Złamanie kości udowej: klasyfikacja i gatunek

Złamanie kości udowej - naruszenie integralności kości udowej, które powstaje w wyniku urazów i różnych patologii kości udowej. Każde złamanie kości powoduje niepokój i niepokój pacjenta: czy kość jest prawidłowo usztywniona i jak przywracane są funkcje kończyn dolnych. Aby przetrwać złamaną nogę, potrzeba dużo siły i odwagi, a przede wszystkim natury psychologicznej. Po pozostawieniu na stałe zamkniętym w łóżku, osoba znajduje się w stanie depresyjnym, rozwija depresję. Jednym z takich złożonych urazów, wymagających poważnego leczenia i długotrwałego unieruchomienia, jest złamanie kości udowej.

Struktura i funkcja kości udowej

Największym anatomicznym odcinkiem kończyn dolnych jest kość udowa, która jest kością rurkową. Z zewnątrz kość jest wyłożona okostną (tkanką łączną), która decyduje o rozwoju i rozwoju kości u dzieci, a także przyczynia się do jej zespolenia w złamaniach i urazach.

Kość udowa ma swoją specyficzną strukturę:

 • dwie nasadki (górna i dolna);
 • ciało kości to trzon;
 • mosty lub obszary łączące tęczówkę z nasadami;
 • miejsce przywiązania mięśni do kości (apofiz).

Górna epifiza zawiera głowę, która znajduje się we wnęce stawu. Poniżej głowy znajduje się szyjka macicy - najcieńsza i najsłabsza część stawu biodrowego. Jest przymocowany do korpusu kości pod określonym kątem. W miejscu połączenia znajduje się mały i duży szpikulec. W przypadku złamania kości udowej funkcjonalność całej struktury anatomicznej, czyli kończyny dolnej, jest upośledzona.

Szczególnie trudno jest wyhodować kość udową na starość, dla młodych ludzi lub dzieci taka przerwa jest również niebezpieczna, ale szansa na pomyślny wynik jest znacznie wyższa.

Kość udowa wykonuje jedną z najważniejszych funkcji w ciele - łączy górną część szkieletu z kończynami dolnymi. Wykonuje również szereg innych funkcji:

 • funkcja wspomagająca (przywiązuje się do niej więzadła główne, mięśnie i ścięgna odpowiedzialne za ruchy kończyn dolnych);
 • funkcja motoryczna (jest pewnym punktem podparcia podczas ruchu);
 • funkcja tworzenia krwi (w obszarze kości udowej znajduje się szpik kostny, w którym komórki macierzyste dojrzewają do dorosłych komórek krwi);
 • uczestniczy w wymianie fosforu - wapnia.

Przyczyny złamania

U młodych ludzi takie obrażenia występują w wyniku upadków z wysokości, wypadków drogowych, silnego bezpośredniego uderzenia w biodro. Starsi ludzie mają takie szkody powstałe w wyniku urazu, ale w tym przypadku nawet najlżejsze uderzeń i upadków, a czasem nawet prosty zadziałanie powoduje uszkodzenie integralności kości udowej. Taką kruchość i kruchość kości tłumaczy się degradacją masy kostnej u osób starszych (po 65 latach).

U dzieci występują podobne obrażenia, a ich przyczyny są takie same, spadają z wysokości, silnego uderzenia lub skręcenia kończyny. Jeśli w kości udowej zaobserwuje się patologiczny proces, ekspozycja na nie spowoduje obrażenia i urazy.

Rodzaje złamań szyjki kości udowej

Obrażenia mogą być następujące:

 • złamanie biodra z przemieszczeniem;
 • otwarte złamanie uda;
 • zamknięte złamanie uda.

Złamanie z przesunięciem

Występuje w wyniku wpływu znacznej siły na różne części kości udowej. Tego rodzaju uszkodzenia są najbardziej typowe dla osób starszych z osteopenią i osteoporozą. W tym przypadku korpus kości lub jej dystalna część jest najczęściej uszkadzana.

Obciążenie z uprzedzeniem może być kilku typów:

 • uszkodzenie części proksymalnej (bocznej i środkowej);
 • uszkodzenie środkowej trzeciej z przesunięciem (trzonowa);
 • uszkodzenie dolnej dolnej (dystalnej lub kłykciowej).

Każdy rodzaj obrażeń ma swoje charakterystyczne objawy.

Uszkodzenie części bliższej

Medial - oznacza uszkodzenie głowy i szyi uda. Boczne - uszkodzenie krętarza (duże i małe).

W przypadku urazu występuje niewielki zespół bólu w okolicy pachwiny, który nie jest wyczuwalny w spoczynku. Jednakże, gdy spróbujesz przesunąć nogę lub się na niej oprzeć, ból nasila się i staje się nie do zniesienia. Przy tym uszkodzeniu występuje charakterystyczna manifestacja - objaw obciętej pięty. Przejawia się w niemożności unoszenia nogi leżącej na plecach.

