Złamanie kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa - poważna patologia, która występuje z powodu urazów mechanicznych (wypadki samochodowe, spada z dużej wysokości, skacze w wodzie z obcym dnem). Ze względu na kruchość kości, która objawia się wraz z wiekiem, starsi ludzie często rozkładają kręgosłup, nawet z niewielkimi mechanicznymi uszkodzeniami ciała. Na złamanie kręgosłupa jeden kreg, a może być i trochę może być uszkodzony. Uraz kręgosłupa można wykonać w każdym z oddziałów (szyi, klatki piersiowej, talii, kości krzyżowej).

Szczególnie niebezpieczne urazy kręgosłupa występują w okolicy szyjki macicy, czasami towarzyszy im paraliż lub zgon. Symptomatologia zależy od ciężkości urazu, od tego, czy rdzeń kręgowy jest uszkodzony, czy nie, od tego, czy więzadła są rozdarte.

Leczenie złamań kręgów i metod diagnozowania zależy od rodzaju urazów kręgosłupa. Służy do diagnozowania zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i innych metod.

Przyczyny urazów

Они различаются по причинам возникновения, симптомам и другим факторам. Общей классификации таких травм нет, но разграничить их можно по нескольким признакам:

 • Компрессионный тип. Возникает вследствие падений с приземлением на спину, таз, ноги. При этом позвоночный столб сдавливается, а высота позвонков становится меньше.
 • Флексионно-экзензионные-сгибательные травмы. Их причина: падение на спину тяжёлого предмета (свая, балка, доска и т. д.), резкое разгибание какого-либо отдела позвоночника при ДТП.
 • Ротационная травма вызвана резким движением позвоночного столба относительно своей оси (вращением). Нередко это вызвано сильным ударом по корпусу.

Переломы позвонка нередко сопровождает перелом отростков позвоночника, а также травма дужек. Перелом позвоночника бывает с повреждением одного позвонка, а может быть сломано несколько позвонков.

Ещё одна классификация этих травм - деление на стабильные и нестабильные. То есть стабильное повреждение происходит без нарушения структуры костей и смещений, а для нестабильного характерны смещения костей, травмы с вывихом.

Чаще всего встречается перелом компрессионного характера, который возникает из-за сдавливания.

По деформации травмы делят на:

 • Клиновидный перелом - кости имеют клинообразную (треугольную) форму.
 • Осколочный перелом позвонка. " взрывной"="" перелом="" осколочного="" подтипа="" -="" это="" перелом="" тела="" позвонка="" с="" дроблением="" костей="" на="" осколки,="" со="" смещением.="" второй="" тип="" этой="" травмы="" "висячая="" капля"="" можно="" определить="" по="" отрыву="" края="">

Oznaki złamania

Złamanie kręgosłupa i jego objawy różnią się od charakteru urazu i jego lokalizacji.

Objawy złamania kręgu:

 • Bolesne odczucia, które stają się silniejsze podczas chodzenia, obracania głowy, siedzenia.Jeśli dotkniesz uszkodzonego kręgu lub załadujesz tę część kręgosłupa, ból się pogorszy.
 • Ruchy pacjenta są ograniczone z powodu silnego bólu i zmian w strukturze anatomicznej.
 • Wizualna deformacja.
 • Przy skomplikowanych urazach często dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, co prowadzi do śmierci lub niepełnosprawności. Złamania kręgosłupa, podobnie jak objawy, są różnorodne w ich przejawach. Objawy są różne, od drętwienia uszkodzonego obszaru i atrofii mięśniowej do niedowładu, paraliżu, nietrzymania moczu i kału.

Wpływ na rdzeń kręgowy w złamaniach dzieli się na siniaki, pęknięcia, wstrząśnienie mózgu itp. W przypadku tych urazów objawy neurologiczne są charakterystyczne z naruszeniem funkcji motorycznej ciała. Być może pojawienie się niedowładu, plegy, itp. Z urazami kostnymi w okolicy lędźwiowej, mięśnie prasy i ciała przestają działać.

Nawet jeśli uraz nie wpływa na rdzeń kręgowy, złamanie wiąże się z powikłaniami: zwężeniem odległości między kręgami, ściskaniem krążków, nerwami. W wyniku powikłań będą przepukliny dysku, ewentualnie tworzenie się kręgosłupa i osteofity.

Po złamania kręgów ciała z niestabilności kości kręgosłupa często zaczynają krzywizny kifozy, skoliozy, któremu towarzyszy ból, zaburzenia układu ruchowego, problemów wewnętrznych narządów.

