Bóle kręgosłupa poniżej schodów bolą: co to jest

Ból pleców poniżej dolnej części pleców przeszkadza wielu osobom. Przez niewiedzę nazywamy wszystkie takie przejawy syndromu bólu "radiculitis", chociaż jest to całkowicie błędne. Bóle poniżej dolnej części pleców mogą być spowodowane różnymi przyczynami i mają odmienny charakter, a także imponującą listę chorób, które przejawiają się właśnie takim objawem.

Wiele zależy od dokładnej natury bólu, a także od lokalizacji bólu. Ustal przyczynę bólu lędźwi, tylko specjalista może. Ale na początku musisz zrozumieć, jakiego lekarza użyć, aby rozwiązać problem.

Krótka lista możliwych przyczyn bólu w dolnej części pleców:

 1. Osteochondroza. Choroba przejawia się w dystroficznych zmian chorobowych płyt między kręgi i kręgowych samych organów.
 2. Spondyloarthrosis jest artrozy stawów znajdujących się między kręgami.
 3. Guzy kręgosłupa. Guz pierwotny, jak również przerzuty (powstają w wyniku rozwoju nowotworu w innym narządzie lub układzie).
 4. Złamanie kręgosłupa.
 5. Infekcje w obszarze kręgów i dysków.
 6. W przypadku jakichkolwiek problemów w narządach zlokalizowanych w miednicy mniejszej, opisany objaw może pojawić się.
 7. Dysfunkcja przewodu pokarmowego.
 8. Problemy z krążeniem krwi w kręgosłupie.
 9. Nieprawidłowy metabolizm powodujący uszkodzenie stawów kości.
 10. Choroby zapalne, które nie są z natury zakaźne.

Ostry ból: niebezpieczny i ciężki

Rozszerzenia

Najczęściej ostry ból w okolicy lędźwiowej występuje z różnymi odcinkami. Centrum zespołu bólowego będzie długimi mięśniami pleców. Stałe skurcze prowadzą ostatecznie do ograniczonego ruchu. Z tego powodu grzbiet boli w dolnej części pleców, a ból daje w nogach i okolicy pachwiny.

Złamania

Często pojawia się ostry ból z powodu tak oczywistego powodu, którego nie można zignorować: złamania kręgów. Niektórzy ludzie myślą, że dzieje się to rzadko, ale w rzeczywistości można zdobyć punkt zwrotny nawet przy prostym upadku na nogi. Zwłaszcza w tych przypadkach, gdy już są pewne zmiany w kręgosłupie, a kości same w sobie są delikatne.

Przesunięcie dysków

Kolejny raczej powszechny powód, z którego występuje ostry ból. Dyski międzykręgowe są przemieszczane w okolicy lędźwiowej. Objaw ten jest bardzo silny: osoba nie może się poruszyć.

Zespół faceted

W zasadzie rzadko prowadzi to do objawienia się ostrego bólu w dolnej części pleców, wtedy taki objaw jest możliwy. W kanale kręgowym występują tak zwane korzenie nerwowe.Jeśli kompresja występuje w miejscu wyjścia z kręgosłupa, objawia się objaw. Ze względu na specyfikę pojawienia się bólu, często nazywa się go "korzeniowym".

Ropień zewnątrzoponowy

Poważna choroba, która w rzadkich przypadkach objawia się poniżej dolnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej choroba ta rozwija się w okolicy klatki piersiowej, a objawy bólu są tam zlokalizowane. Ale po uruchomieniu procesu mogą również przywrócić talię. Choroba wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego.

Przewlekły ból: mniej straszny, ale niebezpieczny

Przewlekłe bóle krzyża nie zawsze objawiają się tak samo, jak ostre bóle. Ale takich bólów wciąż nie da się zignorować: jeśli istnieje zespół bólowy, to coś jest nie tak w ciele. Podczas gdy osoba ignoruje jego stan i stara się traktować go jakoś metodami ludowymi, choroba postępuje.

Ból pleców lub więcej o lumbago

Najczęściej zespół przewlekłego bólu w tym obszarze jest nieodłącznie związany z osobami w wieku starszym i średnim. Ale współczesny młodzieniec napotyka również ten symptom bólu. Ten stan nazywa się "lumbago".

