpowiednim czasie wizyty u lekarza i prowadzenie odpowiedniego leczenia. Ponadto, każda osoba, która ma do czynienia z tą chorobą, powinni być świadomi, że tylko połączenie środków, w tym: środki farmakologiczne, terapii manualnej, terapii ćwiczeń i zabiegów fizykoterapii, może złagodzić i wyeliminować objawy rwy kulszowej. Dlatego nie angażuj się w samodzielne leczenie i całkowicie oddaj się w ręce wykwalifikowanych specjalistów.

Przyczyny rwy kulszowej

Jedyną przyczyną rwy kulszowej jest ucisk korzenia nerwu i jego tułowia. Może się to zdarzyć z następujących powodów:

 • obecność nowotworów w kręgosłupie lędźwiowo-krzyżowym;
 • zespół (ściskany) mięśnia gruszkowatego;
 • osteochondroza na różnych etapach rozwoju;
 • stałe (częste) przechłodzenie;
 • przemieszczenie krążka międzykręgowego, któremu towarzyszy szczypta nerwu kulszowego;
 • nadmierny wysiłek fizyczny, który prowadzi do uszkodzenia tkanki mięśniowej miednicy małej;
 • przepuklina dysków międzykręgowych;
 • rwa kulszowa kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Objawy rwy kulszowej

Głównym i wyjątkowo nieprzyjemnym objawem tej dolegliwości jest silny ból wzdłuż anatomicznej lokalizacji całego nerwu. Charakterystycznym objawem choroby są bóle zlokalizowane po stronie, w której zaostrzony został rwa kulszowa. W tym samym czasie, po stronie zdrowej, w pośladkach pojawią się krótkotrwałe pareses (gęsia skórka, mrowienie, drętwienie), dając nogę. Bardzo rzadko, rwa kulszowa rozwija się jednocześnie z dwóch stron.W tym przypadku pacjent odczuwa ból zarówno pośladków, jak i nóg.

Ból w szczypie nerwu kulszowego rozwija się stopniowo, zwiększając się z każdym dniem. Początkowo pacjenci odczuwają ból tylko przy wysiłku fizycznym, unoszeniu dużych ciężarów, nagłych ruchach, kichaniu i kaszlu. Następnie proces zapalny postępuje, prowadząc do wzrostu zespołu bólowego i stałej obecności bólu, szczególnie w nocy. Wszystko to wpływa na nocny sen pacjenta, dręczy go i wyczerpuje, pozbawiając go odpowiedniego odpoczynku. W przypadku braku pełnoprawnego leczenia rwa kulszowa kończy się unieruchomieniem pacjenta z powodu trwale ostrego i intensywnie nieprzerwanego bólu.

Czasami bóle pojawiają się i znikają nagle, ale w przewlekłym przebiegu choroby stają się stałymi towarzyszami pacjenta, a czasami mają charakter napadowy. Z reguły napady występują po intensywnym wysiłku fizycznym lub przeciążeniu psycho-emocjonalnym, szczególnie w połączeniu z przeziębieniem, ostrymi infekcjami dróg oddechowych i ARVI z powodu hipotermii. W trakcie anatomicznego umiejscowienia nerwu można zaobserwować zmniejszenie wrażliwości skóry lub odwrotnie, hiperestezję (zwiększoną wrażliwość).Na początku ból rozprzestrzenia się na grzbiecie uda, opadając na kończyny dolne. Po ataku ból jest zlokalizowane w środku jednej z pośladkami, pod kolanem i pomiędzy 1 i 5 lędźwiowego krzyżowym. Ból zawsze towarzyszy autonomicznego - zaburzeń naczyniowych: Zwiększona potliwość, obrzęk i zaczerwienienie skóry w miejscu wzdłuż nerwów. Bolesne odczucia stają się silniejsze przy długotrwałym chodzeniu, długo stojąc na nogach, siedząc na sztywnym krześle.

Kiedy odczuwasz silny ból, osoba przyjmuje wygodną pozycję ciała, co może złagodzić jego cierpienie. Rwa kulszowa zakłócony chód, ponieważ całe obciążenie podczas chodzenia jest zdrowa noga, na której pacjent odpoczywa. W tym przypadku pojawia się znaczna kulawizna. W przewlekłym przebiegu choroby lub poważne upośledzenie funkcji nerwowych jest znacznie ograniczony i może spowodować, że zakończenia zaburzenia. Występuje zanik mięśnia pośladkowego, udowego lub brzuchatego łydki. Również naruszył funkcji motorycznych, na przykład, pacjent jest trudno obrócić stopę i zegnij palce, zginać nogę.Wszystko to spowodowane jest unieruchomieniem mięśnia ścięgna, które jest odpowiedzialne za ruchliwość kończyn dolnych. Pojawiają się nieprawidłowe odruchy neurologiczne, które po przegrodzonych diagnostyka wymagają konsultacji lekarza reumatologa i angiohirurga.

