Leczenie i konsekwencje złamania szyjki

Złamanie kręgu szyjnego jest zagrożone przez nieodwracalne uszkodzenie mózgu i rdzenia kręgowego.Zwykle przyczyną urazu jest wypadek lub upadek, w wyniku złamania, rdzeń kręgowy zostaje ściśnięty. Uraz okolicy szyjnej często powoduje śmierć ofiary lub powoduje niepełnosprawność spowodowaną paraliżem. Po urazie szyi trudno jest przywrócić funkcjonalność działu szyjki macicy i całkowicie wyleczyć uraz.

Rodzaje

Złamania kręgosłupa szyjnego dzielą się na pojedyncze i wielokrotne, zamknięte i otwarte. Urazy są skomplikowanym uszkodzeniem rdzenia kręgowego i bez powikłań. Złamania są również podzielone na rozdrobnione i kompresyjne złamania.

Segment szyjny stanowi 7 kręgów połączonych więzami i stawami. Dlatego głowa osoby nie jest statyczna, ale mobilna. Oto najbardziej wrażliwa część kręgosłupa.

Przyczyny

Główne przyczyny takich złamań:

  • Wypadki drogowe
  • Uderzenie w szyję
  • Nieudany skok (upadek) z wysokości
  • Uszkodzenie kręgów, gdy maszyna nagle się zatrzymuje

W spadku strefy ryzyka:

  • Osoby w podeszłym wieku. Jest to spowodowane zużyciem kręgów i ich zniszczeniem.Obciążenie szyi, tuż nad standardem, łatwo powoduje złamania u osób starszych.
  • Sportowcy. Są podatne na obrażenia w wyniku okupacji.
  • Złamanie kręgosłupa szyjnego jest konsekwencją utraty masy mięśniowej. Dzięki mięśniowemu gorsetowi obciążenie rozkłada się równomiernie.

Ponadto mięśnie chronią kręgi przed wstrząsami, nagłymi ruchami.

  • Złamania w innych częściach ciała. Urazy czaszkowo-mózgowe i uraz mostka również powodują złamanie szyjki.
  • Ponadto możesz nawet zranić kręgosłup, przesuwając głowę na bok.

W przypadku bólu lub dyskomfortu pacjentowi zaleca się zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyn.

Oznaki złamania

Ból zaczyna się, gdy którykolwiek z kręgów jest uszkodzony. Są one wzmacniane przez zwoje szyi lub dowolne ruchy głowy.Jeśli rdzeń kręgowy zostanie uszkodzony podczas urazu, ofiara odczuwa drętwienie rąk lub stóp, być może początek paraliżu.

1 kręgu

Symptomatologia jest wyraźna: pacjent skarży się na ból w głowie, szyi, który zwiększa się wraz z ruchami ciała. Bolesne odczucia są podawane z tyłu głowy. Po uderzeniu w głowę częściej pojawia się uraz, ponieważ nie ma tkanki chrzęstnej, która mogłaby tłumić efekt.Często pierwsze złamanie kręgosłupa, uraz zwany „pęknięcie”, to zwykle towarzyszy uszkodzenie innych kręgów.

2 kręg

Pacjent nie może dokonać przełomu w głowę. Ciężkie uszkodzenie obarczona powikłaniami porażeniem. Główną przyczyną: ostre zgięcie szyi. Uraz jest podzielony na trzy stopnie: łagodne (nie silnego bólu podczas pokonywania zakrętów, dyskomfort), średnie (powodując chwilową utratę przytomności możliwe zaburzeń neurologicznych, drętwienie, paraliż czasami), trzeci stopień powoduje śmiertelne.

3-7 kręg

3 uraz kręgów charakteryzuje się niezdolnością do obracać głowy i szyi. Obrażenia 4, 5, 6 charakteryzuje opuchliznę kręgi zagrożonym obszarze, silnego bólu. Gdy takie urazy wykonać jakikolwiek ruch szyi lub głowy nie będzie działać. Ponadto, lekarz ustala zaburzenia neurologiczne.

Uszkodzenie siódmego kręgu widać wizualnie, zwłaszcza jeśli pęknięcie przesunął.

Złamanie 3, 4, 5, 6, 7 kręgów często uzupełniany porwane więzadła, przy oględzinach widoczne obrzmienie, zmienia kolor. Trauma uwaga uszkodzenia tego obszaru może być połączona z zerwania ścięgna. Podczas przerwy pacjent nie może obrócić głowę, jest krwiak.

Diagnostyka

Doświadczony lekarz może już zobaczyć złamanie kręgów szyjnych za pomocą oględzin. Podczas badania palpacyjnego lekarz ujawni dokładne miejsce uszkodzenia.Nie zawsze jednak widoczne jest złamanie szyjki, dlatego dodatkowymi metodami diagnostycznymi będzie rentgen, tomografia. Dokładnie ujawniają lokalizację urazu i ujawniają zaburzenia czynnościowe w okolicy szyjki macicy.

Leczenie

Złamanie szyi jest ustalane przez kołnierz, którego zadaniem jest utrzymywanie kręgu w stanie bezruchu. Kołnierz ustala prawidłowe położenie szyi. Ponadto osoba poszkodowana potrzebuje odpoczynku w łóżku. Usuwa to nadmierne obciążenie z szyi. Złamanie szyi jest zawsze bardzo bolesne, więc lekarz prowadzący przepisuje pacjentowi leki przeciwbólowe.

Jeśli rdzeń kręgowy jest uszkodzony, pacjent potrzebuje operacji, która uwalnia ścięte nerwy i przestrzeń kręgosłupa.

W tym samym czasie chirurg przywraca prawidłową anatomiczną pozycję kręgów. Po zabiegu pacjent kładzie się na bandaż, ustalające położenie głowicy, usuwając obciążenie od kręgosłupa szyjnego. Czas noszenia bandaża: od 2 do 3 miesięcy.

Jeśli złamanie szyjki jest rozdrobnione, wówczas podczas zabiegu chirurgicznego przywróć kręgi i usuń fragmenty.

Okres rehabilitacji

Po skonsolidowaniu kręgów stosuje się zestaw ćwiczeń przywracających, mających na celu zwiększenie przepływu krwi w uszkodzonym obszarze. Lfk poprawia metabolizm i ustala prawidłową anatomiczną pozycję kręgów. Dla każdego pacjenta opracowano kompleks LFK, nie można wykonywać ćwiczeń samodzielnie. Prowadzi to do powikłań i ponownych urazów.

Zaleca się skorzystanie z masażu. Wzmocni mięśnie pacjenta i przyspieszy proces gojenia. Masaż wykonywany jest wyłącznie przez specjalistów. Przebieg rehabilitacji trwa od 3 miesięcy do kilku lat. Czas trwania urazu zależy od ciężkości urazu.

Obejrzyj wideo: Czym grozi złamanie szyjki kości udowej (Grudzień 2019).

Loading...