Uszkodzenie środkowej trzeciej z przesunięciem

Charakteryzuje się ostrym zespołem bólowym, powstawaniem krwiaka, ciężkim obrzękiem, przemieszczenie fragmentów kości, wzrostem obwodu bioder. Fragmenty kości uszkadzają naczynia, co zawsze prowadzi do obfitego krwawienia. Występuje nienormalna ruchliwość uda i okaleczanie fragmentów.Podczas sondowania można znaleźć końce fragmentów kości, które są przesunięte, co prowadzi do skrócenia kończyny po uszkodzonej stronie.

Obrażenia niższej trzeciej

Ból jest umiarkowany i rozprzestrzenia się na kolano. Zaobserwowano również obrzęk i ograniczenie ruchliwości. Kończyna jest przesunięta względem osi, a pęknięcie naczynia powoduje utratę krwi.

Otwarte złamanie

Jeden z najbardziej niebezpiecznych urazów, który ma wiele nieprzyjemnych komplikacji. Skuteczne leczenie i wyleczenie otwartego złamania zależy od tego, jak dobrze pierwsza pomoc została prawidłowo dostarczona.

Trauma może być określona przez następujące objawy:

 • nieznośny ból w udzie;
 • powstawanie otwartej rany z powodu naruszenia integralności skóry;
 • rozwój ciężkiego krwawienia;
 • ograniczenie mobilności;
 • fragmenty kości są w kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym.

Ponieważ fragmenty kości są oglądane przez ranę, nietrudno jest zdiagnozować rodzaj obrażeń. Fragmenty kości mogą poważnie uszkodzić naczynia krwionośne, mięśnie lub zakończenia nerwowe.

Jeśli duże naczynia zostaną uszkodzone, może dojść do poważnego krwawienia.Kiedy pierwsza pomoc powinna przede wszystkim zatrzymać krwawienie, inaczej utrata krwi może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, wstrząsu urazowego, atak paniki, utrata przytomności, a niekiedy śmierć.

Zamknięte złamanie

Przy silnym uderzeniu w kość udową może powstać wiele fragmentów kości. Zazwyczaj takie obrażenia są zamknięte i bez przemieszczania fragmentów. Rozpoznanie zamkniętego złamania nie jest takie proste. Głównie urazowi towarzyszą następujące objawy:

 • silny ból, który rozprzestrzenia się z góry w dół nogi;
 • niemożność oparcia się o nogę i stanięcie na niej;
 • obrzęk kończyny;
 • krwiak i siniaki w obszarze urazu;
 • skrócenie uszkodzonej nogi;
 • zmienić kształt biodra w miejscu zmiany (efekt bryczesów konnych).

Uszkodzenia można wykryć za pomocą wizualnych zmian w stawie biodrowym i kończynie po urazie. Inną sprawą jest zranienie urazów górnej części stawu biodrowego. W takim przypadku osoba może stać, a nawet na nogę, ponieważ obraz kliniczny takich obrażeń jest mniej wyraźny.

Pierwsza pomoc w złamaniu biodra

W zależności od rodzaju złamania, udzielana jest pierwsza pomoc. Na przykład przy otwartym złamaniu należy najpierw zatrzymać krwawienie. W przypadku złamania zamkniętego niemożliwe jest ustalenie, gdzie doszło do urazu.

Przede wszystkim konieczne jest unieruchomienie uszkodzonej kończyny przy pomocy autobusu Dieterich. Jednak taki projekt może nie być pod ręką, ponieważ znajduje się w specjalistycznych ambulansach. Dlatego taka opona musi być zbudowana z improwizowanych środków. Jako takie narzędzia mogą być narty, deski, kawałki sklejki itp. Do silnego mocowania kończyny stosuje się dwa podłużne przedmioty o gęstym materiale. Są narzucone z różnych stron, naprzeciwko siebie.

Podczas używania opony należy pamiętać, że jest ona nakładana z uwzględnieniem anatomicznych cech tej strefy. Jakie stawy są podatne na utrwalenie w przypadku złamania biodra? Konieczne jest natychmiastowe usunięcie trzech stawów: biodra, kolana, kostki. Opona nie powinna przylegać do rany, to jest w obszarze, gdzie fragmenty kości wystają na zewnątrz. W miejscu stawów pod oponą należy umieścić miękką chusteczkę, aby nie ściskać naczyń krwionośnych i nie zakłócać krążenia krwi.

Aby prawidłowo założyć oponę, należy umieścić długą jej część na zewnątrz, tak aby jeden koniec znajdował się na wysokości pięty, a drugi koniec opierał się na pod pachą. Kolejna opona powinna trafić do pachwiny i jest w środku. Trzeci autobus, którego używam podczas transportu ofiary. Nakłada się na tylny obszar kończyny dolnej i powinien uchwycić stopę. Jeśli nie było przedmiotu, który mógłby zostać użyty jako opona, wówczas unieruchomienie można mocno zabandażować uszkodzoną nogę na zdrową. Możesz przywiązać jedną nogę do drugiej ręcznikiem, gronem, arkuszem, koszulą lub innym materiałem.