Pierwsza pomoc

Lekarz jest głównie poprzez wykluczenie innych objawów związanych z chorobą (stłuczenie, więzadła pęknięcia). Ale nawet z podobnymi objawami i podejrzeniem złamania trzonu kręgu i momencie rozpoznania należy przeprowadzić działania w zakresie pierwszej pomocy, tak aby nie zaszkodzić pacjentowi. Co jeśli ukochana osoba złamie mu kręgosłup?

Etapy pierwszej pomocy:

 • Pacjent jest unieruchomiony i transportowany. Mężczyzna leży na noszach, odwracając się na plecach. Do transportu użyj tarczy lub noszy o twardej powierzchni. Nogi, ramiona i ciało są przymocowane paskami, aby maksymalnie umocować pozycję ciała. Jeśli nie ma żadnych specjalnych noszy lub osłona mogą być wykonane ze sklejki lub płyty. Osoba Zabrania się poruszać, a ludzie, którzy udzielić pierwszej pomocy nie może być jego kolej i ruch.Jeśli istnieje obawa, że ​​złamanie w odcinku szyjnym, zaleca się naprawić tę strefę za pomocą kołnierza wykonanego z dostępnych materiałów (gruby papier, chusteczka). Nie można zrównoważyć przesunięcia w złamaniu trzonu kręgu.
 • Środki znieczulające. Poszkodowany odczuwa silny ból, a ketorol, analgin i nimesulid są przepisywane w celu jego zmniejszenia. Leki zmniejszające ból nie dają, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub w stanie półprzytomnym. Prowadzi to do przyjmowania leków do dróg oddechowych, wynika z prawdopodobieństwa uduszenia.

Diagnostyka

Po wizualnym zbadaniu pacjenta lekarz może wykryć złamanie, ale ostateczną diagnozę zaleca się obalić lub potwierdzić rentgenem. W przypadku uszkodzenia rdzenia kręgowego podczas urazu, stosuje się tomografię lub MRI. Czasami istnieje potrzeba nakłucia rdzenia kręgowego lub użycia mielografii. Te metody oceniają krążenie płynu w kanale kręgowym.

Często zdiagnozowanie złamania trzonu kręgu wymaga badania neurologa. Traumatolog i neurolog oceniają stan pacjenta i wspólnie przepisują leczenie.

Leczenie

Terapia obejmuje 2 kierunki: interwencję chirurgiczną i technikę zachowawczą. Mniej powszechnie stosowana trakcja, załamanie kości.

Konserwatywna metodologia

Nieoperacyjna terapia jest stosowana do urazów bez uprzedzeń i jeśli rdzeń kręgowy nie jest uszkodzony. Pacjent potrzebuje odpoczynku w łóżku od 1 do 3 miesięcy. Gdy szyja jest zraniona, pacjent zostaje założony na kołnierz Shantz. Po zdjęciu obroży pacjent powinien założyć kolejny 6-miesięczny gorset, mocując kości. W tym okresie nie można uprawiać sportu.

Pacjentowi zaleca się kompleks terapii ruchowej, który wzmacnia gorset mięśniowy i chroni kręgi przed dyslokacjami i nadmiernym obciążeniem. Obciążenie mięśni stopniowo wzrasta: najpierw pacjent jest zajęty gimnastyką oddechową, ostatecznie zaczyna wykonywać ćwiczenia na rękach itp. Wszystkie stresy na ciele i kompleksie terapii ruchowej są skoordynowane z lekarzem prowadzącym.

Po upływie 3 miesięcy od złamania pacjent może pływać w basenie i stopniowo zwiększać obciążenie organizmu. Aby usunąć proces zapalny, zaleca się podjęcie fizjoterapii.

Podstawowe leki stosowane w leczeniu zachowawczym:

 • Leki z wapniem.Zostały zaprojektowane w celu przyspieszenia koalescencji kości. Jest to Wapń i inne witaminy wzbogacone wapniem.
 • Preparaty, które zapobiegają zniszczeniu tkanki chrzęstnej - Dona, Alflutop.
 • Środki, które zapobiegają procesowi zapalnemu, leki przeciwbólowe (Ketorolak, Diklofenak, Nimesulid).
 • Maści i krem ​​do stosowania miejscowego (Voltaren, żel Fastum).

Operacja

Urazy z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, nadwichnięcia, fragmenty kręgosłupa o innych powikłaniach zaleca się leczyć metodą operacyjną. Wskazania do zabiegu są przepisywane przez lekarzy indywidualnie.

Główną funkcją operacji: ochrona rdzenia kręgowego, stabilizacja i wzmocnienie dotkniętego segmentu kręgosłupa. Po operacji leczenie wydaje się być konserwatywne (odpoczynek w łóżku, leczenie farmakologiczne itp.).

Obejrzyj wideo: skok i złamanie kregosłupa (Wrzesień 2019).