Jak rozpoznać pęknięcie w żebrze?

Klatka piersiowa ma ogromne znaczenie strategiczne dla całego organizmu. Ponieważ chroni żywotne narządy od urazu i uszkodzenia, biorąc na każdej stresu i presji w razie wypadku. Dlatego też, podczas zranienia klatki piersiowej, żebra są przede wszystkim uszkodzone. Jest to dość powszechny typ urazu, który występuje u osób w każdym wieku.

Złamanie żebra jest diagnozą, która nie występuje w anatomicznych podręcznikach. Dlaczego? Ponieważ przez to pojęcie, co do zasady, zakłada się częściowe złamanie żebra. Objawy tego uszkodzenia powinny być znane każdej osobie, aby w porę zwrócić się o pomoc lekarską.

Przyczyny prowadzące do obrażeń

Wszystkie uszkodzenia żeber można podzielić na dwie grupy:

 • urazy;
 • patologia.

Urazy wywołane przez problem na mostku siły uderzenia i ciśnienia wyższego niż ten, który jest odporny na żebra. Częściowe pęknięcie żebra pojawia się w wyniku silnego uderzenia w klatce piersiowej, upadku z dużej wysokości, w wyniku transportu - wypadku drogowego.

W przypadku urazu patologicznego nie ma Ŝebra, lub było w przeszłości i rzadko się pojawia.Jednak większość patologicznego uszkodzenia tułów rozwija się w wyniku zmian w strukturze kości. Takie patologie obejmują:

 • guza w klatce piersiowej;
 • Zapalenie kości i szpiku z żebrami, które jest przewlekły;
 • gruźlica kości;
 • osteoporoza;
 • choroby układu krążenia.

Wyżej wymienione choroby wpływają na strukturę kości żebra, co sprawia, że ​​jest nietrwały i kruche. Thoracic kości mogą zostać uszkodzone przez któregokolwiek z niewielkimi uszkodzeniami.

Ponadto, istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko uszkodzenia i szkody. Należą do nich:

 • stan układu mięśniowego;
 • ludzki wiek;
 • elastyczność krawędzi tkanki kostnej;
 • kruchość kości.

Na przykład, dziecko częściowe pęknięcie żebra występuje znacznie rzadziej niż osoby dorosłej lub osoby starszej. Wynika to z faktu, że kości klatki piersiowej dziecka elastyczne i trwałe, i starszych, od utraty masy kostnej - kruche i łamanie. Dzieci są częściej obserwowane złamań podnadkostnye, typu łamane zielone młode gałęzie. Takie uszkodzenie nazywa się - pęknięcia w rodzaju zielonej gałęzi. Jest to częściowe pęknięcie, w kość nie łamie się na osobne kawałki i pokryte pęknięć.

Objawy pękniętego żebra

Uszkodzenie to jest często mylone ze skrzywioną klatką piersiową. Dlatego konieczne jest poznanie symptomatologii w celu odróżnienia tej traumy od innych:

 • silne bolesne odczucia, które nasilają się jeszcze bardziej podczas głębokiego wdechu i wydechu;
 • Niepohamowany kaszel, którego nie można powstrzymać;
 • rozwój duszności, nasilonej przy minimalnych ruchach;
 • brak funkcji oddechowej, niemożliwe jest wykonanie głębokiego, pełnego oddechu;
 • W obszarze dotkniętego żebra występuje obrzęk i siniaczenie;
 • ogólny stan pacjenta pogarsza się (osłabienie, złe samopoczucie, ból głowy).

Częściowe złamanie może być zlokalizowane za lub przed klatką piersiową. Jednakże odczucia bólu będą obserwowane wraz z uszkodzeniem żebra. Silne odczucia bólowe i upośledzenie czynności oddechowej - główny duch w pęknięciach żeber. W wyniku urazu dochodzi do poważnych wad oddychania, co prowadzi do zmniejszenia objętości płuc, duszności i uporczywej asfiksji. Ból podczas kaszlu zmniejsza skuteczność samego kaszlu, prowadzi do gromadzenia plwociny w oskrzelach i występowania procesów zapalnych.Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które po odpoczynku w łóżku chorują na zapalenie płuc.

Diagnostyka

Jeśli podejrzewasz, że uraz klatki piersiowej należy zapoznać się vrachu traumatolog, który wyznacza szereg procedur diagnostycznych. Oparte są na instrumentalnych metodach badawczych:

 • RTG klatki piersiowej;
 • tomografia komputerowa (CT).

