Jak leczyć skręcenia?

Napięcie więzadeł jest niekompletnym pęknięciem niektórych włókien aparatu więzadłowego. Rozciąganie skrętu nie jest właściwym określeniem, ponieważ nie jest to ich rozciąganie, ale częściowe zerwanie lub rozdarcie pojedynczych włókien więzadłowych. W tym przypadku aktywność ruchowa segmentu anatomicznego nie ulega pogorszeniu i nie obserwuje się jego unieruchomienia.

Urządzenie ligandowe - jest gęstym elastycznym włóknem, które stabilizuje staw w prawidłowej pozycji fizjologicznej. Nadmierne obciążenie stawów może spowodować całkowite lub częściowe zerwanie więzadeł. W tym przypadku siła uderzenia w nie przekracza ich elastyczność i siłę. Najczęściej rannych są łokcie i kostki, rzadziej stawy kolanowe.

Przyczyny zwichnięcia

Takie obrażenia często występują podczas potknięć, upadków, chodzenia po śniegu, lodzie lub innej śliskej powierzchni. Często przyczyną obrażeń są niewygodne buty na wysokim obcasie, które powodują, że stopa obraca się do wnętrza stopy.

Ten typ urazu często występuje u sportowców i jest związany ze specyfiką tego sportu.Najczęściej urazów stawu skokowego rozwijają się u łyżwiarzy, narciarzy i łyżwiarzy figurowych. Miotacze tarcz i kręgosłupa, tenisiści, koszykarze i siatkarze są ranni więzadłami barku, łokcia i kanału promieniowo-nadgarstkowego.

Czynniki, które powodują rozwój traumy to:

 • nadwaga i otyłość;
 • niewygodne buty na wysokich obcasach i na platformie;
 • poprzednie obrażenia;
 • patologiczne zmiany w strukturze kości (u osób starszych);
 • rozwój zapalenia stawów i artrozy;
 • zakaźne patogeny;
 • wrodzone i nabyte anomalie stawów (płaskie stopy).

Objawy zwichnięcia

Ponieważ więzadła są przesiąknięte naczyniami krwionośnymi i zakończeniami nerwowymi, ich częściowe rozerwanie i pełniejsze zerwanie powoduje silny ból i natychmiastowy obrzęk tkanek miękkich. Wrażenie bólu ma różną intensywność, zależy od stopnia uszkodzenia i może pojawić się natychmiast po urazie lub następnego dnia po nim.

Rozciąganie kręgosłupa objawia się następującymi objawami:

 • obrzęk w obszarze uszkodzonego stawu;
 • powstawanie krwiaków;
 • przekrwienie skóry;
 • miejscowy wzrost temperatury;
 • ograniczenie ruchomości stawów.

Często zdarza się, że dana osoba nie odczuwa silnego bólu w chwili urazu, może poruszyć staw, oprzeć się na nim. Zjawisko to jest zwodnicze i przyczynia się do postępu uszkodzenia, ponieważ złamane lub podarte więzadła są jeszcze bardziej uszkodzone.

Rozciąganie więzadeł należy odróżnić od dyslokacji, podwichnięcia i złamania. Zwichnięcie charakteryzuje się przemieszczeniem i pęknięciem więzadeł, a powierzchnie stawowe przestają całkowicie stykać się, gdy są w pełni zwichnięte, a częściowo z podwichnięciem. Złamanie jest dość złożonym uszkodzeniem tkanki kostnej, co wymaga natychmiastowej korekty.

Rozciąganie więzadeł często identyfikuje się z rozciąganiem mięśni. Można je odróżnić od objawów: oznaki skręcenia charakteryzują się bolesnymi wrażeniami, które pojawiają się natychmiast po urazie. W tym przypadku mówimy o urazie więzadeł. Bolesne odczucia, które pojawiają się po treningu następnego ranka lub w nocy, wskazują na rozciąganie mięśni.

Stopnie zwichnięcia

Istnieją trzy stopnie uszkodzenia, które określają stopień obrażeń.