Diagnoza choroby

Diagnozę i leczenie rwy kulszowej prowadzi lekarz - neuropatolog. Nie angażuj się w samoleczenie i pierwszy ból, którego potrzebujesz, aby uzyskać pomoc od kompetentnego specjalisty. Od rwa kulszowa - zespół, który towarzyszy różnym chorobom, jest wymagane, aby zidentyfikować przyczyny bólu.

Tylko doświadczony i wykwalifikowany specjalista może zdiagnozować etiologię procesu zapalnego, a także przepisać odpowiednie leczenie. W tym celu neuropatolog wyznacza następujące badanie:

 • ogólne badanie krwi;
 • biochemiczne badanie krwi;
 • MRI (rezonans magnetyczny);
 • Ultradźwięki (ultradźwięki) kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego;
 • skanowanie radioizotopowe kręgosłupa z podejrzeniem nowotworu;
 • Promienie X w różnych projekcjach, które potwierdzą lub wykluczą poważne zmiany kości.

Jak leczyć rwa kulszowa

Leczenie tej choroby odbywa się za pomocą zestawu kompleksowych środków terapeutycznych. Z reguły nie ma ogólnego leczenia dla pacjentów z rwą kulszową, przebieg leczenia dobierany jest ściśle indywidualnie w każdym przypadku.

Istnieją jednak ogólne metody leczenia, które obejmują następujące metody:

 • schemat leczenia;
 • terapia lekowa;
 • metody fizjoterapii;
 • masaż;
 • terapia ruchowa;
 • sanitacja i leczenie uzdrowiskowe.

Schemat leczenia

W przypadku ostrego bólu pacjent zajmuje szczególną pozycję ciała, co ułatwia jego stan. W takim przypadku zaleca się spać tylko na twardym materacu i całkowicie unieruchomić ciało, rezygnując z aktywności ruchowej.

Terapia lekami

Leczenie farmakologiczne obejmuje leki farmakologiczne, a mianowicie: niesteroidowe leki przeciwzapalne, steroidy, środki zwiotczające mięśnie, środki przeciwbólowe, kompleksy witaminowo-mineralne w celu utrzymania ogólnego stanu pacjenta.Również wyznaczyć znieczuleniu miejscowym (maści, kremy i żele), aby pozbyć się bólu spastyczne, ponieważ mają one działanie drażniące.

Metody fizjoterapii

Metody fizjoterapii są bardzo skuteczne i są ważnym składnikiem złożonego leczenia rwy kulszowej. Poniższe procedury są uważane za szczególnie skuteczne:

 • rozgrzewające kompresy;
 • rozgrzewkę;
 • kąpiel parafinowa;
 • Terapia UHF;
 • fonoforeza;
 • elektroforeza.

Bardzo skuteczna fizjoterapia w połączeniu z lekami: leki przeciwzapalne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie.

Masaż

Masaż jest również skuteczną metodą, która jest częścią zestawu środków terapeutycznych. Jest prowadzone kursy dopiero po poprawie pacjenta i ostry proces tłumienia, jak podczas ostrego zapalenia masażu bezwzględnie przeciwwskazane. Profesjonalny, profesjonalny masaż pomaga zmniejszyć ból, poprawić krążenie krwi i drenaż limfatyczny. Ten masaż poprawia przewodnictwo uszkodzonego nerwu.

Terapeutyczny trening fizyczny

W złożonym leczeniu rwy kulszowej obejmuje ćwiczenia terapeutyczne.Ćwiczenia są wybierane wyłącznie indywidualnie, jednak mogą być wykonywane tylko po terapii lekowej i wygaśnięciu ostrego stadium choroby. Czasami minimalne obciążenia są pokazywane nawet pacjentom, którzy śpią w łóżku. W tym przypadku leżą w łóżku. W miarę powrotu do zdrowia twoja aktywność fizyczna stopniowo się zwiększa.

Po osłabieniu okresu ostrego możesz polecić pacjentowi wizytę w basenie. Jest to bardzo przydatne, ponieważ woda jest w stanie maksymalnie rozluźnić nerw kulszowy, a jednocześnie stworzyć niezbędne delikatne obciążenie tkanki mięśniowej wokół nerwu.