Jeśli masz objawy górnych dróg oddechowych, musisz również skonsultować się z terapeutą. Czasami badanie wizualne i wywiad medyczny są wystarczające do zdiagnozowania pęknięcia. Ofiary mogą wyraźnie zidentyfikować miejsce, w którym zlokalizowany jest ból, ułatwiając w ten sposób zadanie specjalisty. Ponadto, gdy palpacja tego obszaru, można zobaczyć reakcję pacjenta i określić lokalizację uszkodzenia. Ponieważ główną cechą bólu uraz ponad: ciśnienie w każdej części krawędziowej, jest ból w miejscu, w którym znajduje się szczelina.

Komplikacje pękniętego żebra

Sama trauma nie stwarza takiego zagrożenia, jak powikłania, które może powodować. Pęknięcie szybko się topi i ma korzystne rokowanie.Jednak aby kości zagoiła się szybko obserwować wszystkie terminy i porady lekarza. Jeśli nie zapewnisz odpowiedniego leczenia, kość może pęknąć dalej i całkowicie ulec uszkodzeniu. I w tym przypadku istnieje bardzo poważne powikłania: fragmenty kości żeber może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, takich jak śledziona, wątroba, płuca, itp Jest częścią złamań żeber towarzyszą pęknięcie śledziony i płuc, co może spowodować krwotok wewnętrzny, który stanowi zagrożenie dla życia pacjenta ..

Zapalenie płuc nieczęste jest z ciężkimi obrażeniami. Jest to spowodowane niewydolnością oddychania i nagromadzenia śluzu w płucach, który wywołuje stan zapalny. Dlatego przy złamaniach lub pęknięciu żeber zaleca się wykrztuszanie.

Pierwsza pomoc w pękaniu żeber

W celu dalszego pękania szybko skondensowany potrzebę zapewnienia pierwszej pomocy w sposób terminowy i prawidłowy. Po kontuzji, ofiara należy położyć na plecach, aby zapobiec dalszej progresji pęknięcia. W obszarze uszkodzenia nakłada się zimną poduszkę grzewczą lub lód owinięty w tkaninę.

Uwaga, proszę! Pierwszego dnia po urazie zabrania się ocieplenia miejsca urazu. Może to powodować powstawanie rozległych krwiaków lub powodować ciężkie zapalenie tkanek. Aby ogrzać miejsce uszkodzenia, możliwe jest tylko po kilku dniach po urazie. Ciężkie bóle są zatrzymywane przez środki przeciwbólowe lub przez stosowanie chłodzących maści przeciwzapalnych do użytku zewnętrznego. Następnie na uszkodzonym miejscu konieczne jest nałożenie ciasnego bandaża, który odbywa się w momencie wydechu.

Po udzieleniu pierwszej pomocy ofiara zostaje przetransportowana w pozycji leżącej do placówki medycznej w celu dalszego badania.

Leczenie częściowego złamania żebra

Leczenie pęknięcia ma na celu wyeliminowanie zespołu bólowego. Ponieważ bolesne odczucia są bardzo znaczące, przede wszystkim konieczne jest złagodzenie cierpienia pacjenta. Jeśli diagnoza nie ujawniła całkowitego złamania żebra i uszkodzenia narządów wewnętrznych, leczenie przeprowadza się w domu (ambulatoryjnym). Całkowite odzyskiwanie następuje w ciągu 1-1,5 miesiąca. Bolesne odczucia będą towarzyszyć ofierze około tygodnia.

Leczenie lekowe polega na mianowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy NLPZ:

 • aspiryna;
 • diklofenak;
 • naproksen;
 • movalisa;
 • ibuprofen;
 • ketanov.

Oprócz leków przeciwzapalnych zaleca się stosowanie chondroprotektorów, kompleksów witaminowych i mineralnych.

Do leczenia złamań na tułowiu nakładania mocno, elastyczny bandaż ograniczyć ruchliwość mostka procesu oddychania. Pierwszego dnia stosuje się zimny kompres co godzinę, utrzymując go przez około pół godziny. Począwszy od trzeciego dnia ocieplające mazidła (maści) są przepisywane na podstawie leków przeciwzapalnych, jadu pszczelego i czarnego pieprzu. Zaleca się również kompresuje sól lub piasek podgrzany na patelni, które następnie są umieszczane w specjalnych płóciennych woreczkach i stosowane do obszaru dotkniętego.

W celu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia należy obserwować leżenie w łóżku i całkowicie wykluczyć aktywność fizyczną. W przeciwnym przypadku pęknięcie może stać się pełnoprawnym złamaniem.

