Wertebroplastyka kręgosłupa

Wertebroplastyka to minimalnie inwazyjna operacja, która pomaga wzmocnić uszkodzony kręg. Wzmocnienie kręgu jest możliwe przy wypełnianiu go cementem kostnym. Przedstawiona metoda leczenia zalecana jest w przypadku złamań kompresyjnych kręgów powstałych w wyniku choroby kości, urazów kręgosłupa, łagodnych wzrostów nowotworowych, guzów i wtórnych ognisk patologicznego procesu w kręgach.

Co to jest wertebroplastyka?

Interwencja chirurgiczna - wertebroplastyka - wykonywana jest w celu wzmocnienia uszkodzonego trzonu kręgu poprzez włożenie do niego specjalnego plastiku (cementu kostnego). Do transportu mieszaniny cementowej potrzebna jest specjalna igła i radiografia. Sterowanie operacją nie jest możliwe bez tomografii komputerowej i obserwacji fluoroskopowych. Składniki wstrzykniętej mieszaniny: cement kostny (polimetylometakrylan), antybiotyk i kontrast.

Sposób podawania mieszaniny określa się na podstawie dotkniętego obszaru. Bolesne nieprawidłowości w okolicy lędźwiowej i klatki piersiowej wymagają transpedykularnego wprowadzenia igły. W przypadkach naruszeń w odcinku szyjnym zapewniony jest dostęp boczny.

Чрезкожная вертебропластика является высокоэффективным методом. Данная операция сопровождается местным наркозом и минимальным сроком госпитализации. Минимизация боли и сохранение движения достигается при минимальном уровне травматичности. Ведь пункционная вертебропластика относится к малым инвазивным операциям, которые не требуют больших разрезов.

Minimalizację skutków uzyskuje się dzięki zastosowaniu najnowszych technik i narzędzi. Nacięcie kilku milimetrów, co zmniejsza prawdopodobieństwo utraty krwi i urazy tkanek i mięśni.

Wskazania

Wertebroplastyka jest wymagana w przypadku agresywnych naczyniaków krwionośnych kręgosłupa. Objawy agresywności - początek zespołu bólowego w przypadku użycia siły. Ból może być połączona z naruszeniem kręgów w obszarze piersi i struktury komórkowej, co można zobaczyć na rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Ponadto wertebroplastyki kręgosłupa wskazany pęknięć, gdy bezpieczeństwo przerywaną kręgu wysokości zajmuje więcej niż trzecią objętości.

Przeciwwskazania

Procedura może nie być zalecana z jakiegoś powodu. Istnieją względne i bezwzględne przeciwwskazania. Przeciwwskazania, które są bezwzględne, są następujące:

  • Obecność kręgu zapalenia kości i szpiku (zapalenie kości);
  • Obecność bezobjawowego złamania kręgosłupa;
  • Naruszone krzepnięcie krwi;
  • Obecność alergii na kontrast lub cement.

Względny - to:

  • Obecność progresywnej infekcji;
  • Znaczące zwężenie kanału centralnego;
  • Radikulopatia lub mielopatia w pobliżu złamania.

Jak przebiega operacja?

Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, któremu towarzyszy wprowadzenie środków uspokajających. Stosowanie antybiotyków jest konieczne, aby zapobiec minimalizacji powikłań. Pacjent jest umieszczony na brzuchu. Poprzez cięcie milimetrowe z metalu wprowadza się przewodnik, aby monitorować wstawioną igłę. Ta igła umożliwia pobranie tkanki kręgosłupa do badania.

Po przestudiowaniu próbki wykonywana jest operacja. Wprowadzenie rurki odbywa się za pośrednictwem przewodnika. Rurka jest kanałem, przez który wnęka jest wypełniona polimetylometakrylanem. Czasami cement wstrzykuje się bezpośrednio z obu stron kręgu. Następnie leki przeciwbólowe są przepisywane w celu złagodzenia bólu. Gdy złamanie kompresyjne kręgosłupa ma bezpośredni związek z osteoporozą, wówczas leczenie tego ostatniego jest konieczne. Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo ponownego złamania kręgosłupa.

Komplikacje

Często powikłania pojawiają się na tle onkologii kręgów i łagodnego wzrostu przypominającego guz.Ponadto niektóre powikłania mogą występować w przypadku zmiany osteoporozy. Głównym powikłaniem tej operacji może być hit PMMA do kanału kręgowego. Jeżeli mieszanina cementująca dostała się do kanału, ale nie stwierdzono żadnych oznak komplikacji, leczenie nie jest wskazane.

Jeśli duża ilość mieszaniny dostanie się do kanału, może pojawić się ból i osłabienie rąk i stóp. Ta sytuacja wymaga drugiej operacji w celu wydobycia nadmiaru cementu z kanału kręgowego. Infekcja rany jest niezwykle rzadka, ponieważ nacięcie jest małe, a cement podgrzewa się do 70 stopni. W wyjątkowych przypadkach komplikacje mogą obejmować:

  • Alergia na znieczulenie;
  • Brak efektu.

Po zabiegu poprawa stanu zdrowia i zmniejszenie natężenia bólu obserwuje się bezpośrednio po operacji lub na kilka dni. Jeśli pacjent nadal odczuwa ból po przejściu okresu pooperacyjnego, konieczna jest konsultacja lekarska. Być może zalecona zostanie ankieta, której celem będzie ustalenie przyczyny stanu patologicznego.Dziś kręgosłup kręgosłupa jest dość poszukiwany, a sprzężenie zwrotne po operacji pozwala ocenić skuteczność i bezpieczeństwo tej metody.

Obejrzyj wideo: Wertebroplastyka - Janusz Bronarski /dyskopatia.pl (Grudzień 2019).

Loading...