Objawy i konsekwencje urazów rdzenia kręgowego

Uraz rdzenia kręgowego jest stanem, który zagraża życiu ofiary i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Ta patologia nazywa się traumatyczną chorobą rdzenia kręgowego (TSMM).

Mózg, będący częścią układu nerwowego, działa jako główny koordynator pracy wszystkich narządów i mięśni. To przez niego mózg odbiera sygnały z całego ciała.

Każdy odcinek rdzenia kręgowego jest odpowiedzialny za jeden lub inny organ, z którego otrzymuje odruchy i przekazuje je. Określa stopień nasilenia przedmiotowej patologii. Takie obrażenia mają wysoką śmiertelność i niepełnosprawność.

Przyczyny i objawy

Oznaki uszkodzenia rdzenia kręgowego są następujące:

 • Naruszenie aktywności ruchowej;
 • Ból towarzyszy uczuciem pieczenia;
 • Utrata czułości przy dotknięciu;
 • Brak odczucia ciepła lub zimna;
 • Trudności w oddychaniu swobodnym;
 • Aktywny kaszel bez poczucia ulgi;
 • Ból w klatce piersiowej i sercu;
 • Spontaniczne oddawanie moczu lub defekacja.

Ponadto, specjaliści odróżnić objawów uszkodzenia rdzenia kręgowego, takie jak utrata przytomności, nienaturalnego położenia pleców i ból szyi, który może być tępy bądź ostro zakończony, i odczuwane przez kręgosłup.

Typologia urazów

Uszkodzenia rdzenia kręgowego są klasyfikowane według rodzaju i stopnia zniszczenia.

Hematomielia

Hematomia - w tym przypadku krwotok we wnęce rdzenia kręgowego i powstawanie krwiaka. Objawy, takie jak utrata bólu i wrażliwość na temperaturę, które utrzymują się przez 10 dni, a następnie zaczynają się cofać. Odpowiednio zorganizowane leczenie przywróci utracone i upośledzone funkcje. Ale zaburzenia neurologiczne u pacjenta mogą pozostać.

Uszkodzenie korzeni

Uszkodzenie korzeni rdzenia kręgowego - przejawiają się one w postaci porażenia lub niedowładów kończyn, zaburzeń wegetatywnych, zmniejszonej wrażliwości, zakłóceń narządów miednicy. Ogólna symptomatologia zależy od tego, która część kręgosłupa jest dotknięta. Tak więc, z porażką strefy kołnierza dochodzi do porażenia kończyn górnych i dolnych, trudności w oddychaniu i utraty czułości.

Zmiażdż

Obrażenia kruszenia - ten uraz charakteryzuje się naruszeniem integralności rdzenia kręgowego, następuje jego rozdzieranie. Przez pewien czas, do kilku miesięcy, objawy szoku kręgosłupa mogą się utrzymywać.Jego wynikiem jest paraliż kończyn i spadek napięcia mięśniowego, zanik odruchów, zarówno somatycznych, jak i wegetatywnych. Czułość jest całkowicie nieobecna, organy miednicze działają w sposób niekontrolowany (mimowolne wypróżnianie i oddawanie moczu).

Kompresja

Ściskanie - taki uraz najczęściej występuje w wyniku działania fragmentów kręgów, procesów stawowych, ciał obcych, krążków międzykręgowych, więzadeł i ścięgien, które uszkadzają rdzeń kręgowy. Prowadzi to do częściowej lub całkowitej utraty aktywności ruchowej kończyn.

Siniak

Siniak - ten typ urazu prowadzi do paraliżu lub niedowładu kończyn, utraty czułości, osłabienia mięśni, zakłócenia pracy narządów miednicy. Po leczeniu objawy te są eliminowane w całości lub w części.

Wstrząs

Wstrząs jest odwracalnym zaburzeniem funkcjonowania rdzenia kręgowego, które charakteryzuje się takimi objawami, jak spadek napięcia mięśniowego, częściowa lub całkowita utrata czułości w tych częściach ciała, które odpowiadają poziomowi uszkodzenia.Takie formy manifestacji trwają krótko, po czym funkcje kręgosłupa zostają w pełni przywrócone.

Metody diagnostyczne

Urazy rdzenia kręgowego mogą mieć inny charakter. Dlatego przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest nie tylko ustalenie faktu uszkodzenia, ale także określenie stopnia jego ciężkości. Jest to w kompetencji neurochirurga i neurologa. Dzisiaj medycyna ma wystarczające środki do pełnej i wiarygodnej diagnozy naruszeń, które miały miejsce w związku z uszkodzeniem rdzenia kręgowego:

 • Komputerowe i magnetycznego rezonansu jądrowego;
 • Spondylografia;
 • Nakłucie lędźwiowe;
 • Kontrastowa mielografia.