Bóle są pod zwiększonym wysiłkiem fizycznym, nawet przy niezręcznym ruchu.Wnika tak mocno w ciało, że osoba może przez pewien czas zamarznąć w pozycji, w której znalazł go lumbago.

Możliwe przyczyny lumbago:

 • zapalenie korzonków (ale nie zawsze powoduje to opisany objaw);
 • przepuklina w dolnej części pleców;
 • nastąpiło przemieszczenie kręgu jednego lub więcej;
 • dysk międzykręgowy może wypaść (prawdopodobnie z dużym obciążeniem kręgosłupa);

Ból będzie ostry i ostry, wielu określi go jako "ból pleców" z tyłu. Zapobiega to nie tylko poruszaniu się, ale wręcz boli w oddychaniu. Jeśli położysz się i spędzisz trochę czasu w całkowitym odpoczynku, symptomy będą się zmniejszać.

Ból poniżej dolnej części pleców

Bardzo często takie bóle są podawane w nodze i pojawiają się po intensywnych stresach, a także po hipotermii.

Jakie są powody, aby pamiętać:

 • zapalenie korzonków;
 • przepuklina dysków międzykręgowych;
 • Choroba Bechterewa;
 • kolka nerkowa (wtedy ból jest zlokalizowany poniżej talii po prawej stronie);

Bóle pleców u kobiet są bolesne

Ponieważ wiele chorób ginekologicznych i specjalne schorzenia u kobiet mogą prowadzić do bólu w tym obszarze, objawy pięknej kobiety powinny być omówione osobno.

Klasyfikacja bólu krzyża u kobiet:

 1. Lumbago.Jest to ostre lumbago z powodu stresu lub hipotermii.
 2. Lumbalgia. Ból tego typu jest trwały, ale niezbyt silny. Może również wystąpić z powodu naprężeń kręgosłupa (które mają charakter trwały), a także z powodu siedzącego trybu pracy.
 3. Lumbosciatica. Ból tego typu prawie zawsze daje nogę. Występuje z przepukliną i wymaga obowiązkowego szybkiego leczenia.

Ważne! Jeśli bóle w opisywanym obszarze są głośne, to nie są oznaką poważnej patologii. Chociaż, oczywiście, wymagają również właściwej diagnostyki i leczenia.

Lokalizacja bólu pozostawia dolny odcinek lędźwiowy

Ponadto, że taki objaw powoduje choroby kręgosłupa, może to być ból, który jest przenoszony z narządów wewnętrznych. Po lewej stronie ciała w tej części znajduje się nerka i jelito, trzustka i żołądek, śledziona. Kobieta ma również jajnik po lewej stronie, którego patologie mogą powodować ból dolnej części pleców po lewej stronie.

Jeśli choroby narządów wewnętrznych są ostre, to ujawni się nie tylko zespół bólu w opisywanym obszarze. Typowe objawy to gorączka i dreszcze, mocz o nietypowym kolorze, ból w dole brzucha (u kobiet, niewydolność cyklu miesiączkowego).

Ważne! Jeżeli badanie nie wykazało żadnych problemów z narządami i układami wewnętrznymi, wymagane jest dodatkowe badanie kręgosłupa.

Dwa rodzaje bólu i jego przyczyny:

 1. Bolący i tępy ból wskazuje na przewlekły przebieg spondyloortozy. Najczęściej objaw objawia się po długim siedzeniu, po śnie.
 2. Ostry i piekący. Ostry lumbago utrudnia ruch i towarzyszy mu spadek temperatury ciała. Ból może pojawić się po prysznicu lub nawet masażu.

Przejście bólu w nodze lub pośladku

Ból poniżej dolnej części pleców często spoczywa na pośladku lub nodze. Przy dokładnej diagnozie lekarz musi wziąć ten fakt pod uwagę. Zjawisko to sugeruje, że być może dotyczy to korzeni nerwowych tej części kręgosłupa.