Pierwszy stopień

Ten stopień jest lekki i charakteryzuje się niewielkim bólem, który nie powoduje destabilizacji stawu i nie zakłóca jego ruchliwości. Pozostałe objawy są również słabe i nie wymagają poważnego leczenia. W pierwszym stopniu klęski, pokój i oszczędny reżim są konieczne.

Drugi stopień

Charakteryzuje się umiarkowanym migotaniem, ale w niektórych przypadkach kapsułka jest uszkodzona. Występuje silny ból, powstawanie siniaków, obrzęk. Funkcja stawu jest ograniczona, ponieważ podczas ruchu pojawia się ostry ból.

Trzeci stopień

Najcięższe obrażenia. Jest kompletny tkanka przerwa ścięgnisty, silny obrzęk, zaczerwienienie w miejscu uszkodzenia, rozległym krwiakiem. Funkcja stawu jest zakłócona, obserwuje się jego niestabilność (obserwowana jest ruchliwość patologiczna). Urazy trzeciego stopnia wymagają natychmiastowej korekty chirurgicznej, a powrót do zdrowia trwa około sześciu miesięcy.

Często w miejscu uszkodzenia mogą powstawać małe guzki w postaci małych pereł. W czasie tych guzków w kontakcie z otaczającej tkanki i powodować zapalenie stawów, które prowadzi do stałej przewlekłego bólu.

Jeśli jako całkowite zerwanie więzadeł i włókien nerwowych są uszkodzone, co prowadzi do nieprzyjemnego mrowienia w stawie. Ponadto, ze względu na silny ból występuje skurcz naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń krążenia krwi i rozwój degeneracyjnych - dystroficzne procesów w nich.

Bardzo często ludzie, którzy zostali poddani takiemu urazowi, nie szukają wykwalifikowanej pomocy medycznej od lekarza, ale angażują się w samoleczenie. Lecz nieleczona trauma może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego należy wiedzieć, w obecności którego objawu potrzebna jest pilna pomoc medyczna:

 • silny ból, który uniemożliwia pełne funkcjonowanie stawu;
 • uczucie drętwienia, powstające w uszkodzonym stawie;
 • powstawanie zaczerwienień i krwiaków o znacznej wielkości;
 • pojawienie się patologicznej mobilności;
 • pojawienie się trzasków podczas badania palpacyjnego w miejscu urazu;
 • podwyższona temperatura ciała, której towarzyszą dreszcze;
 • utrata zdolności do pracy.

Pierwsza pomoc ze zwichnięciem

Przy udzielaniu pierwszej pomocy należy wziąć pod uwagę, że dalsze leczenie i odzyskanie zależy od tego, jak prawidłowo udzielono pierwszej pomocy.Co robić podczas rozciągania?

Przede wszystkim potrzebujesz:

 1. Ogranicz aktywność ruchową stawu, zapewnij mu całkowity spokój. W ten sposób możliwe jest zmniejszenie zespołu bólowego, a nie pogorszenie dalszego rozwoju traumy.
 2. Nałóż gorącą butelkę z lodem (lub cokolwiek jest pod ręką) na zranioną kończynę. Jako cieplej może przyjść ręcznik nasączony zimną wodą, butelką wody z lodówki itp. Zimno zapobiegnie rozwojowi siniaków, obrzęków i zaczerwienień. Zraniona kończyna musi być bezpiecznie zabezpieczona elastycznym bandażem lub zwykłym bandażem. Jeśli nie ma bandażu pod ręką, to w tym charakterze może działać ręcznik, koszula, kawałek materiału, szalik.
 3. Wykonaj wstrzyknięcie znieczulające pacjenta lub po prostu daj pigułkę przeciwbólową.
 4. Aby zapewnić kończynie podniesioną pozycję, aby zapobiec obrzękowi tkanek miękkich.
 5. Dwa dni po urazie lodu nie trzeba już nakładać, a wręcz przeciwnie, należy stosować suche ciepło.

