Jak leczyć skręcenia?

Stawu skokowego najczęściej dotyka nie złamanie i zwichnięcie, ale rozciągnięcie więzadeł. Wynika to z faktu, że stopa doświadcza ogromnych obciążeń podczas chodzenia i biegania, a także "przenosi" całą masę naszego ciała. Dlatego najmniejszy uraz w tym obszarze anatomicznym powoduje, że skręcenie bardzo szybko się rozciąga. I każdy uraz i patologia wpływa na stan więzadeł kostki.

Przyczyny zwichnięcia więzadeł stopy

Anatomiczna struktura kończyn dolnych przyczynia się do rozwoju zarówno patologii, jak i urazów tego segmentu. W końcu nie jest łatwo wytrzymać ciężar ludzkiego ciała, a jednocześnie szybko się poruszać, biegać lub się obracać, a także zapewniać rozkład ciężkości podczas chodzenia. Połączenie kostki łączy kości stopy i goleni w jeden układ anatomiczny, łączy chrząstkę i mięsień. Ponadto wokół stawu skokowego znajduje się sieć naczyń krwionośnych i włókien nerwowych, które zasilają tkanki i zapewniają ruch tego miejsca anatomicznego. Aby wykonać wszystkie powyższe funkcje, kostka powinna mieć silny aparat więzadłowy, mocne kości, chrząstki i więzadła.

Więzadło stopy pełni ważną funkcję ochronną.W końcu kostka nie ogranicza ruchów, a więzadła w tym przypadku są przeznaczone do ograniczania i kontrolowania obciążenia stawu.

Ponadto, więzadła są w stanie utrzymać staw w prawidłowej pozycji fizjologicznej. Istnieje pewna granica możliwości poruszania stopą lub wykonywania określonych czynności. Jeśli ten poziom możliwości zostanie przekroczony, następuje uraz w postaci zwichnięcia. Na przykład, podczas szybkiego chodzenia na piętach, stopa jest odwrócona do wewnątrz z powodu dużego obciążenia spowodowanego niewygodnym położeniem stopy (podczas noszenia butów na obcasach).

Szybkie bieganie i nagłe hamowanie może również wywołać skręcenie. Ta przyczyna najczęściej prowadzi do tego rodzaju uszkodzeń. Nikt nie jest odporny na takie obrażenia. Jednak najczęściej zagrożone to:

 • sportowcy;
 • osoby, których aktywność zawodowa wiąże się z wysokim stresem fizycznym;
 • osoby z otyłością i znaczną masą ciała;
 • miłośnicy wysokich obcasów;
 • obecność procesów patologicznych w stopie.

Zwiększone obrażenia są często obserwowane u dzieci. W końcu ze względu na swój wiek nie mogą kontrolować stepu niebezpieczeństwa i ryzyka. Również obecność patologii stóp sprzyja rozciągnięciu więzadeł, na przykład płaskostopiem.Noszenie wąskich butów na wysokich obcasach powoduje częstą traumatację stopy.

Wszystkie te czynniki wymagają uważnej postawy, ponieważ ich minimalizacja pozwoli uniknąć rozciągania więzadeł stopy.

Jakie są objawy zwichnięcia?

Głównym objawem, który rozwija się natychmiast po rozciągnięciu, jest silny ból. Oprócz bólu, funkcja motoryczna stopy jest zaburzona, to znaczy, że osoba nie jest czymś, na czym można chodzić, nie może nawet stanąć na stopie. Ponadto stopa puchnie i pęcznieje, a skóra staje się czerwona, a nawet zmienia kolor na fioletowy.

Można również zauważyć inne objawy: podwyższoną temperaturę miejscową, to znaczy, że strefa uszkodzenia staje się gorąca i tworzy się krwiak, co wskazuje na poważne obrażenia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Należy zauważyć, że rozciąganie nie jest tak niewinnym urazem. W wyniku rozciągania może wystąpić pęknięcie więzadła, które jest bardzo poważnym powikłaniem. Przejawia się w silnym bólu, aw niektórych przypadkach wymaga interwencji chirurgicznej.