Również ból, który jest przenoszony w nogach i pachwinie, brzuch, mówi o możliwych poważnych zmianach w górnym kręgu. Czasami ból prowadzi nawet do drętwienia nogi i utraty zdolności ruchowej - wskazuje to na zapalenie nerwu kulszowego. Najczęściej obserwuje się go jako zespół mięśni gruszkowatych.

Co powoduje pojawienie się bólu u kobiety

Jeśli kobieta nie ma aktywności fizycznej w swoim życiu, a następnie zaczyna aktywne pielenie łóżek lub po prostu postanawia umyć podłogę w całym domu, może pojawić się nieprzyjemny ból poniżej dolnej części pleców.Częste nachylenia i przemęczenie grzbietu prowadzą do pojawienia się bólu, ponieważ mięśnie szkieletowe nie są przygotowane do takiej pracy.

Interesujące! Podobnie, z tego samego powodu, początkujący w sprawności mogą doświadczać opisanego rodzaju zespołu bólowego. A nawet zawodowi sportowcy, którzy codziennie dają sobie nadmierne, nietypowe ładunki.

Do nieszkodliwych przyczyn bólu opisywanej lokalizacji można przypisać:

 • siedzący tryb życia (szczególnie przy niewłaściwej postawie);
 • niewłaściwe podnoszenie ciężarów;
 • Nadmierne obciążenia dla konkretnej damy;
 • hipotermia (przeciąg lub lekkie ubranie szybko się poczuje);

Ból spowodowany problemami ginekologicznymi

Choroby zakaźne układu rozrodczego kobiet mogą powodować silny ból. Ginekolodzy podkreślają, że w tym przypadku ból w dolnej części pleców nie jest bolesny, jest dotkliwy i wpływa na normalne życie kobiety, wiąże ją.

Z różnych przyczyn ginekologicznych ból może być nieustającym bólem. W każdej sytuacji tylko lekarz będzie w stanie dokonać dokładnej diagnozy dla konkretnego przypadku.

Możliwe problemy ginekologiczne powodujące ból w dole pleców:

 1. W krytyczne dni organizm zwiększa ilość substancji odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Z tego powodu mogą wystąpić bóle ciągnące w dolnej części pleców, a także w dolnej części brzucha. Konieczne jest sprawdzenie u lekarza, ale w tej sytuacji nie ma żadnych środków nadzwyczajnych: należy poczekać, aż ból minie.
 2. W ciąży, zwłaszcza na ostatnich warunkach. Wszystko jest jasne: nacisk na dolną część pleców zwiększa się wraz z ciężarem płodu. Poza tym organizm intensywnie wytwarza hormon progesteronu, co prowadzi do osłabienia stawów i więzadeł.
 3. Jeśli ból pojawił się w pierwszych miesiącach ciąży - jest to niebezpieczny stan. Wskazuje to na ryzyko odłączenia płodowego jaja. Często bóle w lędźwiach przy takim zagrożeniu towarzyszą brązowym wydzielinom.
 4. Endometrium. Skorupa macicy ma strukturę śluzową, na której przylegają różne stany zapalne. Tak więc, jeśli tak się stanie, objawy będą jasne i nie da się obejść bez wizyty u ginekologa.
 5. Ciąża pozamaciczna, pęknięcie torbieli lub apopleksja smażonych jaj jest przyczyną silnego bólu w okolicy lędźwiowej. Ból zlokalizowany jest poniżej, wymagana jest pilna hospitalizacja.

Jeśli dana osoba zachoruje w dolnej części pleców - to niekoniecznie objawia się zapalenie korzonków nerwowych. Istnieje ogromna lista chorób kręgosłupa i patologii innych narządów i układów człowieka, które powodują właśnie taki syndrom. Tylko lekarz może określić przyczynę bólu, w zależności od jego lokalizacji, natury i innych objawów towarzyszących.

Nie powinieneś próbować zdiagnozować siebie. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, na przykład z terapeutą, i poinformowanie o swoim stanie i podjęcie odpowiednich testów. Dbaj o siebie i nie leczyj się bez konsultacji z lekarzem, ponieważ często taka ingerencja w twoje zdrowie prowadzi do smutnych konsekwencji.

Obejrzyj wideo: Rozciąganie łydek metodą PNF -najszybciej i najskuteczniej! (Styczeń 2020).

Loading...