Jak leczy się częściowe złamanie

Łączenie pęknięcia odbywa się w kilku etapach:

 1. Pierwszym etapem jest zaostrzenie.Ten stan trwa z reguły przez pierwsze trzy dni po urazie. Charakteryzuje się zespołem zapalnym i bólem. Kiedy ból znika, pacjent wydaje się mieć pełną remisję i zaczyna prowadzić aktywny tryb życia, a tymczasem ból powraca z odnowioną siłą, zwiększając rozmiar pęknięcia.
 2. Drugi etap to fuzja. Trwa około 15 dni i następuje po pierwszym etapie. Okres charakteryzuje się stopniem zniszczenia i normalizacji funkcjonowania mostka. W tym czasie możesz zacząć się poruszać, ale obciążenie powinno być minimalne.
 3. Trzeci etap to przywrócenie. Zwykle ten okres trwa 15 dni po etapie gojenia. Charakteryzuje się całkowitym przywróceniem struktury kości. Obciążenia również powinny być minimalne i nieistotne. Intensywne obciążenia są dozwolone tylko sześć miesięcy po pełnym przywróceniu kości mostka.

Zapobieganie urazom klatki piersiowej

Profilaktyka uszkodzenia mostka jest następująca:

 • ostrożność podczas chodzenia i biegania;
 • zapobieganie osteopenii i osteoporozie;
 • przyjmowanie narkotyków i pokarmów bogatych w wapń;
 • odbiór kompleksów witaminowych i mineralnych;
 • przyjmowanie witaminy D;
 • dozowanie obciążeń na mostku;
 • terminowe leczenie chorób przewlekłych, które prowadzi do zmniejszenia odporności.

Leczenie ludowe metodami krakingu

Receptury tradycyjnej medycyny mogą przyspieszyć proces gojenia się pęknięć mostka. Jednak nie mylcie się i wierzcie, że tradycyjna medycyna może działać jako główna metoda leczenia. Jest on stosowany wyłącznie jako dodatkowa metoda leczenia, to znaczy uzupełnia tradycyjną terapię.

Istnieją następujące skuteczne receptury medycyny ludowej, które pomogą szybko przywrócić kości:

Mumiyeh

Przepis № 1. Dobrze przywraca złamań i pęknięć substancji biologicznie czynnych - mumia. Używam go w następujący sposób: 20 mg środka rozcieńcza się w 50 ml wody. Weź raz dziennie na pół godziny przed posiłkami.

Przepis nr 2. Możesz także przygotować maść na bazie mumii do użytku zewnętrznego. Aby to zrobić, zmieszaj 50 mg środka z bańką olejku różanego. Maść delikatnie wcierać w obszar uszkodzenia mostka.

Olej jodłowy

Olejek jodłowy można kupić w aptece.Pożywkę delikatnie wciera się w obszar złamania kilka razy dziennie.

Złoty Rod

Jedną dużą łyżkę trawy umieszcza się w termosie i wlewa do szklanki wrzącej wody. Nalegać oznacza dwie godziny, a następnie filtrować i stosować jako balsamy i kompresy.

Kora z granatu

Jedna łyżka zmielonej skórki granatu wlewa się do 0, 250 litrów wody i umieszcza w ogniu. Medium prasuje się przez 20 minut, następnie nalega, filtruje i stosuje jako podstawę dla kompresji.

Owoce dzikiej róży

Biodny mają działanie immunostymulujące. Aby poprawić odporność, przygotowuje się następujący preparat: łyżkę owoców róży drobno zmielonych w blenderze, następnie umieszcza się w termosie i wylewa 500 mg wrzącej wody. Preparat jest nalegany i przyjmowany trzy razy dziennie po 100 ml na raz.

Korzeń żywokostu

Z korzenia żywokostu przygotowywana jest skuteczna maść. W tym celu 200 g korzenia trawy zmielono i wylano oliwą z oliwek z zimnego tłoczenia. Środek umieszcza się na łaźni wodnej i gotuje przez pół godziny. Medium przechodzi następnie przez sito do jednolitego stanu. Dodaje się olej kamforowy (10 ml) i wosk pszczeli (100 g). Ponownie umieść produkt na łaźni wodnej i trzymaj go w ogniu, aż składniki zostaną całkowicie rozpuszczone.Następnie maść należy schłodzić i wcierać w chore stawy, a także pocierać uszkodzone miejsca. Przebieg leczenia wynosi 10 dni. Przebieg leczenia można powtórzyć, przyjmując tygodniową przerwę.

Geranium

Z kwiatów geranium przygotować wywar leczniczy na okłady. Aby to zrobić, weź 20 g kwiatów, łodyg i liści geranium, zmielone i wylać 500 ml wody. Umieść bulion na ogniu i miel go na małym ogniu przez 10 minut.

Obejrzyj wideo: Złamane żebro nie podlega leczeniu, dalsze leczenie zbyteczne, zdolny do pracy