Włókna więzadła mają trzy etapy uszkodzenia (łzy):

 • pierwszy etap;
 • drugi etap;
 • trzeci etap.

Każdy etap charakteryzuje się specyficznymi objawami i objawami.

Pierwszy etap jest początkowa iw tym przypadku więzadła są lekko podarte, ale nie całkowicie uszkodzone. W tym okresie występuje nieznaczna bolesność, która objawia się bardziej dyskomfortem. Obrzęk na tym etapie nie jest obserwowany, a nawet całkowicie nieobecny. Leczenie nie jest wykonywane, jednak stopa wymaga odpoczynku i unieruchomienia. Należy zauważyć, że rozciąganie w przyszłości może być odczuwalne przez chroniczny dyskomfort po aktywnym chodzeniu, przedłużonym leżeniu na nogach lub noszeniu obcasów.

Drugi etap znamienne obecnością więzadła więzadłowego. W tym samym czasie osoba doświadcza silnego bólu. Dzieje się tak dlatego, że włókna wiązadła są otoczone siecią splotów nerwowych i naczyń, a gdy są rozciągane, również ich pęknięcie. Po urazie obserwuje się obrzęk stopy i powstawanie krwiaka.

Trzeci etap - najtrudniejszy uraz, który charakteryzuje się całkowitym pęknięciem więzadeł i ostrym bólem, szczególnie podczas próby poruszania kończyną, zmiany pozycji stopy lub próby stania na stopie. Występuje ciężki obrzęk, zaczerwienienie skóry, podwyższona temperatura miejscowa i tworzenie się krwiaka.Stopa staje się niebieska i zmienia kolor na purpurowy, ponieważ pod skórą pojawiło się wiele podskórnych krwawień. Rozciąganie trzeciego stopnia wymaga poważnego, odpowiedniego leczenia, ponieważ skutki rozciągania będą długotrwałe, a czasami proces jest przewlekły i wznowiony w najmniej niekorzystnych warunkach.

Jak leczyć skręcenia

Leczenie rozciągania więzadła stopy wykonuje się w sposób złożony. Przede wszystkim usuwają zespół bólowy, a następnie unieruchamiają kostkę i zapobiegają rozwojowi zapalenia za pomocą preparatów z grupy NLPZ do stosowania miejscowego. Nie angażuj się w samoleczenie, ponieważ ignorowanie problemu lub leczenie za pomocą "ludowych środków zaradczych" może tylko pogłębić problem. Każdy rodzaj leczenia musi zostać uzgodniony z właściwym lekarzem. Dlatego konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania wykwalifikowanej opieki medycznej. W końcu tylko kompetentny specjalista jest w stanie określić rozmiar zmiany, wykluczyć inne patologie stopy, a następnie postawić prawidłową diagnozę.

Zazwyczaj leczenie rozciągania obejmuje podstawowe leczenie i rehabilitację.Głównym leczeniem jest leczenie lekami, w których:

 • miejscowe leki przeciwzapalne (diklofenak, aspiryna, indometacyna);
 • środki przeciwbólowe (analgin, nimesil);
 • leki przeciwwirusowe.

Rehabilitacja obejmuje:

 • fizjoterapia;
 • terapia ruchowa;
 • masaż.

Przebieg leczenia zależy od stopnia uszkodzenia.

Z odcinkami pierwszego i drugiego stopnia pomoc medyczna zostaje zredukowana do znieczulenia i całkowitego unieruchomienia uszkodzonej kończyny. Aby to zrobić, stopa jest umocowana w prawidłowej pozycji fizjologicznej za pomocą specjalnej opaski ortopedycznej lub elastycznej, a pacjentowi zaleca się odpoczynek w łóżku. Można nakładać zimne okłady na lód lub mały ręcznik nasączony zimną wodą. Zimne okłady pomogą usunąć obrzęk stopy i zapobiegną powstawaniu siniaków i siniaków.