Aby zapobiec rozwojowi bólu, konieczne jest wykonanie pomiarów przeciwwstrząsowych i terapii przeciwbólowej. Idealnym środkiem znieczulającym są iniekcje promedolu lub morfiny, ale dostępność takich leków w zwykłej apteczce jest mało prawdopodobna, więc możesz podać pacjentowi środek przeciwbólowy lub inne środki przeciwbólowe. Jeśli nie są pod ręką, możesz zmniejszyć ból kilkoma napojami mocnego alkoholu.

Transport ofiary do placówki medycznej może odbywać się tylko w pozycji leżącej,w innym przypadku istnieje ryzyko przesunięcia fragmentów kości i rozwój poważnych konsekwencji (zator tłuszczowy, duża utrata krwi).

Co jest przeciwwskazane w przypadku urazu

Jeśli doszło do urazu, jest to całkowicie przeciwwskazane:

 • ofiara poruszać się samodzielnie;
 • polegać na dotkniętej kończynie;
 • zbyt mocno przymocować oponę do nogi, ponieważ krążenie krwi i jej unerwienie mogą być zakłócone, kolor nogi i jej wrażliwość mogą być regularnie monitorowane;
 • zbyt słaby, aby naprawić złą nogę;
 • uważać na zwiotczenie stopy, występuje wtedy, gdy jest źle ustalone;
 • za mało tkanki miękkiej pod oponą, co może prowadzić do powstawania ran;
 • zachowaj spokój i chłód, ponieważ pewność i spokój mogą zostać przekazane ofierze.

Leczenie

Leczenie polega na zastosowaniu trakcji szkieletowej i kołków. Jednak każdy rodzaj obrażeń ma swoje własne zasady leczenia.

 1. Jeżeli część proksymalna jest uszkodzona, szyjka najczęściej jest dotknięta. W takim przypadku leczenie jest szybkie. W leczeniu młodych ludzi stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na noszeniu bandaża odlewanego przez 2 do 3 miesięcy.Następnie ruch odbywa się na kulach, jednak bez obciążenia na zranioną nogę. Możesz ładować kończynę rok po urazie. Całkowite odzyskiwanie następuje po ośmiu miesiącach. Osoby w podeszłym wieku przechodzą trakcję szkieletu przez dwa i pół miesiąca.
 2. W przypadku urazów bocznych stosuje się leczenie zachowawcze, które ma dobre wskaźniki. Osoby w podeszłym wieku przepisywane są trakcję szkieletową, a następnie mankiet.
 3. Z naczyniową - stosuj leczenie zachowawcze i operacyjne. Zastosuj duży bandaż biodrowy, jeśli nie ma przemieszczenia fragmentów kości. Szkieletowa trakcja jest zalecana do urazów ukośnych i spiralnych.
 4. W dalszej części - bandaż gipsowy nakładany jest na dwa miesiące. Jeżeli przed nałożeniem opatrunku odnotowano przemieszczenie fragmentów, przeprowadza się repozycję.

Jako elementy złączne korzystaj z urządzeń takich jak tutory i szpilki. Wkłada się je do kości, a główkę przez siodło. Użyj również kilku śrub mocujących.

Rehabilitacja złamania biodra

Rehabilitacja powinna rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe. Ma następujące cele:

 • zapobieganie atrofii mięśni;
 • wczesna formacja kalusa;
 • zapewnienie aktywności ruchowej i funkcjonowania kończyny.

Jako procedury odzyskiwania używają:

 • procedury fizjoterapeutyczne;
 • masaż;
 • terapeutyczne trening fizyczny.

Masaż i ćwiczenia fizyczne są stosowane już od pierwszych dni. W miarę powrotu do zdrowia zwiększa się aktywność fizyczna. Jest to warunek obowiązkowy, który zapobiega rozwojowi atrofii mięśni, powstawaniu przykurczów i wzmacnianiu więzadeł. Podczas sesji poprawia się krążenie krwi w uszkodzonym obszarze, następuje szybka regeneracja tkanek miękkich.

Zabiegi fizjoterapeutyczne są wykonywane w celu poprawy stanu naczyń krwionośnych, tkanek miękkich i natlenienia. W tym celu wyznaczyć:

 • promieniowanie ultrafioletowe (UFO);
 • elektroforeza;
 • magnetoterapia;
 • jontoforeza.

Przywrócenie jest kontynuowane w domu. Osoba samodzielnie wykonuje terapeutyczny trening fizyczny i masaż.

Aby przyspieszyć odzyskiwanie, musisz przestrzegać kilku zasad i ograniczeń:

 • pełny odpoczynek;
 • unikaj stresujących sytuacji;
 • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
 • prawidłowo jedz, włącz do swojej diety produkty zawierające wapń, fosfor i witaminę D;
 • Nie pomijaj sesji fizjoterapii;
 • unikać urazów stawu biodrowego i kończyn;
 • regularnie wykonywać ćwiczenia gimnastyki leczniczej;
 • brać leki przepisane przez lekarza.

Obejrzyj wideo: Part 5 - The Age of Innocence Audiobook by Edith Wharton (Chs 31-34) (Grudzień 2019).

Loading...