Jeśli wszystkie elementy są prawidłowe, pacjent odczuje ulgę i zmniejsza ból. Następnie pacjent może zostać przetransportowany do placówki medycznej lub czekać na przybycie karetki.Objawy zależą od rozmiaru i stopnia uszkodzenia, wieku pacjenta i stanu układu kostnego (obecność lub brak osteopenii i osteoporozy). Zazwyczaj odzyskiwanie odbywa się w ciągu 15 dni.

Często ofiary są traktowane niezależnie w domu i nie szukają porady lekarskiej. Ale w niektórych przypadkach, bez wykwalifikowanej opieki medycznej nie może zrobić. Nieprzestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia, wczesny i znaczny nacisk na dotknięty obszar może prowadzić do poważnych konsekwencji i nieprzewidzianych powikłań.

Tak więc leczenie w domu nie wystarczy:

 • ze wzrostem temperatury ciała;
 • gdy na dotkniętym obszarze wystąpi silny ból;
 • z nasileniem zespołu bólowego podczas ruchu kończyny;
 • Jeśli skóra na kończynach zmieniła kolor;
 • jeśli ponownie pojawi się obrzęk i zaczerwienienie;
 • jeśli kilka dni po urazie stan pacjenta pogorszył się.

Jeśli te objawy wystąpią, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Czego nie można zrobić, jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia więzadeł?

 1. Pierwsze dwa dni, aby zastosować do uszkodzonego obszaru ciepłe kompresy i ogrzać uraz. Rozgrzewamy staw, robimy ciepłe kąpiele i stosujemy suche ciepło dopiero po 3-5 dniach.
 2. Uprawiania sportu i pracy fizycznej przez życie, może to spowodować całkowite zerwanie aparatu więzadłowego.
 3. Pocierać staw i masować w ciągu pierwszych trzech dni po urazie. Tarcie i masaż jest wykonywany dopiero po całkowitym odzyskiem w okresie rekonwalescencji.
 4. Spożywania alkoholu jako statki mogą rozwinąć i zintensyfikować krążenie krwi przez pacjenta stan określony czas pogorszeniu.

Szybko wyeliminować skutki urazu może być tylko na wzajemnej pomocy lekarza i pacjenta, ponieważ zabieg jest przeprowadzany w kompleksie, a pacjent nie jest w stanie odgadnąć prawidłowe leczenie. Traktować tylko w domu i traktowane receptur tradycyjnej medycyny jest bardzo arogancki i głupi, ponieważ może to opóźnić ożywienie i przyczynić się do rozwoju różnych powikłań.

Diagnostyka uszkodzeń

Obrażenia są diagnozowane na podstawie objawów zewnętrznych objawów, oględziny. W celu dokładności przeprowadzane są badania instrumentalne:

 • Badanie rentgenowskie;
 • badanie ultrasonograficzne stawu;
 • artroskopia (diagnoza wewnętrznej części stawu)

Radiografia nie jest w stanie odzwierciedlić stanu tkanek miękkich, ale pomoże wykluczyć złamania, które mają podobne objawy z rozciąganiem, a czasami towarzyszą sobie nawzajem. Diagnostyka różnicowa ma na celu dokładne określenie charakteru urazu. Oznacza to, że konieczne jest ustalenie, czy doszło do złamania, pęknięcia tkanki łącznej lub przemieszczenie.

Kiedy tkanka łączna pęka, nacisk na kość nie powoduje bólu, aw przypadku złamań są bardzo znaczące. Również przy złamaniu w momencie urazu dochodzi do pęknięcia kości, a nie do bawełny, tak jak w przypadku rozdarcia tkanki łącznej. Doznania bólowe nie są obserwowane w nocy, a także w spoczynku, więc osoba jest w stanie w pełni odpocząć. Podczas palpacji dotkniętego obszaru nie można usłyszeć trzęsienia, ale szorstkie odkształcenie stawu wskazuje na przemieszczenie fragmentów kości. Kiedy tkanka łączna jest pęknięta, odkształcenie nie jest tak szorstkie i powstaje w wyniku obrzęku tkanek miękkich.