Dzięki terminowemu i odpowiedniemu leczeniu rwy kulszowej zespół bólowy jest szybko blokowany, a wszystkie złożone środki medyczne całkowicie usuwają stan zapalny. Jednak w zaawansowanych przypadkach zapalenie nerwu kulszowego szybko przechodzi w stan przewlekły. W związku z tym okresowo przeprowadzane kursy leczenia nie mają właściwego działania i nie ułatwiają stanu pacjenta. Ta sytuacja jest zaleceniem interwencji operacyjnej.

Sanitariaty i zabiegi spa oraz terapia błotna

Takie leczenie jest utrwalaczem i jest przeprowadzane po złożonym leczeniu i okresie zaostrzenia. Szczególnie skuteczne jest borowanie błotem i hydroterapia za pomocą kąpieli radonowych i wodorosiarczkowych. Sanitarno - uzdrowiskowa promuje dobre zdrowie, wzmocnić odporność, poprawiają nastrój i pozytywne nastawienie do życia, co jest również ważne w odzyskiwaniu osoby, a także kompleks środków terapeutycznych.

Leczenie chirurgiczne

Interwencja chirurgiczna jest konieczna tylko wtedy, gdy choroba towarzyszy poważnych i trwałych doznań bólowych, a także w ciężkim zaburzeniem funkcji miednicy. W identyfikacji patologii dysków międzykręgowych jest najskuteczniejszym - microdiskectomy, która odbywa się za pomocą specjalnych przyrządów i urządzeń światłowodowych.

W jakich przypadkach konieczna jest pilna opieka medyczna?

Ponieważ zapalenie rwy kulszowej może być spowodowane poważniejszymi chorobami, należy wiedzieć, kiedy należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską.

Powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli:

 • Wysoka temperatura ciała 39 - 40 ° C, a zwłaszcza zwiększenia jej nieodpłatnych (brak objawów ostrej choroby dróg oddechowych, przeziębienia i SARS);
 • z niedopuszczalnym i narastającym bólem, który rozprzestrzenia się nie tylko na całej długości nerwu, ale także na innych częściach ciała;
 • bólu w pośladkach, nogach, miednicy towarzyszy odrętwienie i uniemożliwia pacjentowi swobodne poruszanie się;
 • obserwuje się mimowolne nietrzymanie moczu i kału;
 • obrzęk w tylnej części;
 • obserwuje się zaczerwienienie skóry w dolnej części pleców.

Zastrzyki z rwa kulszowa

Kompleksowe leczenie rwy kulszowej daje dobry wynik, ale nie należy zapominać, że lwia pozytywnego wpływu tego zestawu środków podanych do leków, które są o wiele bardziej skuteczne jak zastrzyki. Oczywiście, uciekają się do zastrzyków w przypadku ciężkiego ostrego procesu lub zaostrzenia przewlekłej rwy kulszowej.

Istnieją następujące sposoby podawania leku:

 • wstrzyknięcie domięśniowe;
 • dożylnie;
 • znieczulenie zewnątrzoponowe (wprowadzenie leku do przestrzeni kręgosłupa).

Z reguły zwykle przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne:

 • indometacyna;
 • ibuprofen;
 • diklofenak.

Leki te mają dobre działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są w stanie zablokować produkcję enzymu o nazwie prostaglandin, a także neutralizować jego działanie, ponieważ enzym ten jest główną przyczyną wystąpienia bólu. Niesteroidowe leki przeciwzapalne nie uzależniają, ale mają szereg poważnych skutków ubocznych.

Jednak zdarza się, że wyżej wymienione leki nie przynoszą odpowiedniej ulgi i nie neutralizują procesów zapalnych. W takim przypadku inne leczenie jest przepisywane w postaci steroidowych leków przeciwzapalnych pochodzenia hormonalnego. Leki te mają niezwykły efekt: całkowicie blokują zespół bólowy, zapewniają łatwość i mobilność stawom, rozluźniają mięśnie. Pacjent odczuwa lekkie ruchy i wybuch energii.

Aby działanie leku miało długotrwały efekt, należy go wprowadzić do przestrzeni nadtwardówkowej, przesuwając się dalej i dalej tak blisko uszkodzonego nerwu. Przestrzeń nadtwardówkowa znajduje się pomiędzy twardą skorupą rdzenia kręgowego a okostną kręgów, które zawierają tkankę łączną i splot żylny.Podawanie leku tak długo przynosi ulgę pacjentom, eliminując objawy stanu zapalnego i bólu. Konsolidować wyniki muszą ponownie wprowadzić lek. Ważnym krokiem w leczeniu ostrego rwa kulszowa jest zachowanie przeciwbólowe przez wstrzyknięcie. Leki przeciwbólowe, dostając się do krwiobiegu, szybko zablokować ból, przynosząc ulgę pacjentowi.