Po usunięciu obrzęku można zastosować rozgrzewające maści przeciwzapalne, które poprawiają krążenie krwi i likwidują stany zapalne więzadeł i tkanek miękkich. Dobrze jest wyeliminować stany zapalne i rozgrzewające działanie procedur fizjoterapeutycznych:

 • elektroforeza;
 • jontoforeza;
 • terapia parafinowa;
 • ozonoterapia.

W przypadku znacznego zespołu bólowego należy wyznaczyć lokalne niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci maści, kremów i żeli. Są dość skuteczne i szybko eliminują ból. Kiedy powstawanie krwiaka wymaga ich usunięcia.

Jeśli ból jest silny i długotrwały (w ciągu trzech dni), a obrzęk i przekrwienie utrzymują się, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Objawy te wskazują na całkowite rozerwanie więzadeł.

Pierwsza pomoc w rozciąganiu

Ponieważ udzielenie pierwszej pomocy w celu rozciągnięcia więzadła stopy wpływa na dalsze przywrócenie funkcji stopy i zapobiega rozwojowi powikłań, prawidłowe i terminowe udzielanie pierwszej pomocy powinno być przeprowadzane w domu lub miejscu, w którym doszło do wypadku. Leczenie skręceń należy rozpocząć natychmiast po urazie. Wszakże im wcześniej zostaną podjęte działania, aby wyeliminować rozciąganie, tym szybciej i łatwiej będzie rehabilitacja.

Dlatego, aby zapewnić pierwszą pomoc podczas rozciągania, powinieneś:

 • unieruchomić uszkodzoną stopę szczelnym bandażem, który może być wykonany z szalika, ręcznika lub bandażu;
 • umieścić pacjenta w łóżku, aby zapewnić kończyny pełne odpoczynku;
 • zapewnić dotkniętej kończynie podniesioną pozycję;
 • nałożyć zimny kompres (z lodem lub zwilżyć ręczniki w zimnej wodzie);
 • podawać pacjentowi leki przeciwbólowe w celu zminimalizowania zespołu bólowego.

Czego nie można zrobić ze zwichnięciami

Zgadzam się, że warto wiedzieć nie tylko, jak działać, gdy rozciągają więzadła, ale także, czego nie robić w tym przypadku. Czasami ignorancja jest naszym najbardziej podstępnym wrogiem. Nic dziwnego, że mówią, wiedzą - są uzbrojeni.

Ściśle zabronione nakładanie gorącej lub ciepłej butelki na gorący obszar, suchy ogień, rozgrzewanie kompresu, rozgrzanie stopy w gorącej lub ciepłej kąpieli. Może to spowodować szereg poważnych konsekwencji. Ponadto nie używaj niesprawdzonych środków ludowej. Tylko wykwalifikowani specjaliści mogą zalecić alternatywne metody leczenia.

W tym okresie należy powstrzymać się od picia alkoholu. W końcu przyczyniają się do rozwoju obrzęku, poza tym, że leczenie jest po prostu niezgodne z przyjmowaniem alkoholu, może być zupełnie bezużyteczne.

Zapobieganie skręcenia stopy

Aby zapobiec rozwojowi zwichnięć i pęknięć więzadeł, konieczne jest:

 • uniknąć urazów i zmęczenia;
 • aby zatrzymać ćwiczenia fizyczne z uczuciem zmęczenia;
 • Unikaj noszenia niewygodnych butów na wysokich obcasach lub skrócenia czasu ich noszenia;
 • prowadzić racjonalne ćwiczenia w sporcie, natychmiast je zatrzymywać w przypadku dużego obciążenia pracą lub zmęczenia;
 • wzmocnić mięśnie kostki;
 • uważaj i zachowaj ostrożność podczas chodzenia w sezonie zimowym.

Obejrzyj wideo: Skręcenie stawu skokowego (skręcenie kostki) - objawy leczenie (Styczeń 2020).

Loading...