W przypadku zwichnięcia obserwuje się skrócenie kończyny, deformację stawu,opór sprężyny podczas próby gwałtownego poruszania się. Dyslokacjom prawie zawsze towarzyszy uszkodzenie aparatu więzadłowego.

Leczenie uszkodzenia więzadeł

Leczenie urazu odbywa się w trzech kierunkach:

 • leczenie narkotyków;
 • leczenie chirurgiczne;
 • leczenie fizjoterapeutyczne;
 • terapia ruchowa (LFK);
 • masaż.

Leki

Jest on obowiązkowy w leczeniu urazów od umiarkowanego do ciężkiego. W przypadku preparatów doustnych przepisanych leków z grupy NLPZ (diklofenak, indometacyna, meloksykam, ibuprofen).

Novocaine i lidokaina są również stosowane w znieczuleniu miejscowym. Preparaty te występują w postaci sprayu, który jest wygodny w stosowaniu i stosowaniu. Jeśli zaobserwujesz nieznośne bolesne odczucia, wówczas przeprowadzane są blokady z tymi lekami.

Bardzo skuteczne maści rozgrzewające do stosowania miejscowego na bazie jadu pszczelego, jadu węża i ostrą papryką. Takie maści dają dobry efekt rozgrzewający, poprawiają krążenie krwi, zatrzymują ból. Stosuj maści w okresie rehabilitacji, po całkowitym wyleczeniu. Za pomocą tych leków należy zachować ostrożność, ponieważ powodują one ciężkie alergie.

Absorbujące żele i maści pomagają szybko usunąć siniaki i siniaki, a także sprzyjają ich zmiękczeniu i resorpcji. Są doskonałą metodą zapobiegawczą zapobiegania zakrzepom krwi. Maści używam tylko w przypadku, gdy krwawienie całkowicie ustąpiło, a tkanki powróciły do ​​zdrowia.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne powinno być przeprowadzone w pierwszym tygodniu po urazie, jeśli te warunki zostaną pominięte, wówczas przeprowadzane jest po sześciu tygodniach. Jest to spowodowane gromadzeniem się krwi i płynów w jamie stomijnej w ciągu sześciu tygodni, co zakłóca interwencję i przyczynia się do rozwoju infekcji.

Rodzaj interwencji chirurgicznej i sposób jej wykonywania zależy od ciężkości urazu i jego lokalizacji. W niektórych przypadkach przeprowadza się autoprzeszczep. Aby przeszczepić więzadła, należy użyć własnych (autologicznych) tkanek pacjenta pobranych z innego narządu. Bardzo popularne w ostatnim czasie jest metoda artroskopii, to znaczy, że nie wykonują otwarcia tkanek na dużą skalę, aby uzyskać dostęp do niezbędnych więzadeł. Po takiej procedurze okres rekonwalescencji zostaje znacznie skrócony.

Okres zwrotu

Okres rehabilitacji pozwala na powrót ruchomości do kończyn, niezależnie od wybranej metody leczenia. Przywrócenie odbywa się w trzech kierunkach:

 • procedury fizjoterapeutyczne;
 • gimnastyka lecznicza;
 • masaż.

Konieczne jest rozpoczęcie powrotu do zdrowia natychmiast po urazie, ale aby odmierzyć ładunek i jego intensywność. Jako czynnik decydujący są bolesne uczucia, jeśli są zbyt wysokie, to ból nie trzeba długo czekać. W takim przypadku obciążenie zostanie poprawione. Rehabilitacja może być przeprowadzana częściowo w ośrodku rehabilitacyjnym lub szpitalu dziennym, a częściowo w domu. Różne kompresy i kąpiele tworzą domy, zabiegi fizykoterapii i fizjoterapii w placówce medycznej.

Obejrzyj wideo: Skręcenie stawu skokowego (skręcenie kostki) - objawy leczenie (Grudzień 2019).

Loading...