Dla leków przeciwbólowych należą:

 1. Środki przeciwbólowe. Kiedy nadwrażliwe leki przeciwzapalne, leki przepisane z tej grupy. Są one nie tylko eliminuje ból, ale również obniżenie temperatury i wykazują działanie przeciwzapalne.
 2. Glikokortykosteroidy. W ostrej fazy z ciężkimi rwa kulszowa przeciwbólowych ból nie zawsze są skuteczne. W tym przypadku, przepisane glikokortykosteroidami prednizolonu i deksametazonu. Leki te szybko zmniejszyć stan zapalny i zneutralizować ból. Glukokortykoidy są szczególnie skuteczne, gdy te leki typu zewnątrzoponowego podawania.
 3. Novocaine blokada. Nowokaina jest bardzo skutecznym środkiem do łagodzenia bólu, ponieważ działa na zakończeniach nerwowych, zapobiegając impuls bólu wnikać do ośrodkowego układu nerwowego.W przypadku nietolerancji novokainy zastępuje się lidokainą.
 4. Narkotyczne środki przeciwbólowe. Leki te są stosowane w przypadku ciężkiego i nieznośnego bólu. Są również najsilniejszymi środkami przeciwbólowymi.
 5. Leki zwiotczające mięśnie. Leki te są przepisywane w przypadkach, w których oprócz bólu pacjent odczuwa silne skurcze mięśni. Z reguły leki z tej grupy stosuje się dodatkowo w leczeniu niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Ponadto istnieje wiele innych skutecznych sposobów skutecznego wyeliminowania zapalenia nerwu kulszowego:

 1. Arthrosan. Lek ten jest zwykle przepisywany w przypadku artrozy, ale ponieważ artrozyan jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, jego zastosowanie w rwie kulszowej jest całkiem odpowiednie. Tabletki i zastrzyki tego leku łagodzą stany zapalne, eliminują ból i obniżają temperaturę.
 2. Voltaren. Lek należy również do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i jest bardzo skuteczny w zapaleniu nerwu kulszowego. Podaje się domięśniowo przez pierwsze trzy dni.Preparat Voltaren nie jest wstrzykiwany do poszkodowanego pośladka, aby nie wywoływać zwiększonego bólu.
 3. Ketorol. Zastrzyki ketorolu, które również należą do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, mają silne działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Uciska działanie prostaglandyn i zapobiega ich rozwojowi. Jest to najskuteczniejszy lek w tej grupie.
 4. Proserin. Zastrzyki z preparatów Prospectin są przepisywane tylko w nagłych przypadkach, ze znacznym zespołem bólowym, gdy ból nie jest zatrzymywany przez jakiekolwiek inne środki znieczulające.

Skuteczne metody usuwania bólu i stanu zapalnego to różnorodne żele i maści, które należy wcierać w skórę, aż ból w dolnej części pleców zostanie całkowicie uspokojony. Aby poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego, pacjenci z rwą kulszową są przepisywane kompleksy witaminowo-mineralne, które mogą aktywować procesy metaboliczne.

Jak uniknąć rwy kulszowej

Zapaleniu nerwu kulszowego można zapobiegać i mu zapobiegać, w tym celu należy zawsze kontrolować postawę i utrzymywać mięśnie pleców tonem.Istnieje wiele wzmacniających ćwiczeń fizycznych, które mogą zapobiec rozwojowi rwy kulszowej. Nawet poranne ćwiczenia mogą pełnić rolę ćwiczeń fizycznych. Prowadząc siedzący tryb życia lub pracę siedzącą, należy robić sobie przerwę co godzinę i wykonywać kilka ćwiczeń fizycznych.

Ostrzeż rozwój rwy kulszowej może wyglądać następująco:

 • pozbyć się nadwagi, otyłość w większości przypadków prowadzi do stanu zapalnego i szczypanie nerwu kulszowego;
 • trzymaj plecy prosto;
 • przeprowadza regularne poranne ćwiczenia, ponieważ nawet minimalne fizyczne obciążenia zapobiegają ściskaniu nerwu;
 • spać na twardym materacu;
 • unikaj hipotermii;
 • unikać urazów kręgosłupa, zwłaszcza jego dolnej części;
 • w leczeniu wszystkich dostępnych patologii, które mogą służyć jako czynnik wywołujący rozwój rwy kulszowej (osteochondroza, różne urazy kręgosłupa, procesy nowotworowe).

Należy pamiętać, że zapobieganie na czas może zapobiec nawet 70% przypadków rwy kulszowej.

Obejrzyj wideo: Ćwiczenia NERW KULSZOWY na e-terapie.pl