Tomografia komputerowa podstawy na działanie promieni rentgenowskich i daje możliwość zidentyfikowania poważnych zmian strukturalnych i możliwych ognisk krwotoku. Diagnostyka rezonansu magnetycznego determinuje powstawanie obrzęków i siniaków, a także uszkodzenia krążków międzykręgowych.

Za pomocą spondylografii można znaleźć cechy traumatyczne, takie jak złamania i dyslokacje kręgów i łuków, a także poprzeczne procesy kolczyste.Ponadto, taka diagnostyka zapewnia pełną informację o stanie stawów międzykręgowych, jeśli występuje zwężenie kanału kręgowego, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Spondylografia jest wykonywana we wszystkich przypadkach uszkodzenia rdzenia kręgowego i powinna być wykonana w 2 rzutach.

Nakłucie lędźwiowe wykonuje się, jeśli podejrzewa się kompresję wynikającą z urazu. Polega na pomiarze ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego i ocenie przepuszczalności przestrzeni podpajęczynówkowej lub kanału kręgowego. W przypadku potwierdzenia naruszenia drożności wykonywana jest mielografia. Dokonuje się tego za pomocą wprowadzenia środka kontrastowego i określa się w ten sposób stopień ściśnięcia.

Podczas traumatyzacji rdzenia kręgowego kompleks procedur diagnostycznych obejmuje ocenę zaburzeń czynnościowych i neurologicznych. Oceny czynności dokonuje się na podstawie zdolności ofiary do aktywności ruchowej i obecności wrażliwości w różnych częściach ciała. Zaburzenia neurologiczne ocenia się na podstawie siły mięśni. Ponadto wskaźnik zaburzeń motorycznych to zdolność do samodzielnego poruszania biodrami, kolanem, stopami, nadgarstkiem, małym palcem, kciukiem, łokciem.Te grupy mięśni odpowiadają odcinkom rdzenia kręgowego.

Leczenie i rehabilitacja

Uraz rdzenia kręgowego wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ tylko wtedy możliwe jest zachowanie aktywności ruchowej chorego. Długoterminowe konsekwencje takiej traumy będą zależeć od tego, jak dobrze i szybko została zapewniona kwalifikowana opieka medyczna.

Taktyka leczenia Charakter świadczonej opieki medycznej będzie bezpośrednio zależeć od ciężkości urazu. Aby zapobiec katastrofalnym skutkom urazu ludzkiego rdzenia kręgowego, zabiegi terapeutyczne należy wykonywać w następującej kolejności:

 1. Niemal natychmiast po otrzymaniu urazu wstrzyknięcie leków, które zapobiegają nekrozie komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym.
 2. Operacyjne usuwanie fragmentów kręgów ściskającego i rwącego rdzenia kręgowego.
 3. Dostarczanie komórek rdzenia kręgowego z wystarczającą ilością tlenu, aby zapobiec ich dalszej śmierci. Odbywa się to poprzez przywrócenie krążenia krwi.
 4. Niezawodne mocowanie uszkodzonego odcinka kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne jest najbardziej skuteczne, jeśli zostało wykonane w ciągu pierwszych godzin po urazie. Pomocnicze leczenie uzależnienia od narkotyków jest przeprowadzane, gdy występują oznaki szoku kręgosłupa. W takim przypadku zastosuj dopaminę, atropinę, roztwory soli. Aby poprawić krążenie krwi w uszkodzonej części rdzenia kręgowego dożylnie wstrzyknięto metyloprednizolon. Promuje wzrost pobudliwości neuronów i przewodzenia impulsów nerwowych. Konieczne jest przyjmowanie leków, które eliminują skutki niedotlenienia mózgu.

Ponieważ nie ma możliwości regeneracji w rdzeniu kręgowym, użycie komórek macierzystych w tym celu przyspieszy odzyskanie pacjenta.

W okresie pooperacyjnym, w ramach leczenia farmakologicznego, stosowane są leki przeciwbakteryjne w celu zapobiegania infekcjom bakteryjnym, leki stymulujące aktywność naczyniową, ponieważ ryzyko zakrzepowego zapalenia żył jest wysokie po operacji. Ponadto stosowane są witaminy i leki przeciwhistaminowe.

Traumy tego rodzaju prawie zawsze mają poważne konsekwencje dla układu nerwowego.Dlatego też jest integralną częścią leczenie jest procedur, takich jak masa, fizykoterapii, elektrostymulacji mięśni.

Obejrzyj wideo: Uszkodzenie rdzenia kręgowego: przyczyny, objawy, leczenie (Październik 2019).

Loading...